Artykuły
Inkarwilla Delavaya jest mało znaną byliną, której niebywale piękne, egzotycznej urody kwiaty przykują uwagę każdego. Może przez lata być ozdobą rabat, skalniaków i donic na tarasie, jeśli stworzymy dla niej właściwe warunki wzrostu. Wbrew pozorom, wcale nie jest to trudne. Wyjaśniamy, jak uprawiać inkarwillę Delavaya.
Czytaj artykułKamelia japońska jest zimozielonym krzewem, który już od przedwiośnia kwitnie obficie i niezwykle urokliwie. Jej kolorowe kwiaty przypominają uwielbiane piwonie, hibiskusy czy róże, a ich urodę podkreślają skórzaste, błyszczące liście. Roślina ta występuje w setkach atrakcyjnych odmian. Na które z nich warto się zdecydować? Czy można sadzić je w ogrodzie? Wyjaśniamy, jak uprawiać kamelie japońskie.
Czytaj artykułObecność kretów i nornic nie jest pożądana w naszych ogrodach. Choć oba te stworzenia pełnią ważną rolę w ekosystemie, ich działalność bywa uciążliwa – niszczą grządki i trawniki, podgryzają korzenie roślin oraz wywołują wiele innych problemów. W zwalczaniu kretów i nornic należy stosować wyłącznie metody humanitarne. Jak można zniechęcić te gryzonie do odwiedzania naszego ogrodu? Wystarczy posadzić w nim rośliny, które będą je odstraszać. Dzięki temu krety i nornice więcej się nie zbliżą.
Czytaj artykułRzodkiewka to warzywo o krótkim okresie wegetacji, dzięki czemu jest gotowe do zbioru po kilku tygodniach od wysiewu. Wyróżnia się lekko pikantnym smakiem, który może wzbogacić wiele potraw, a dodatkowo jest skarbnicą witamin i minerałów (mimo swojej niewielkiej kaloryczności). Chcesz, aby rzodkiewka była duża, wyjątkowo smaczna i chrupiąca? Wystarczy wziąć z kuchni jeden produkt i zrobić miksturę. Plony będą zdrowe i obfite.
Czytaj artykułW Polsce co roku przez brak retencji tracimy miliardy litrów wody opadowej, która mogłaby zasilić glebę. Podatek od deszczu, czyli opłata za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej, od kilku lat budzi emocje wśród właścicieli dużych nieruchomości. Od 20 marca 2025 roku opłata zacznie obowiązywać także właścicieli nieruchomości, na których powierzchnia zabudowana lub utwardzona wynosi co najmniej 600 metrów kwadratowych i stanowi co najmniej 50 proc. powierzchni działki. Wyjaśniamy, ile wynosi podatek od deszczu i kto musi go płacić.
Czytaj artykułHosty to wyjątkowo piękne, a zarazem łatwe w uprawie rośliny. Doskonale sobie radzą nawet w niesprzyjających warunkach, jednak podobnie jak inne gatunki mają swoje potrzeby. Warto o nie zadbać na początku sezonu, aby przez wiele miesięcy zachwycały okazałymi liśćmi. Jak pielęgnować hosty wiosną? Czym je nawozić? Podpowiadamy.
Czytaj artykułMarchewka to niezwykle wszechstronne warzywo, które można spożywać na wiele sposobów. Jest doceniane nie tylko za swój smak, ale również mnóstwo korzyści zdrowotnych, dlatego jest często uprawiane w przydomowych ogródkach. Kiedy siać marchew oraz co zrobić, żeby rosła w korzeń, a nie w nać? Aby uzyskać zadowalające i obfite plony, trzymaj się kilku wskazówek. Dzięki nim marchewka będzie duża i soczysta.
Czytaj artykułSezon na przygotowanie rozsad oficjalnie się rozpoczął. Wiele osób już teraz wysiewa pomidory i z niecierpliwością czeka, aż sadzonki będą gotowe do włożenia do gruntu. Z tego powodu przypominamy, jak o nie dbać, aby mieć pewność, że już niedługo dobrze poradzą sobie w naszym ogrodzie. Dzięki tej odżywce dostarczysz im niezbędnych składników pokarmowych oraz wzmocnisz ich odporność.
Czytaj artykułParch jabłoni to jedna z najgroźniejszych i najczęściej występujących chorób, z którą muszą zmagać się uprawiane w sadach bądź ogrodach jabłonki. Po zaobserwowaniu pierwszych objawów rzeczonego schorzenia należy działać szybko. W innym przypadku parch przyczyni się do osłabienia drzewa, a tym samym znacznego obniżenia ilości oraz jakości plonów. Pomocny może okazać się specjalny oprysk.
Czytaj artykułPlanujesz urozmaicić swój ogród? Budleja skrętolistna to wyjątkowy krzew, który przyciąga wzrok efektownymi kwiatostanami i oryginalnymi liśćmi. Ta roślina zachwyca niecodziennym wyglądem i przyciąga motyle swoim intensywnym nektarowym zapachem. Poznaj wymagania i sposób uprawy budlei skrętolistnej, która stanie się ozdobą twojego ogrodu na lata.
Czytaj artykułNawozy zielone w całkowicie naturalny sposób użyźniają glebę i poprawiają jej strukturę. Warto wysiewać je zwłaszcza przed uprawą warzyw, aby zagwarantować sobie zdrowe oraz wyjątkowo obfite plony. Jak i kiedy to zrobić? Jakie nawozy zielone wysiać na przedplon? Najważniejsze informacje znajdziesz w artykule.
Czytaj artykułPiwonie od dawna zajmują wyjątkowe miejsce w ogrodach. Są roślinami długowiecznymi, dlatego mogą rosnąć w jednym miejscu przez wiele lat. Aby mogły cieszyć nasze oko pięknymi kwiatami, warto o nie zadbać i zapewnić im odpowiednie nawożenie, szczególnie wczesną wiosną. Zastosuj domową odżywkę, która sprawi, że piwonie będą miały dużo pełnych kwiatów. Sprawdź, jak ją przygotować.
Czytaj artykułW marcu wysiewamy wiele kwiatów, ale głównie na rozsadę, aby chronić je przed wiosennymi przymrozkami. Warto jednak wiedzieć, że istnieją również takie gatunki, które są odporne na działanie niskiej temperatury i mogą od razu być uprawiane w ogrodzie. Jakie kwiaty siać do gruntu w marcu? Wyjaśniamy, czym są rośliny określane jako hardy annuals.
Czytaj artykułGajowiec żółty, znany również jako jasnota gajowiec, to niewymagająca bylina okrywowa, która szybko się rozrasta, tworząc gęsty dywan z liści. W okresie kwitnienia zachwyca żółtymi, miododajnymi kwiatami, które wydzielają przyjemny zapach. Oprócz tego jest ceniony za swoje właściwości prozdrowotne, dlatego od dawna jest wykorzystywany w ziołolecznictwie. Sprawdź, jak wygląda uprawa gajowca żółtego oraz dlaczego warto go mieć w ogrodzie.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 742
- Następna