Forum

Wykonawcy - Instalacje

Pompy ciepła

Aikaterina

Chciałabym dowiedzieć się czegoś więcej na temat pomp ciepła. To rozwiązanie staje się popularne, słyszałam, że w gruncie rzeczy jest też najbardziej opłacalne, bo koszta zwracają się w niedługim czasie. Mam więc dwa pytania: po pierwsze ile to wszystko kosztuje zakładając, że działka znajduje się na terenie podmokłym (i czy to w ogóle możliwe) oraz jakie wymagania muszą być spełnione żeby takie ogrzewanie w ogóle brać pod uwagę. Z góry dziękuję za odpowiedzi.

neonowka

Ja również miałam problem z podmokłym terenem wokół mojego domu, ale znajomi polecili mi firmę http://www.biawar.com.pl/index.php/pompy-ciepla/pompy-ciepla/menu-id-23.html i po konsultacjach i dokładnym wyjaśnieniu sposobu montażu i specyfiki działania tego urządzenia, zdecydowałam się i nie żałuję. W domu jest ciepło nie ma z nią najmniejszych problemów. Tak więc nie ma co się rozpisywać, po prostu musisz się skontaktować z firmą i oni ci wszystko wyjaśnią, bo przecież tak naprawdę tylko oni znają się na tym najlepiej, a i odpowiedni rodzaj pompy pomogą ci wybrać. Pozdrawiam :)

anetka44

Jeżeli chcesz zastosować pompę ciepła odzyskującą ciepło z wód gruntowych to teren jest jak najbardziej odpowiedni, ale jest to dosyć drogie rozwiązanie i opłacalne w przypadku bardzo dużego domu. Do domów o średniej powierzchni najlepszym rozwiązaniem jest pompa woda-powietrze, odzyskująca ciepło z powietrza. W ogóle popy ciepła to droga inwestycja i zaczynają się od kwoty 30 000 zł. Przy domach o małej powierzchni użytkowej mogą w ogóle się nie zwrócić. Zasada jest taka - im większy dom tym szybciej zwraca się inwestycja. pompa to nie wszystko. ważny jest cały układ grzewczy, który powinien być przystosowany do niskiej temperatury zasilania, czyli ogrzewanie podłogowe, ogrzewanie kanałowe lub grzejniki konwekcyjne np. Convector. Pompa ciepła służy też do ogrzania ciepłej wody użytkowej.

Tadek1971

Jeżeli masz możliwość podłączenia sie do sieci gazowej to rozważyłbym jeszcze tą opcję, ale musisz wziąć pod uwagę, ze nakłady finansowe na instalacje gazową to też nie mały koszt ponieważ trzeba wziąć pod uwagę przyłączę gazowe, budowę komina oraz zakup pieca. Można przyjąć, ze to koszt około 15 000 zł, nie licząc pozostałej części instalacji. Koszt ogrzania 200 m2 domu gazem bedzie większy o około 800-1000 zł rocznie niż pompą ciepła. Czyli zwrot kosztów za około 15 lat. Stosując grzejniki niskotemperaturowe, konwekcyjne mogą byc firmy convector, bo są dobre, można zyskać na ogrzewaniu około 10% rocznie. Jeżeli miałbym polecić firme od pomp ciepła to szwedzkie np. Ochsner.

Karina13

Witam wszystkich, to ze pompy ciepła są oszczędniejsze niż gaz ziemny to się nie zgadzam. Pompa ciepła chodzi na prąd i maksymalny odzysk ciepła to 3-4 kWh przy zużyciu 1 kWh prądu. Prąd jest 3 razy droższy od gazu, czyli wychodzi na jedno, a nakłady na instalację gazową są dużo niższe:) Plusem jest to, że prąd jest wszędzie i zawsze, a z gazem to nic nie wiadomo.

