Artykuły
Uprawa warzyw, krzewinek owocowych czy ziół w podwyższonych grządkach jest wygodna, pozwala zaoszczędzić sporo miejsca, a przy tym sprawia, że cenne plony nie są już tak łatwo dostępne dla żarłocznych szkodników. Sprawdź, jak założyć podwyższone grządki, czym je wypełnić i dlaczego aż 8 warstw to absolutne minimum dla twoich roślin.
Czytaj artykułZrobiłam ekologiczne mleczko do czyszczenia kuchni. Usuwa nawet zaschnięty tłuszcz z rusztu kuchenki
Domowe preparaty do czyszczenia zabrudzeń w łazience czy kuchni nie działają? Trudno się z tym zgodzić – wiele produktów zrobionych w domu potrafi równie skutecznie usuwać plamy tłuszczu, jak gotowe środki chemiczne, a przy tym mają one prostszy skład i dowolny, wybrany przez ciebie zapach, dzięki czemu bezpiecznie i przyjemniej się je rozprowadza. Do czyszczenia kuchenki z zaschniętego tłuszczu od miesięcy używam tylko tego środka, pachnie później jak w różanym ogrodzie, a kuchnia lśni i to bez długiego szorowania.
Czytaj artykułKompostowanie to ekologiczny sposób na zmniejszenie ilości odpadów oraz poprawę jakości gleby w ogrodzie. W wyniku rozkładu materii organicznej powstaje kompost, który jest bogaty w składniki odżywcze (nie bez powodu nazywany jest czarnym złotem ogrodników). Jesienne porządki w ogrodzie sprawiają, że kompostownik szybko się zapełnia. Na szczęście proces rozkładu resztek można przyspieszyć, stosując kilka sprawdzonych sztuczek. Dzięki temu pojawi się wolne miejsce w pryzmie kompostowej.
Czytaj artykułNarcyzy to wyjątkowe byliny cebulowe, których nie może zabraknąć w moim ogrodzie. Zakwitają już wczesną wiosną i zachwycają swoimi pięknymi kwiatami, które roztaczają wokół wspaniałą woń. Aby cieszyć się ich urodą w sezonie, cebulki narcyzów należy posadzić do gruntu już teraz. Jak to zrobić, by się przyjęły i zdrowo rosły? Od lat stosuję sprawdzoną metodę sadzenia, dzięki której moje narcyzy nie mają sobie równych.
Czytaj artykułOsoby, które do ogrzewania domu wykorzystują pellet, mogą rozważać zakup opału na zapas. Jego cena może być uzależniona od renomy danego producenta, kraju pochodzenia, konkretnego rodzaju oraz wartości opałowej. Jaki pellet najlepiej kupować i kiedy najlepiej to zrobić? Okazuje się, że lepiej szybciej niż później, ponieważ wraz z nadchodzącym sezonem grzewczym cena opału może wzrosnąć.
Czytaj artykułSezon jesień/zima 2024 przynosi ze sobą nowe podejście do projektowania wnętrz. Dominować będą beże, matowe wykończenia i wyrafinowane struktury. Przedstawiamy kilka najważniejszych trendów, które warto wziąć pod uwagę, dekorując nasze domy i mieszkania w nadchodzących miesiącach.
Czytaj artykułWielu z najstarszych i lokalnie uprawianych odmian jabłoni nie spotkamy już w sadach, jednak te najbardziej oryginalne wciąż są uprawiane z olbrzymim zamiłowaniem. Ogrodnicy robią wszystko, by zachować je przy życiu – trudno bowiem o drugie, tak wyjątkowe i pełne smaku owoce. Poznaj stare odmiany jabłoni, które warto uprawiać nie tylko w sadach, lecz także w przydomowych ogrodach. Te okazy, gdy wydają dojrzałe owoce, po prostu zwalają z nóg.
Czytaj artykułAloes to jeden z najpopularniejszych sukulentów, który jest znany ludzkości od setek lat. Jest ceniony nie tylko ze względu na swoje walory estetyczne, ale również liczne właściwości lecznicze. Jego mięsiste liście wypełnione są żelową substancją, która wykazuje dobroczynny wpływ na zdrowie i urodę. Uprawa aloesu nie jest skomplikowana, ale dzięki odpowiedniej pielęgnacji będzie zachwycał swoim wyglądem przez długie lata. Warto też wspomóc jego rozwój domową odżywką, dzięki której będzie rósł jak szalony. Dowiedz się, jak ją przygotować.
Czytaj artykułOgrzewanie domu w sezonie jesienno-zimowym często wiąże się z wysokimi rachunkami. Jak się okazuje, nie zawsze musi tak być. Wystarczy przestrzegać kilku ważnych zasad związanych z ogrzewaniem pomieszczeń, a przychodzące rachunki mogą się znacząco zmniejszyć. Sprawdź, jakie konkretne działania mogą przyczynić się do obniżenia wydatków przeznaczonych na ogrzewanie.
Czytaj artykułWysiew nawozów zielonych do świetny sposób na poprawę parametrów gleby, jej naturalne użyźnienie, a także dobre zabezpieczenie na czas, gdy nie ma na niej prowadzonych upraw. Czy październik to jednak zbyt późny termin na wysiew roślin na nawóz zielony? Ogrodnicy podpowiadają, jakie nawozy zielone wysiewać w październiku i wyjaśniają, dlaczego gorczyca nie zawsze się sprawdza. Przeczytaj i przygotuj najlepszą mieszankę na szybki poplon.
Czytaj artykułSprawiedliwy podział kosztów za ogrzewanie w budynkach wielolokalowych to temat, który wraca jak bumerang zawsze wtedy, gdy nadchodzi jesień i temperatury zaczynają spadać. Skąd bierze się problem nierówności w opłatach? Czym jest pasożytnictwo cieplne w blokach i jak z nim walczyć? Sprawdziliśmy, co na ten temat mówi prawo.
Czytaj artykułTraktowany jest zwykle jako odpad, a szkoda, bo przynosi wiele korzyści w ogrodzie. Popiół drzewny, bo o nim mowa, to świetny sposób na poprawę jakości gleby, ale nie tylko. Sprzyja obfitemu kwitnieniu, przyczynia się do zwiększenia plonów, a nawet odstrasza niektóre szkodniki. Jest idealny do stosowania jesienią, ale z powodzeniem sprawdzi się też w okresie wiosennym. Do czego stosować popiół drzewny w ogrodzie? Nie wszystkie rośliny lubią taki nawóz.
Czytaj artykułJesień to idealny czas na porządki w ogrodzie. Po sezonowym cięciu na działce pozostają liczne gałęzie, dlatego wiele osób zastanawia się, co z nimi zrobić. Zazwyczaj wyrzucamy je do pojemników na odpady zielone lub biodegradowalne. Można jednak wykorzystać z pożytkiem dla ogrodu, m.in. jako składnik kompostu. Jak kompostować gałęzie drzew? Czy wszystkie gatunki nadają się do tego celu? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułRośliny zadarniające to świetna alternatywa dla tradycyjnego trawnika i znakomity stabilizator skarp. Dzięki ich zdolnościom do tłumienia chwastów i wzmacniania gleby mogą pełnić wiele funkcji w ogrodzie. Jak dbać o rośliny zadarniające, by zapewnić im optymalne warunki wzrostu?
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 714
- Następna