Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jakie nasiona trawy wybrać i jak założyć trawnik. Najważniejsze zasady

Soczyście zielony i bujnie przystrzyżony trawnik w ogrodzie to marzenie wielu z nas. Zadbana przestrzeń to idealne miejsce do zabawy i relaksu w przydomowej przestrzeni. Aby jednak efekt był naprawdę imponujący, a zieleń trawy utrzymywała się przez wiele lat, proces zakładania murawy należy przeprowadzić z należytą starannością. Podpowiadamy, jak prawidłowo założyć trawnik w ogrodzie i jaka mieszanka nasion będzie najlepsza.

Jakie nasiona trawy wybrać i jak  założyć trawnik. Najważniejsze zasady
Najlepsza mieszanka nasion na trawnik. Murawa będzie odporna na deptanie. Fot.123RF.com

Jak wybrać najlepszą mieszankę traw?

Zanim zabierzemy się za prace porządkowe i przygotowywanie podłoża pod siew, warto najpierw rozejrzeć się za dobrą mieszanką traw (większość mieszanek różni się składem). Jaka trawa na trawnik będzie najlepsza?

Ważnym kryterium wyboru są warunki, w jakim darń będzie rosnąć oraz jej przeznaczenie: dekoracyjne lub użytkowe.
Oto 3 najpopularniejsze rodzaje traw, które są dostępne w sklepach ogrodniczych.

  • Mieszanki traw dekoracyjnych – nazywane także ozdobnymi, ze względu na zawartość nasion, z których wyrastają pięknie układające się delikatne źdźbła o wspaniałej, soczyście zielonej barwie. Po koszeniu powoli odrastają, co pozwala cieszyć się równomiernym trawnikiem przez długi czas. Jednak są one dość wrażliwe na deptanie, dlatego można je podziwiać wyłącznie na odległość.

  • Mieszanki na trawniki uniwersalne – znane także pod nazwą "rekreacyjne". Zawierają nasiona traw dekoracyjnych i sportowych, dzięki czemu zielone dywany nie tylko ładnie wyglądają, ale jednocześnie są odporne na rozrywanie i częste użytkowanie. W rezultacie świetnie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie ogród pełni rolę rekreacyjną i jest miejscem, w którym bawią się dzieci.

  • Mieszanki nasion traw sportowych – jedne z najbardziej odpornych na niszczenie, ale jednocześnie bardzo wymagające pod kątem pielęgnacji. Trawniki z tych mieszanek szybko się regenerują, ale potrzebują także bardzo częstego nawadniania i nawożenia. Mieszanki te są rzadko wybierane do ogrodów, częściej na place zabaw, pola golfowe i boiska sportowe.

    Warto to wiedzieć: Najlepiej siać tylko jeden rodzaj mieszanki nasion traw. Istniejący już trawnik dosiewaj zawsze tym samym gatunkiem lub trawę regeneracyjną. Możesz także zastosować specjalną mieszankę trawnikową do dosiewek.

    Najlepsze gatunki traw

    Na rynku znajdują się drogie i tanie mieszanki traw. Zastanawiasz się, czym one się różnią? Głównie składem. Otóż dobra mieszanka nasion zawiera minimum 3 gatunki traw, które wzajemnie się uzupełniają, dobrze adaptują do warunków i w rezultacie szybko pozwalają uzyskać pożądany efekt "zielonego dywanu". Najlepiej, jeśli w miksie znajdują się gatunki traw takie jak:

    • kostrzewa – podstawowy składnik prawie wszystkich kompozycji dostępnych na rynku. Kostrzewa tworzy luźne kępki wąskich i delikatnych liści z dużą ilością pędów. Dzięki temu szybko się rozrasta i powstaje gęsta, zwarta murawa. Największymi zaletami kostrzewy jest to, że powoli rośnie i jest odporna na użytkowanie. Dlatego często łączy się ją z innymi, szybko rosnącymi gatunkami. Dodatkowo można ją nisko i często kosić bez ryzyka uszkodzenia. Wśród odmian trawy wyróżnia się m.in. kostrzewę czerwoną rozłogową, która jest odporna na suszę i duże nasłonecznienie,

