Spis treści:
Czy malwy mogą kwitnąć dwa razy w sezonie?
W nowoczesnych ogrodach pojawiają się rzadko, choć z roku na rok ich popularność wzrasta – różne odmiany malwy coraz chętniej sadzimy pod płotami, w centrach wielopoziomowych rabat, gdzie górują nad innymi roślinami, tworząc dla nich estetyczne, kolorowe tło, a także osłaniamy nimi ściany budynków. Siejąc je również w doniczkach, na nowo odkrywamy ich naturalny, wiejski urok, którym niezmiennie od lat zachwycają się nasze babcie.
Podłużne, solidne łodygi malwy potrafią rosnąć dumnie do prawie 2 metrów, a niektóre odmiany i wyżej. W określonym czasie pojawiają się na nich dzwonkowate kwiaty, a fakt, że rośliny rosną w kępach, sprawia, że kwiatów na rabacie są dziesiątki i to jeden obok drugiego.
Kwitnienie malwy to proces, który można wspierać, wykonując proste, ale ważne zabiegi pielęgnacyjne. Jeden z nich, umiejętnie przeprowadzony sprawia, że malwy mogą zakwitnąć dwa razy w sezonie. Moja babcia praktykuje go od lat, a jej kremowe, pomarańczowe, liliowe i czarne malwy nie kończą sezonowego kwitnienia na jednym razie. Odpowiednio pobudzone poprzez cięcie, wytwarzają masę nowych pąków. Spróbowałam i rzeczywiście, nowe kwiaty przerosły mnie niemal o głowę.
Przeczytaj również: Ma kwiaty podobne do malwy, owoce kryją wyjątkową moc. Jak uprawiać okrę w ogrodzie?
Przycinanie malw – sposób na bujne kwitnienie
Ogrodnicy potwierdzają, że malwy ogrodowe najintensywniej kwitną w drugim roku uprawy, gdy uprawiane są w cyklu dwuletnim. Można też prowadzić rośliny tak, by samodzielnie się rozsiewały i dekorowały wybraną część ogrodu nawet przez 4 lata. Nie musisz jednak uprawiać ich tak długo. Wolisz, aby twój ogród z roku na rok się zmieniał? Wykorzystaj malwy, jako kwiaty jednoroczne, ale zadbaj o to, by czarowały barwnymi kielichami dłużej niż dotychczas.
Długie łodyżki malw wyrastają ponad inne rośliny na rabacie, dzięki czemu staje się ona pełna i dosłownie obsypana kwiatami po brzegi. Fot. gurineb/CanvaPro
Gdy planowałam rabatę, najbardziej zależało mi na tym, żeby malwy rozwinęły się więcej niż raz. Dlatego za radą babci i według jej jasnych instrukcji przycięłam je zaraz po przekwitnięciu:
- gdy tylko zauważyłam, że pierwsze kwiaty marnieją, wszystkie dokładnie oberwałam,
- następnie sięgnęłam po nożyce (wybrałam te o najostrzejszych nożach) i przycięłam łodyżki,
- wybrałam punkt dość blisko gruntu, gdzie łodyga główna nie miała jeszcze zbyt gęsto wyrastających, bocznych pędów i wykonałam pewne cięcie,
- kwiaty mocno nawiozłam wieloskładnikową odżywką wspierającą ich wzrost i kwitnienie.
Przycinanie malw to sposób na bujne kwitnienie. Działa stymulująco na regenerację rośliny i kierunkuje jej energię na wytworzenie nowych pąków, zamiast na zawiązywanie się owoców i nasion. Co więcej, pozwala ją odmłodzić i wydłużyć życie na rabacie. Obrywając więdnące kwiaty i mocno skracając łodyżki tuż przy podłożu, zanim uformują się wyżej strąki z nasionami, jesteś w stanie tak jak ja, zachęcić malwy do wzrostu i kolejnego kwitnienia.
Obserwowanie ponownego kwitnienia kwiatów malwy przyniesie ci wielką satysfakcję. Musisz tylko pamiętać, by proces ten aktywnie wspierać, odżywiając roślinę i zaspokajając jej najważniejsze potrzeby. Fot. Have a dream62/aga7ta/CanvaPro
Nie zapominaj o dostarczeniu im składników odżywczych niezbędnych do regeneracji oraz o obfitym podlewaniu. To już drugi rok, gdy malwy dekorują rabatę? Po ostatnim kwitnieniu zrezygnuj z natychmiastowego cięcia, odłóż je na później i pozwól nasionom rozsiać się – to najprostszy i najtańszy sposób na uzyskanie nowych kwiatów w kolejnym sezonie. Tyle tylko, że nie będziesz mieć wpływu na to, gdzie dokładnie wyrosną, ale czy to źle...? Naturalna kompozycja nowych malw będzie z pewnością ciekawa i pełna barw, zwłaszcza gdy hodujesz rozmaite odmiany. Dopiero pod koniec jesieni (mniej więcej w połowie listopada) obetnij łodygi i liście blisko ziemi, a pozostałe nad gruntem części okryj suchą ściółką. To pozwoli siewkom przetrwać zimę i powrócić wiosną w pełnym rozkwicie.
Ponowne kwitnienie uwielbianej odmiany to coś, o co warto zadbać, bo malwy, jak żadne inne rośliny swoimi strzelistymi kwiatostanami wpisują się w nasz naturalny krajobraz. Dobrze im tu, a nam przyjemnie jest patrzeć, jak rozchylają jedne po drugich kolorowe kielichy.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Uprawa malwy. Czy malwy się przycina, kiedy zbierać nasiona i co zrobić z kwiatów malwy?
Kwiat z ogrodu naszych babć. Co zrobić, by malwa obficie kwitła?
Jej kwiaty wyglądają jak malutkie słoneczka. Wymagania i pielęgnacja sanwitalii rozesłanej
Sposób hiszpańskich ogrodników na hortensje w donicach. Będą kwitły cały sezon