Porady ogrodnicze

Jakie odmiany czereśni bez robaków warto posadzić w ogrodzie?

Wiele osób obecność larw w czereśniach skutecznie zniechęca do jedzenia tych pysznych owoców. Czy są jednak odmiany czereśni bez robaków? Okazuje się, że tak. Sprawdź, jakie kupić lub zasadzić w swoim ogrodzie! 

Jakie odmiany czereśni bez robaków warto posadzić w ogrodzie?
NIektóre odmiany czereśni rzadko atakowane są przez szkodniki. Fot. Pexels
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Skąd biorą się robaki w czereśniach? 

Robaki w czereśniach to larwy nasionnicy trześniówki z rodziny muchówek. To szkodnik, który atakuje właśnie czereśnie i wiśnie. Jego cykl życia jest prosty – w trakcie zimy znajduje się w ziemi pod drzewami, gdzie zmienia się z larwy w dorosłego osobnika. Następnie po przepoczwarzeniu (najczęściej w połowie maja) osiada na dojrzewających owocach i po ok. 2 tygodniach składa tam jaja.  

Kolejne dwa tygodnie wystarczą, by wylęgło się nowe pokolenie szkodnika. Liczba jaj złożonych przez jedną samicę to nawet 100-250. Gdy w danym owocu znajdą się jaja, zostanie on oznaczony specjalnym hormonem. Dzięki temu kolejne nasionnice wiedzą, że miejsce to jest już zajęte. 

Same terminy poszczególnych etapów rozwoju mogą różnić się trochę w zależności od warunków atmosferycznych – im cieplej, tym szybciej zachodzi cały proces. 

Przeczytaj również: 5 wczesnych odmian jabłoni, które warto mieć w swoim ogrodzie. Ich owoce są przepyszne

Czy robaki w czereśniach są szkodliwe? 

Spożycie czereśni z białymi robakami nie powoduje problemów zdrowotnych – larwy nasionnicy trześniówki nie są ani trujące, ani toksyczne. Dla wielu osób zjedzenie robaka jest jednak po prostu nie do przeskoczenia, dlatego wolą nie jeść czereśni lub dokładnie sprawdzać każdą sztukę.  

Jeśli doszło już natomiast do nieświadomego spożycia larw, nie masz się czego obawiać. Dla swojego spokoju psychicznego warto jednak przed jedzeniem usunąć robaki lub wybrać takie odmiany czereśni, w których prawdopodobnie ich nie będzie. 

Robaki w czereśniach nie są szkodliwe dla zdrowia. Fot. Pexels

Jak usunąć robaki z czereśni? 

Istnieje łatwy sposób na pozbycie się robaków z czereśni. Wystarczy owoce umieścić w pojemniku lub misce i zalać zimną wodą na 30-60 minut. Woda spowoduje, że larwy nie będą miały dostępu do tlenu, wyjdą z owoców i po prostu się uduszą. Po tym czasie na dnie naczynia można łatwo zaobserwować martwe białe larwy.  

Dodatkowo by zmniejszyć ryzyko wystąpienia robaków w przyszłości, najlepiej późną jesienią usunąć ok. 5 cm ziemi pod drzewami owocowymi i wymienić na świeżą. Można wówczas pozbyć się larw nasionnicy, które rozpoczynają zimowanie.  

Innym sposobem jest rozłożenie pod drzewami folii albo gęstej włókniny na okres maja i czerwca, by uniemożliwić przepoczwarzonym muchówkom wydostanie się na zewnątrz i złożenie jaj w dojrzewających owocach. Dodatkowo warto rozwiesić żółte lepy jako pułapki na latające szkodniki.

Przeczytaj również: Terminarz oprysków drzew owocowych. Niezawodne metody

Odmiany czereśni bez robaków

Aby zwiększyć szansę, że w czereśniach nie ma robaków – najlepiej zasadzić wczesne odmiany tego drzewa. Dlaczego? Wiąże się to z cyklem życia nasionnicy trześniówki, która składa jaja w owocach pod koniec maja i na początku czerwca. Jeśli owoce dojrzeją szybciej, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że szkodniki te nie złożą jeszcze w nich jaj, a więc nie pojawią się tam larwy. 

Wszystko zależy jednak od tego, jak szybko dojrzeją czereśnie w danym roku i w którym momencie nasionnice złożą jaja. Jeśli chcesz zasadzić te odmiany w swoim ogrodzie czy sadzie, warto mimo wszystko dodatkowo profilaktycznie zastosować np. lepy i przykrycie ziemi. Dzięki temu znacznie zwiększysz szansę na zdrowe i pyszne owoce. 

  • Rivan 

W przypadku tej odmiany owocami można cieszyć się nierzadko już w okresie koniec maja-początek czerwca, dlatego czereśnia Rivan uważana jest za najbardziej odporną na obecność robaków. Dodatkowo stosunkowo rzadko choruje też na bakteryjnego raka drzew owocowych i dobrze radzi sobie w trakcie mrozów, ponieważ pochodzi ze Szwecji. 

Przy dobrych warunkach uprawy co roku wydaje przepiękne i zdrowe owoce, najczęściej bez żadnych robaków i odporne na pękanie. Wymaga słonecznego i ciepłego stanowiska, dodatkowo nie może być ono osłonięte (wiatr i przepływające powietrze korzystnie wpływają na odporność tej odmiany i zmniejszają ryzyko zachorowania). Podłoże dla odmiany Rivan powinno być natomiast przepuszczalne i żyzne – gleba nie może być zbyt mokra. 

  • Burlat  

Owocuje ok. 10 dni po odmianie Rivat, jednak nadal dość wcześnie, by ryzyko zarobaczywienia było stosunkowo niskie. To jedna z najpopularniejszych odmian, które sadzi się we własnych sadach, a ponadto tych przemysłowych (dlatego bardzo często spotkasz ją w sklepie). Nie jest tak odporna na mróz jak Rivat, bywa też narażona na pękanie. 

Stanowisko dla odmiany Burlat powinno być słoneczne, ciepłe i również nieosłonięte, by zapewnić odpowiedni przepływ powietrza. Gleba natomiast musi być przepuszczalna i wilgotna. Burlat można zatem sadzać obok odmiany Rivat – dodatkowo dlatego, że stanie się dla niej zapylaczem. 

Wczesne odmiany czereśni są najbardziej odporne na obecność robaków. Fot. Pexels

  • Karesova 

Odmiana ta owocuje najczęściej wtedy, gdy odmiana Burlat, więc w pierwszych tygodniach czerwca. Jest odporna na choroby, pękanie i gnicie, dlatego świetnie sprawdza się zarówno w uprawie przydomowej, jak i przemysłowej. Jej pyszne owoce są ciemnoczerwone z brązowym zabarwieniem. Odmiana Karesova wymaga słonecznego lub półcienistego stanowiska oraz żyznej, przepuszczalnej gleby. 

  • Miodówka jasna (Bladoróżowa) 

To odmiana o jasnych, kremowo-różowych, owocach, której plony również zbiera się wcześnie. Ze względu jednak na to, że są bardzo wrażliwe na transport (łatwo o zgniecenie), obecnie drzewa sadzi się głównie we własnych ogrodach i sadach. Odmiana jest stara, a owoce są bardzo słodkie, o miodowym aromacie – stąd nazwa. Drzewo jest też odporne na pękanie i choroby oraz mróz. 

Stanowisko dla miodówki jasnej powinno być ciepłe i słoneczne, ale osłonięte od wiatru. Preferuje przepuszczalne i żyzne gleby o umiarkowanej wilgotności.  

  • Rannaja Rozovinka 

Odmiana ta owocuje podobnie jak Rivan – na przełomie maja i czerwca. W przeciwieństwie do swojej kuzynki jest jednak bardzo podatna na pękanie pod wpływem deszczu oraz na gnicie, dlatego w naszym kraju jest stosunkowo ciężka w uprawie i nie poleca się jej amatorom. Owoce są dość jasne (a nawet żółte z rumieńcem). 

  • Łuczistaja, Vista, Walerij Czkałow 

Do rzadziej spotykanych w Polsce, ale nadal stosunkowo wczesnych i odpornych na robaki, należą odmiany Łuczistaja, Vista oraz Walerij Czkałow. Wszystkie one polecane są szczególnie do uprawy w ogrodzie lub sadzie amatorskim. Owoce są pyszne, ale miękkie i nieodporne na transport. Mogą ponadto pękać, dlatego lepszym wyborem wydają się inne rodzaje. Jeśli jednak chcesz zróżnicować swoją uprawę, warto posadzić kilka różnych czereśni.  

Chociaż nie istnieją odmiany, które są zawsze w 100% wolne od robaków, można wybrać takie, gdzie prawdopodobieństwo braku szkodników jest bardzo duże. Wybór odmian jest ogromny, dlatego tylko od ciebie zależy, na co się zdecydujesz. Jeśli chcesz cieszyć się pysznymi owocami bez robaków, zawsze warto postawić na odmianę Rivat, a dodatkowo wzbogacić ogród czy sad o kilka innych ciekawych rodzajów. 

Przeczytaj:

Co sadzić obok truskawek? Te rośliny pobudzą je do wzrostu

Wiosna na balkonie i w ogrodzie. Ostatni moment na sadzenie tych roślin na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jakie odmiany czereśni bez robaków warto posadzić w ogrodzie?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.