Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Kiedy kwitnie forsycja i jakie ma właściwości? Wszystko, co warto wiedzieć o uprawie złotego krzewu

Rośnie niemal w każdym ogrodzie, ale wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Za to kwiat forsycji ma wyjątkowe właściwości lecznicze. Zobacz, co leczy forsycja i jak o nią dbać, by dobrze rosła. 

 

Kiedy kwitnie forsycja i jakie ma właściwości? Wszystko, co warto wiedzieć o uprawie złotego krzewu
Kwiaty forsycji są źródłem zdrowia. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Forsycja — charakterystyka

Wraz z początkiem wiosny, jako jedna z pierwszych do życia budzi się forsycja. Opis encyklopedyczny tej rośliny wskazuje, że zalicza się ona do grupy krzewów ozdobnych z rodziny oliwkowatych. Choć po raz pierwszy pojawiła się w Azji, aktualnie rośnie naturalnie w wielu zakątkach świata.

Główne odmiany forsycji występujące w Polsce to:

 • Forsycja pośrednia jest mieszańcem powstałym z połączenia forsycji zwisłej i forsycji zielonej. Jest krzewem całkiem dużym, dorastającym do 2-3 metrów wysokości. Jej pokrój jest szeroki i rozrośnięty. Roślina doskonale nadaje się na żywopłoty. W marcu na jej długich pędach pojawiają się licznie drobne, żółte kwiaty o lejkowatym kształcie. Forsycja kwitnie aż do kwietnia. Wyrastają wcześniej, przed rozwojem liści, które są ciemnozielone i mają jajowaty kształt. Jest rośliną mrozoodporną. Co ciekawe, forsycja jest rośliną miododajną, co znaczy, że przyciąga do siebie pszczoły i motyle.

 • Forsycja zwisła osiąga 3 m wysokości. W przekroju również jest rozłożysta, jednak jej długie i wiotkie pędy przewieszają się i sięgają aż do ziemi. Forsycja zwisła zakwita później (również w tym przypadku najpierw pojawiają się kwiaty, dopiero później liście), dopiero w kwietniu, i nie tak obficie, jak forsycja pośrednia.

 • Forsycja zielona - to najrzadziej występująca w Polsce odmiana forsycji. Wyróżnia się zielonymi pędami wzniesionymi ku górze. Krzewy te zwykle osiągają do 2 m wysokości i posiadają zielone kwiaty, które zakwitają dopiero w kwietniu. Ta odmiana najgorzej znosi mrozy.

Przeczytaj również: 6 najbardziej oryginalnych odmian magnolii do ogrodu. Ich kwiaty są zjawiskowe

Kwitnienie forsycji to radosny symbol nadchodzącej wiosny. Fot. Pexels

Jak szybko rośnie forsycja?

Forsycje kwitną na żółto w sposób na tyle charakterystyczny, że trudno je pomylić z jakimikolwiek innymi krzewami. Niektóre spośród odmian osiągają nawet do 3 metrów wysokości. Forsycja zimą zrzuca liście.

Aby krzew forsycji mógł się właściwie rozwijać, potrzebuje słonecznego miejsca i wilgotnego, lekkiego, a zarazem żyznego podłoża. Jeśli jednak nie zależy ci na dużym rozmiarze swojej forsycji ani na jej obfitym kwitnieniu, możesz posadzić ją również w półcieniu. Jednocześnie warto znaleźć roślinie zaciszny kąt, który będzie osłonięty od porywistego wiatru. Musisz wiedzieć, że krzew ten wykazuje wysoką odpornością na mróz. Mimo wszystko, w przypadku bardzo ostrych zim zdarza mu się przemarzać.

W fazie wzrostu krzew forsycji wymaga obfitego podlewania, szczególnie wtedy, gdy na dworze powoli zaczyna robić się gorąco. Młode egzemplarze są na nie szczególnie narażone ze względu na swój wyjątkowo płytki system korzeniowy. Starsze rośliny zwykle nie potrzebują już podlewania, chyba że wystąpi przedłużająca się susza. W takich wypadkach należy je zaopatrywać w wodę co dwa, trzy dni. W przypadku forsycji rosnącej na mniej zasobnym podłożu warto też stosować wiosenne nawożenie. Jeśli natomiast podłoże jest bogate w składniki odżywcze, krzewowi nie trzeba pomagać – choć stosowanie nawozu od czwartego, piątego roku może pozytywnie odbić się na jego kwitnieniu.

