Piękny trawnik

Jak założyć trawnik. Najważniejsze zasady

Wczesna jesień to najlepszy moment na zakładanie trawnika w ogrodzie. To właśnie teraz panują dobre warunki klimatyczne do rozwoju zieleni. Trawę zaleca się wysiewać od końca sierpnia do pierwszej dekady października.

REKLAMA

Jak wybrać najlepszą mieszankę traw?
Zanim zabierzemy się za prace porządkowe i przygotowywanie podłoża pod siew, warto najpierw rozejrzeć się za dobrą mieszanką traw (większość mieszanek różni się składem). Ważnym kryterium wyboru są warunki, w jakim darń będzie rosnąć oraz jej przeznaczenie: dekoracyjne lub użytkowe. Na rynku znajdziemy m.in. mieszanki uniwersalne, na tereny suche oraz do miejsc zacienionych. Jeśli trawnik będzie służył do zabawy i gier, lepiej zdecydować się na mieszankę sportową.

 

Jak odpowiednio przygotować podłoże?
Teren, który wybraliśmy pod założenie trawnika, należy oczyścić z kamieni, liści i chwastów (do zniszczenia niepożądanych roślin można użyć herbicydów – zabieg wykonuje się dwu - trzykrotnie w ciągu czternastu dni). To najważniejszy etap, warto więc poświęcić również czas na usunięcie pozostałości po pracach budowlanych. Jeżeli źle oczyścimy teren, nasz trawnik będzie żółkł i usychał. Warto także zmierzyć odczyn gleby. Trawa najlepiej rośnie przy pH 5,6-6,5. Gdy okaże się, że podłoże jest zbyt kwaśne, warto zastosować nawozy wapniowe (np. kredę), jeśli zbyt zasadowe – można je zakwasić mieszając z torfem.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Fot. ©123RF/PICSEL

Kolejny krok to przekopanie podłoża (w ten sposób go spulchniamy i napowietrzamy). To także doskonały moment na skorygowanie struktury gleby oraz uzupełnienie poziomu fosforu i potasu za pomocą odpowiedniego nawozu. Następnie zabieramy się za zniwelowanie zagłębień i wyrównanie nawierzchni. W miarę możliwości można zachować jeden do trzech procent nachylenia terenu. Wtedy nadmiar wody po deszczu będzie efektywnie spływał. Po plantowaniu warto to miejsce równomiernie nawodnić.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Fot. ©123RF/PICSEL

Jak dobrze wysiać nasiona trawy?
Nasiona trawy można wysiewać na dwa sposoby: za pomocą siewnika lub ręcznie. Zabieg należy wykonać przynajmniej dwukrotnie „na krzyż”. Średnia dawka zużytych nasion wynoszą: 30g/m² przy siewie siewnikiem oraz 50g/m² w przypadku siewu ręcznego. Po wysianiu, nasiona przykrywamy lekką warstwą gleby, w przeciwnym wypadku mogą być zjadane przez ptaki. Następnie teren należy utwardzić i wyrównać, wykonując wałowanie. Dopiero po tej pracy podlewamy.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Fot. ©123RF/PICSEL

Zalety jesiennego zakładania trawnika
Nagrzana letnim słońcem gleba oraz brak skrajnych wahań temperatur dobowych (minimalna temperatura zapewniająca wschody nasion to 6-8°C.) sprzyja kiełkowaniu nasion trawy. W okresie jesiennym powietrze i gleba utrzymują odpowiedni poziom wilgoci. Chłodne wieczory, noce i poranki powodują skraplanie się wody, co dodatkowo zwiększa stopień wilgotności i polepsza warunki rozwoju siewek traw. W tym okresie trawnik ma więcej czasu na dobre ukorzenienie się, dzięki czemu będzie bardziej odporny na niskie temperatury i śnieg. Co więcej, wiosną topniejący śnieg odsłoni zieloną powierzchnię trawnika, który po zabiegach pielęgnacyjnych szybko pokaże się w dobrej kondycji.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię


Fot. ©123RF/PICSEL

Zakładanie trawnika jesienią w pigułce. Najważniejsze zasady
Krok 1. Badamy odczyn gleby, pH powinno wynosić 5,5–6,5. Niższe sprzyja rozwojowi mchów, wyższe chwastów dwuliściennych.
Krok 2. Odpowiednia mieszanka trawy. Jeśli trawnik ma być ozdobny, zaopatrzmy się w odmianę dywanową lub parkową, gdy mają po nim biegać dzieci, wybierzmy bardziej odporną na deptanie, czyli sportową lub rekreacyjną.
Krok 3. Przygotowujemy podłoże: usuwamy wszystkie chwasty i wyrównujemy powierzchnię. Przekopujemy glebę na głębokość szpadla (ok. 20–25 cm), najlepiej dwa lub trzy razy. Usuwamy przy tym korzenie chwastów i kamienie. Wymieszajmy górną warstwę ziemi z nawozami i kompostem, wyrównujemy powierzchnię, usuwając mniejsze nierówności, ubijamy ziemię.
Krok 4. Wysiewamy nasiona.
Krok 5. Podlewanie. Robimy to ostrożnie, małym strumieniem wody, aby nie wypłukać nasion, a potem systematycznie zraszamy glebę, co przyspieszy kiełkowanie trawy.

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również: Trawnik piękny przez cały rok. Kalendarz prac na cały rok!

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (2)

merryTE

już teraz o tym myślę, stawiamy powoli dom ale toż odkładam na indywidualne konto mieszkaniowe - http://ike.org.pl/ by było mnie stać na utrzymanie wszystkiego

mariannabak

My przygotowujemy ogród i trawnik pod robota koszącego wiper premium. Stwierdziliśmy, że już nie jesteśmy najmłodsi, a z każdym rokiem będzie coraz ciężej, więc musimy sobie maksymalnie ułatwić prace przy domu. Zawsze marzyliśmy o emeryturze we własnym domku z ogrodem i powoli realizujemy swój plan.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak założyć trawnik. Najważniejsze zasady"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.