Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Czy da się uratować brązowiejące tuje? Przygotuj oprysk, jest ostatnią deską ratunku dla obumierającego krzewu

Tuje to jedne z najpopularniejszych roślin iglastych sadzone w ogrodach. Stanowią piękną dekorację, a przy tym są łatwe w uprawie i wyjątkowo odporne na wszelkie warunki atmosferyczne. Zdarza się jednak, że tuje zaczynają brązowieć i usychać. Powodów może być kilka. Aby poradzić sobie z problemem, wystarczy przygotować naturalny oprysk na bazie popularnego warzywa.         

Czy da się uratować brązowiejące tuje? Przygotuj oprysk, jest ostatnią deską ratunku dla obumierającego krzewu
Twoje tuje brązowieją? Przygotuj domowy oprysk na bazie popularnego warzywa, a odżyją w mig. Fot.123RF/CanvaPro

Spis treści:

Dlaczego tuje robią się brązowe?

Tuje uważane są za rośliny bezproblemowe i odporne na niekorzystne warunki środowiskowe. Choć w gruncie rzeczy jest to prawda, nawet „żelazne” rośliny potrzebują naszej uwagi i zapewnienia odpowiednich warunków uprawy. Częstym problemem tuj jest ich żółknięcie i brązowienie. Krzewy mogą tracić swój naturalny kolor zarówno od góry czy od dołu, jak i od wewnątrz. Co jest tego przyczyną?

  • Nieodpowiednie nawadnianie – ze względu na płytki system korzeniowy tuje źle reagują na przesuszone podłoże. Brak wody prowadzi do zasychania poszczególnych pędów, a w skrajnych przypadkach do usychania całych roślin. Dlatego tuje wymagają regularnego podlewania, szczególnie w czasie upałów. Ziemię dookoła krzewów można też obłożyć korą, co ograniczy parowanie wody, dzięki czemu gleba dłużej będzie wilgotna. Jednak z podlewaniem nie możemy przesadzić, ponieważ zbyt duża wilgotność podłoża może doprowadzić do zgnicia systemu korzeniowego.   

  • Niewłaściwe nawożenie – do prawidłowego wzrostu i rozwoju tuje potrzebują właściwego nawożenia. Warto jednak pamiętać, że zarówno niedobór, jak i nadmiar składników odżywczych w glebie mogą być szkodliwe. W konsekwencji krzewy te będą żółknąć, brązowieć i usychać. Tuje powinny być nawożone 2-3 razy w sezonie. Do wiosennego nawożenia warto użyć produktów bogatych w azot, natomiast jesienią zastosować nawozy potasowe i fosforowe.   

  • Choroby grzybowe – czasem tuje mogą zostać porażone przez choroby grzybowe. Wśród najczęściej występujących należy wymienić fytoftorozę, zamieranie pędów oraz opieńkową zgniliznę korzeni. Porażone rośliny przestają rosnąć, brązowieją i zamierają.

  • Szkodniki – częstą przyczyną brązowienia tuj są też szkodniki. Rośliny te najczęściej są atakowane przez mszyce, misecznika tujowca, a także miodownicę cyprysikową. Żerowanie tych szkodników powoduje brązowienie i usychanie igieł, zahamowanie wzrostu krzewów, a nawet ich całkowite obumarcie.  

  • Mocz zwierząt – wśród przyczyn brązowienia tuj warto wymienić też mocz zwierząt, zwłaszcza jeśli jesteś posiadaczem psa lub kota. Dzieje się tak, ponieważ zawarta w moczu uryna niszczy rośliny.

Przeczytaj również: Tuje usychają, w ogródku pełno kopczyków, to może być robota szkodnika. Jak się pozbyć karczownika ogrodu?

tuje Wyjaśniamy, jak rozpoznać, że karczownik żeruje w ogrodzie i jak się go pozbyć. Fot. 123RF.com

Czy da się uratować brązowiejące tuje?

Na szczęście w większości przypadków brązowiejące tuje można uratować. Należy przede wszystkim ustalić przyczynę tego problemu. Jeśli brązowienie igieł wynika z niedoboru wody, należy zacząć obficie podlewać rośliny przez kilka dni. W przypadku, gdy dojdzie do przenawożenia, możemy podjąć próbę wypłukania z ziemi nadmiaru składników pokarmowych. W tym celu tuje należy intensywnie podlewać co kilka dni dużą ilością wody.

W momencie zauważenia pierwszych objawów chorób grzybowych warto potraktować iglaki preparatami grzybobójczymi. Właściciele psów i kotów powinni odpowiednio zabezpieczyć swoje tuje m.in. poprzez stosowanie specjalnych siatek. Natomiast w przypadku ataku szkodników warto zastosować opryski. Czym pryskać tuje? Najlepszym sposobem jest przygotowanie oprysku bazującego na czosnku, który działa zarówno na mszyce, jak i miodownice.    

Oprysk na brązowe tuje z czosnku – jak zrobić i stosować?  

Wiadomo, że czosnek jest cennym źródłem antyoksydantów i substancji odżywczych, dzięki czemu wykazuje szereg właściwości leczniczych. Co ciekawe, nie tylko korzystnie wpływa na zdrowie człowieka, ale też na kondycję roślin. Dzięki zawartości allicyny czosnek hamuje rozwój bakterii i grzybów, a nawet odstrasza niektóre szkodniki. Oprysk z czosnku jest tani, bezpieczny, a przy tym bardzo skuteczny.    

Jak przygotować oprysk na brązowe tuje? To bardzo prosty proces. Przygotowanie zacznij od zmielenia około 25 g ząbków czosnku. Następnie zalej je litrem letniej wody i odstaw na co najmniej dobę (mieszając od czasu do czasu). Po tym czasie odcedź płyn przez sitko, przelej go do butelki ze spryskiwaczem i spryskaj nim brązowiejące tuje. Przy regularnym stosowaniu (dwa razy dziennie) szkodniki obumrą w przeciągu kilku dni, a krzewy zazielenią się w oczach. Warto jednak pamiętać, że wyciągi z czosnku nie są trwałe i nie mogą stać dłużej niż 2 dni. Do oprysku z czosnku można też dodać trochę mydła potasowego, dzięki czemu będzie lepiej przylegał do tui.

Przeczytaj również: Na chwasty, mszyce, mrówki i ślimaki. Zastosowania octu w ogrodzie. Jak zrobić oprysk z octu?

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.