Waldi184

Nie zgadzam się że ogrzewanie domu pompą ciepła nie jest opłacalne, chociaż inwestycja jest dużo droższa. Jestem instalatorem pompciepła. Jesli kogoś to interesuje podaję numer kontaktowy 0 662 005 717.

maritini

Nie wiem czy jest bardzo opłacalne czy też nie, bo różne są opinie na tenże temat. Sam ładuję się w taką inwestycję i mam nadzieję, że z wybranej pompy (Nateo smart) będę zadowolony. A sama inwestycja może się zwróci po jakimś czasie. Nie wiem tylko czy lepsze są kolektory poziome czy pionowe i od czego to zależy?

controlhome
maritini napisał:

Nie wiem czy jest bardzo opłacalne czy też nie, bo różne są opinie na tenże temat. Sam ładuję się w taką inwestycję i mam nadzieję, że z wybranej pompy (Nateo smart) będę zadowolony. A sama inwestycja może się zwróci po jakimś czasie. Nie wiem tylko czy lepsze są kolektory poziome czy pionowe i od czego to zależy?

Od rodzaju gleby, wielkości działki, typu podłoża itp. Można też starać się o kredyt preferencyjny 1% u sprzedawców pomp ciepła - wtedy inwestycja staje się bardziej opłacalna. -- Pozdrawiam ControlHome - http://controlhome.pl

siudmysyn

instalowałem powietrzną pompę ciepła w domu o pow. 220m2 porównywałem koszty ogrzewania z domem o pow.160m2 stojącym w tej samej dzielnicy ogrzewanym gazem i koszty były na tym samym poziomie różnice były następujące dom z pompą posiada rekuperację i ogrzewanie podłogowe jednak jest to dom po budowie a więc pierwszy sezon grzewczy i inwestor nie zdążył z dociepleniem całego budynku.Inwestor nie musiał budować dedykowanego dla kotłowni gazowej pomieszczenia (drzwi, komin, powierzchnia, przyłącze gazowe). Koszt pompy 25 tys. bez c.w.o. jednak z możliwością chłodzenia podłogowego.Myślę że nie ma po co pchać się w koszty budowy kolektora ziemnego lub odwiertów.Mój mail m.k.m@interia.eu

anetka44

Koszty ogrzewania domu gazem czy pompą ciepła woda-powietrze są prawie takie same. Ponieważ gaz jest 3 krotnie tańszy od prądu. A pompa ciepła przy zużyciu 1 kWh prądu odzyskuje około 3 kW ciepła. Wiec wychodzi na to samo. jedyne różnice to oszczędności instalacyjne.

Marlena09

Moi przyjaciele zakladali pompe ciepła Nateo.Jesli ktoś potrzebuje wiecej opinii na ich temat albo ma pytania ,to ja moge ich o wszystko podpytac...

skrzypaulina

Właśnie wczoraj przeczytałam że instalacja pompy ciepła z wymiennikiem gruntowym i ogrzewaniem podłogowym (c.o. +c.w.u.) dla domu 140m2 to wydatek 48 tys zł brutto. Kiedy to się zwróci? Jeśli chodzi o dom na gruncie podmokłym, to lepiej zrobić z tym porządek, zanim dojdzie do szkody budowlanej. Zainteresowanym polecam dyskusję na

mareki

Jesteś z Łodzi? Instalacja pompy ciepła to dobry pomysł, bo inwestycja całkiem szybko się zwróci, więc chyba warto. Można zresztą na wielu forach o tym poczytać. Jeśli chodzi o montaż, to dla mnie tylko http://autoryzowanyinstalator.pl/ -fachowcy wchodzą w grę. Wiadomo, jakiegoś osiedlowego speca można zatrudnić taniej, ale ja wolałem jednak mieć pewność, że wszystko gra. Pozdrawiam!