    • życica trwała – inaczej nazywana rajgrasem angielskim. Wytwarza niskie, luźne kępki, które składają się z liści o średniej szerokości. Jej zaletą jest mocno rozwinięty system korzeniowy, dzięki któremu jest odporna na intensywne użytkowanie, duże nasłonecznienie i częste, choć niezbyt niskie, koszenie. Szybko rośnie i skutecznie uzupełnia puste przestrzenie, dlatego często łączy się ją z kostrzewą,

    • wiechlina łąkowa – jest długowiecznym gatunkiem trawy odpornym na użytkowanie, niskie koszenie oraz mróz i suszę. Bardzo powoli rośnie, ale za to tworzy liczne, silne rozłogi, co pozwala jej przetrwać trudne warunki. Liście mają umiarkowaną szerokość i rosną w luźnych kępkach. Jedyną jej wadą jest to, że nie lubi podmokłej i wapiennej gleby, dlatego należy uważać, gdzie się ją sadzi,

    • mietlica pospolita – gatunek o małych wymaganiach. Dobrze rośnie na suchej i ubogiej glebie oraz fenomenalnie znosi niskie koszenie. Odporna na mróz, ale nie na deptanie. Dlatego najczęściej stanowi składnik mieszanek ozdobnych. Z nasion mietlicy wyrastają drobne, niskie kępki z delikatnymi liśćmi w intensywnym kolorze oraz krótkimi korzeniami. Szybko zarastają one przestrzeń i tworzą gęsty trawnik. Jej zaletą jest to, że po koszeniu wolno odrasta. Co ciekawe, nawet w małej ilości potrafi po kilku sezonach zagłuszyć inne trawy, co jednocześnie pomaga zapobiegać rozwojowi chwastów.

    Wiele osób zastanawia się, czy nie lepiej wysiać jeden gatunek trawy. Jednak taki zabieg to duży błąd, ponieważ żadna z dostępnych odmian nie wykazuje wszystkich pożądanych cech trawnika. Jeśli chcesz uzyskać oczekiwany efekt, należy wybrać mieszanki, aby trawy mogły wzajemnie się uzupełniać.  Dodatkowo wybór jednego gatunku niesie za sobą ryzyko, że roślina nie dostosuje się do panujących warunków klimatyczno-glebowych, więc otrzymany rezultat będzie daleki od oczekiwanego.

    Trawy łąkowe – alternatywa dla zielonych dywanów

    Masz dość nieustannego koszenia? A może szukasz ciekawej alternatywy, która urozmaici widok za oknem? Co powiesz na trawy łąkowe zamiast klasycznych? Sianie łąk jest obecnie bardzo popularne. Zakładając je, można w łatwy sposób wzbogacić ekosystem swojego ogrodu i zaprosić pożyteczne owady, takie jak pszczoły czy biedronki, do walki ze szkodnikami. Aby to zrobić wystarczy, że:

    • oczyścisz glebę z chwastów i wyrównasz ją,
    • posiejesz nasiona i delikatnie ugnieciesz w ziemi,
    • podlejesz całą grządkę,
    • 1-2 razy zetniesz całą łąkę po przekwitnięciu kwiatów.

    Trawy łąkowe po wyrośnięciu nie wymagają specjalnej pielęgnacji ani podlewania, jeśli mieszanka została odpowiednio dostosowana do warunków panujących na wybranym stanowisku.

    Znane gatunki traw łąkowych

    W sklepach ogrodniczych znajduje się wiele różnych mieszanek traw łąkowych. Dzięki temu każdy może znaleźć idealną kompozycję, dopasowaną do potrzeb użytkowych oraz do warunków panujących na stanowisku wysiewu. Znajdziesz tam m.in. gatunki:

    • wolnorosnące, takie jak kostrzewa czerwona, wiechlina łąkowa i grzebienica pospolita, które powoli i stopniowo będą uzupełniać puste przestrzenie,
    • motylkowate, takie jak biała i czerwona koniczyna, komonica i wyka, które pobierają z głębokich warstw ziemi potrzebne składniki i dostarczają ich roślinom z mniej rozwiniętym systemem korzeniowym. Dzięki temu polepszają jakość gleby i chronią przed erozją,
    • ozdobne, takie jak chaber bławatek, wrotycz pospolity, jaskier ostry lub rumianek pospolity, które są coraz rzadziej spotykane, a stanowią wspaniałą ozdobę oraz pożywienie i schronienie dla licznych owadów.

    Najlepszym momentem na sianie traw łąkowych jest jesień, a dokładniej okres między wrześniem a listopadem. Skorzystaj z tego „okna”, aby już w pierwszych miesiącach wiosny podziwiać piękne kwiaty wokół swojego domu.

    Jak przygotować glebę pod sianie trawy?

    • Teren, który wybraliśmy pod założenie trawnika, należy oczyścić z kamieni, liści i chwastów (do zniszczenia niepożądanych roślin można użyć herbicydów – zabieg wykonuje się dwu - trzykrotnie w ciągu czternastu dni). To najważniejszy etap, warto więc poświęcić również czas na usunięcie pozostałości po pracach budowlanych. Jeżeli źle oczyścimy teren, nasz trawnik będzie żółkł i usychał.

    • Warto także zmierzyć odczyn gleby. Trawa najlepiej rośnie przy pH 5,6-6,5. Gdy okaże się, że podłoże jest zbyt kwaśne, warto zastosować nawozy wapniowe (np. kredę), jeśli zbyt zasadowe – można je zakwasić mieszając z torfem.

    • Kolejny krok to przekopanie podłoża (w ten sposób go spulchniamy i napowietrzamy). To także doskonały moment na skorygowanie struktury gleby oraz uzupełnienie poziomu fosforu i potasu za pomocą odpowiedniego nawozu.

    • Następnie zabieramy się za zniwelowanie zagłębień i wyrównanie nawierzchni. W miarę możliwości można zachować jeden do trzech procent nachylenia terenu. Wtedy nadmiar wody po deszczu będzie efektywnie spływał.

    • Po plantowaniu warto to miejsce równomiernie nawodnić.

    Jak siać trawę?

    Nasiona trawy można wysiewać na dwa sposoby: za pomocą siewnika lub ręcznie. Zabieg należy wykonać przynajmniej dwukrotnie „na krzyż”. Średnia dawka zużytych nasion wynoszą: 30g/m² przy siewie siewnikiem oraz 50g/m² w przypadku siewu ręcznego. Po wysianiu, nasiona przykrywamy lekką warstwą gleby, w przeciwnym wypadku mogą być zjadane przez ptaki. Następnie teren należy utwardzić i wyrównać, wykonując wałowanie. Dopiero po tej pracy podlewamy.

    Warto o tym pamiętać: Zanim zabierzesz się za zakładanie trawnika w swoim ogrodzie, w pierwszej kolejności wytycz nawierzchnię oraz rabaty, ułóż w ziemi niezbędne instalacje i posadź rośliny.

    Zakładanie trawnika w pigułce. Najważniejsze zasady

    • Badamy odczyn gleby, pH powinno wynosić 5,5–6,5. Niższe sprzyja rozwojowi mchów, wyższe chwastów dwuliściennych.

    • Odpowiednia mieszanka trawy. Jeśli trawnik ma być ozdobny, zaopatrzmy się w odmianę dywanową lub parkową, gdy mają po nim biegać dzieci, wybierzmy bardziej odporną na deptanie, czyli sportową lub rekreacyjną.

