Porady ogrodnicze

Sadzenie róż w październiku. Jak zrobić to prawidłowo – stanowisko, ziemia, nawożenie

Róże to kwiaty, które prezentują się niezwykle atrakcyjnie. Niezależnie od tego, w jakim stylu utrzymany jest twój ogród, te kwiaty na pewno będą do niego pasowały. Są uniwersalne, niezbyt trudne w uprawie, a przede wszystkim… piękne. Jakie róże można sadzić jesienią i jak to zrobić, by wiosną rozpoczęły intensywną wegetację?

Sadzenie róż w październiku. Jak zrobić to prawidłowo – stanowisko, ziemia, nawożenie
Jakie róże można sadzić jesienią i jak to zrobić, by wiosną rozpoczęły intensywną wegetację? Fot.123RF.com

Spis treści:

Jakie róże można sadzić jesienią?

Aby sadzonki róż się przyjęły, trzeba wiedzieć, jaką metodę sadzenia zastosować. Jest ona uzależniona od tego, jak krzewy zostały przygotowane do sprzedaży.

Jesienią można kupić:

  • róże z odkrytymi korzeniami,
  • róże z owiniętymi korzeniami (w kapersach),
  • róże z bryłą korzeniową,
  • róże w pojemnikach.

Jesienią najczęściej są dostępne róże z odkrytymi korzeniami, dlatego poniżej przeczytasz o tym, jak sadzić właśnie ten rodzaj sadzonek. Warto się na nie zdecydować przede wszystkim ze względu na ich świeżość (są wykopywane prosto z gruntu), ale także z racji atrakcyjnej ceny. Róże z odkrytymi korzeniami sadzi od końca września do pierwszych przymrozków.

Przeczytaj również: Czas na rozmnażanie róż. Rozmnażanie róż przez łodygi – sadzonki zdrewniałe i półzdrewniałe

Jakie odmiany róż można sadzić w październiku?

Jakie róże można sadzić jesienią? Masz naprawdę szeroki wybór. Warto zastanowić się, czy interesują cię pnące krzewy, róże wielkokwiatowe, bukietowe czy może miniaturowe. Przekrój kolorów, wielkości i form jest niemal nieograniczony. Poznaj najpopularniejsze odmiany.

Róże wielkokwiatowe

Tworzą bardzo okazałe kwiaty (nawet do 20 cm średnicy) i dorastają z do 0,5–1,5 m. Ciekawe odmiany to między innymi:

  • Fryderyk Chopin (śmietankowa),
  • GLOWING (cytrynowa, pełna),
  • KAREN BLIXEN (biała, pełna),

Róże bukietowe

Tworzą mniejsze kwiaty średnicy 6–12 cm, bardzo dobrze się krzewią i dorastają do 0,4–0,7 m. Wśród nich można wyróżnić odmiany:

  • ABRAKADABRA (czerwono-żółte prążki, pełna),
  • BORDEAUX (czerwona, pełna),
  • BENGALI (pomarańczowa, półpełna),

Róże pnące

Świetnie wyglądają w ogrodzie, mają duże kwiaty i tworzą bardzo długie pędy (do 8 m). To między innymi odmiany:

  • ALASKA (biała, pełna),
  • Rosarium Uetersen (różowa, pełna),
  • KORDES ROSE ALOHA (pomarańczowa, pełna),
sadzene rózy pnącej
Róże pnące sprawią, że ogród nabierze tajemniczości i nieco baśniowego charakteru. Fot.123RF.com

Przeczytaj również: Jesienne cięcie róż. Które pędy przycinać, a które zostawić?

Jaka ziemia jest najlepsza dla róż?

Najlepszym podłożem do uprawy róż jest gleba żyzna i przepuszczalna, bogata w próchnicę, o odczynie zbliżonym do obojętnego, czyli o współczynniku pH 6,5-7,0. Gdy w twoim ogrodzie nie występuje taka gleba w sposób naturalny, możesz ją kupić w sklepie ogrodniczym i wymienić w miejscu planowanych nasadzeń.

Przeczytaj również:

Sadzenie róż w październiku krok po kroku

Zobacz, jak przeprowadzić sadzenie róż w październiku krok po kroku.

