Piękny trawnik

Jak założyć trawnik. Najważniejsze zasady

Soczyście zielony i bujnie przystrzyżony trawnik w ogrodzie to marzenie wielu z nas. Zadbana przestrzeń to idealne miejsce do zabawy i relaksu w przydomowej przestrzeni. Aby jednak efekt był naprawdę imponujący, a zieleń trawy utrzymywała się przez wiele lat, proces zakładania murawy należy przeprowadzić z należytą starannością. Podpowiadamy, jak prawidłowo założyć trawnik w ogrodzie.

Fot.123RF.com
REKLAMA

Jak wybrać najlepszą mieszankę traw?

Zanim zabierzemy się za prace porządkowe i przygotowywanie podłoża pod siew, warto najpierw rozejrzeć się za dobrą mieszanką traw (większość mieszanek różni się składem). Ważnym kryterium wyboru są warunki, w jakim darń będzie rosnąć oraz jej przeznaczenie: dekoracyjne lub użytkowe. Na rynku znajdziemy m.in. mieszanki uniwersalne, na tereny suche oraz do miejsc zacienionych. Jeśli trawnik będzie służył do zabawy i gier, lepiej zdecydować się na mieszankę sportową. 

Mieszanki zawierające nasiona traw można podzielić na:

  • mieszanki sportowe - piekny trawnik wytrzymały na intensywną eksploatację. Niestety mieszanki sportowe są nieco droższe od uniwersalnych, wymagają równie bardziej troskliwej pielęgnacji.
  • mieszanki uniwersalne - łatwie w pielęgnacji i odporne na deptanie. Najczęściej stosowane w warunkach ogrodów amatorskich.
  • mieszanki gazonowe i dywanowe - delikatna i miękka darń. Wymaga jednak regularnej pielęgnacji, podlewania i częstego koszenia, źle znosi deptanie.

Warto to wiedzieć: Najlepiej siać tylko jeden rodzaj mieszanki nasion traw. Istniejący już trawnik dosiewaj zawsze tym samym gatunkiem lub trawę regeneracyjną. Możesz także zastosować specjalnę mieszankę trawnikową do dosiewek.

Jak odpowiednio przygotować podłoże?

Teren, który wybraliśmy pod założenie trawnika, należy oczyścić z kamieni, liści i chwastów (do zniszczenia niepożądanych roślin można użyć herbicydów – zabieg wykonuje się dwu - trzykrotnie w ciągu czternastu dni). To najważniejszy etap, warto więc poświęcić również czas na usunięcie pozostałości po pracach budowlanych. Jeżeli źle oczyścimy teren, nasz trawnik będzie żółkł i usychał. Warto także zmierzyć odczyn gleby. Trawa najlepiej rośnie przy pH 5,6-6,5. Gdy okaże się, że podłoże jest zbyt kwaśne, warto zastosować nawozy wapniowe (np. kredę), jeśli zbyt zasadowe – można je zakwasić mieszając z torfem.

Kolejny krok to przekopanie podłoża (w ten sposób go spulchniamy i napowietrzamy). To także doskonały moment na skorygowanie struktury gleby oraz uzupełnienie poziomu fosforu i potasu za pomocą odpowiedniego nawozu. Następnie zabieramy się za zniwelowanie zagłębień i wyrównanie nawierzchni. W miarę możliwości można zachować jeden do trzech procent nachylenia terenu. Wtedy nadmiar wody po deszczu będzie efektywnie spływał. Po plantowaniu warto to miejsce równomiernie nawodnić.

Jak dobrze wysiać nasiona trawy?

Nasiona trawy można wysiewać na dwa sposoby: za pomocą siewnika lub ręcznie. Zabieg należy wykonać przynajmniej dwukrotnie „na krzyż”. Średnia dawka zużytych nasion wynoszą: 30g/m² przy siewie siewnikiem oraz 50g/m² w przypadku siewu ręcznego. Po wysianiu, nasiona przykrywamy lekką warstwą gleby, w przeciwnym wypadku mogą być zjadane przez ptaki. Następnie teren należy utwardzić i wyrównać, wykonując wałowanie. Dopiero po tej pracy podlewamy.

