Porady ogrodnicze

Sierpień w ogrodzie

Warto pamiętać o tym, jakie prace należy wykonać w ogrodzie w sierpniu, i kiedy burze już odpuszczą – powoli realizować nasz plan pielęgnacji i regeneracji.

REKLAMA

Fot.123RF.com

Zakładanie trawnika

Od połowy sierpnia  można zająć się zakładaniem nowych trawników z siewu. Jest to bardzo dobry czas na tego typu prace (ziemia jest nagrzana, noce ciepłe i nasiona wysiane na odpowiednio przygotowane podłoże, bardzo szybko kiełkują, a trawnik zdąży się zagęścić przed nadejściem zimy). Przesuszone trawnik należy porządnie wygrabić, jeśli jest taka potrzeba wykonać zabieg wertykulacji, a na powstałe łyse fragmenty darni zrobić dosiewkę.

Przeczytaj również: Jak założyć trawnik - najwazniejsze zasady


Fot.123RF.com

Przycinanie i nawożenie

W sierpniu przycinamy również przekwitnięte kwiatostany roślin, których kwiaty cieszyły nasze oko późną wiosną i początkiem lata.  Należy usunąć kwiatostany: juki, irysów, liliowców, szałwi, kocimiętki i wielu inncyh. Zabieg ten nie tylko poprawia estetykę ogrodu, ale też zapobiega wytwarzaniu nasion. Niektóre gatunki, których kwiaty zostaną przycięte, mogą jeszcze powtórzyć kwitnienie.

To również ostatni dzwonek na nawożenie roślin nawozami zawierającymi azot, które zasilone, zdążą jeszcze przed zimą zdrewnieć. Ten sam argument dotyczy również cięcia krzewów i żywopłotów – ostatni raz zabieg ten powinno wykonywać się właśnie w tym miesiącu, aby rana powstała po cięciu, zdążyła zabliźnić się i zdrewnieć przed zimą. W sierpniu intensywnie tniemy również glicynię, co pobudzi ją w przyszłym sezonie to obfitego kwitnienia.

Przeczytaj również: Jak przycinać żywopłot liściasty


Fot.123RF.com

Sadzenie roślin

Połowa sierpnia do graniczny czas, od którego można przygotowywać się do sadzenia roślin z odkrytą bryłą korzeniową. Takie drzewa i krzewy  są  przynajmniej o połowę tańsze niż te kupowane w doniczkach, a posadzone właśnie w takim terminie, zdążą jeszcze znacznie rozwinąć swój system korzeniowy i zaadaptować się do nowych warunków przed nastaniem mrozów. 

KONKURS: Pokaż swoje ulubione miejsce do czytania i wygraj jedną z trzech książek. WEŹ UDZIAŁ!

W sadzie i warzywniku również czeka nas wiele pracy m.in. cięcie wisni i czereśni, zbiór wczesnych jabłek, śliwek i gruszek oraz usuwanie porażonych owoców późniejszych odmian drzew owocowych. 

Po zbiorze owoców wycinamy najstarsze pędy malin, porzeczek oraz agrestu, a w ogrodzie warzywnym czeka nas zbiór fasoli, sadzenie truskawek i poziomek, zbiór cukinii, oberżyny oraz ogórków.

W sierpniu warto zastanowić się również nad tym, co będzie zdobić nasz ogród wczesną wiosną. Mowa tu o roślinach cebulowych tj. tulipanach, krokusach, narcyzach, hiacyntach, szafirkach i wielu innych. Już teraz możemy przygotować dla nich odpowiednie podłoże i miejsce w ogrodzie oraz zamówić cebule poszczególnych gatunków.

Zobacz filmik naszego eksperta: Ogród na co dzień

Deccoria.pl

Przeczytaj również: Trawiasty dywan. Jak założyć trawnik z rolki?

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Sierpień w ogrodzie"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.