Porady domowe

Czyścisz w ten sposób ekran telewizora lub laptopa? To kosztowny błąd

Urządzenia, z których korzystamy każdego dnia: niepozorne telefony komórkowe, laptopy, telewizory są siedliskiem kurzu i zarazków. Wyjaśniamy, jak dbać o sprzęt RTV. 

Czyścisz w ten sposób ekran telewizora lub laptopa? To kosztowny błąd
Do czyszczenia ekranów telewizora lub komputera nie używaj płynu do mycia szyb Fot. 123RF/PICSEL

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak czyścić sprzęt RTV?

Na początek kilka zasad, które zapewnią ci bezpieczeństwo oraz uchronią elektroniczne gadżety przed zniszczeniem:

  • Przed sprzątaniem wyłącz wszystkie przyrządy i odłącz je od źródła zasilania (w przypadku smartfonów i telefonów, jeśli to możliwe, wyjmij baterię). Nie chcesz, chyba by kopnął cię prąd?
  • Stosuj się do zaleceń dotyczących konserwacji urządzenia, umieszczonych w instrukcji obsługi. Niektóre będą wymagały użycia specjalnych środków myjących np. tych bez alkoholu.
  • Nie dopuść do zalania kabli i gniazdek elektrycznych, do których podłączone są komputery i laptopy.
  • Nigdy nie rozpylaj środków czyszczących bezpośrednio na dany sprzęt. Płyn mógłby dostać się do jego wnętrza i uszkodzić go.

Czyszczenie ekranu LED, OLED, LCD, PDP

Ekrany ledowe oraz LCD są dość delikatne, dlatego należy czyścić je ostrożnie, tak by nie naruszyć ich powierzchni. Niewłaściwe preparaty mogą uszkodzić diody i pogorszyć tym samym jakość wyświetlanego obrazu lub spowodować łuszczenie tafli. 

Czego nie wolno używać do czyszczenia ekranu?

Preparaty do przemywania ekranów nie powinny zawierać:

  • alkoholu
  • acetonu
  • rozpuszczalników
  • amoniaku (dlatego płyn do czyszczenia szyb w żadnym wypadku nie nadaje się do czyszczenia ekranu laptopa lub telewizora).
  • toluenu
  • chlorków metylu
  • kwasu etylu

Zwróć również uwagę na dobór narzędzi: używaj miękkich ściereczek z mikrofibry lub delikatnej bawełny. Gąbki, chusteczki, papierowe ręczniki mogą zarysować wyświetlacz.  

Czyszczenie ekranu — domowe sposoby 

Aby usunąć smugi z ekranu telewizora lub komputera, przed czyszczeniem na mokro, przetrzyj go na sucho, pozbędziesz się w ten sposób kurzu. Wykonuj okrężne ruchy i nie pocieraj wyświetlacza zbyt mocno, by nie doprowadzić do wypalania pikseli i mikrouszkodzeń.  

Do wyczyszczenia ekranów telewizora lub laptopa z reguły wystarcza sama woda – przegotowana lub destylowana. To zapobiegnie tworzeniu się osadu i smug. Wystarczy zwilżyć ścierkę (nie powinna obciekać wodą) i przetrzeć nią powierzchnię wyświetlacza. Jeśli nie mamy pod ręką zalecanych preparatów (te zawsze będą najbezpieczniejszą opcją), do czyszczenia urządzeń można wykorzystać roztwór wody i białego octu, zamieszanych w proporcji 1:1.

A jak czyścić obudowę urządzeń? Wystarczy, że odkurzysz je, używając uniwersalnego środka do kurzu.

brudna klawiatura Przestrzenie między przyciskami klawiatury wyczyścisz sprężonym powietrzem fot. 123RF/PICSEL

Jak czyścić sprzęt komputerowy?

Zdarza ci się jeść nad klawiaturą? Na pewno nagromadziły się w niej resztki jedzenia. Pozostałości po pokarmie są nie tylko znakomitą pożywką dla bakterii, ale także utrudniają wciskanie klawiszy. By pozbyć się okruszków, odwróć peryferyjną klawiaturę lub laptopa do góry nogami i potrząśnij nim delikatnie. Możesz również odkurzyć je dużym pędzlem kosmetycznym.

Jak czyścić klawiaturę?

Uparty brud usuniesz sprężonym powietrzem (do kupienia w każdym sklepie RTV/AGD). Pamiętaj, by trzymać puszkę w odpowiedniej odległości od klawiatury. Gaz aplikowany zbyt blisko może skroplić się i uszkodzić klawisze. Plastikową rurką operuj w taki sposób, by wypychać resztki do góry.

Na końcu zdezynfekuj klawiaturę i panel dotykowy laptopa. Przetrzyj je ściereczką nawilżoną alkoholem izopropylowym. By dotrzeć do wgłębień między klawiszami, użyj pałeczek do demakijażu. Jeśli chcesz wyczyścić wnętrze laptopa, lepiej nie rób tego sam. Zanieś go do specjalisty, który rozkręci obudowę i odpowiednio zajmie się delikatnymi komponentami. Taka usługa kosztuje od 50 do 150 zł.

Czyszczenie smartfona

Wbrew pozorom ich pielęgnacja nie jest trudna. Wystarczy, że przetrzesz je, podobnie jak ekrany LCD i LED, ściereczką zwilżoną wodą destylowaną z octem. Szczególną uwagę poświęć głośnikom i ustnikom, bo to w nich zbiera się najwięcej drobnoustrojów. Dwa razy w tygodniu oczyść je wacikiem nasączonym płynem antybakteryjnym. Pamiętaj także o odkurzeniu wnętrza telefonu. W tym celu otwórz obudowę i wyjmij baterię. Usuń zabrudzenia suchą szmatką. Gotowe!

Czyszczenie najpopularniejszych urządzeń elektronicznych wcale nie jest trudne! Wystarczy kilka wolnych i chwil odrobina dobrych chęci, by pozbyć się szkodliwych zarazków raz na zawsze.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.