Warto o tym pamiętać: Zanim zabierzesz się za zakładanie trawnika w swoim ogrodzie, w pierwszej kolejności wytycz u ułóż nawierzchnię oraz rabaty, ułóż w ziemi niezbędne instalacje i posadź rośliny.

siewnik do nasion trawy Fot.123RF.com

Zakładanie trawnika w pigułce. Najważniejsze zasady

Krok 1. Badamy odczyn gleby, pH powinno wynosić 5,5–6,5. Niższe sprzyja rozwojowi mchów, wyższe chwastów dwuliściennych.

Krok 2. Odpowiednia mieszanka trawy. Jeśli trawnik ma być ozdobny, zaopatrzmy się w odmianę dywanową lub parkową, gdy mają po nim biegać dzieci, wybierzmy bardziej odporną na deptanie, czyli sportową lub rekreacyjną.

Krok 3. Przygotowujemy podłoże: usuwamy wszystkie chwasty i wyrównujemy powierzchnię. Przekopujemy glebę na głębokość szpadla (ok. 20–25 cm), najlepiej dwa lub trzy razy. Usuwamy przy tym korzenie chwastów i kamienie. Wymieszajmy górną warstwę ziemi z nawozami i kompostem, wyrównujemy powierzchnię, usuwając mniejsze nierówności, ubijamy ziemię.

Krok 4. Wysiewamy nasiona. Optymalny termin na zakładanie trawnika i wysiew traw to okres od połowy kwietnia do czerwca i od połowy sierpnia do października. W okresach tych są sprzyjające warunki dla kiełkowania nasion, związane z ilością wilgoci i temperaturą od 10 - 20 st.C.

Krok 5. Podlewanie. Robimy to ostrożnie, małym strumieniem wody, aby nie wypłukać nasion, a potem systematycznie zraszamy glebę, co przyspieszy kiełkowanie trawy.

REKLAMA
REKLAMA

Czego unikać podczas zakładnaia trawnika?


Niewłaściwe przygotowanie gleby
 –  trawa ma swoje wymagania i na zbyt kwaśnej, mocno ubitej glebie po prostu nie wyrośnie. Przed założeniem trawnika, podłoże należy również oczyścić z kamieni, gruzu oraz wszelkich śmieci. Następnie ziemię powinno się  spulchnić i wyrównać.

Nieumiejętny dobór nasion – niektórzy nie zwracają uwagi na rodzaj wybranych nasion, siejąc ten sam gatunek trawy na całym ogródku – to błąd, bowiem w zależności od warunków, takich jak stopień zacienienia czy częstotliwość deptania, należy wybrać odpowiedni gatunek trawy.

Brak precyzji w siewie, to również jest błędem – nierównomierny siew czy niewłaściwe przykrycie nasion mogą prowadzić do powstawania pustych pól lub za gęsto wschodzącej trawy. Taka sytuacja  najczęściej pojawia się, gdy nasiona wysiewamy ręcznie. Aby temu zapobiec, wszystkie miejsca na trawniku obsiewamy dwa razy, na krzyż.

Brak wałowania – może spowodować powstanie zagłębień w trawniku i nierównomiernie wyrastającej darni.

Jak założyć trawnik z rolki?

Trawniki z rolki mają taką zaletę, że dają natychmiastowy efekt dekoracyjnej murawy. Zaledwie w ciągu jednego dnia, możemy stworzyć w naszej ogrodowej przestrzeni szmaragdowozielony, piękny dywan.

Podłoże pod trawnik z rolki, przygotowujemy praktycznie tak samo, jak podłoże pod trawę wysiewaną z nasion. Różnica jednak polega na tym, że teren pod trawnik z rolki musi być zdecydowanie dokładniej oczyszczony z resztek korzeni, liści, chwastów oraz kamienia. Zatem, najpierw przekopujemy podłoże na głębokość szpadla, a następnie za pomocą rekultywatora lub glebogryzarki dokładnie rozbijamy glebę.

