Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Chcesz mieć czereśnie bez robaków? Działaj teraz i rozłóż pod drzewami

Co roku z niecierpliwością czekamy na słodkie i soczyste czereśnie z własnego ogrodu. Niestety, smakują one nie tylko nam, ale również jednemu z najgorszych szkodników – nasionnicy trześniówce. To właśnie jej białe larwy znajdujemy latem w zebranych owocach. Zastanawiasz się, co zrobić, żeby w czereśniach nie było robaków? Okazuje się, że jest na to prosty i skuteczny sposób.

Chcesz mieć czereśnie bez robaków? Działaj teraz i rozłóż pod drzewami
W czereśniach znajdujemy larwy nasionnicy trześniówki. Fot. kstphotography/123RF.com

Spis treści:

Nasionnica trześniówka – larwy w owocach

Dla ogrodnika nie ma większego rozczarowania niż odkrycie, że w dojrzałych owocach są robaki. W przypadku czereśni bardzo często doświadczamy tej przykrej niespodzianki, która odbiera całą satysfakcję z długo wyczekiwanych zbiorów. Małe, białe robaki, które wywołują w nas obrzydzenie, to larwy nasionnicy trześniówki – muchówki uznawanej za najgorszego szkodnika czereśni.

Dorosłe osobniki nasionnicy trześniówki nie wywołują żadnych szkód, ponieważ nie żerują w owocach. Składają jednak na nich jaja, z których wylęgają się beznogie, kilkumilimetrowe larwy. Robaki te przedostają się przez skórkę do środka dojrzewających czereśni, a następnie zjadają miąższ wokół pestek i zanieczyszczają go odchodami. Są widoczne w owocach, które z czasem miękną i opadają. Porażone przez szkodnika czereśnie są podatne na gnicie.

Walkę z nasionnicą trześniówką ułatwia znajomość jej cyklu życiowego. Warto wiedzieć, że dorosłe muchówki wylatują z gleby pod koniec maja, co zazwyczaj zbiega się z okresem kwitnienia robinii akacjowej. Wtedy zaczynają składać na czereśniach jaja, z których wykluwają się larwy. Po kilku tygodniach żerowania opadają wraz z owocami na ziemię, wydostają się z nich i zagrzebują płytko w podłożu, gdzie zimują i się przepoczwarzają. Kolejnej wiosny rozpoczynają cykl na nowo.

Co zrobić, żeby w czereśniach nie było robaków? Fot. vitaliyborkovskiy/123RF.com Co zrobić, żeby w czereśniach nie było robaków? Fot. vitaliyborkovskiy/123RF.com

Przeczytaj również: Nawożenie agrestu w maju. Najlepsza odżywka na wzrost owoców

Co zrobić, żeby w czereśniach nie było robaków?

Nasionnica trześniówka do końca maja znajduje się w glebie pod naszymi czereśniami. Jeśli uniemożliwimy jej wydostanie się ze swojej kryjówki i złożenie jaj, będziemy cieszyć się owocami bez robaków. Nie musimy w tym celu stosować żadnych chemicznych oprysków. Wystarczy, że w drugiej połowie maja (w czasie kwitnienia akacji) wykonamy bardzo prosty zabieg.

Co zrobić, żeby w czereśniach nie było robaków? Glebę wokół drzewa szczelnie przykryjmy włókniną, najlepiej czarną, a następnie zabezpieczmy jej brzegi np. kamieniami. Warto zostawić ją w tym miejscu aż do momentu zakończenia zbioru owoców. Pamiętajmy też, aby zbierać z ziemi wszystkie opadłe czereśnie oraz zrywać tzw. mumie owocowe, które nie spadają same na ziemię.

W walce z nasionnicą trześniówką skuteczne może okazać się też zastosowanie biologicznych preparatów zawierających pożyteczne nicienie. Stosujemy je zgodnie z instrukcją producenta na opakowaniu, rozprowadzając pod drzewem zaatakowanym przez szkodnika. Nicienie wnikną do ciał larw chowających się w glebie po opadnięciu owoców i w naturalny sposób je zlikwidują.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jak pomóc borówce w owocowaniu? Zacznij podlewać witaminowym nawozem

Żywopłot z krzewów owocowych. Jakie rośliny wybrać i jak je pielęgnować?

Ostatnia dawka wiosennego nawożenia malin. Czym najlepiej nawozić maliny w maju?

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.