Artykuły

Za zapewnienie bezpieczeństwa ekologicznego i czystości w gminach odpowiadają samorządy. Na nich spoczywa obowiązek przeprowadzenia kontroli szamb oraz przydomowych oczyszczalni ścieków. Niedopełnienie obowiązku sprawdzenia, czy zbiorniki bezodpływowe na działkach prywatnych są regularnie opróżniane, a ich stan nie zagraża środowisku, wiąże się z dotkliwymi karami. Gmina może zapłacić nawet 50 tys. złotych, ale to nie wszystko. Nie gromadzisz dokumentacji, która potwierdziłaby regularny wywóz nieczystości oraz opłat za usługę? Tobie też grozi mandat. Sprawdź, ile zapłacisz za uchybienia podczas kontroli.

Czytaj artykuł 

Tuje to niezwykle popularne iglaki. Chętnie sadzimy je w swoich ogrodach, aby stworzyły zieloną ścianę przed domem i osłoniły nas przed wzrokiem obcych. Pozostają zielone przez zimę, dzięki czemu przez cały rok pięknie się prezentują. Czasem jednak zauważamy, że tracą efektowny wygląd – wiotkie gałązki usychają i tracą żywą barwę. Zwykle zdarza się to na początku sezonu, gdy rośliny wymagają szczególnej pielęgnacji. Jak dbać o tuje wiosną? Sprawdź, czym je odżywić, by odzyskały zdrowy wygląd i soczyście zielony kolor.

Czytaj artykuł 

Skrzydłokwiat to dekoracyjna roślina, która często gości w naszych domach. Nie tylko ładnie wygląda, ale również jest naturalnym oczyszczaczem powietrza, a do tego nie ma zbyt dużych wymagań. Czasem jednak może stać się źródłem zmartwień – zaczyna marnieć, więdnąć i przestaje wypuszczać kwiaty. Jak uratować skrzydłokwiat? Zamiast spisywać go na straty, warto przeprowadzić kąpiel korzeni, a także zapewnić roślinie świeże podłoże. To sprawi, że szybko odżyje i wypuści mnóstwo nowych pędów.

Czytaj artykuł 

Osy często osiedlają się na działkach czy w przydomowych ogródkach, wabione wonią kwiatów i resztek pokarmów, które spożywamy. Są to owady zapylające i pożyteczne, bo żywią się mszycami, mączniakami, kleszczami i larwami, które uznajemy za szkodniki. Jednak powiedzenie "zły jak osa” nie wzięło się znikąd. To agresywne stworzenia i w przeciwieństwie do pszczół, mogą żądlić wielokrotnie, nawet 300 razy w życiu. Dlatego lepiej zniechęcić je do osiedlania się w pobliżu. Jak odstraszyć osy? Najlepiej skorzystać z naturalnych metod, które nie zaszkodzą innym owadom zapylającym. 

Czytaj artykuł 

Barwinek pospolity to płożąca krzewinka, która pięknie zdobi niejeden ogródek. Roślina wymaga minimalnej pielęgnacji, a stworzy wyjątkowy, kwiecisty dywan. Kiedy i jak sadzić barwnika pospolitego? Przedstawiamy jego najpiękniejsze odmiany.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Zmniejszenie ilości kuchennych odpadów nie jest takie proste. Chyba, że w przydomowym kompostowniku mieszkają drobne pomocnice, które raz-dwa są w stanie uporać się z każdym nadmiarem resztek organicznych. Dżdżownice kalifornijskie w kompostowniku uchodzą za prawdziwie żarłoczny gatunek, jednak to dzięki nim jeszcze szybciej zyskujemy najlepszy, naturalny nawóz do ogrodu, bogaty w składniki odżywcze niezbędne dla naszych roślin. Z kosza na odpady bio znowu się wysypuje? To doskonale – czas przygotować najlepszą zupę dla dżdżownic.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Szukasz pomysłów na efektowne udekorowanie balkonu i tarasu? Nic nie sprawdzi się lepiej niż obficie kwitnące rośliny o długich pędach, które możemy uprawiać w wiszących pojemnikach. Jeśli chcesz ozdobić przydomową przestrzeń kolorowymi kaskadami pełnymi kwiatów, sprawdź, na jakie gatunki warto się zdecydować. Przedstawiamy najpiękniejsze kwiaty do wiszących donic.