Następnie dokładnie grabimy i wyrównujemy teren. Jeżeli nie jesteśmy w stanie sami zniwelować nierówności, należy posłużyć się długą deską, którą przeciągamy po powierzchni ziemi.

Grabienie ziemi Fot. 123RF.com/Przed ułożeniem darni z rolki, dokładnie przekop i wygrab teren

Kiedy już dokładnie zgrabimy teren i pozbędziemy się wszystkich kamieni, chwastów, rozłogów itp., za pomocą walca ubijamy podłoże.

wałowanie trawnika Fot. 123RF.com/Za pomocą walca, ubij dokładnie podłoże

Teraz zabieramy się za układanie murawy. Rozkładanie darni rozpoczyna się zawsze od najdłuższego z boków trawnika Każdy kolejny pas układamy ściśle do poprzedniego (podobnie jak układamy panele). Pamiętajmy jednak, że czoła sąsiednich pasów nie mogą leżeć w jednej linii. Najlepiej zastosować wzór „cegieł w murze”. Kawałki trawnika, mają zawsze wymiary 2 m długości na 0,5 m szerokości. Zatem, łatwo nam będzie obliczyć, ile materiału potrzebujemy na konkretną powierzchnię. Pamiętajmy,  aby przed rozłożeniem płatów, każdy bardzo dokładnie zwilżyć wodą 
(ułatwi to ukorzenienie się darni). 

Kiedy układamy pasy trawnika, nie powinniśmy po nich w ogóle stąpać. Ubijając źdźbła, możemy spowodować ich zamieranie lub ewentualne utrudnienie w zakorzenieniu. Aby temu zapobiec, należy wcześniej przygotować kilka desek, po których będziemy swobodnie się przemieszczać podczas pracy. Dzięki takiemu zabiegowi, obciążenie rozłoży się powierzchniowo, a nie miejscowo - co z kolei uchroni trawę przed niepotrzebnym i niebezpiecznym dla niej odgnieceniem. 
 
Starannie ułożoną darń wałujemy i obficie podlewamy. Jeżeli rozkładanie trwa kilka dni, wówczas codziennie wieczorem, powtarzamy tę czynność na każdej nowo położonej części. Brzegi ułożonej trawy, wyrównujemy za pomocą bardzo ostrego noża, a następnego dnia trawę przycinamy do wysokości około 5 cm. W ten sposób poprawimy jej „rozczochrany” wygląd. Zabieg ten, pozwoli również na dostrzeżenie niedociągnięć, podczas układania pasów. 

Szpary, które powstają pomiędzy płatami, najlepiej uzupełnić torfem lub podłożem do trawników oraz wysiać nasiona (najlepiej trawy gazonowej). Pamiętajmy, aby nie zostawiać dziur i szpar, pomiędzy płatami, ponieważ miejsca te nie zrastają się, a ich krawędzie mogą wysychać.  Na rynku możemy nabyć dwa rodzaje trawników z rolki. Pierwszy z nich to trawnik z gruntu, drugi z folii. Różnicą się jedynie sposobem uprawy oraz znacząco ceną. Koszt trawnika z folii bywa czasem nawet dwukrotnie wyższy od tego z gruntu. 

Przeczytaj również: Trawnik piękny przez cały rok. Kalendarz prac na cały rok!

korzenie treanika Fot.123RF.com

Autor tekstu: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

natalyniedz

Do założenia trawnika wynajęliśmy firmę ogrodniczą, a teraz sami o niego dbamy stosując biologiczny regenerator biozym. Nie jest szkodliwy dla zwierząt i środowiska, zabezpiecza przed żółknięciem, ogranicza rozwój mchu i poprawia warunki glebowe.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak założyć trawnik. Najważniejsze zasady"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.