  • Korzenie sadzonki umieść w wiadrze z wodą na kilka godzin, ponieważ odkryte korzenie szybko wysychają. Roślina odzyska wówczas sprężystość i odpowiednią wilgotność. Jest to szczególnie istotne w przypadku rośliny przetransportowanych z dużej odległości. Wówczas ryzyko przesuszenia jest większe. Naczynie z wodą postaw w cieniu – nigdy w pełnym słońcu.

  • Przed posadzeniem rośliny należy odpowiednio ją przygotować. Pędy nadziemne przytnij o kilka centymetrów, aby ułatwić sadzenie. Korzenie skróć natomiast o jedną trzecią długości. Zapobiegnie to podwijaniu się ich w dołku, co jest bardzo niekorzystne dla rośliny. Korzenie uszkodzone mechanicznie lub zgniłe obetnij do żywej tkanki lub całkowicie usuń.

  • Możesz rozpocząć sadzenie – wykop dołek, a jego dno spulchnij. Ułatwi to roślinie wypuszczanie nowych korzeni. Dołek powinien być na tyle duży, żeby swobodnie zmieścił się w nim cały system korzeniowy. Na glebach lekkich róże sadzi się nieco głębiej, na głębokość trzech palców od nasady pędów, co chroni je przed przesuszeniem. W przypadku gleb cięższych włóż sadzonkę na głębokość jednego lub dwóch palców.

  • Po umieszczeniu rośliny w dołku zasyp ją lekko glebą. Możesz potrząsać rośliną, aby zapełnić glebą wszystkie przestrzenie pomiędzy korzeniami. Następnie glebę wokół rośliny mocno ubij, uważając, aby nie uszkodzić pędów i korzeni.

Bardzo ważną czynnością po umieszczeniu sadzonki w ziemi jest obfite podlanie róży. Spowoduje to zlikwidowanie pozostałych przestrzeni z powietrzem oraz pozwoli krzewowi dobrze się ukorzenić.

Jedną sadzonkę powinno się podlać nawet 10 litrami wody. Następnie usyp na krzewie kopczyk z podłoża ogrodniczego na wysokość ok 15 cm. Dzięki temu zabezpieczysz roślinę przed wysuszaniem się pędów podczas mroźnych wiatrów. Tak posadzona roślina powinna przezimować bez ryzyka uszkodzenia, a na wiosnę rozpocząć wegetację.

Wiosną, gdy zakończą się ostatnie przymrozki, rozgarnij kopczyk tak, aby nie uszkodzić nowych pędów. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest przycięcie róż. Robi się to w zależności od konkretnej odmiany. Usuwa się wówczas pędy, które nie przezimowały. Właściwe przycięcie zagwarantuje dobre rozkrzewienie się i ładniejszy pokrój twojego krzewu.

Przeczytaj również:

Zabezpieczanie na zimę dorosłych krzewów róż

Warto wiedzieć, że dorosłe różne także należy zabezpieczać na zimę. Robi się to jednak nieco inaczej. Również stosuje się obsypywanie kopczykami ziemi, ale to nie wszystko.

Róże pnące  obsypuje się ziemią tylko od dołu, natomiast pędy związane razem kładzie się na ziemi i okrywa słomą, liśćmi, gałązkami drzew iglastych. Nie zaleca się obsypywania ziemią całych koron róż pnących.

Róże pienne mogą być przyginane do ziemi, ale należy to robić bardzo ostrożnie –  każdego roku w jedną stronę. Koronę należy przymocować do ziemi i obsypać.

Koron rozrośniętych nie okrywa się w całości. Robi się to jedynie u nasady. Pień można okryć gałązkami drzew iglastych bądź słomą, by zabezpieczyć go przed gwałtownymi zmianami temperatury. Można również zabezpieczać róże pienne, nie przyginając ich. Koronę ściśle się związuje i okrywa matą słomianą, tworząc chochoła.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: Kiedy przesadzać róże ogrodowe i jak to robić? Czy można przesadzać stare róże?

Zimę przetrwają bez problemu. Na wiosnę odwdzięczą się pięknymi kwiatami na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.