Spis treści:
- Werbena ogrodowa (Verbena × hybrida) – na balkon i do ogrodu
- Popularne odmiany werbeny ogrodowej
- Jak uprawiać werbenę ogrodową?
Werbena ogrodowa (Verbena × hybrida) – na balkon i do ogrodu
Werbena ogrodowa (Verbena × hybrida) jest jedną z najpiękniejszych i najdłużej kwitnących roślin, jakie możemy uprawiać zarówno w donicach na balkonie, jak i w gruncie na rabatach. Jest byliną, jednak ze względu na brak odporności na mróz w naszym klimacie uprawia się ją jako roślinę jednoroczną. Jej odmiany, które są szeroko dostępne w centrach ogrodniczych, są wynikiem skrzyżowania różnych gatunków werbeny i nie spotykamy ich w środowisku naturalnym.
Roślina ta cieszy się dużą popularnością, ponieważ występuje w wielu atrakcyjnych odmianach o zróżnicowanym pokroju. Niektóre z nich mają wyprostowane, inne płożące się pędy, dzięki czemu mogą być wykorzystane na wiele ciekawych sposobów. W zależności od odmiany werbena ogrodowa osiąga od 15 do 50 cm. Ma silne, rozgałęzione i omszone łodygi oraz jajowate bądź podłużne liście o ząbkowanych brzegach.
Największym atutem werbeny ogrodowej bez wątpienia jest długie i obfite kwitnienie. Pierwsze kwiaty tej rośliny pojawiają się już w maju, aby utrzymać się aż do momentu nadejścia jesiennych przymrozków, zazwyczaj w październiku. Przy sprzyjających warunkach kwitnienie werbeny ogrodowej może zatem trwać nawet 6 miesięcy. Kwiaty tej rośliny przyjemnie pachną i występują we wszystkich kolorach tęczy. Mogą być białe, kremowe, żółte, pomarańczowe, różowe, czerwone oraz fioletowe. Do wyboru mamy także dwu- i wielokolorowe odmiany werbeny ogrodowej.
Werbena ogrodowa występuje w dziesiątkach kolorowych odmian. Fot. joloei/123RF.com
Przeczytaj również: Jak dbać o hortensje ogrodowe, żeby pięknie kwitły? Pielęgnacja i nawożenie hortensji
Popularne odmiany werbeny ogrodowej
Różnorodność odmian werbeny ogrodowej sprawia, że każdy miłośnik kwiatów bez problemu znajdzie idealną propozycję dla siebie. Jak już wspominaliśmy, poszczególne z nich różnią się przede wszystkim pokrojem roślin oraz kolorem kwiatów. Do wyboru mamy zwisające odmiany werbeny ogrodowej (Verbena × hybrida pendula), które warto sadzić w wiszących koszach i skrzynkach na balkonie czy tarasie.
Niezwykle atrakcyjne są również odmiany werbeny ogrodowej o wzniesionym pokroju. Mogą mieć one różną wysokość – na tej podstawie zostały podzielone na 3 główne grupy:
- Compacta Nana – to karłowe odmiany werbeny, które osiągają maksymalnie 15 cm wysokości;
- Compacta – do grupy tej zaliczamy rośliny dorastające do 30 cm;
- Grandiflora – wysokie werbeny, które mogą mieć nawet 50 cm wysokości.
Polscy ogrodnicy najczęściej wybierają odmiany z grupy Compacta. Dużą popularnością cieszą się takie werbeny ogrodowe jak 'Vanessa Compact Lime' czy 'Vanessa Compact Bicolor Rose'.
Karłowe i zwisające odmiany werbeny ogrodowej będą najlepsze do uprawy w skrzynkach na balkonie lub tarasie. Fot. liuyushan/CanvaPro
Jak uprawiać werbenę ogrodową?
Ogromnym atutem werbeny ogrodowej jest prostota jej uprawy. Nawet niedoświadczeni ogrodnicy doskonale z nią sobie radzą. Warunkiem jest jednak poznanie podstawowych wymagań tej pięknej rośliny. Czego potrzebuje werbena ogrodowa, aby długo kwitła? Przedstawiamy najważniejsze zasady uprawy.
- Gleba – werbena ogrodowa nie ma wygórowanych wymagań względem gleby. Będzie jednak najlepiej rosła i kwitła w żyznym, bogatym w próchnicę oraz przepuszczalnym podłożu. Może mieć odczyn obojętny lub lekko kwaśny.
- Stanowisko – dla rośliny tej warto znaleźć ciepłe i słoneczne miejsce. Poradzi sobie nawet w nieosłoniętym od wiatru oraz deszczu miejscu, więc nie musimy uprawiać jej pod zadaszeniem, jeśli posadziliśmy ją w donicy.
- Sadzenie – werbenę ogrodową można sadzić od połowy maja, gdy nie będą już zagrażały jej przymrozki. Dotyczy to zarówno sadzenia bezpośrednio w gruncie, jak i donicy wystawianej na zewnątrz. Między sadzonkami zachowajmy odstęp od 25 do 50 cm, aby mogły się swobodnie rozrastać. W razie uprawy pojemnikowej pamiętajmy o przygotowaniu warstwy drenażowej z keramzytu.
Werbena ogrodowa długo kwitnie tylko wtedy, gdy jest systematycznie podlewana. Fot. schnuddel/CanvaPro
- Podlewanie – roślinę tę trzeba systematycznie i dość obficie podlewać – zwłaszcza w upalne dni lata. Pilnujmy, aby gleba w donicy lub na rabacie była zawsze lekko wilgotna, werbena ogrodowa nie toleruje bowiem ani suszy, ani stagnacji wody.
- Nawożenie – werbena ogrodowa kwitnie bardzo długo i obficie, dlatego potrzebuje regularnego nawożenia. Przez cały sezon powinniśmy ją zasilać raz w tygodniu płynnym nawozem do roślin kwitnących, który zawiera duże ilości fosforu i potasu. Dawkujemy go zgodnie z zaleceniami producenta na opakowaniu.
- Przycinanie – aby przedłużyć kwitnienie werbeny ogrodowej, warto systematycznie usuwać z niej suche kwiaty. Dzięki temu skupi całą energię na tworzeniu nowych pąków, nie natomiast na produkcji nasion.
- Zimowanie – roślina ta nie jest odporna na niską temperaturę. Niszczą ją pierwsze silne przymrozki.
- Rozmnażanie – werbenę ogrodową można rozmnożyć z nasion, które zbieramy z roślin późną jesienią. W lutym wysiewamy je na rozsadę na parapecie, a otrzymane młode rośliny przenosimy na stałe stanowisko w ogrodzie po ustaniu wiosennych przymrozków. Roślina ta często sama rozsiewa się po ogrodzie.
- Choroby i szkodniki – kwiaty te są atakowane przez takie szkodniki jak mszyce, przędziorki, mączliki oraz ślimaki. Zdarza się, że poraża je również mączniak prawdziwy i szara pleśń.
Werbena ogrodowa jest niewymagającą rośliną, która kwitnie nieustannie przez 6 miesięcy, co sprawia, warto ją polecić wszystkim miłośnikom kwiatów – zarówno mniej, jak i bardziej doświadczonym.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Najpiękniejsze rośliny kobiercowe. Kolorowe dywany na słoneczne i zacienione stanowiska
Kwitnie do przymrozków, nie ma wymagań, zdrowo rośnie. Siew i uprawa smagliczki nadmorskiej
Najlepsze domowe odżywki do bratków. Wzmacniają i przedłużają kwitnienie