Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Uważaj z nawożeniem piwonii wiosną. Źle dobrany nawóz zablokuje wzrost i kwitnienie

Wiosna w tym roku jest wyjątkowo zmienna. Ledwie pędy piwonii zdążyły wychylić się z ziemi i nieco odbić, znów wróciły mrozy. Jak w tej sytuacji chronić młode rośliny? Przykrywać czy zostawić? Najważniejsze, to nie popełnić błędów w nawożeniu, które mogą sprawić, że nie doczekamy się ich majestatycznych kwiatów w czerwcu.  

Uważaj z nawożeniem piwonii wiosną. Źle dobrany nawóz zablokuje wzrost i kwitnienie
Piwonie trzeba chronić przed przymrozkami. W tym czasie należy wstrzymać się z ich nawożeniem. Fot. semperscifi/123RF.com

Spis treści: 

Jak chronić młode piwonie przed przymrozkami i chorobami? 

Piwonie to byliny, choć niektóre są krzewami lub półkrzewami. Każdego roku z podziemnych karp wytwarzają nowe pędy, na których wczesnym latem pojawią się kwiaty. Pędy kiełkują wczesną wiosną i niestety jest to czas, kiedy wciąż pojawiają się przymrozki. Te mogą zaszkodzić roślinom i obniżyć ich odporność na choroby.  

Jak chronić młode piwonie przed wiosennymi przymrozkami? Najlepiej je okrywać, ale tylko na czas, kiedy prognozowane są temperatury poniżej zera. Wzrost pędów piwonii zależy od odmiany, może się zdarzyć, że w tym samym czasie masz w ogrodzie większe i mniejsze rośliny. Mniejsze egzemplarze młodych piwonii okryj kopczykami z igieł roślin iglastych. Nie tylko znakomicie uchronią one rośliny przed mrozem, ale zapewnią im kwaśne środowisko, które peonie uwielbiają. Wyższe pędy możesz przykryć doniczką z otworem odpływowym, który zapewni im dopływ powietrza. Pamiętaj, aby odkrywać rośliny, kiedy puszczą przymrozki, czyli na przykład w ciągu dnia. 

Nawożenie piwonii wiosną - ważny zabieg 

Odpowiednie odżywianie roślin bezpośrednio wpływa na ich rozwój, ale w przypadku wchodzących peonii bardzo łatwo im zaszkodzić. Dlatego w nawożeniu piwonii trzeba się trzymać trzech żelaznych zasad:  

  • Temperatura 

Sprawdzaj prognozy pogody. Jeśli są przewidywane mrozy i przymrozki, wstrzymaj się z nawożeniem, bo zniszczysz uprawy. Piwonie zasilaj dopiero po całkowitym ustaniu mrozów.  

Wczesną wiosną piwonie bardziej niż nawozów potrzebują nawodnienia. Fot. belchonock/123RF.com

  • Wybór nawozu 

W przypadku piwonii sięgnij po nawozy o niskiej zawartości azotu. Nie jest on odpowiedni dla roślin kwitnących, sprawi, że energia rośliny będzie skierowana na rozwój masy zielonej kosztem kwiatów. Wybieraj nawozy o większej zawartości potasu i fosforu, najlepiej podsypowy. Po jego podsypaniu pamiętaj o podlaniu. 

  • Umiar 

Piwonie bardzo łatwo przenawozić, wtedy skutek będzie odwrotny od zamierzonego. Roślina zacznie marnieć i łatwo wtedy o kolejny błąd, kiedy chcąc jej pomóc, znów ją nawozimy. Tymczasem peonie nie są aż tak żarłoczne, a poza tym mają zdolność do gromadzenia zapasów w podziemnych karpach. Piwonie potrzebują nie tyle nawożenia, ile podlewania, powinny mieć zawsze wilgotną, ale nie całkowicie mokrą ziemię.  

Przeczytaj również: Nawożenie oleandra. Naturalne sposoby na wzmocnienie i pobudzenie do kwitnienia

Piwoniom dobrze służą również nawozy naturalne, takie jak obornik lub kompost. Obornik wzbogaci glebę w azot, fosfor, potas i inne mikroelementy, kompost z kolei poprawi strukturę podłoża i zwiększy jego zdolność do zatrzymywania wody. Możesz podsypać krzaczki kompostem lub granulowanym obornikiem i przegrabić całość z wierzchnią warstwą gleby. 

Piwonie lubią kwaśne środowisko, źle znoszą nawet towarzystwo wapnowanego trawnika. Odczyn gleby obniżą fusy po kawie, które możesz podsypywać pod roślinę. Podobie zadziała kwasek cytrynowy. Do 10 l wody wsyp 10 g kwasku cytrynowego i dobrze wymieszaj, po czym podlej roztworem piwonię. W kwaśnym środowisku roślina zakwitnie bardziej obficie. 

Wszyscy wiemy, że piwonie nie lubią przesadzania. Jeśli jednak widzisz, że twoja roślina, mimo trzymania się wszelkich zasad pielęgnacji, wciąż marnieje, nie ma innego wyjścia. Wtedy wykop karpę, oczyścić ją i sprawdź, czy nie zaczyna gnić. Jeśli tak, to usuń chore części i posadź piwonię w innym miejscu. Po to rozwiązanie sięgnij jednak dopiero wtedy, kiedy wyczerpiesz już wszystkie inne możliwości.  

Źródło: deccoria.pl 

Przeczytaj również: 

Błękitne kwiaty i aromatyczne liście. Barbula klandońska – sadzenie, uprawa i zastosowanie w ogrodzie

Ogrodnicy sadzą ją zamiast hortensji. Kwitnie 120 dni i rośnie 60 cm na rok

Prowadzenie róż pnących. Najpiękniejsze odmiany i sposób na długie kwitnienie

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.