Forum

Wnętrza - Kuchnia

Płyta elektryczna czy gazowa?

Brachol

Witam wszystkich. Jestem na etapie urządzania kuchni, planuje zakupić kuchenkę pod zabudowę. Na pewno piekarnik będzie elektryczny, jeżeli chodzi o górę to nie mogę się zdecydować. Bardzo proszę o wasze zdanie, chodzi mi o plusy i minusy płyty elektrycznej i gazowej również pod względem finansowym podczas używania.

joanna1

Gazowa na pewno jest tańsza w eksploatacji.

RenataKoper

joanna ma rację,na razie,mówi sie,ze UE,kaze nam zmienic ceny nosników energii,wiec i gaz zdrozeje.Uzywanie palników gazowych powoduje okapcanie naczyń,energia nie jest tak dobrze wykorzystywana ponieważ sporo ciepła ucieka dookoła garnka (ale za to ogrzewasz przy okazjii kuchnię,hahaha).Płomień moze zgasnać od przeciagu,lub w skutek zalania,kipienia potrawy,moze płynąć nierównomiernie gaz i w sumie dłuzej sie gotuje.Nie wszystkie szklane naczynia mozesz stosować na gazie.Ale gaz jest tańszy,ja mam na ryczałt 19zl za miesiąc,a kuchenka wolnostojaca z elektrycznym piekarnikiem ma 50cm.szer.i kosztuje sporo mniej od tej do zabudowy.Jak się pobrudzi między szafka a kuchenka ,wysuwam ja i spokojnie wyczyszczę.Płyta elektryczna jest estetyczniejsza,bardziej energowydajna,jest tylko problem,jak prąd wyłączą.łatwa w sprzataniu.Piekarnik do zabudowy mozesz umiescić w miejscu ,które tobie pasuje,na róznej wys.byle był użyteczny,za to poniesiesz dodatkowe koszty szafki,obudowy.Są obecnie na rynku płyty gazowe ze schowanymi palnikami pod płytą-wygladaja jak płyta ceramiczna.Moze taki kompromis cie zadowoli?

joanna1

Ja tylko dodam, że lekarstwem na nierówny przepływ gazu, o którym pisze Renia, sa palniki z zabezpieczeniem przeciwwypływowym - jak palnik się zaleje, bo wykipi, to dopływ gazu sam się odcina. Minus kuchni gazowej jest na pewno taki, że podczas spalania cząteczki gazu " mieszają" się z łtuszczem z potraw i tworzą mało przyjemny osad. Nie wiem, czy i na ile sprawę załatwia wyciąg, bo dopiero to testuję :)

Brachol

Dziękuje bardzo, że ktoś zainteresował się moim tematem. Znalazłem ciekawy artykuł w Internecie. Najbardziej zainteresował mnie fragment: - bo nowoczesne kuchenki elektryczne są energooszczędne - dzięki termostatom i udogodnieniom zużywają na przygotowywanie potraw mniejszą ilości energii niż starsze modele, bez pogorszenia efektów gotowania, pieczenia czy smażenia. Dzięki temu koszt eksploatacji takich kuchenek jest podobny jak kuchenek gazowych. Czy zgadzacie się z ta opinią?, a może ktoś z was używał wcześniej płyty gazowej i zmienił później na płytę elektryczną? i czy rachunki za prąd gigantycznie podskoczyły do góry? Pozdrawiam

RenataKoper

od stycznie energia elektryczna "idzie w góre"i to kilkakrotnie alo co na to poradzić?

ropelka1984

Powiem szczerze znam sie troszku na tym i powiem ,że: Kuchnia gazowa: - tańsza w zakupie - ma zabezpieczenia przeciw wypływowe gazu, zapalarki - różne kształty i rozmiary - różne rodzaje płyt 1)Samodzielne (można umieścić płytę gdzie się chce nie koniecznie nad piekarnikiem 2) zależne, muszą być nad piekarnikiem, ponieważ pokrętła od płyty sa na piekarniku Kuchnia elektryczna (indukcyjna) - droższa w zakupie - łatwiejsza w utrzymaniu czystości (nie rysuje się, wystarczy przetrzeć zabrudzenia wilgotną ścierką - najlepiej jest mieć podłączona ją pod siłę (bo gdy będzie zbyt duże obciążenie sieci elektrycznej mogą wyskakiwać ) - bezpieczna podczas eksploatacji (pola grzewcze o różnych rozmiarach mają cewki które zaraz po wyłączeniu pola grzewczego mają niską temperaturę i można spokojnie powierzchnie płyty dotykać - płaska powierzchnia łatwa w utrzymaniu - na niekorzyść działa fakt,że trzeba mieć do tego specjalne garnki bo nie wszystkie sie nadają (choć teraz większość jest już przystosowana do użytku na indukcji) - dostępne różne rodzaje i kształty/wymiary płyt Myślę,że chodź trochę ułatwiam sprawę :)

spelnienie

Ja bym wybrała raczej płytę indukcyjna, bo faktycznie jest łatwiejsza w utrzymaniu. Może i trochę więcej kosztuje, ale koszt zazwyczaj bardzo szybko się zwraca, więc nie wiem czy można to w takich kategoriach rozpatrywać. Teraz już nie kupuje się takich kuchenek jak dawniej, zazwyczaj inwestuje się w te indukcyjne.

