Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Co zrobić ze śniegiem w ogrodzie? Czy śnieg chroni, czy niszczy rośliny?

Śnieg w ogrodzie może być zarówno wspaniałą dekoracją i klimatycznym „wypełnieniem” uśpionego krajobrazu, jak i utrapieniem. Z jednej strony na różne sposoby chroni rośliny przed mrozem, jednak z drugiej może też uszkadzać co wrażliwsze okazy. Jak skutecznie i bezpiecznie usuwać śnieg z ogrodu oraz co zrobić, aby wykorzystać zalegającą białą warstewkę z korzyścią dla roślin? Odpowiadamy na ważne zimowe pytania, które mogą nurtować niejednego ogrodnika.

Co zrobić ze śniegiem w ogrodzie? Czy śnieg chroni, czy niszczy rośliny?
Czy śnieg chroni, czy niszczy rośliny? Wiele zależy od tego, jak wiele zalega go w ogrodzie. Fot. stockprobe/CanvaPro

Spis treści:

Czy śnieg chroni, czy niszczy rośliny? 

Śnieg działa jak naturalna kołdra, dobrze izolująca rośliny od niskich temperatur i silnego wiatru. Jego solidna warstwa pomaga utrzymać stałą temperaturę gleby, zapobiegając przemarzaniu korzeni. To z pewnością zalety, jednak wciąż zastanawiasz się, czy w rzeczywistości śnieg chroni, czy niszczy rośliny? W pewnych sytuacjach może być szkodliwy.

  • Zbyt gruba warstwa śniegu – śnieg, zwłaszcza mokry, rozmarzający, może nadmiernie obciążać i przygniatać gałęzie drzew oraz krzewów, w konsekwencji powodując ich łamanie.

  • Oblodzenie – topniejący i zamarzający śnieg tworzący zwartą skorupę może uniemożliwiać roślinom oddychanie. 

  • Zanieczyszczenia w śniegu – w rejonach miejskich śnieg może zawierać sól drogową i inne zanieczyszczenia, które w czasie rozmarzania i roztapiania zalegających warstw wsiąkają w glebę wraz z nadmiarem wody, a są wyraźnie szkodliwe dla roślin. 

  • Wpływ na trawnik – długotrwała obecność śniegu na trawniku bez odpowiedniego jego napowietrzania może prowadzić do powstawania pleśni śniegowej. 

Róże ogrodowe to jedne z tych roślin, które zyskują dodatkową ochronę przed mrozem, gdy przykryje je cienka warstwa śniegu. Z kolei zbyt gruba warstwa okrywająca powierzchnię iglaków o miękkich, łatwo gnących się gałęziach może prowadzić do ich pękania, a tym samym pogarszania kondycji twoich roślin.

Przeczytaj również: Warto kupić, zanim zacznie sypać śnieg. Najlepszy sposób na oblodzoną kostkę brukową i chodnik

Jak skutecznie i bezpiecznie usuwać śnieg w ogrodzie?

Usuwanie śniegu z ogrodu wymaga ostrożności, aby nie uszkodzić roślin, a także nie naruszyć delikatniejszych elementów architektury ogrodowej. Oto kilka praktycznych wskazówek. 

  • Delikatnie otrząsaj śnieg z gałęzi 

Użyj miotełki lub dłoni (w wodoodpornej rękawicy), aby ostrożnie usunąć śnieg z gałęzi drzew i krzewów. Unikaj strącania go z gałęzi zbyt dynamicznie i mocno, to mogłoby je uszkodzić. 

  • Ostrożne odgarniaj śnieg

Użyj łopaty z plastikowym blatem, aby uniknąć powstawania zarysowań na ścieżkach i tarasach podczas odśnieżania. Nie odrzucaj śniegu na rośliny rosnące tuż obok, szczególnie uważaj na okazy delikatne, jak wieloletnie byliny czy zimujące krzewinki. 