Forsycja idealnie nadaje się na żywopłoty. Fot. Pexels

Kiedy kwitnie forsycja?

Trudno o radośniejszy zwiastun wiosny niż forsycja. Kiedy kwitnie, przypomina ścianę naturalnej, słonecznej żółci, rozświetlającej ogrody, parki i miejskie skwery. W którym momencie dokładnie pojawiają się na niej kwiaty? Bardzo wcześnie, bo już w okolicach marca-kwietnia. Co ciekawe, najpierw to kwiaty stanowią ozdobę, którą zachwyca forsycja. Liście pojawiają się już po kwitnieniu i dekorują krzew aż do późnej jesieni, co uznaje się za jedną z cech charakterystycznych tego krzewu, odróżniających go od innych roślin ogrodowych.   

Dlaczego forsycja nie kwitnie? Prawdopodobnie dlatego, że została przycięta w nieodpowiednim momencie, czyli w okresie przedwiośnia. O tym, jak prawidłowo przycinać forsycję przeczytasz w dalszej części artykułu.

Przeczytaj również: Nie przycinaj forsycji wczesną wiosną! Przez to może nie zakwitnąć

Rozmnażanie forsycji – co warto wiedzieć?

Jak właściwie przeprowadzić rozmnażanie forsycji? Proces można wykonać metodą sadzonek, jak również skorzystać z młodych pędów. Gdy egzemplarz rośliny jest szczególnie rozłożysty i ma pokaźne rozmiary, jego młode pędy często znajdują się blisko powierzchni gleby. Wówczas warto wybrać jeden z nich, naciąć go, a następnie przygiąć do ziemi, by w ostatnim kroku częściowo przysypać  go ziemią. W taki sposób powstanie charakterystyczny kopczyk, który należy systematycznie podlewać. Takie postępowanie sprawi, że gałązka się ukorzeni. Odetnij ją wtedy, wykop z podłoża i posadź w docelowe miejsce.

Masz także możliwość odcięcia jednorocznych, w połowie zdrewniałych pędów (muszą mieć od siedmiu do dziesięciu centymetrów). Cięcia dokonuj wyłącznie czystymi narzędziami, z zachowaniem skosu. Każdy z nich oczyść z liści, a następnie umieść w pojemniku z ukorzeniaczem. Tak powstaną sadzonki, które możesz już umieścić we wcześniej przygotowanej ziemi. Aby nowa forsycja mogła sprawnie rosnąć, będzie potrzebowała wilgotnego środowiska oraz temperatury wynoszącej między 20 a 30 stopniami Celsjusza. Zapewnij sadzonkom odpowiednie oświetlenie, jednak uważaj, by słońce nie okazało się zbyt mocne i nie spaliło młodych roślin. Ukorzenienie powinno nastąpić po kilku tygodniach. Wtedy młodą forsycję możesz przenieść na jej stałe miejsce wzrostu, gdzie należy ją później regularnie podlewać.

Forsycja — przycinanie

Tak naprawdę nie ma zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych, których wymagałaby forsycja. Cięcie to jednak jedna z tych procedur, o jakich nie powinno się zapominać, ponieważ bardzo przydaje się podczas uprawy tego krzewu. Niestety, nie wszyscy wiedzą, jak przycinać forsycje, by im nie zaszkodzić i by mogły zachować zdrowy wygląd. Musisz koniecznie poznać podstawowe zasady, ponieważ niewłaściwie przeprowadzony zabieg może ograniczyć kwitnienie twojego krzewu lub sprawić, że kwiaty wcale się nie pojawią.

przycinanie forsycji Źle przycięty krzew forsycji nie zakwitnie. Fot.123RF.com

 • W pierwszej kolejności pozbądź się uschniętych, uszkodzonych lub przemarzniętych gałęzi.
 • Elementarne cięcie będzie od ciebie natomiast wymagało skrócenia pędów mniejszej długości o jedną trzecią, a także dłuższych pędów o połowę.
 • Nie zapomnij również o wycinaniu pędów, które się krzyżują.
 • Nie możesz dopuścić, by wysokość forsycji przekroczyła dwa metry, ponieważ straci znacznie na swojej atrakcyjności.
 • Zawsze należy wykonywać cięcie ukośne, około 5 milimetrów nad pąkiem liściowym.
 • Jeśli zależy ci na efektownie wyglądającym pokroju krzewu, dokonuj cięcia nad pąkiem, który jest skierowany na zewnątrz korony (w ten sposób nie dojdzie do niepożądanego zagęszczenia się środka rośliny).
 • Grubsze spośród pędów po przycięciu zabezpiecz maścią ogrodniczą, by zapobiec rozwinięciu się groźnej infekcji.
 • Do przycinania forsycji najlepszym narzędziem okaże się sekator, choć w niektórych przypadkach być może będzie trzeba użyć również nożyc ogrodowych.