thuggish

Moim zdaniem elektryczna kuchenka lub z płytą indukcyjną są dużo łatwiejsze do utrzymania w czystości. Nie są też tak bardzo drogie, można kupić elektryczną kuchenkę już za 700 złotych np taką http://www.electro.pl/produkt-AMICA_Kuchnia_AMICA_51EE1_20_W-23997,88.html Piekarnik o pojemności 58 litrów to nie jest mało.

chia

Każda z kuchenek ma swoje za i przeciw. na gazie 'smaczniej' się gotuje, masz nad nim pełna kontrolę. Gaz jest tańszy od elektryki. Ale większość płyt ma ruszt zewnętrzny, którego czyszczenie doprowadza do szału. Płyty elektryczne lub indukcyjne są prądożerne nawet te energooszczędne;)

czerwonazebra

To wszystko zależy od tego kto ile gotuje i w jakim stopniu eksploatuje kuchnię. Moi rodzice mają płyte indukcyjną i na jakieś wielkie zużycie prądu nie narzekają. Może taka by ci spasowała? http://www.magicznaplaneta.pl/dzial/agd/kategoria/?id=42&prod=36556 W sumie to nie wiem, ja muszę skupić się na poszukiwaniu czajnika ;)

rsas

Tylko i wyłącznie płyta indukcyjna mam od 4 lat i nie widzę lepszego AGD naprawdę warto zainwestować polecam.

sawyer

w wypadku takiego wyboru trzeba patrzeć na walory finansowe..tzn ile się płaci za gaz, a ile za prąd..ja np. mam gaz w czynszu, także jakie ładne by nie były te płyty indukcyjne to po prostu nie opłaca mi się ich kupować

mika31

Używałam obie - indukcyjną i gazową i szczerze mówiąc preferuję tę pierwszą. Łatwiej się czyści, jest mniejsza obawa spalenia garnków, nie trzeba się bać oparzeń, zapalenia, można ustawić czas gotowania czy smażenia. Z gazową jest jeszcze jedna kwestia bezpieczeństwa - jeśli ktoś rozkręca palnik i ulatnia się gaz (to się zdarza starszym osobom, ale i nie tylko). Ponadto jeśli patrzeć się na to z perspektywy atrakcyjności aranżacji kuchni, to płyta indukcyjna też wygląda lepiej.

wiolka01

nogami i rękami podpisuję się pod miką31, od pół roku używam indukcji i nie ma porównania z gazową

marian3333

Może przejrzyj sobie płyty jakie mają na stronie http://www.solgaz.eu. Ja już sobie upatrzyłem ten najmniejszy model na 2 palniki i chyba zamówię. Generalnie boję się ognia, mam złe doświadczenia, więc wolałbym, żeby go nie było u mnie w kuchni ;>

julitaaa

Też niedawno wybierałam płytę do swojej kuchni, zdecydowaliśmy się na model od Kernau, bo sporo osób polecało nam tę markę. Mamy dokładnie tę płytę - http://www.kernau.com/produkt/kih-6413-4b-plyta-indukcyjna-4-pola.html Korzystam z niej bardzo często i spisuje się bardzo dobrze, płyta ma 4 pola grzejne o 11 poziomach mocy, poza tym do naszej dyspozycji jest mnóstwo przydatnych funkcji i programów, jak chociażby keep warm - czyli program gotowania, który osiąga i utrzymuje temperaturę 70 stopni, po to by uniknąć przypalenia czy wykipienia. A i jeszcze jedna ważna kwestia - płytę bardzo łatwo i szybko się czyści, nie powstają na jej powierzchni żadne zacieki czy ryski - oczywiście musimy pamiętać, by robić to delikatnie, by płyta służyła nam przez długie lata :)

Giavanna

A ja jakoś wciąż się nie mogę przekonać do płyty indukcyjnej. Mam gazową szklaną i jestem bardzo zadowolona. A te teksty o ulatnianiu gazu to ściema, bo nowe płyty gazowe mają systemy zapobiegające ulatnianiu gazu, tak więc gdy palnik zostaje zalany wodą i gaśnie płomień, automatycznie odcięty zostaje także dopływ gazu :)

FELA

Mam ten sam problem Chciałam zmienić gazową na ceramiczną ale rodzina mi odradza bo jak tu zagrzać wodę jak nie będzie prądu. Ponadto gaz trochę tańszy. Dochodzi jeszcze sprawa użytkowania ,podobno przy dużej intensywności użytkowania np w święta gdzie dużo gotujemy i podgrzewamy taka płyta lubi się blokować i trzeba ją resetować jak komputer.

Domi87

Tak naprawdę wydaje mi się, że to zależy od upodobań każdego z nas. Jedni wolą płytę elektryczną drudzy gazową. Zarówno do tej, jak i do tej w razie usterki polecam serwis naprawczy AGD http://www.technikan.pl/

Odpowiedz w temacie

Edytuj wypowiedź

Wstaw zdjęcie

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Usuń post

Czy na pewno chcesz usunąć ten post? Tej operacji nie można cofnąć.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja