Spis treści:
Sadzenie pomidorów – jaka ziemia jest najlepsza?
Te warzywa przywieźli do nas Hiszpanie z Ameryki Południowej, stąd ich specyficzne wymagania. Pomidory najlepiej rosną w żyznej, dobrze przepuszczalnej glebie o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego (pH 5,5–6,5). Przed sadzeniem warto wzbogacić glebę kompostem lub dobrze rozłożonym obornikiem. Dzięki temu rośliny otrzymają niezbędne składniki, co przełoży się na ich zdrowy wzrost i obfite owocowanie. W przypadku pomidorów jest to niezwykle ważne, ponieważ mają one bardzo wysokie zapotrzebowanie na składniki odżywcze, a naturalne nawozy są ich najlepszym źródłem.
Jeśli masz w ogrodzie ziemię ciężką i gliniastą, dodanie kompostu dodatkowo poprawi jej strukturę i sprawi, że będzie bardziej przepuszczalna. Pozwoli to roślinom nie tylko szybciej się ukorzenić, ale również wspomoże pobieranie składników odżywczych z podłoża. W przypadku pomidorów ważne jest również stanowisko, powinno być słoneczne i osłonięte od wiatru. W naturalnych warunkach Ameryki Południowej te rośliny mają o wiele więcej ciepła i słońca niż u nas, warto więc wybrać dla nich miejsce, w którym poczują się jak u siebie. Gleba pod taką uprawę powinna być stale wilgotna, ale nie mokra.
Idealny czas na sadzenie pomidorów to okres od połowy maja, kiedy minie już niebezpieczeństwo ostatnich przymrozków. Przeczekanie "zimnej Zośki" w przypadku tych roślin jest o tyle ważne, że gleba powinna być już dobrze nagrzana. Sprzyja to szybkiemu ukorzenieniu się roślin. Optymalna temperatura podłoża to 14 stopni Celsjusza. Nie narazi to młodych korzeni na szok, który spowolni ich wzrost i zmniejszy odporność na ataki chorób grzybowych. Posadzone w zbyt chłodnym podłożu krzaczki będą marniały, a w najlepszym przypadku ich wzrost będzie o wiele wolniejszy.
Bezpieczny czas na sadzenie pomidorów do gruntu to druga połowa maja, kiedy nie ma już ryzyka wystąpienia przymrozków. Fot. Natalja Dietrich/123RF.com
Jajko - idealny nawóz do pomidorów
O wykorzystaniu skorupek do jajek jako nawozu do roślin słyszał chyba każdy. Tymczasem ten dar natury można wykorzystać w ogrodnictwie w całości. Zakopanie całego jajka w dołku przed posadzeniem krzaczków to prosty sposób na idealny nawóz do pomidorów, które są bardzo żarłocznymi roślinami. Jajko zawiera wapń, który wzmacnia ściany komórkowe i zapobiega chorobom takim jak sucha zgnilizna wierzchołkowa. Białko i tłuszcze z kolei azotu, fosforu i innych mikroelementów, wspomagając rozwój korzeni i owocowanie. Na wykorzystanie tej metody jest tylko jeden moment, czyli sadzenie roślin do gruntu. Jak wykorzystać jajko jako nawóz do pomidorów?
- wykop dołek o głębokości około 30 cm;
- połóż na dnie całe, surowe jajko;
- przykryj jajko cienką warstwą ziemi, aby uniknąć bezpośredniego kontaktu z korzeniami i ograniczyć ryzyko powstawania nieprzyjemnych zapachów;
- posadź krzaczek pomidora i obficie podlej.
Jajka powinny być surowe, całe i jak najmniej popękane, by nie przyciągały szkodników. Wsadzone w ziemię na odpowiedniej głębokości będą stopniowo uwalniały do podłoża wapń, białka i inne składniki odżywcze, które wpłyną na lepszą kondycję pomidorów.
Źródła: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Przygotowanie gleby pod uprawę ogórków. Jaka ziemia jest najlepsza?
Naturalne sposoby na ślimaki. Uważaj z solą Epsom i popiołem drzewnym
Na szkodniki, do kompostu i ukorzeniania sadzonek. Jak stosować ziemię okrzemkową w ogrodzie?