Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Czy można wyciąć tuje bez pozwolenia? Musisz pamiętać o kilku zasadach

Chcesz wyciąć tuje na swojej posesji? Zanim się za to zabierzesz, musisz dokładnie zapoznać się z przepisami. Wycinka drzew i krzewów bez pozwolenia może skutkować poważnymi karami. Czy można wyciąć tuje bez pozwolenia? O tych zasadach musisz koniecznie pamiętać.      

Czy można wyciąć tuje bez pozwolenia? Musisz pamiętać o kilku zasadach
Podpowiadamy, czy można wyciąć tuje bez pozwolenia. Fot.CanvaPro

Spis treści:

Wycinanie krzewów na posesji – czy potrzeba pozwolenia?

Wycinka drzew i krzewów to temat, który w dalszym ciągu budzi wiele kontrowersji, zwłaszcza wśród posiadaczy działek. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody, tego typu czynności wymagają pozwolenia. Jak jednak wygląda sytuacja w przypadku krzewów? Tutaj przepisy są mniej restrykcyjne.

Okazuje się, że bez zezwolenia możemy wyciąć krzew lub krzewy rosnące w skupisku o powierzchni 25 m2. Wniosku nie należy składać w przypadku roślin rosnących na nieruchomościach, które stanowią własność osób fizycznych, a ich usunięcie nie będzie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wyjątek stanowią krzewy, które znajdują się na terenach zielonych (np. w parkach czy bulwarach), a także na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków. Oprócz tego nie musimy ubiegać się o zezwolenie na wycinkę roślin złamanych bądź wywróconych, jeśli do ich uszkodzenia doszło w wyniku działania czynników naturalnych, wypadku czy katastrofy.

czy można wyciąć tuje bez pozwolenia Tuje można wyciąć bez pozwolenia, ale trzeba pamiętać o kilku zasadach. Fot.CanvaPro

Czy można wyciąć tuje bez pozwolenia?

Tuje to jedne z najpopularniejszych roślin w polskich ogrodach – pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, ale również funkcjonalną (gdy są sadzone w formie żywopłotu). Z racji tego, że powszechnie uważane są za krzewy, zdaniem wielu osób tuje można wyciąć bez pozwolenia. Okazuje się jednak, że nie do końca tak jest.    

Zgodnie z obowiązującą ustawą o ochronie przyrody, bez zezwolenia można wyciąć tuje, które rosną w skupisku do 25 m2. Bez problemu usuniemy też rośliny, które zostały złamane lub wywrócone w wyniku katastrofy, wypadku lub czynników naturalnych. Sytuacja wygląda inaczej, gdy tuje osiągną odpowiednią wielkość, przez co mogą być traktowane jako drzewa. W tym przypadku należy zmierzyć obwód pnia na wysokości 5 cm nad ziemią. Zezwolenie nie jest wymagane, gdy obwód pnia jest mniejszy niż 50 cm. Jeśli jednak przekroczy 50 cm, konieczne jest zgłoszenie zamiaru wycięcia tui do urzędu.     

Jakie są kary za wycinkę drzew i krzewów bez pozwolenia?

Warto pamiętać, że działania niezgodne z przepisami mogą nas słono kosztować. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody kara za wycinkę drzew i krzewów to dwukrotność opłaty za usunięcie drzewa lub krzewu, ustalonej na podstawie stawek obowiązujących na dany rok. Natomiast w przypadku, w którym usunięcie rośliny jest zwolnione z obowiązku uiszczenia opłaty, karę pieniężną ustala się w wysokości takiej opłaty, która byłaby ponoszona, gdyby takiego zwolnienia nie było.   

Co jednak w sytuacji, gdy ustalenie obwodu lub gatunku usuniętego lub zniszczonego drzewa jest niemożliwe z powodu wykarczowania pnia i braku kłody? Wówczas urząd ustali dane do wyliczenia kary na podstawie informacji zebranych w toku postępowania administracyjnego, powiększając ją o 50 proc. Warto też wiedzieć, że jeśli ustalenie obwodu drzewa jest niemożliwe z powodu braku kłody, obwód do wyliczenia administracyjnej kary pieniężnej ustala się, przyjmując najmniejszą średnicę pnia i pomniejszając wyliczony obwód o 10 proc.   

W razie usunięcia drzewa lub krzewu obumarłego, nierokującego szansy na przeżycie, złomu lub wywrotu karę obniża się o 50 proc. Warto też wiedzieć, że gdy usunięcie rośliny było uzasadnione stanem wyższej konieczności, urząd nie powinien wymierzyć kary pieniężnej.

Źródła: Ustawa o ochronie przyrody, deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Czy wszystkie liście z ogrodu trzeba zgrabić? Co zrobić z liśćmi jesienią, czy można je spalić?

Jak usunąć pień po ściętym drzewie i przyspieszyć jego gnicie? Najskuteczniejsze metody

Jak podlewać tuje, żeby lepiej rosły? Podlewanie i odżywianie tui przed zimą

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.