Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Nowoczesny i ekologiczny sposób ściółkowania. Jak wykorzystać matę kokosową w ogrodzie?

W ogrodzie, warzywniku, jagodniku i na rabacie ważnym elementem pielęgnacji jest ściółkowanie. To tradycyjny sposób na radzenie sobie z wieloma problemami uprawowymi oraz ekologiczna forma wsparcia dla gleby. Wykładając ściółkę, chronisz podłoże przed parowaniem, nadmiernym nagrzewaniem lub przemarzaniem oraz niekontrolowanym rozprzestrzenianiem się chwastów. Wykorzystanie maty kokosowej w ogrodzie to nowa metoda ściółkowania, która zyskuje coraz większą popularność. Poznaj jej sprytne zastosowanie, u mnie kokos to już stały element krajobrazu.

Nowoczesny i ekologiczny sposób ściółkowania. Jak wykorzystać matę kokosową w ogrodzie?
Ściółka kokosowa przydaje się do zabezpieczenia nowo założonych rabat, a także ochrony wieloletnich klombów. Fot. glowoconcept/C

Spis treści:

Mata kokosowa do ściółkowania

Nadrzędnym zadaniem ściółki w ogrodzie jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się po nim chwastów, które pożerają roślinom składniki odżywcze i zmniejszają dostępne zasoby wody w podłożu. Jednak ściółkowanie niesie ze sobą wiele innych korzyści, o których po prostu muszę wspomnieć.

Nie chodzi o to, że rabata wyłożona równiutką warstwą ściółki już z daleka prezentuje się bardzo czysto i estetycznie, to tylko wisienka na torcie pracy, jaką wkładasz w pielęgnację ogrodu. Prawdziwe zalety ściółkowania to: 

  • przeciwdziałanie zbrylaniu się gleby;
  • utrzymanie odpowiedniej dla upraw wilgotności podłoża, a tym samym zapobieganie stratom wody, które mogłyby prowadzić do przesuszenia roślin i pogorszenia ich kondycji;
  • ochrona przed nadmiernym nagrzewaniem się lub przemarzaniem w zależności od panujących warunków;
  • wsparcie w prawidłowym i zdrowym rozwoju systemów korzeniowych roślin;
  • stabilizowanie wyłożonego podłoża i zabezpieczenie odpowiednim materiałem przed niszczeniem.

Zwykle w ogrodach do ściółkowania wykorzystuje się materiały organiczne, np. drobno zmieloną, przekompostowaną korę świerkową lub sosnową, wióry i zrębki drewniane, igliwie, słomę, suche liście, odkwaszony torf, a gdy ściółka ma odegrać rolę odżywki, również sypki kompost.

kokos Używanie materiału kokosowego jako składnika mieszanki pod uprawy nie jest niczym nowym. Jednak stosowanie kokosa jako ściółki ochronnej dopiero zyskuje popularność. Fot. artursfoto/glowonconcept/CanvaPro

Nie tak dawno jeszcze nowoczesnym rozwiązaniem wydawało się wykładanie rabat, grządek i podłoża pod krzewami lub drzewami biodegradowalnymi matami jutowymi. Jednak teraz w ogrodach zaczyna królować zupełnie inna metoda. Gdy pierwszy raz o niej usłyszałam, targały mną wątpliwości, jednak znajomy ogrodnik wyjaśnił, jak wiele ma ona zalet.

Mata kokosowa do ściółkowania, bo o niej mowa, jest materiałem biodegradowalnym, kompostowalnym, a przy tym doskonale przepuszcza wodę i zapewnia stałą cyrkulację powietrza. Doskonale zastępuje materiały sypkie jak chipsy kokosowe, mulcz  czy dekoracyjny, średnio mielony orzech, wymagające większych nakładów pracy przy rozprowadzaniu ich po ogrodzie.

Przeczytaj również: Ściółkowanie drzew i krzewów w ogrodzie. Te materiały zmieniają pH, uważaj, gdzie je wykładasz

Wykorzystanie maty kokosowej w ogrodzie

Jesień to czas, gdy większość prac w ogrodzie służy przygotowaniu obsadzonych rabat, grządek i pozostałych części zielonych do bezpiecznego przetrwania zimy. Ściółkowanie również temu służy, ponieważ odpowiednio przeprowadzone tworzy warstwę chroniącą przed erozją gleby, utratą wilgoci i przemarzaniem korzeni pozostających w gruncie roślin. Wykorzystanie maty kokosowej w ogrodzie to nowość, jednak coraz więcej osób docenia jej zalety takie, jak: 

  • łatwość układania na mniejszych i większych powierzchniach ogrodu, 
  • długi czas utrzymywania zwartej formy warstwy ochronnej i szybkość uzupełniania ubytków; 
  • wysoka estetyka jednolitej warstwy ochronnej. 

Przy pomocy maty szybko wyściółkujesz zarówno pojedyncze drzewa, solitery, niewielkie rabaty ozdobne, donice tarasowe, jak i większą powierzchnię uprawową w warzywniku. Jeśli zostanie ci dość materiału, możesz wykorzystać go do owinięcia pni drzew na zimę, wyłożenia ścieżek ogrodowych w sposób bardzo prosty i naturalistyczny czy np. do osłony wystawionych na mrozy doniczek balkonowych.

Część twojego ogrodu rozpostarta jest na skarpie i martwisz się, że z czasem naturalne procesy niszczenia odbiją się na wyglądzie wypielęgnowanej, długowiecznej rabaty? W takiej sytuacji wybór maty kokosowej również jest uzasadniony, ponieważ materiał ten w zwartej, ciągłej formie pozwala ustabilizować powierzchnię pagórka, wzniesienia czy dekoracyjnej skarpy.

Ważną cechą tego rodzaju ściółki o chropowatej strukturze zewnętrznej, jest odstraszanie szkodników, przede wszystkim żarłocznych ślimaków. Po sezonie jej rozłożenie pomoże utrzymać przy podłożu najlepsze warunki termiczne dla wrażliwych korzeni twoich roślin. Martwisz się, że lekkie maty kokosowe mogą odrywać się od ziemi pod wpływem ostrych podmuchów wiatru? Wykorzystaj do ich zamocowania specjalne, dłuższe szpilki ogrodowe. Nie przesuną się, nie odfruną, ale pozostaną na miejscu, tworząc ekologiczną i estetyczną osłonę podłoża.  

Zwróć tylko uwagę na terminarz prac ogrodowych – zgodnie z nim ściółkowanie (niezależnie od wybranego materiału) nie powinno zostać przeprowadzone zbyt wcześnie. Jeśli się pospieszysz, warstwa okrywowa, zamiast chronić rośliny będzie dla nich jak sól na rany, gdy stanie się ciepłą, bezpieczną kryjówką dla maleńkich szkodników, żywo zainteresowanych uprawami.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Żywa ściółka w ogrodzie warzywnym – czy warto ją stosować? Zalety i wady mulczowania roślinami

Czy ściółka ze słomy jest bezpieczna  wady i zalety. Co i kiedy ściółkować słomą?

Nawożenie roślin kwasolubnych jesienią. Te naturalne dokarmiacze sprawdzają się najlepiej

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.