Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Alicja Rabiko - Woźniak

Alicja Rabiko - Woźniak

Zaczynałam od zarządzania w turystyce, jednak nieoczekiwane wydarzenia zmieniły bieg mojej zawodowej kariery o 360°. Przygarnięcie czworonoga z niemałymi problemami zdrowotnymi sprawiło, że zapragnęłam wyjść im naprzeciw z solidnym orężem, jako dyplomowany dietetyk zwierzęcy. Z kolei z zamiłowania kształciłam się w kierunku redakcji i wydawnictwa – i przy tym pozostałam. Już w liceum odbyłam praktyki w jednej z popularnych, zielonogórskich gazet, a tworzenie krótkich i długich treści towarzyszyło mi na każdym etapie rozwoju zawodowego. Pracowałam w agencjach marketingowych na stanowiskach junior copywriter i copywriter, pisząc niemalże o wszystkim zarówno dla małych firm, jak i większych graczy: platform sprzedażowych, porównywarek internetowych, sieci sklepów meblowych. Realizowałam projekty rebrandingu dla producentów w branży zoologicznej, pracowałam przy budowaniu wizerunku marek modowych, kosmetycznych czy sportowych jako specjalista ds. marketingu oraz content producer. Prywatnie moje serce jest w górach (prawie, bo znaczną jego część skradły psy), a pisanie o nich, nie tylko w ramach realizacji projektów zawodowych sprawia mi olbrzymią satysfakcję i działa kojąco.

Grzejniki dekoracyjne to doskonałe połączenie funkcjonalności i estetyki: stanowią źródło ciepła, ale także efektowny element aranżacyjny. Pasują do każdego stylu, z jednej strony nie wyróżniając się zbytnio, z drugiej z całą mocą przykuwając uwagę. Kiedy już decydujemy się na taką inwestycję, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów m.in. parametry takiego urządzenia. Podpowiadamy, jak dobrać grzejnik dekoracyjny, aby zapewnił maksymalny komfort cieplny oraz w jakich pomieszczeniach nowoczesne grzejniki dekoracyjne sprawdzą się najlepiej.

Czytaj artykuł 

Gdy zima pomału odchodzi, w okresie przedwiosennym warto wykonać w ogrodzie trzy rodzaje cięcia na krzewach owocujących: cięcie po posadzeniu, odmładzające i prześwietlające. To dzięki nim korona rośliny w sezonie będzie mniej zagęszczona, a tym samym lepiej doświetlona i bardziej przewiewna. Cięcie krzewów owocujących, w tym czerwonej porzeczki na przedwiośniu służy szczególnie starszym krzewom o spowolnionym wzroście. Jednak nie one jedyne mogą potrzebować takiego zabiegu. Sprawdź, jak poprawić kondycję i pokrój roślin, sięgając po nożyce już teraz.

Czytaj artykuł 

Choć wysiew bezpośrednio do gruntu jest szybszy i z pewnością mniej czasochłonny, niektóre warzywa najlepiej rosną po wcześniejszym przygotowaniu rozsady. Zadbaj o optymalne warunki, dobre podłoże i zachowaj ostrożność przy podlewaniu czy pikowaniu, a ulubione gatunki wzejdą zdrowe, a na grządce dadzą ci wymarzone plony. Jakie warzywa na rozsadę warto wysiewać już w lutym, a z którymi lepiej poczekać? Czy wszystkie gatunki nadają się do wysiewu na parapecie? Podpowiadamy, jak produkować rozsady i jakich błędów w uprawie lepiej nie popełniać, jeśli zależy nam na maksymalnym plonowaniu.

Czytaj artykuł 

Tymianek, którego nazwa właściwa to macierzanka cytrynowa, pochodzi z regionów śródziemnomorskich, gdzie w pełnym słońcu rozrasta się bujnymi kępami. Dzięki setkom pstrych liści i niezwykłemu, cytrynowemu zapachowi to drobniutkie ziele ma ogrom uroku. Tymianek to niezastąpiony element minirabaty ziołowej, ale coraz częściej architekci krajobrazu traktują go, jak aromatyczny dekor w idealne skomponowanej aranżacji nowoczesnego ogrodu. Poznaj ciekawe odmiany tymianku cytrynowego, których walory ozdobne przewyższają wartość kulinarną tradycyjnej rośliny.

Czytaj artykuł 

Co roku wielu z nas wiosną przygotowuje się do wysiewu żywo wybarwionych, pomponiastych kwiatków, które potrafią pięknie otulić lub wypełnić ogrodową rabatę. Choć aksamitki, nazywane też turkami najbardziej cenimy za ich walory ozdobne, warto wspomnieć, że te drobne kwiatki mają też cenne właściwości dla zdrowia. W tym roku, jeżeli tylko pogoda pozwoli, przeprowadź siew aksamitek na rozsadę i do gruntu ciut wcześniej, a ich płatki zbieraj przez cały sezon na nalewki i prozdrowotne napary. Sprawdź, ile jest sposobów na ich wykorzystanie, jedne stosowano już w tradycyjnej medycynie ludowej, innych prawie nie znamy.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Dławisz okrągłolistny to roślina chętnie sadzona ze względu na pokrój, efektownie wyglądające owoce oraz wysoką odporność na niekorzystne czynniki w ogrodzie. Jednak to ostatnie lata jej świetności, bowiem UE postanowiła rozprawić się z inwazyjnym gatunkiem, który wyraźnie szkodzi rodzimej faunie i florze. Uprawa, sprzedaż i posiadanie rośliny w Polsce zostały od połowy 2027 oficjalnie zakazane, a górna granica kary za nieprzestrzeganie wymogów przeraża. Sprawdź, dlaczego dławisz uznany został za roślinę niebezpieczną w ogrodzie i jak skutecznie pozbyć się tego inwazyjnego pnącza.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Uzupełnianie ogrodowych aranżacji kępami okazałych traw ozdobnych jest nie tylko bardzo modne, lecz także funkcjonalne. Trawy przełamują kompozycje stworzone od przysłowiowej linijki, wprowadzają też do ogrodów element ruchu i dźwięku, gdy poruszając się na wietrze, cicho szeleszczą. Mogą odgrodzić cię od sąsiada lub wydzielić przestrzeń do odpoczynku, jak misternie utkana kotara. W szkółkach ogrodniczych pewne gatunki dominują i tych znajdziemy najwięcej, ale warto poszukać ciekawszych okazów o nietypowych cechach. Te propozycje mają liście podobne do innych, za to ich kwiatostany to bajkowa forma, której nie może zabraknąć w twoim ogrodzie.

Czytaj artykuł 

Nie jest tak popularna jak kosaćce, z którymi jest spokrewniona, ale babiana ogrodowa zasługuje na uwagę przy planowaniu kwiatowej dekoracji. Nadaje się na otwarte rabaty, słoneczne skalniaki oraz do pojemników, wypełniających puste przestrzenie na tarasie. Tworzy kępy kolorowych kwiatów, które cieszą niemalże przez całe lato, a przy tym jej pielęgnacja ogranicza się tylko do kilku zadań. Sprawdź, jak uprawiać babianę i stwórz kolorową kompozycję z afrykańskich kwiatów, których sąsiedzi nie znają.

Czytaj artykuł 

Utrzymanie dobrej jakości powietrza w domu ma olbrzymie znaczenie nie tylko dla komfortu codziennego funkcjonowania, poprawy skupienia czy też np. zachowania higieny snu, lecz także dla zdrowia – naszego i budynku, w którym mieszkamy. Niemcy opracowali prostą praktykę, dzięki której w kilka chwil da się wymienić przegrzane powietrze na świeże i pozbyć się wilgoci. Co to jest lüften i jak ze zwykłej czynności stworzyć codzienny rytuał, który sprawi, że niezależnie od pory roku będziesz oddychać w domu pełną piersią? Odpowiadamy.

Czytaj artykuł 

O dereniach w ostatnim czasie jest dość głośno w kontekście tworzenia barwnych, liściastych żywopłotów, zmieniających się w zależności od pór roku. Jednak nadal rzadko nawiązuje się do gatunku derenia jadalnego oraz jego wyjątkowych walorów spożywczych i to w różnych fazach dojrzałości owoców tej drogocennej rośliny. Najwyższy czas to zmienić, bowiem trudno o ciekawszą i smaczniejszą przekąskę niż pestil dereniowy. Poznaj najlepsze odmiany derenia jadalnego i dowiedz się, jak wykorzystywany, najlepiej dopełni zasoby twojej domowej spiżarni.

Czytaj artykuł 

Łagodna zima i szybkie nadejście ciepłych wiosennych dni to powód do radości dla ogrodników, szykujących ogród do uprawy. Jednak takie warunki sprzyjają też aktywności szkodników – te budzą się wcześniej i potrafią nieoczekiwanie rozpocząć żer, zanim zdążymy się na to dobrze przygotować. Nie pozwól, by w tym roku ćma bukszpanowa znów zaatakowała rośliny. Jest sposób, który pozwala już w lutym zacząć oprysk ochronny. Rozpocznij walkę ze szkodnikiem jak najwcześniej, a zminimalizujesz ryzyko wyjadania liści nie tylko na bukszpanach, lecz także na innych roślinach, które ćma coraz odważniej objada.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Nawet silnie zabrudzone kurzem i pyłem z ulicy szyby okienne da się łatwo wyczyścić. Wystarczy dobry środek do mycia szyb i stara, czarnobiała gazeta lub roztwór octu z wodą, przygotowany w butelce z atomizerem. W kilka chwil oba sposoby rozpuszczą brud i przywrócą tafli szkła lśnienie. Jednak wyczyszczenie ram okiennych już nie jest takie proste, zwłaszcza gdy długotrwałe zabrudzenia spowodowały ich zżółknięcie. Jak przywrócić oknom biel? Czym nie wolno myć plastikowych ram okiennych? Sprawdziliśmy, które metody są nie tylko skuteczne w usuwaniu żółtych plam z PVC, lecz także bezpieczne dla materiału.

Czytaj artykuł 

Do uprawy malin nie trzeba nikogo namawiać, ich owoce są wystarczającym powodem, by w ogrodzie posadzić choćby kilka sadzonek. Warto dobrze zastanowić się, które z nich wybrać – nie tylko odpowiednia odmiana ma znaczenie, lecz także rodzaj sadzonki i jej szczególne potrzeby. Jednym z ciekawszych rozwiązań, po które chętnie sięgają ogrodnicy w całym kraju, są sadzonki długopędowe. Co to jest, w jaki sposób je uprawiać i skąd coraz większe zainteresowanie malinami long cane? Sadzonki te powtarzają owocowanie, a to dopiero początek licznych zalet przy tak wyprodukowanej i umiejętnie poprowadzonej odmianie.

Czytaj artykuł 

Przedwiośnie to okres wybitnie zmiennej pogody. Dnie bywają już naprawdę ciepłe, a rośliny w ogrodzie ogrzewa słońce, z kolei nocą powracają silne przymrozki, ścinając wszystko, co napotkają na swojej drodze. W takim warunkach drzewka owocowe są szczególnie narażone na uszkodzenia kory, w których łatwo rozwijają się później poważne choroby. Co robić, by chronić starsze i młodsze okazy przed groźnymi spękaniami? A jeśli już powstały, to jak zabezpieczyć pęknięcia na drzewach owocowych? Sprawdziliśmy, co radzą starsi ogrodnicy.

Czytaj artykuł 

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.