Artykuły
Mączniak rzekomy potrafi w kilka dni zniszczyć całe grządki ogórków, jeśli nie zostanie szybko opanowany. Popularne opryski z drożdży nie radzą sobie z aktywną infekcją i mogą pogorszyć sytuację. Dużo skuteczniejszy okazuje się domowy preparat na bazie jodyny, który działa bezpośrednio na patogeny i zatrzymuje rozwój choroby.
Czytaj artykułJest wytrzymały, nie wymaga żyznej gleby ani częstego podlewania, a mimo to skutecznie chroni ogród przed kretami. W wielu ogrodach bywa traktowany jako chwast, jednak warto spojrzeć na niego łaskawszym okiem – to naturalny sojusznik w walce z wieloma szkodnikami. Jednak podczas jego pielęgnacji trzeba zachować szczególną ostrożność. Co warto wiedzieć o wilczomleczu groszkowym?
Czytaj artykułZbyt gęste ulistnienie winorośli ogranicza dostęp światła do gron i spowalnia ich dojrzewanie. Letnie cięcie pozwala przekierować energię rośliny z pędów na plon. Wyjaśniamy, jak przeprowadzić ten zabieg, aby poprawić wygląd i smak owoców.
Czytaj artykułNa liściach pomidorów pojawią się niepokojące, brunatne plamy – jakby ktoś rozlał na nich atrament? To zaraza ziemniaczana, wywołana przez Phytophthora infestans, patogen, który w kilka dni może obrócić twoje plony w ruinę. Nie wszystko jednak stracone. Badania naukowe wskazują, że naturalne metody, wspierające mikrobiom gleby i roślin, mogą być równie skuteczne co chemiczne środki ochrony. Sprawdź, jakie są najczęstsze objawy zarazy ziemniaczanej na pomidorach i jak przygotować naturalnych oprysk, aby jej zapobiegać.
Czytaj artykułSeler należy do warzyw trudnych w uprawie. Jego długi okres wegetacyjny wymaga uprawy z rozsady. Sieje się go zazwyczaj w marcu, a plony zbiera dopiero w październiku czy nawet listopadzie. Bez odpowiedniej pielęgnacji w lipcu, seler może nie zachwycać wielkością bulwy. Sprawdź, jak pielęgnować seler, aby zwiększyć plony.
Czytaj artykułPolisa, która obejmuje nieruchomość, jest dobrowolna, a mimo to bardzo popularna. Dane Polskiej Izby Ubezpieczeń pokazują, że ta ochrona dotyczy 49% domów, które znajdują się w sektorze gospodarstw domowych. Czy jednak są takie przypadki, w których musisz ją posiadać? Kiedy jest obowiązkowa?
Czytaj artykułAbelia wielkokwiatowa to ozdobny krzew, który długo i obficie kwitnie, przyciągając uwagę swoimi delikatnymi, pachnącymi kwiatami oraz błyszczącym ulistnieniem. Dzięki kompaktowemu pokrojowi doskonale sprawdza się zarówno w ogrodzie, jak i w donicach na tarasie czy balkonie. Jest łatwa w uprawie i dobrze znosi cięcie, co czyni ją atrakcyjnym wyborem do wielu aranżacji. Poznaj jej najciekawsze odmiany oraz wymagania pielęgnacyjne, by cieszyć się kwiatami przez całe lato.
Czytaj artykułParch jabłoni to jedna z częstszych chorób występujących w polskich sadach. Wbrew nazwie, może dotyczyć również grusz czy głogu. Patogen szybko się rozprzestrzenia i sprawia, że duża część zbiorów nie nadaje się do spożycia. Parcha jabłoni zwalczy leczniczy oprysk z innych roślin. Dzięki temu jesienią zbierzesz zdrowe owoce.
Czytaj artykułKolor kwiatów hortensji nie zależy wyłącznie od odmiany, lecz także od właściwości gleby. Dzięki naturalnym dodatkom, takim jak fusy z kawy, wapno czy kora sosnowa, można wpływać na odczyn podłoża i uzyskać wybrany odcień. Wyjaśniamy, jak bez użycia chemii przeprowadzić ten proces krok po kroku.
Czytaj artykułNiedobór potasu to jedna z głównych przyczyn słabego kwitnienia i niskiego plonowania pomidorów. Zamiast sięgać po nawozy syntetyczne, warto wykorzystać naturalne źródło tego pierwiastka. Odpowiednio stosowane, poprawia strukturę gleby i zapewnia roślinom lepsze warunki do zawiązywania dorodnych owoców.
Czytaj artykułOgórki to warzywa o dużym zapotrzebowaniu na składniki pokarmowe, a jednym z najważniejszych mikroelementów w ich uprawie jest magnez. Niedobór tego pierwiastka może prowadzić do żółknięcia liści, osłabienia wzrostu i mniejszego plonu. Siarczan magnezu to sprawdzony sposób na uzupełnienie braków i wzmocnienie roślin we wszystkich fazach rozwoju. Dowiedz się, kiedy i jak go stosować, by poprawić zdrowotność ogórków i zwiększyć ich plenność.
Czytaj artykułLipiec to ważny czas w uprawie marchwi – właśnie teraz roślina intensywnie buduje korzeń spichrzowy. Odpowiednia pielęgnacja może więc zdecydować o jakości plonu. Aby w pełni wykorzystać ten okres, warto dodatkowo zastosować naturalną odżywkę, która wspiera rozwój systemu korzeniowego, poprawia strukturę gleby i zwiększa dostępność składników odżywczych. Sprawdź, jak podlewać, chronić i wzmacniać marchew w środku lata, by zebrać długie, jędrne i soczyste korzenie gotowe do przechowywania.
Czytaj artykułJeżyna bezkolcowa może dać wyjątkowo obfite plony, ale nie zawsze idzie to w parze z dobrą jakością owoców. Kwaśny smak jest skutkiem błędów w uprawie, złego terminu zbioru lub niedoborów składników pokarmowych. Wyjaśniamy, jak prowadzić krzew, by jagody były nie tylko liczne, ale też słodkie i aromatyczne.
Czytaj artykułCzy da się wyhodować chrupiące, smaczne ogórki bez wspomagaczy? Wiele osób twierdzi, że nie i sięga po organiczne nawozy. Takie eko odżywki mają wiele zalet – są łatwo dostępne, tanie i nie zawierają grama chemii. Świetnie wpisują się więc w założenia zrównoważonych upraw nieskalanych sztucznymi wspomagaczami. Działają jednak równie dobrze jak te ze sklepu. O czym mowa? Gnojówka, napar z żywokostu i wyciąg ze skórek banana to moje dzisiejsze propozycje dla uprawiających ogórki.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 761
- Następna