Spis treści:
- Zjawiskowe trawy do ogrodu
- Dekoracyjne pnącza na altany
- Byliny na kwaśne podłoże
- Byliny kwitnące bez liści
Zjawiskowe trawy do ogrodu
Ogród zyska na wyglądzie, jeśli posadzi się w nim kilka imponujących odmian traw. W ostatnich latach zdecydowanie zyskują one na popularności ze względu na walory estetyczne i niewygórowane wymagania uprawowe.
-
Trawy pampasowe
Trawy pampasowe to pochodzące z Ameryki Południowej wieloletnie byliny o wyjątkowym wyglądzie. Mogą dorastać nawet do 3 m wysokości. Mają gęsty, rozłożysty pokrój i duże kwiaty, które po przekwitnięciu pozostają na roślinie nawet do jesieni. Wymagają ciepłego, słonecznego stanowiska i regularnego podlewania, ale pamiętaj, aby ich korzenie nigdy nie stały w wodzie.
Wybierz dla nich podłoże żyzne, próchniczne i przepuszczalne. Dobrym rozwiązaniem jest posadzenie trawy pampasowej na podwyższonej rabacie, która sprawi, że nie zaistnieje ewentualny problem zalanych korzeni. W takim wypadku jednak nie zapominaj o nieco intensywniejszym nawadnianiu, szczególnie w okresie wiosenno-letnim.
Trawa pampasowa to wyjątkowo ozdobna trawa, której uprawa nie jest uciążliwa. Fot.123RF.com
-
Miskant chiński
Miskant chiński to ozdobna trawa, która jest dekoracyjna zarówno ze względu na liście, jak i wcześnie pojawiające się kwiaty. Ma zwarty, gęsty pokrój i może dorastać i rozrastać się do około 100 cm. Znosi zarówno stanowiska słoneczne, jak i półcieniste. Preferuje żyzne i próchniczne gleby. Jego cecha charakterystyczna to zwieszające się na zewnątrz, łukowato wygięte liście ze srebrzystą linią wzdłuż ich wierzchniej części. Jeśli zapewnisz mu dużo słońca, odwdzięczy się większą ilością kwiatów. Jeżeli zdecydujesz się na bardziej ocienione stanowisko, będzie cieszył oczy bujną zielenią.
Wyświetl ten post na Instagramie
Dekoracyjne pnącza na altany
Niekwestionowana ozdobą każdego ogrodu są kwitnące pnącza. Jeśli masz altanę, z całą pewnością jedno z nich może się na niej świetnie prezentować. Wybierz takie, które spełni twoje oczekiwania.
-
Powojniki
Powojniki to jedne z najbardziej dekoracyjnych pnączy dostępnych do uprawy w polskim klimacie. Mnogość odmian pozwala na dobranie rośliny dokładnie pod osobiste gusta, jednak warto dowiedzieć się o tych roślinach nieco więcej.
Bujne kwitnienie powojników jest uwarunkowane odpowiednimi warunkami uprawowymi, które zaczynają się na podłożu, a kończą na dostępności słońca i regularności podlewania. Rośliny kochają słońce, ale warto, by ich podstawa była lekko zacieniona. Sadź je na żyznych, przepuszczalnych podłożach i regularnie podlewaj, jednocześnie nie zalewając korzeni.
Przeczytaj również: Powojniki będą rosły jak szalone. Zdradzamy sekret ich uprawy
Poznaj najpiękniejsze odmiany powojników i sprawdź nasze wskazówki dotyczące ich pielęgnacji. Fot.123RF.com
-
Glicynia
Glicynia to charakterystyczne, urokliiwe pnącze na mocne podpory. Ze względu na silne kwitnienie warto, abyś sadził je przy ścianach altan, przy murach lub innych miejscach, które są w stanie wytrzymać wagę rośliny. Glicynia, czy inaczej wisteria, charakteryzuje się barwnymi, drobnymi kwiatami zebranymi w dosyć duże wiechy. Będzie kwitła obficie, jeśli zapewnisz jej słońce przez około 8 godzin dziennie. Przygotuj jej głęboko uprawione, żyzne podłoże.
Byliny na kwaśne podłoże
Jeżeli masz w ogrodzie dużo iglaków i chcesz, aby stał się on bardziej kolorowy, wybierz rośliny kwasolubne. Do tej grupy należy wiele odmian, ale na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim te, które opisaliśmy poniżej.
-
Azalie
Azalie to krzewy z rodziny wrzosowatych (łac. Ericaceae). Rabaty tworzone z udziałem tych roślin są jednymi z najpiękniejszych. Ze względu na ogromną liczbę odmian, które charakteryzują się pełnymi, intensywnie kolorowymi kwiatami o różnej wielkości, masz duże szanse na wybranie wersji, która będzie spełniała wszystkie twoje wymagania.