Arrrtystka

Bo z tymi pompami ciepła to jest tak, że oszczędności zależą od tego, w jakim miejscu i warunkach się pompę instaluje. Jak się ją wybierze umiejętnie, to i koszt instalacji zwraca się szybciej a pompa jest bardziej ekonomiczna. Ale jak się zapomni czy oleje samo "dopasowanie odpowiedniej mocy grzewczej urządzenia, którą definiują całkowite straty ciepła budynku dla danej strefy klimatycznej" (cytat ze strony http://www.sztuka-ogrzewania.pl/ to i wtedy instalacja pompy się nie "opyla". Jakiś czas temu tłumaczył mi to wujek i nie wiem czy umiem to tak samo przejrzyście jak on wyjaśnić, ale ogólnie chodzi o to, że pompy sa świetnym pomysłem na alternatywne źródło energii, ale tylko wtedy jak się o nich wie coś wiecej i nie kupuje na pałę. Podsumowując: my mamy pompę ciepła sofath i nie zamienilibyśmy jej na żaden kaloryfer:)

lokaty

Ja tam samo jak Arrrtystka mam pompę ciepła Sofath, ale odwww.wassermann.pl i powiem szczerze, że inwestycja powoli się zwraca. Jeśli macie możliwość, aby zainwestować trochę pieniędzy, to polecam pompę. Ja akurat kupowałem w oddziale w Poznaniu, ale nie tylko w Wielkopolsce jest. W Lubuskiem z tego, co się orientuję też, a zresztą można zajrzeć do Googla. W razie pytań dotyczących pomp, mogę pomóc.

karol90

Ale przecież kupując pompę ciepła i tak musisz mieć kaloryfer, więc nie rozumiem trochę Twojego wpisu. Natomiast wracając do tematu pomp, wybór zależy od tego ile masz pieniędzy. Jak forsa nie wchodzi w grę to polecam coś od www.wassermann.pl chyba najbardziej sprawdzone.

mpudlo
karol90 napisał:

Ale przecież kupując pompę ciepła i tak musisz mieć kaloryfer, więc nie rozumiem trochę Twojego wpisu.

U mnie nie ma żadnego kaloryfera :) Pompa grzeje dom wodą o niskiej temperaturze, jak to już ktoś wcześniej napisał. 30-stopniową wodą nie rozgrzejesz kaloryfera. Można oczywiście w układzie grzewczym instalować dodatkowe elementy (np. bufory ciepła), które pozwolą stosować grzejniki, ale to dodatkowe koszty. Jeśli ktoś chce mieć kaloryfery powinien zapomnieć o pompie ciepła. Ja mam i za nic w świecie nie zamieniłbym jej na nic innego:) Pozdro, mp

Arrrtystka
lokaty napisał:

Ja tam samo jak Arrrtystka mam pompę ciepła Sofath, ale odwww.wassermann.pl i powiem szczerze, że inwestycja powoli się zwraca. Jeśli macie możliwość, aby zainwestować trochę pieniędzy, to polecam pompę. Ja akurat kupowałem w oddziale w Poznaniu, ale nie tylko w Wielkopolsce jest. W Lubuskiem z tego, co się orientuję też, a zresztą można zajrzeć do Googla. W razie pytań dotyczących pomp, mogę pomóc.

Powoli, bo powoli, ale grunt, że idzie:) W każdym razie ja się cieszę, że nasza hula - http://www.sztuka-ogrzewania.pl/ rządzi:) heheh

karol90

Lokaty albo Artystka - a możecie napisać ile mniej więcej trzeba zainwestować w ten biznes, żeby dość szybko wyjść z ujemnego bilansu? Byłem w poznańskim oddziale Wasser Manna, oglądałem pompę www.wassermann.pl i już chyba wiem, czego chcę. Tylko nie wiem, czy mnie będzie na to stać.

Arrrtystka

karol, nie wiem jak to cenowo u wassermna wygląda, ale w dumarchwencie na stronie http://www.sztuka-ogrzewania.pl/ widzę jak nic podstronę o dofinansowaniach do kredytu na taką pompę ciepła, więc jak się domyślam - zawsze to mniej kosztuje niż powinno;)

Odpowiedz w temacie

Pompy ciepła

Edytuj wypowiedź

Pompy ciepła

Wstaw zdjęcie

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Usuń post

Czy na pewno chcesz usunąć ten post? Tej operacji nie można cofnąć.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja