Artykuły

Nawożenie drzew i krzewów owocowych na wiosnę jest niezwykle ważne dla zapewnienia im zdrowego wzrostu oraz obfitego owocowania. Bez tego zabiegu rośliny zaczynają słabnąć, stają się bardziej podatne na choroby, szkodniki i niekorzystne warunki atmosferyczne, a w rezultacie wydają marne plony. Choć wiosenne nawożenie drzew i krzewów owocowych wydaje się czynnością prostą, wielu ogrodników nieświadomie popełnia różnego rodzaju błędy. Czego nie wolno robić? Doświadczony ogrodnik podpowiada.  

Czytaj artykuł 

Borówka bagienna to mało znana borówka, którą wiele osób omija z daleka. A szkoda, bo jej owoce mają niezwykle właściwości i są bardzo smaczne. Choć uprawa tego krzewu nie jest trudna, wymaga pewnych czynności. Dlaczego warto mieć borówkę bagienną w ogrodzie? Co trzeba wiedzieć o jej uprawie i pielęgnacji? Wyjaśniamy.    

Czytaj artykuł 

Długi okres wschodzenia pietruszki jest główną przyczyną wysiewania jej „pod grudę”, czyli na zimę. W ten sposób nie trzeba jej podlewać ani specjalnie doglądać. Jeżeli jednak nie udało nam się przygotować grządek w grudniu, kolejnym dogodnym terminem są pierwsze tygodnie marca. Czujesz, że robi się coraz cieplej i warunki sprzyjają pracom w warzywniku? Nie czekaj, bo późny siew wyraźnie zmniejsza zbiory. Podpowiadamy, jak wysiewać pietruszkę do gruntu na przedwiośniu, aby uzyskać najokazalsze plony.

Czytaj artykuł 

Róże wymagają szczególnej troski, aby przetrwać zimowe wyzwania. Mimo że te działania oraz różnorodność odmian róż oferuje wysokie poziomy odporności na mróz, surowe zimy mogą zdziesiątkować pędy do samej powierzchni ziemi, pozostawiając za sobą jedynie wspomnienie letniego splendoru. Co zrobić, gdy róże przemarzną zimą? Czy istnieje szansa, aby je uratować? Podpowiadamy.

Czytaj artykuł 

Gdy w ogrodzie co roku bujnie zakwitają starsze, rozkrzewione okazy hortensji bukietowej, aż chce się je rozmnażać i sadzić kolejne, tak podobne do matecznych okazów. Wczesna wiosna to wprost idealny moment na przygotowanie sadzonek. Zabierasz się za regularne cięcie ulubionych krzewów? Zachowaj pędy, stwórz im odpowiednie warunki do ukorzenienia się i już w sierpniu przesadź do gruntu. Rozmnażanie hortensji ze zdrewniałych pędów to najprostszy i najtańszy sposób na powiększenie kwiecistego ogrodu – podpowiadamy, jak to zrobić.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Storczyki od dłuższego czasu królują na naszych parapetach. Dzięki niepowtarzalnym kształtom i kolorom stanowią doskonały wybór do dekoracji domowych wnętrz. Trudno nie pogodzić się z tym, że najpiękniej wyglądają w czasie kwitnienia – niektóre okazy mogą utrzymywać kwiaty nawet przez cały rok. Czasem jednak zdarza się, że nie chcą kwitnąć nawet pomimo zapewnienia im odpowiednich warunków. Jeśli problem jest ci znajomy, spieszymy z pomocą. Poznaj przepis na domową odżywkę, dzięki której storczyk zacznie wypuszczać pąki jeden po drugim.     

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Bez charakterystycznego smaku i aromatu kopru trudno wyobrazić sobie wiele dań kuchni polskiej. Wystarczy kawałek działki, a nawet doniczka na balkonie żeby wyhodować go samego i cieszyć się świeżym koperkiem przez niemal cały rok. Kiedy siać i jak uprawiać koper ogrodowy? Jakie odmiany wybrać?

Czytaj artykuł 

Rzadko dysponujemy nieograniczonym miejscem i budżetem, które pozwalałyby na wielkie uprawy. Czasami nawet wygospodarowanie kilku nowych grządek lub skrzyni pod zabudową szklarniową jest zwyczajnie nie do zrobienia. Czy brak miejsca oznacza, że w zbliżającym się sezonie musimy zrezygnować z ulubionych pomidorów? Nic bardziej mylnego. Uprawa pomidorów karłowych w workach jutowych rozwiązuje problem. Sprawdź, od czego zacząć, abyś mógł smakować ekologiczne, soczyste warzywa aż do jesieni.

Czytaj artykuł 
Art. Spons.

Wiosna to czas, w którym temperatura rośnie z dnia na dzień, a roślinność odżywa po zimowej przerwie. Dla osób odpowiedzialnych za tereny zielone oraz właścicieli posesji to pierwszy dzwonek do tego, aby przygotować kosiarkę do ponownego działania. Ale czy wiesz, kiedy najlepiej przeprowadzić pierwsze koszenie i jak przygotować do niego urządzenie?

Czytaj artykuł 

Walka z chorobami i szkodnikami w ogrodzie jest nierówna, ale musimy ją podjąć, jeśli chcemy cieszyć się obfitymi zbiorami. Profilaktykę warto wdrożyć już na początku sezonu, by uzyskać spodziewane efekty. Jakie opryski drzew i krzewów owocowych realizujemy w marcu? Czy musimy pryskać również iglaki i gatunki ozdobne? Podpowiadamy, jak skutecznie chronić rośliny wczesną wiosną.

Czytaj artykuł 

Ogromne znaczenie w uprawie roślin ma jakość gleby. Odpowiednio przygotowane podłoże zapewni naszym uprawom wszystkie niezbędne składniki odżywcze i warunki do zdrowego wzrostu. Po zimie gleba traci swoją strukturę i właściwości, utrudniając roślinom dostęp do tlenu i substancji pokarmowych. Dlatego przygotowując się do sezonu ogrodniczego, należy poprawić jej jakość. Jak to zrobić? Poznaj naturalne sposoby na dokarmianie gleby. Twoje uprawy z pewnością ci za to podziękują.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

W ostatnim czasie wzrasta zainteresowanie budownictwem przydomowych schronów. W celu zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom rząd postanowił wprowadzić kilka istotnych zmian w przepisach. Projekt, nad którym pracuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, przewiduje powiększenie listy obiektów budowlanych i robot, które będą zwolnione z uzyskania pozwolenia na budowę. Chodzi m.in. o przydomowe schrony. Podpowiadamy, jakie warunki należy spełnić, aby wybudować przydomowy schron bez pozwolenia.       

Czytaj artykuł 

Nie jest łatwo sprostać wymaganiom borówki amerykańskiej. Jeśli chcemy, by obficie owocowała, musimy zadbać nie tylko o jej regularne nawożenie czy przycinanie, ale również prawidłowe przygotowanie ziemi, w której rośnie. Zakwaszenie gleby to najważniejsza rzecz, o jakiej musimy pamiętać na wiosnę, aby cieszyć się mnóstwem smacznych jagód z własnego ogródka. Dlaczego borówka amerykańska potrzebuje kwaśnej gleby? Czym zakwaszać ziemię w miejscu uprawy? Sprawdź, dlaczego to tak istotne.

Czytaj artykuł 

Początek marca w ogrodach to czas na wiosenne przycinanie drzew i krzewów. Ta kluczowa dla rozwoju roślin praktyka pozwala im zdrowo kwitnąć i obficie owocować. Niestety, czasem bywa tak, że te dobre intencje mogą obrócić się przeciwko ogrodnikowi. Dzieje się tak, ponieważ nie wszystkie krzewy oraz drzewa wymagają cięcia na początku roku. Podpowiadamy, które drzewa i krzewy nie potrzebują wiosennego przycinania. 

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.