Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Co zrobić po przymrozkach w ogrodzie? Zalecenia dla roślin ozdobnych, owocowych i warzywnych

Ciepłe promienie słońca kuszą, aby rozpocząć uprawę roślin w ogrodzie, na balkonie i tarasie. Wiosna bywa jednak przewrotna, o czym znów mogliśmy się boleśnie przekonać. Z dnia na dzień nadeszły przymrozki, które zdziesiątkowały sadzonki warzyw, rośliny ozdobne oraz krzewy i drzewa owocowe. Czy można jeszcze je uratować? Co zrobić po przymrozkach w ogrodzie? Przedstawiamy najważniejsze zalecenia.

Co zrobić po przymrozkach w ogrodzie? Zalecenia dla roślin ozdobnych, owocowych i warzywnych
Wiosenne przymrozki często uszkadzają kwitnące w naszych ogrodach truskawki. Fot. lightpoet/123RF.com

Spis treści:

Wiosenne przymrozki w ogrodzie

Wiosna to czas intensywnej pracy w ogrodzie. Gdy tylko zza chmur nieśmiało wychyla się słońce i ziemia się ogrzeje, ogrodnicy zabierają się za sadzenie i pielęgnację swoich roślin. Nie wszystkie gatunki jednak są wystarczająco odporne, aby przetrwać przymrozki – a te wiosną mogą wystąpić w każdej chwili. Niestety, to kapryśna pora roku, która może spłatać nam figla w najmniej spodziewanym momencie.

W tym roku również przekonaliśmy się, jak przewrotna bywa wiosna. Choć na przełomie kwietnia i maja w ciągu dnia możemy cieszyć się słońcem oraz ociepleniem, nocą temperatura gwałtownie spada. W ostatnim czasie nocne przymrozki dały się we znaki ogrodnikom na terenie całego kraju, a wielu z nich zdążyło już posadzić na grządkach młode rośliny. Z niepokojem patrzą na swoje uprawy uszkodzone przez mróz, zastanawiając się, czy można je uratować.

Termin zimna Zośka lub zimni ogrodnicy to okres wiosennych przymrozków, który tradycyjnie odnosi się do 12-15 maja, ale nie zawsze występuje dokładnie wtedy. Ochłodzenie może przyjść również tydzień lub dwa tygodnie wcześniej, nadal jednak jest bardzo niebezpieczne dla roślin, które o tej porze intensywnie rosną i kwitną. Niestety, są w tym momencie najbardziej podatne na uszkodzenia mrozowe.

Róże uszkodzone przez mróz często można jeszcze uratować. Róże uszkodzone przez mróz często można jeszcze uratować. Fot. raikhel/123RF.com

Przeczytaj również: Jak zrobić silny ukorzeniacz do roślin? Darmowy i bardzo skuteczny patent na rozmnażanie

W jaki sposób rośliny są uszkadzane przez przymrozki?

Wiosną, wraz z nadejściem pierwszych ciepłych dni, rośliny budzą się z zimowego snu i rozpoczynają wegetację. Krążą w nich soki, zostają też pobudzone do tworzenia liści, kwiatów oraz zawiązków owoców. Są pełne życia i wigoru do momentu, gdy temperatura nagle drastycznie spadnie (poniżej 0°C). Gwałtowne ochłodzenie powoduje, że woda w komórkach roślin po prostu zamarza i uszkadza tkanki.

Jak rozpoznać uszkodzenia mrozowe? Podstawowe objawy to:

  • więdnięcie roślin i utrata turgoru,
  • brązowienie liści i pędów,
  • pękanie pędów oraz kory,
  • opadanie liści, kwiatów i zawiązków owoców,
  • zahamowanie wzrostu.

Przymrozki w skrajnych przypadkach powodują zamieranie roślin. Nie zawsze jednak do tego dochodzi – wiele gatunków dobrze regeneruje się po nagłym ochłodzeniu i nie potrzebuje do tego specjalnej pomocy. Niestety często uszkodzenia mrozowe skutkują skutkują brakiem kwitnienia, znacznym zmniejszeniem plonów i obniżeniem walorów ozdobnych roślin.

Niektóre rośliny dobrze znoszą kaprysy wiosennej pogody, ale z pewnością nie wszystkie. Najbardziej wrażliwe na przymrozki są warzywa ciepłolubne takie jak pomidory, papryka czy ogórki. Chłód źle znoszą hortensje ogrodowe, róże oraz magnolie, a także truskawki, brzoskwinie, morele i czereśnie, czyli rośliny kwitnące wcześnie. Spadek temperatury szkodzi też wielu kwiatom balkonowym, takim jak pelargonie, fuksje, lobelie czy petunie.

Jak uratować rośliny po przymrozkach?

Wiele roślin jest w stanie podnieść się po wiosennych przymrozkach. Niektóre, te bardziej odporne, zrobią to nawet bez naszego wsparcia. Innym natomiast warto pomóc, aby regeneracja przebiegła jak najszybciej. Im wcześniej zabierzemy się do pracy, tym większa jest szansa, że nie stracimy swoich roślin i będziemy jeszcze cieszyć się plonami. Niestety, najprawdopodobniej mniejszymi niż gdyby do uszkodzeń mrozowych w ogóle nie doszło.

Późnowiosenne przymrozki są zagrożeniem dla winorośli. Późnowiosenne przymrozki są zagrożeniem dla winorośli. Fot. thefutureis/123RF.com

Co trzeba zrobić po przymrozkach? Jak uratować rośliny? Oto najważniejsze zalecenia:

  • Pierwszym krokiem powinna być ocena uszkodzeń spowodowanych przez przymrozki. Przyjrzyjmy się liściom, pędom, pąkom kwiatowym, kwiatom i zawiązkom owoców;

  • Roślina uszkodzona przez mróz nie może być narażona na bezpośrednie działanie palących promieni słońca. Jeśli ma zostać uratowana, musi rozmarzać stopniowo. Z tego względu trzeba ją zacieniować, czyli w dowolny sposób osłonić (kartonem, parasolem lub siatką cieniującą);

  • Następnie całą roślinę po przymrozkach możemy ostrożnie oblać wodą o temperaturze pokojowej, aby jej tkanki szybciej rozmarzły i zaczęły się regenerować. Nie używajmy jednak gorącej wody, która spowoduje szok cieplny. Roślinę podlewamy również od dołu;

  • Kolejnym krokiem jest usunięcie tych części, które przemarzły – pędów, liści, pąków kwiatów, rozwiniętych kwiatów oraz zawiązków owoców. Warto to zrobić jak najszybciej, aby pobudzić roślinę do wzrostu i kwitnienia, a tym samym zwiększyć szansę na uzyskanie plonów (wstrzymajmy się, jeśli istnieje jeszcze ryzyko nadejścia kolejnych przymrozków). Pozbywamy się wszystkich brązowych lub czarnych fragmentów do miejsca, w którym widoczna jest zielona, zdrowa tkanka. Jeżeli wykonujemy radykalne cięcia, zastosujmy maść ogrodniczą zawierającą środki grzybobójcze;

  • Chcąc wesprzeć rośliny w regeneracji po przymrozkach, warto zastosować również specjalistyczny stymulator wzrostu roślin, który zakupimy w większości sklepów ogrodniczych. Możemy wybrać taki, który zawiera wyłącznie naturalne i bezpieczne dla środowiska składniki. Aplikujemy go zgodnie z instrukcją producenta na opakowaniu;

  • Jeżeli jeszcze nie zasilaliśmy rośliny, a tego potrzebuje, możemy zastosować odpowiedni nawóz. Zróbmy to jednak dopiero wtedy, gdy minie ryzyko przymrozków.

Opisane wyżej czynności doskonale sprawdzą się w przypadku często uszkadzanych przez przymrozki róż, hortensji ogrodowej, winorośli, truskawek czy borówki amerykańskiej.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Nasionnica trześniówka. Kiedy zwalczać na czereśniach i wiśniach?

Jak głęboko siać marchew? Na początku uprawy możesz zadbać o mocny korzeń

Naturalne nawozy na kwitnienie piwonii. Dlaczego piwonie nie chcą kwitnąć?

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.