Forum

Wyposażenie - Stoły

Pomocy! stół w kiepskim stanie

szerek

Zobacz zdjęcie: http://i.deccoria.strefa.com.pl/files/20094/90155/2502f2c1eb06b223a4f6b934dadab22a.jpgZobacz zdjęcie: http://i.deccoria.strefa.com.pl/files/20094/90155/c2708992d4f02a7be9b293316ca6ebdb.jpgZobacz zdjęcie: http://i.deccoria.strefa.com.pl/files/20094/90155/b154d206bbae921afe952b680e5975fb.jpgZobacz zdjęcie: http://i.deccoria.strefa.com.pl/files/20094/90155/d3c29beae8722ed3bd1a99881e810e71.jpgWitam, przygarnęłam stół po babci, kwadratowy rozkładany jak do tej pory myślałam drewniany. Niestety babcia trzymała na nim kwiaty i miała skłonności do przelewania ich. Okazało się, że na obu blatach jest fornir- który wybrzuszył się i pękł. Niestety tylko taką ilosć udało mi się zeskrobać ( może jest jakis środek żeby to szyciej zeszlo? ) Z boku próbowałam szlifować i kolor jest naweł ładny, ale nie wiem co począć z blatem? a) jakimś cudem zdrapać fornir i kupić nowy, nakleić? b) zdrapać fornir i wyszlifować to co pod nim jest? Dziwnym trafem zdaje mi się, że to nie jest paździerz, bo płyta wiórowa jest chropowata, a tu nawet widać słoje. Czyżby pod spodem było drewno? Reszta stołu (nogi, korpus) są drewniane. Bardzo proszę o pomoc ludzi, którzy siedzą w temacie, bo nie mam pojęcia co z tym fantem zrobić a szkoda mi wyrzucać, bo podobny stół i to ze sklejki kosztuje z 500zł.

hybox

Witaj, Jesteś w posiadaniu pięknego stołu. Co najważniejsze ma swoją historię i być może budzi w Tobie emocje stanowiące największą wartość. Z pewnością warto mu poświęcić dużo czasu. Na początek upewnij się czy całość wykonana jest z litego drewna. Jeżeli tak- nie będzie większego problemu z renowacją poza czasem, który trzeba mu poświęcić. Bez odpowiednich narzędzi możesz się zniechęcić. W razie pytań pisz- chętnie pomożemy. Damian HYBOX www.hybox.eu info@hybox.eu +48 663 363 360

szerek

Dziękuję bardzo za wyrażenie chęci pomocy :) Na razie szlifowanie zostawiłam na wiosnę, gdy będę miała warunki do tego. Zastanawiam się czy dałoby radę zheblować fornir takim zwykłym drewnianym heblem? Czy musi to być elektryczny?

hybox

Myślę, że szlachetniej (i z większym szacunkiem dla Babci) będzie użycie ręcznego hebla. Niemniej świat idzie naprzód więc powinnaś zastosować heblarkę elektryczną. Zawsze jest jakiś kompromis- więc zacznij elektryczną a wykończ ręcznie ;) Damian HYBOX www.hybox.eu info@hybox.eu +48 663 363 360

magiczek

ja bym na twoim miejscu znalazl jakiegoś stolaża ktory prowadzi taką działalność na wsi i mu dała zlecenie wyremontowania tego stolu, bedzie i nie drogo i dobrze wykonane

szerek

Ciekawe czym sobie te stół na tę wieś przewiozę...

magiczek

Polak potrafi, przekonałem się już nie raz o tym :P

szerek

Mam dużego psa, jeszcze zima się nie skończyła, więc sanki przywiąże i będzie ciągnął. Dzisiaj do dziadka się wybieram, mam nadzieję, że nie zapomnę wziąć hebla, bo już drugi miesiąc po niego jadę.

Jaron

Przede wszystkim witam wszystkich bardzo serdecznie. Mam na imię Jarek. Specjalnie zarejestrowałem się na Forum, aby w tym temacie zabrać glos. Przede wszystkim chcę zwrócić uwagę na podstawową sprawę. Otóż Twój stół z całą pewnością jest drewniany. Czy jest z litego drewna, czy z klejonego, to już jest inna kwestia. Nie znam historii meblarstwa. Nie wiem z którego roku jest Twój stół. Możliwe, że lata 50-te. Wydaje mi się jednak, że blat jest zrobiony ze sklejki, zwanej płytą stolarską, która dodatkowo pokryta była fornirem,dalej politurą lub lakierem. To dosyć popularny materiał stosowany do produkcji mebli w XX wieku. Niemniej jednak każe drewno należy uszanować i jeżeli wymaga remontu, to powinniśmy to zrobić. Nie wiemy, jak wizualnie prezentował się fornir, który został usunięty. Jeżeli był spleśniały, to należało go usunąć. Jeśli tylko wypaczony i zaledwie odbarwiony, to może szkoda było ??? Ale że już po fakcie. Nie stosuj żadnych narzędzi tnących do zdzierania forniru, który pozostał na blacie. Spróbuj go odparzyć za pomocą mokrej szmaty i żelazka. W ten sposób doświadczeni renowatorzy zdejmują fornir z mebli, który ponownie bywa nawet wykorzystywany przy naprawach mniejszych powierzchni. Dalej należy przykleić nowy fornir, oczywiście dobrany według właściwego gatunku, jaki był zastosowany w Twoim meblu. Warto poszukać pomocy i wskazówek u stolarzy meblowych a przede wszystkim wszelkich informacji w Sieci. pzdr

szerek

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Stół na dzień dzisiejszy ma wyheblowany fornir. Próbowałam metody "parowej" niestety klej trzymał niemiłosiernie. W niektórych miejscach jakby sklejka oderwała się bardziej, więc zrobiły się ubytki. Stwierdziłam, że zaszpachluję ubytki i albo pomaluję stół na jednolity kolor (biały?) lub dokupię fornir.

szerek

Wszystkich zainteresowanych renowacją mojego stołu zapraszam do galerii by zobaczyli jak stół wygląda na dzień dzisiejszy. Pozdrawiam

Sloonce

Czyli fornir jest za słaby do kuchni? Myśleliśmy nad meblami do kuchni z forniru, ale nie jesteśmy tego pewni. Niby http://www.serwisdrzewny.pl/ jest blisko, ale jeśli meble mają się popsuć za chwilę, to nie ma sensu wydawać na to pieniędzy.

Odpowiedz w temacie

Edytuj wypowiedź

Wstaw zdjęcie

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Usuń post

Czy na pewno chcesz usunąć ten post? Tej operacji nie można cofnąć.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja