Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Alicja Rabiko - Woźniak

Alicja Rabiko - Woźniak

Zaczynałam od zarządzania w turystyce, jednak nieoczekiwane wydarzenia zmieniły bieg mojej zawodowej kariery o 360°. Przygarnięcie czworonoga z niemałymi problemami zdrowotnymi sprawiło, że zapragnęłam wyjść im naprzeciw z solidnym orężem, jako dyplomowany dietetyk zwierzęcy. Z kolei z zamiłowania kształciłam się w kierunku redakcji i wydawnictwa – i przy tym pozostałam. Już w liceum odbyłam praktyki w jednej z popularnych, zielonogórskich gazet, a tworzenie krótkich i długich treści towarzyszyło mi na każdym etapie rozwoju zawodowego. Pracowałam w agencjach marketingowych na stanowiskach junior copywriter i copywriter, pisząc niemalże o wszystkim zarówno dla małych firm, jak i większych graczy: platform sprzedażowych, porównywarek internetowych, sieci sklepów meblowych. Realizowałam projekty rebrandingu dla producentów w branży zoologicznej, pracowałam przy budowaniu wizerunku marek modowych, kosmetycznych czy sportowych jako specjalista ds. marketingu oraz content producer. Prywatnie moje serce jest w górach (prawie, bo znaczną jego część skradły psy), a pisanie o nich, nie tylko w ramach realizacji projektów zawodowych sprawia mi olbrzymią satysfakcję i działa kojąco.

Najważniejsze letnie zabiegi pielęgnacyjne, które należy wykonać przy krzewach róży, mają na celu pobudzenie roślin do wytwarzania charakterystycznych, czerwonych pędów – mocnych, gęstych i żywo wybarwionych. Jeden prosty patent potrafi zdziałać prawdziwe cuda na różanej rabacie. Hodowca kwiatów podpowiedział nam, co sprawi, że roślina w oczach się rozkrzewi. 

Czytaj artykuł 

Dziko porasta wyniesione wysoko górskie łąki i zakątki polskich lasów, ale niełatwo ją spotkać. Jednak, gdy to nastąpi, rozpoznasz ją od razu. Miechunka rozdęta to bylina, której wygląd jest wystarczającym argumentem do jej uprawy. Największą dekoracyjność osiąga jesienią, kiedy ze wzniesionych łodyg zaczynają zwieszać się rozdęte kielichy w ogniście pomarańczowym odcieniu z kulistymi owocami w środku. Czy miechunka jest jadalna? Jak ją uprawiać? Zdradzamy sekrety chińskich lampionów w ogrodzie, wybierz je, jeśli myślisz o prawdziwie orientalnej ozdobie.

Czytaj artykuł 

Zanim zrywając owoce z drzewa poznamy ich smak zwracamy uwagę na inne cechy, jak wybarwienie, struktura skórki, kształt oraz wielkość. W przypadku jabłek rozmiar ma olbrzymie znaczenie, ponieważ wpływa nie tylko na wielkość plonu, lecz także na smak zebranych owoców. Co sprawia, że jabłka rosną wielkie, jak pięść i zachwycają soczystą słodyczą przy każdym kęsie? Tłumaczymy, jaką rolę odgrywa pogoda, czym są kwiaty królewskie jabłoni i radzimy co zrobić, żeby jabłka były duże i zdrowe. 

Czytaj artykuł 

Najlepsze owoce cukinii zbierała zawsze moja babcia, były kształtne, lekko wydłużone, miały błyszczącą skórkę i pachnący świeżością miąższ. Chciałam mieć takie same, ale pod ogromnymi liśćmi zauważyłam wielką... dysproporcję. Niektóre cukinie przerosły inne 3 razy, a mniejsze przestały dojrzewać, a nawet odpadły. Zapytałam ogrodnika, dlaczego cukinia zrzuca owoce. Jego wyjaśnienie sprawiło, że biegiem wróciłam do warzywnika, by jak najszybciej wykonać tych kilka zabiegów. Owoce zaczęły znowu rosnąć, odzyskałam szansę na świetny plon.

Czytaj artykuł 

Wybijają się najmniejszymi szczelinami, sprawiając wrażenie zaniedbania. Chwasty na kostce brukowej i ścieżkach w ogrodzie to nie tylko problem natury estetycznej, lecz także realne zagrożenie dla struktury alejki. Najbardziej ekspansywne gatunki o silnej bryle korzeniowej potrafią niszczyć ułożone konstrukcje, a tym samym narażać nas na koszty. Jak pozbyć się samosiewów z ogrodowych ścieżek? Znajoma podpowiedziała mi dwa sposoby: jeden bez trudu zwalcza dzikie trawy, drugi udowadnia, że nie ma chwastów nie do usunięcia.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Jedne zwieszają w płaczącym pokroju pędy pokryte liśćmi lub igłami, inne potrafią przy tym bajkowo kwitnąć. Drzewa płaczące to rzadki wybór do ogrodu, a szkoda, bo zarówno jako soliter, jak i w większych kompozycjach tworzą niezwykły klimat. Aż chce się wejść pod parasol liści i zniknąć wśród gęstwiny. Czym się kierować, wybierając płaczące drzewa? Na pewno wielkością, bo niektóre rozrastają się do niebotycznych rozmiarów. Podpowiadamy, które rośliny sprawdzą się u ciebie najlepiej.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Sadząc piwonie w ogrodzie, zależy nam na tym, aby dobrze się ukorzeniły i udekorowały rabaty pięknymi, pełnymi kwiatami. Dlatego ważne, aby zabieg sadzenia, jak i przesadzania kwiatów wykonywać w odpowiednim czasie, bez szkody dla roślin. Kiedy najlepiej przesadzać piwonie? W jakich przypadkach nie może obejść się bez tego zabiegu? Czy zawsze po podziale piwonii konieczne jest zaprawianie? Wyjaśniamy, jak rozmnożyć rośliny, by zachować ich najlepsze cechy i uzyskać bajeczne okazy.

Czytaj artykuł 

Monstera nie ma w sobie nic z potwora, chyba że chodzi o rozmiar. Odpowiednio pielęgnowana, rośnie w oczach, pnąc się w górę bez umiaru. Moja roślina jeszcze niedawno była najpiękniejszym okazem w całej domowej kolekcji, ale z czasem zaczęła tracić urok. Nie wiedziałam, dlaczego monstera marnieje ani jak uratować jej suche, zbrązowiałe łodygi. Kuzynka poradziła mi tę odżywkę, po podaniu roślina zaczęła wypuszczać nowe liście – wielkie, palczaste i niepowtarzalnie podziurawione. To najszybszy ratunek dla monstery.

Czytaj artykuł 

W małym ogrodzie ich ekspansywność stanowi poważny problem, jednak na otwartej przestrzeni warto pozostawić im swobodę i pole do popisu. Róże rozprzestrzeniające się za pomocą odrostów to moje wielkie odkrycie, dzięki któremu w ogrodzie mam prawdziwą, różaną oazę. Które gatunki róż wytwarzają odrosty? Sprawdź, gdzie warto je sadzić i jak zapanować nad odrostami róż, gdy nie chcesz, by wyszły daleko poza wydzieloną dla nich rabatę.

Czytaj artykuł 

Pielęgnacja roślin ozdobnych w ogrodzie w upalne dni to trudny orzech do zgryzienia. Kwitnące hortensje poradzą sobie z temperaturami i palącym słońcem, ale tylko wtedy, gdy zapewnimy im odpowiednie wsparcie. Jak pielęgnować hortensje podczas upałów? Sąsiadka nauczyła mnie dbać o krzewy tak, by rozwijały pełne kwiaty, mocno się wybarwiały i utrzymywały nawet najcięższe, kwiatowe stożki. Jej sposoby uchroniły też moją hortensję przed chlorozą – koniecznie je wypróbuj.

Czytaj artykuł 

Podczas uprawy pomidorów w ogrodzie, w szklarni oraz na balkonie nie wolno zapominać o ważnym zabiegu, jakim jest obrywanie liści. Rezygnacja z niego pozwala roślinie kierować energię na nieograniczony wzrost, zamiast kumulować ją w dojrzewających owocach. Jeśli chcesz mieć naprawdę dorodne pomidory i duży plon, zadbaj o usprawnienie procesu dojrzewania owoców na krzaczkach. Jak obrywać liście pomidorów? Metoda ogrodnika pokazuje, że wystarczy rwać po 3-4 liście, a roślina zyska nową siłę.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Gdy na trawniku pojawią się czerwone nitki, wystające spomiędzy zielonych źdźbeł to znak, że murawę zaatakowała choroba. Błędnie uważa się, że czerwona nitkowatość traw pojawiała się we wrześniu. Jej objawy możesz zauważyć przez cały rok, a prawdopodobieństwo ich wystąpienia zwiększa chłodna, wilgotna pogoda. Twój trawnik był tak zadbany, a teraz straszy plamami? Sprawdź, jak walczyć z czerwoną nitką trawy, ważne są te oto zabiegi.

Czytaj artykuł 

Gdy z przyjemnością zapełniamy koszyki długo wyczekiwanymi owocami, zdarza nam się zapomnieć o przypadającym w tym samym czasie zabiegu, jakim jest letnie cięcie krzewów owocowych – agrestu, malin i oczywiście wszystkich odmian porzeczki. Niewykonanie go to poważne uchybienie, ponieważ przycinanie porzeczki w lipcu pozwala nie tylko regulować wzrost rośliny, lecz także poprawia jej produktywność. Chcesz, aby porzeczka owocowa za dwie? Bierz się za cięcie, a owoców będzie więcej.

Czytaj artykuł 

Ten owad wygląda niepozornie, jednak potrafi wyrządzić poważne szkody w uprawach. Wbrew swojej nazwie mączlik szklarniowy nie zagraża wyłącznie pomidorom w szklarniach, lecz także tym, sadzonym w gruncie. Występuje masowo, żywiąc się cennym sokiem komórkowym, co prowadzi nawet do obumierania młodych krzaczków. Na szczęście drobne szkodniki na pomidorach da się zwalczyć. Już drugi sezon stosuję wyłącznie oprysk z wrotyczu. Na mączlika więcej nie trzeba, ten środek naprawdę ratuje pomidory. 

Czytaj artykuł 

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.