    • Przygotowujemy podłoże: usuwamy wszystkie chwasty i wyrównujemy powierzchnię. Przekopujemy glebę na głębokość szpadla (ok. 20–25 cm), najlepiej dwa lub trzy razy. Usuwamy przy tym korzenie chwastów i kamienie. Wymieszajmy górną warstwę ziemi z nawozami i kompostem, wyrównujemy powierzchnię, usuwając mniejsze nierówności, ubijamy ziemię.

    • Wysiewamy nasiona. Optymalny termin na zakładanie trawnika i wysiew traw to okres od połowy kwietnia do czerwca i od połowy sierpnia do października. W okresach tych są sprzyjające warunki dla kiełkowania nasion, związane z ilością wilgoci i temperaturą od 10 - 20 st.C.

    • Podlewanie. Robimy to ostrożnie, małym strumieniem wody, aby nie wypłukać nasion, a potem systematycznie zraszamy glebę, co przyspieszy kiełkowanie trawy.

    Czego unikać podczas zakładnaia trawnika?

    • Niewłaściwe przygotowanie gleby –  trawa ma swoje wymagania i na zbyt kwaśnej, mocno ubitej glebie po prostu nie wyrośnie. Przed założeniem trawnika, podłoże należy również oczyścić z kamieni, gruzu oraz wszelkich śmieci. Następnie ziemię powinno się  spulchnić i wyrównać.

    • Nieumiejętny dobór nasion – niektórzy nie zwracają uwagi na rodzaj wybranych nasion, siejąc ten sam gatunek trawy na całym ogródku – to błąd, bowiem w zależności od warunków, takich jak stopień zacienienia czy częstotliwość deptania, należy wybrać odpowiedni gatunek trawy.

    • Brak precyzji w siewie, to również jest błędem – nierównomierny siew czy niewłaściwe przykrycie nasion mogą prowadzić do powstawania pustych pól lub za gęsto wschodzącej trawy. Taka sytuacja  najczęściej pojawia się, gdy nasiona wysiewamy ręcznie. Aby temu zapobiec, wszystkie miejsca na trawniku obsiewamy dwa razy, na krzyż.

    • Brak wałowania – może spowodować powstanie zagłębień w trawniku i nierównomiernie wyrastającej darni.

    Kiedy najlepiej siać trawę?

    Trawę można siać przez cały sezon wegetacyjny – od wiosny do późnej jesieni. 

    • Najczęściej trawniki zakładane są w okresie wiosennym. Pierwszym terminem siania trawy jest druga połowa kwietnia, najpóźniej przed latem należy wykonać tę czynność do końca maja.

    • Wczesna jesień to również dobry czas na wysiewanie traw. Gleba jest jeszcze wciąż nagrzana po lecie, co stanowi bardzo dobre podłoże dla kiełkujących roślin. Z jesiennym zakładaniem trawnika z siewu powinniśmy jednak uporać się do pierwszej połowy października. Wówczas możemy liczyć, że temperatura nie spadnie poniżej 6-8 stopni, co stanowi minimum dla nasionek. Pojawiające się o tej porze roku sporadyczne opady nawilżają glebę, co sprzyja wzrostowi trawy. O czym jeszcze należy pamiętać, zakładając trawnik jesienią? Tego dowiecie się z dalszej części artykułu!

    • Wysiewanie nasion trawy latem. W tym okresie trzeba zadbać o systematyczne nawadnianie nowej murawy, ponieważ trawa, zwłaszcza w początkowym okresie wzrostu jest wrażliwa na niedobór wody. Dlatego siew w tym okresie bywa uciążliwy i nie zawsze jest efektywny.

    Jak założyć trawnik z rolki?