Azalie lubią kwaśną, żyzną glebę i towarzystwo innych roślin o podobnych wymaganiach uprawowych. Pamiętaj, aby zapewnić im półcieniste stanowisko i regularne nawadnianie. Nie zapominaj o nawożeniu, które w ich przypadku powinno być dosyć intensywne.
Azalia ogrodowa to piękna przedstawicielka rododendronów. Fot.123RF.com
-
Wrzośce
Wrzośce to podobne do wrzosów, niskie byliny ozdobne. Różnią się przede wszystkim okresem kwitnienia, który w przypadku wrzośców przypada na luty, a nie na wrzesień. Ponadto mają nieco większe kwiaty i są wyższe. Wymagają próchnicznej ziemi i warto, aby podłoże w ich otoczeniu było przykryte korą. To pozwala na zachowanie lepszych warunków glebowych, w tym wyższej wilgotności. Ponadto ściółkowanie korą pomaga ograniczyć pojawianie się chwastów.
Wyświetl ten post na Instagramie
Byliny kwitnące bez liści
Jeśli lubisz kolor żółty i rośliny, które zakwitają mimo braku liści, zainteresuj się tymi, które podaliśmy poniżej. Są to byliny kwitnące wtedy, gdy inne jeszcze nie rozpoczęły lub już zakończyły swoją wegetację, dlatego ich dekoracyjność jest tak intensywna.
-
Forsycja
Forsycja to popularny krzew osiągający wysokość do 2 m. Lubi żyzne gleby, bardziej zasadowe niż kwaśne. Ma płytki system korzeniowy, przez co może więdnąć, gdy na zewnątrz jest zbyt ciepło. W takim przypadku jednak wystarczy ją podlać, a gałęzie szybko się podniosą. Ma urokliwą, nieregularną koronę, na której kwiaty zakwitają przed liśćmi. Idealna na naturalne żywopłoty, które wiosną wybarwią się na żółto, aby latem cieszyć oczy intensywną zielenią. Lubi stanowiska słoneczne i półcieniste.
Przeczytaj również: Kiedy kwitnie forsycja i jakie ma właściwości? Wszystko, co warto wiedzieć o uprawie złotego krzewu
Kwiaty forsycji są źródłem zdrowia. Fot. 123RF/PICSEL
-
Jaśmin nagokwiatowy
Jaśmin nagokwiatowy to krzew, który prezentuje się spektakularnie. Ze względu na swój pokrój często prowadzony jako pnącze. Kwitnie późną jesienią i zimą, w okresie bezlistnym, a nawet wtedy, gdy pada śnieg. Jest dosyć wymagający, ale zdecydowanie warty każdej wykonanej przy nim pracy. Preferuje ciepłe, osłonięte od wiatru stanowiska i żyzną, bogatą w składniki odżywcze glebę.
Krzewy i byliny przebarwiające się jesienią na czerwono
Ogród może być piękny nie tylko w porze intensywnego kwitnienia większości kwiatów, ale również podczas jesiennej pluchy. Właśnie wtedy czerwone krzewy wydają się jeszcze cieplejsze w odbiorze, a twój ogród staje się dzięki nim niezwykle przytulny.
-
Trzmielina oskrzydlona (płonący krzew)
Poszukując pięknie przebarwiających się krzewów, spróbuj zaprzyjaźnić się z trzmieliną oskrzydloną, którą częściej spotkasz pod nazwą płonącego krzewu. Jest tak ze względu na kolor, jaki jej liście przybierają w okresie jesiennym. To niewysoki krzew, który warto uprawiać na stanowisku słonecznym w grupach.
Wyświetl ten post na Instagramie
-
Mietelnik
Mietelnik to kolejna propozycja krzewu, który doskonale prezentuje się w grupach. Dzięki takiemu nasadzeniu jesienią będziesz się mógł cieszyć intensywnie czerwonym gąszczem w ogrodzie. To niziutka bylina wymagająca przeciętnej gleby. Lubi słońce i jest wyjątkowo odporna na choroby i szkodniki. Nie musisz jej zbyt intensywnie nawozić, jednak gdy dostarczysz składniki odżywcze w większej ilości, jesienią będzie się zdecydowanie bardziej wybarwiać.
Mietelnik jest coraz częściej uprawiany w naszych ogrodach. Fot.123RF.com
Przedstawiliśmy ci jedynie dziesięć spośród wielu interesujących propozycji na ubarwienie swojego ogrodu. Jednak są to okazy, które naprawdę warto poznać. Mimo że niektóre z nich wymagają odrobinę lepszych warunków uprawowych, nie są aż tak wymagające, aby z nich rezygnować. Przede wszystkim pomogą ci w stworzeniu miejsca, które będzie wyglądać niepowtarzalnie każdego miesiąca w intensywnie zmieniającym się roku.
Sierpniowe owoce i zioła. Zdrowie w pełni lata na INTERIA.TV.