Fot.123RF.com
Zakładanie trawnika
Od połowy sierpnia można zająć się zakładaniem nowych trawników z siewu. Jest to bardzo dobry czas na tego typu prace (ziemia jest nagrzana, noce ciepłe i nasiona wysiane na odpowiednio przygotowane podłoże, bardzo szybko kiełkują, a trawnik zdąży się zagęścić przed nadejściem zimy). Przesuszone trawnik należy porządnie wygrabić, jeśli jest taka potrzeba wykonać zabieg wertykulacji, a na powstałe łyse fragmenty darni zrobić dosiewkę.
Przeczytaj również: Jak założyć trawnik - najwazniejsze zasady
Fot.123RF.com
Przycinanie i nawożenie
W sierpniu przycinamy również przekwitnięte kwiatostany roślin, których kwiaty cieszyły nasze oko późną wiosną i początkiem lata. Należy usunąć kwiatostany: juki, irysów, liliowców, szałwi, kocimiętki i wielu inncyh. Zabieg ten nie tylko poprawia estetykę ogrodu, ale też zapobiega wytwarzaniu nasion. Niektóre gatunki, których kwiaty zostaną przycięte, mogą jeszcze powtórzyć kwitnienie.
To również ostatni dzwonek na nawożenie roślin nawozami zawierającymi azot, które zasilone, zdążą jeszcze przed zimą zdrewnieć. Ten sam argument dotyczy również cięcia krzewów i żywopłotów – ostatni raz zabieg ten powinno wykonywać się właśnie w tym miesiącu, aby rana powstała po cięciu, zdążyła zabliźnić się i zdrewnieć przed zimą. W sierpniu intensywnie tniemy również glicynię, co pobudzi ją w przyszłym sezonie to obfitego kwitnienia.
Przeczytaj również: Jak przycinać żywopłot liściasty
Sadzenie roślin
Połowa sierpnia do graniczny czas, od którego można przygotowywać się do sadzenia roślin z odkrytą bryłą korzeniową. Takie drzewa i krzewy są przynajmniej o połowę tańsze niż te kupowane w doniczkach, a posadzone właśnie w takim terminie, zdążą jeszcze znacznie rozwinąć swój system korzeniowy i zaadaptować się do nowych warunków przed nastaniem mrozów.
W sadzie i warzywniku również czeka nas wiele pracy m.in. cięcie wisni i czereśni, zbiór wczesnych jabłek, śliwek i gruszek oraz usuwanie porażonych owoców późniejszych odmian drzew owocowych.
Po zbiorze owoców wycinamy najstarsze pędy malin, porzeczek oraz agrestu, a w ogrodzie warzywnym czeka nas zbiór fasoli, sadzenie truskawek i poziomek, zbiór cukinii, oberżyny oraz ogórków.
W sierpniu warto zastanowić się również nad tym, co będzie zdobić nasz ogród wczesną wiosną. Mowa tu o roślinach cebulowych tj. tulipanach, krokusach, narcyzach, hiacyntach, szafirkach i wielu innych. Już teraz możemy przygotować dla nich odpowiednie podłoże i miejsce w ogrodzie oraz zamówić cebule poszczególnych gatunków.
Zobacz filmik naszego eksperta: Ogród na co dzień
Deccoria.pl