Spis treści:
Co posadzić wokół drzew owocowych?
Pod drzewami owocowymi warto uprawiać rośliny, które będą miały na nie korzystny wpływ. Ważne jest, aby nie konkurowały z nimi o niezbędne składniki odżywcze, a także wspierały ich zdrowy wzrost oraz obfite plonowanie. Dobre sąsiedztwo dla drzew owocowych ma w naturalny sposób zagwarantować, że będą w mniejszym stopniu narażone na choroby i ataki szkodników.
Co posadzić wokół drzew owocowych? Jednym z najlepszych sąsiadów jest dla nich żywokost lekarski. Ta dziko występująca w naszym kraju bylina pełni funkcje ozdobne – uwagę przykuwają jej duże liście, grube pędy oraz dzwonkowate, najczęściej fioletowe kwiaty, które pojawiają się w maju i czerwcu. Warto docenić ją jednak nie tylko ze względu na walory dekoracyjne.
Żywokost lekarski jest od lat wykorzystywany przez ogrodników do przygotowywania naturalnych nawozów i środków ochrony roślin. Zrobioną z niego gnojówką możemy podlewać pomidory, paprykę czy kwiaty balkonowe, a także krzewy i drzewa owocowe. Doskonale się do tego nadaje, ponieważ w czasie kwitnienia zawiera duże ilości potasu i azotu.
Warto wykorzystywać żywokost do gnojówek, a także sadzić go bezpośrednio pod koronami drzew owocowych, przede wszystkim śliw, jabłoni, grusz, brzoskwini, moreli, czereśni i wiśni. Musimy jednak pamiętać, że w odpowiednich warunkach staje się ekspansywny, dlatego trzeba kontrolować jego rozprzestrzenianie, wyrywając nadmiar młodych roślin wraz z korzeniami.
Dlaczego warto sadzić żywokost wokół drzew owocowych? Fot. orestligetka/123RF.com
Przeczytaj również: Z jakich roślin można zrobić gnojówkę do podlewania? Właściwości i zastosowanie gnojówek roślinnych
Dlaczego warto sadzić żywokost wokół drzew owocowych?
Każdy, kto chce mieć więcej nierobaczywych plonów bez stosowania oprysków i nawozów sztucznych, powinien posadzić wokół drzew owocowych żywokost lekarski. Dlaczego warto to zrobić?
- Żywokost lekarski działa jak naturalny nawóz. Co kilka tygodni jego pędy warto ściąć i zostawić na glebie. Taka ściółka będzie stopniowo uwalniać do ziemi składniki odżywcze.
- Warstwa z pędów i liści żywokostu lekarskiego chroni także przed wysychaniem gleby w miejscu, w którym rosną drzewa owocowe. Ma to szczególne znaczenie w przypadku młodych drzew czy przedłużającej się suszy.
- Ta cenna bylina przyciąga do ogrodu pszczoły i inne zapylacze, co jest ważne nie tylko dla drzew owocowych, ale też wielu roślin w ogrodzie.
- Głęboki i silnie rozgałęziony system korzeniowy żywokostu lekarskiego spulchnia glebę, co poprawia warunki wzrostu drzew owocowych.
Co więcej, niewymagający żywokost lekarski nie konkuruje z drzewami owocowymi o składniki odżywcze i nie przyciąga do sadu szkodników. Bardzo łatwo o niego zadbamy – wystarczy, że bylinę tę będziemy podlewać, przycinać i częściowo wyrywać, gdy zacznie się za bardzo rozrastać.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jak pobudzić truskawki do kwitnienia? Naturalne nawożenie to jeden ze sposobów
Olej i herbata tymiankowa na mszyce. Naturalne sposoby, które mogą pozbyć się szkodników
Nawożenie agrestu w maju. Najlepsza odżywka na wzrost owoców