Czytaj artykuł 

Zarówno początkujący, jak i bardziej doświadczeni ogrodnicy z pewnością nie raz zetknęli się z mszycami. Te szkodniki często są przyczyną marnienia roślin. Oprócz wykorzystania specjalnych preparatów mszyce można zwalczyć również w inny sposób. Wystarczy przyciągnąć do ogrodu biedronki, które są ich naturalnymi wrogami. Jak to zrobić? Sprawdź nasze sposoby!

Czytaj artykuł 

Bez lilak to jedna z najbardziej cenionych roślin ozdobnych w naszych ogrodach. Zachwyca obfitością kwiatów i oszałamiającym zapachem, który roznosi się po całej okolicy. Jeśli jednak twój lilak nie kwitnie, to znak, że popełniłeś jakiś błąd w pielęgnacji. Choć nie jest bardzo kapryśny i wymagający, jest kilka rzeczy, których nam nie wybaczy. Podpowiadamy, dlaczego bez lilak nie kwitnie oraz co zrobić, aby w kolejnym sezonie zachwycał bujnymi kwiatami.        

Czytaj artykuł 

Soczyste śliwki, aromatyczne wiśnie oraz słodkie czereśnie są niezwykle cenione i pożądane w każdym ogrodzie. Kiedy przychodzi czas ich dojrzewania, liczymy na obfite oraz urodzajne plony. Niestety zamiast dorodnych owoców znajdujemy na drzewach zniekształcone oraz podziurawione wiśnie, czereśnie czy śliwki. Ponadto możemy napotkać się na nieprzyjemną niespodziankę – obecność robaków w ich wnętrzu. Skąd się biorą te nieproszone goście? Podpowiadamy, co zrobić, żeby w owocach nie było robaków.  

Czytaj artykuł 

Orliki to niezwykle urokliwe rośliny, które uwielbiane są przez pszczoły, motyle i inne zapylacze. Nie znoszą ich natomiast ślimaki, co możemy wykorzystać na swoją korzyść. Jeśli chcemy pozbyć się niechcianych gości z ogrodu, wysiejmy orliki w strategicznych miejscach. Doskonałym pomysłem jest uprawa tych kwiatów w pobliżu truskawek, które stanowią prawdziwy przysmak dla ślimaków. Sprawdź, gdzie jeszcze siać orliki i w jaki sposób to robić, by stały się naturalną barierą na szkodniki.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Marzą ci się białe poduchy na rabatach lub biało ukwiecona skarpa w ogrodzie? Wybierz rogownicę kutnerowatą - roślinę okrywową, która szybko przyniesie ci zadowalające efekty z uprawy. Jej białe kwiaty staną się piękną ozdobą ogrodu na wiosnę i początek lata. Sprawdź, jak uprawiać rogownicę kutnerowatą, jakie ma wymagania i jak poradzić sobie z jej ekspansywnością.

Czytaj artykuł 

Rośliny kapustne należą do popularnie uprawianych gatunków w naszych ogrodach – nie wymagają wiele pracy, a plony, odpowiednio zabezpieczone, potrafią być naprawdę obfite. W pielęgnacji młodych sadzonek ważne są zabezpieczenie ich przed stresem wodnym oraz podaż składników pokarmowych. Jednak nawet najlepiej zasilane i roztropnie podlewane okazy nie wyrosną, gdy zagnieżdżą się w nich robale. Chowacz, bielinek oraz inne szkodniki warzyw kapustnych potrafią doprowadzić do całkowitego zamierania roślin. Nie dopuść do tego, by dostały się do twoich upraw – to proste rozwiązanie skutecznie zagrodzi im drogę.

Czytaj artykuł 

Gdy w ogrodzie masa roślin budzi się do życia, na drzewach pojawiają się kwiaty, a ciepłe, wiosenne dni nastrajają do szykowania grządek pod sadzonki, wówczas wystąpienie przymrozków jest tym, czego nade wszystko chcielibyśmy uniknąć. Gwałtowny, niespodziewany spadek temperatury poniżej 0°C to bezpośrednie zagrożenie dla bezbronnych hortensji, pelargonii, jabłoni, porzeczek czy truskawek, które już rozpoczęły wegetację. Jak chronić rośliny przed przymrozkami? Oto sprawdzone sposoby, które pozwolą ci uchronić uprawy, gdy wiosna znów stanie okoniem.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.