Kiedy przycinać forsycje?

Należy wybrać termin już po przekwitnięciu rośliny (cięcie w okresie przedwiośnia doprowadziłoby do braku kwitnienia w danym roku). Zwykle cięcie przypada więc na końcówkę kwietnia bądź początek maja. Do zabiegu warto wybrać bezdeszczowy dzień. Miej świadomość, że zabieg okaże się najskuteczniejszy, jeśli będzie przeprowadzany regularnie, co roku.

Sadzenie forsycji

Jedną z efektowniejszych, a zarazem łatwiejszych do formowania roślin jest właśnie forsycja. Żywopłot, który z niej powstanie, na pewno szybko stanie się wyjątkowo atrakcyjną wizualnie, naturalną osłoną w twoim ogrodzie. Warto zauważyć, że krzewy forsycji idealnie nadadzą się na jego nieformowaną wersję, choć możesz też zdecydować się na formowanie roślin.

sadzenie forsycji Najlepszym terminem na sadzenie forsycji jest wczesna wiosna, przed okresem kwitnięcia lub przełom lata i jesieni. Dołek wykopany na potrzeby krzewu powinien mieć średnicę ok. dwa razy większą niż doniczka, w której kupiliśmy roślinę. Fot.123RF.com

Najlepszym terminem na sadzenie forsycji jest wczesna wiosna, przed okresem kwitnięcia lub przełom lata i jesieni. Dołek wykopany na potrzeby krzewu powinien mieć średnicę ok. dwa razy większą niż doniczka, w której kupiliśmy roślinę. Przed posadzeniem krzewu usuwamy stare i suche gałązki. Ziemię wokół okazu udeptujemy i obficie podlewamy wodą.

Forsycja — co ile sadzić krzewy na żywopłot?

Krzewy forsycji najepiej sadzić w odległości 1,5 metra od siebie. Jeśli chcesz przygotować gęsty żywopłot z forsycji, przed pierwsze dwa-trzy lata przycinaj krzewy wyłącznie po bokach (na szerokość). Jeśli chodzi o przycinanie pędów od góry, poświęcisz się temu, kiedy żywopłot dorośnie do metra wysokości. Ze względu na obfite kwitnienie, forsycje stworzą naprawdę oryginalne, zalane złocistą żółcią, ogrodzenie.

Przeczytaj również: Migdałek trójklapowy - prawdziwy klejnot w ogrodzie, który doceniono już w starożytności

Forsycja — właściwości lecznicze. Na co pomaga forsycja?

Kwiaty forsycji zawierają wiele cennych substancji, m.in:

 • saponiny,
 • rutynę (wykazującym działanie przeciwutleniające oraz wzmacniające naczynia krwionośne),
 • flawonoidy,
 • kwarcetyny (występują w kwiatach - mają działanie przeciwalergiczne i przeciwzapalne). 

Przygotowywane z nich napary działają przeciwzapalnie, rozkurczowo i przeciwalergicznie. Wyciągi z forsycji stosuje się również w kosmetykach przeciwstarzeniowych.

Co leczy forsycja?

Napar z forsycji poleca się pić na wzmocnienie odporności i wtedy, kiedy już dopada nas jakaś infekcja. Podobnie działa nalewka z forsycji. Warto dodać, że wodno-alkoholowe wyciągi z forsycji:

 • obniżają poziom cukru we krwi,
 • działają przeciwzapalnie,
 • rozkurczowo,
 • uspokajająco. 

Dlatego wiosną warto zebrać i zasuszyć kwiaty forsycji, by móc korzystać z nich w pozostałych miesiącach w roku. Zasuszone kwiaty można przechowywać w papierowych torebkach lub blaszanych pudełkach.

Napary z forsycji mają działanie lecznicze. Fot. 123RF/PICSEL

Czy forsycja jest trująca? Forsycja nie jest rośliną trującą. Jej kwiaty są jadalne, a po ich zakwitnięciu można z nich przygotowywać napary oraz wykorzystywać w formie świeżej lub suszonej.

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.