    Trawniki z rolki mają taką zaletę, że dają natychmiastowy efekt dekoracyjnej murawy. Zaledwie w ciągu jednego dnia, możemy stworzyć w naszej ogrodowej przestrzeni szmaragdowozielony, piękny dywan. Podłoże pod trawnik z rolki przygotowujemy praktycznie tak samo, jak podłoże pod trawę wysiewaną z nasion. Różnica jednak polega na tym, że teren pod trawnik z rolki musi być zdecydowanie dokładniej oczyszczony z resztek korzeni, liści, chwastów oraz kamienia.

    • Najpierw przekopujemy podłoże na głębokość szpadla, a następnie za pomocą rekultywatora lub glebogryzarki dokładnie rozbijamy glebę.

    • Następnie dokładnie grabimy i wyrównujemy teren. Jeżeli nie jesteśmy w stanie sami zniwelować nierówności, należy posłużyć się długą deską, którą przeciągamy po powierzchni ziemi.

    • Kiedy już dokładnie zgrabimy teren i pozbędziemy się wszystkich kamieni, chwastów, rozłogów itp., za pomocą walca ubijamy podłoże.

    • Rozkładanie darni rozpoczyna się zawsze od najdłuższego z boków trawnika.

    • Każdy kolejny pas układa się ściśle do poprzedniego (podobnie jak układamy panele). Pamiętajmy jednak, że czoła sąsiednich pasów nie mogą leżeć w jednej linii. Najlepiej zastosować wzór „cegieł w murze”. Kawałki trawnika, mają zawsze wymiary 2 m długości na 0,5 m szerokości. Zatem, łatwo  będzie obliczyć, ile materiału potrzebne jest na konkretną powierzchnię. Pamiętajmy,  aby przed rozłożeniem płatów, każdy bardzo dokładnie zwilżyć wodą (ułatwi to ukorzenienie się darni).

    • Podczas układania pasów trawnika, nie powinno się po nich w ogóle stąpać. Ubijając źdźbła, można spowodować ich zamieranie lub ewentualne utrudnienie w zakorzenieniu. Aby temu zapobiec, należy wcześniej przygotować kilka desek, po których będziemy swobodnie się przemieszczać podczas pracy. Dzięki takiemu zabiegowi, obciążenie rozłoży się powierzchniowo, a nie miejscowo - co z kolei uchroni trawę przed niepotrzebnym i niebezpiecznym dla niej odgnieceniem. 

    • Starannie ułożoną darń wałuje się i obficie podlewa. Jeżeli rozkładanie trwa kilka dni, wówczas codziennie wieczorem, należy powtórzyć tę czynność na każdej nowo położonej części.

    • Brzegi ułożonej trawy wyrównuje się za pomocą bardzo ostrego noża, a następnego dnia, trawę przycina do wysokości około 5 cm. W ten sposób poprawia się jej „rozczochrany” wygląd. Zabieg ten, pozwoli również na dostrzeżenie niedociągnięć podczas układania pasów.

    • Szpary, które powstają pomiędzy płatami, najlepiej uzupełnić torfem lub podłożem do trawników oraz wysiać nasiona (najlepiej trawy gazonowej).

    • Pamiętajmy, aby nie zostawiać dziur i szpar, pomiędzy płatami, ponieważ miejsca te nie zrastają się, a ich krawędzie mogą wysychać.  
    Na rynku możemy nabyć dwa rodzaje trawników z rolki. Pierwszy z nich to trawnik z gruntu, drugi z folii. Różnią się jedynie sposobem uprawy oraz znacząco ceną. Koszt trawnika z folii bywa czasem nawet dwukrotnie wyższy od tego z gruntu. 

    Przeczytaj również: Trawnik piękny przez cały rok. Kalendarz prac na cały rok!

    Reklama

    Przeczytaj również

    Ostatnio spodobało się

    Informacja

    Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

    Wyślij mailem

    Informacja

    Zgłoś nadużycie

    Informacja

    To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

    Wyłącz to powiadomienie

    Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
    Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
    Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

    Edycja zdjęcia

    Obróć

    Informacja

    Zaloguj się

    Newsletter

    Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

    Powiadomienia

    Informacja

    Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.