  • Zapobiegaj oblodzeniu 

Jeśli na ścieżkach ogrodowych powstaje lód, posypuj je piaskiem zamiast soli, która może zaszkodzić roślinom. Regularnie usuwaj skorupę lodową z oczek wodnych, aby zapewnić rybom stały dopływ tlenu. 

  • Chroń trawnik przed obciążeniem

Unikaj deptania śniegu na trawniku – utwardzona warstwa może powodować jego uszkodzenie i tworzenie się nieestetycznych łysych plam, których nie widać zimą, ale za to skutecznie psujących wygląd trawnika na wiosnę. Jeśli śnieg zalega na ścieżkach ogrodowych, rozsypuj go regularnie na większej powierzchni trawnika, zamiast tworzyć jeden, ciężki stos. 

  • Napowietrzaj trawnik

Po roztopieniu się śniegu rozluźnij trawnik grabiami, aby zapobiec powstawaniu ognisk pleśni śniegowej.

śnieg Duża okrywa śniegowa wygląda atrakcyjnie, ale to prawdziwe wyzwanie dla wielu roślin. Wartko przynajmniej z nich regularnie ją usuwać. Fot. middelveld/CanvaPro

Co zrobić ze śniegiem w ogrodzie? Jak go wykorzystać? 

Śnieg w ogrodzie możesz świadomie wykorzystać, wspierając rośliny i poprawiając kondycję gleby, gdzie rosną. Przede wszystkim powinieneś rozważyć użycie go jako naturalnej izolacji dla roślin wieloletnich. Lekka warstwa śniegu skutecznie zabezpiecza je przed przemarzaniem i utratą wilgoci z gleby. Dotyczy to zwłaszcza wrażliwych okazów, takich jak truskawki czy niektóre zioła. 

W czasie odwilży topniejący śnieg dostarcza glebie cennej wilgoci, co jest korzystne dla roślin potrzebujących takiego podłoża, jak hortensje. 

Dodatkowo śnieg może pomóc w zapobieganiu erozji gleby. Pokrycie śniegiem chroni ziemię przed wywiewaniem i wypłukiwaniem jej przez deszcze podczas odwilży. To szczególnie ważne w ogrodach położonych na stokach lub terenach o nierównym ukształtowaniu.

Co robić po stopieniu śniegu w ogrodzie? 

Gdy śnieg topnieje, twój ogród wymaga szczególnej uwagi, aby mógł rzeczywiście odzyskać dobrą kondycję. Jakie prace należy zaplanować na ten moment w roku? Podpowiadamy, co robić po stopnieniu śniegu w ogrodzie. Zadań do wykonania jest przynajmniej kilka i każde z nich ma duże znaczenie w utrzymaniu wysokich parametrów glebowych, uporządkowaniu przestrzeni i przygotowaniu zieleni ogrodowej do wiosny. 

  • Napowietrzanie gleby 

Sprawdź, czy gleba nie jest zbita. W razie potrzeby rozluźnij ją widłami lub grabiami, aby zapewnić optymalne napowietrzenie. 

  • Usuwanie resztek roślinnych 

Usuń martwe liście i inne pozostałości organiczne, które mogły zgromadzić się pod warstwą śniegu. 

  • Ocena stanu roślin 

Dokładnie obejrzyj krzewy i drzewa. Usuń uszkodzone gałęzie oraz zastosuj maści ogrodnicze na rany powstałe wskutek łamania. 

  • Zapobieganie chorobom 

Skontroluj trawnik pod kątem pleśni śniegowej. W przypadku stwierdzenia jej wystąpienia zastosuj odpowiednie preparaty grzybobójcze. 

  • Nawożenie 

Wczesna wiosna to dobry moment na zastosowanie nawozów organicznych, które pomogą roślinom szybko się zregenerować. Przygotuj je zgodnie z wytycznymi producenta i podaj właściwe dawki najpierw najbardziej potrzebującym wsparcia okazom, a następnie wszystkim budzącym się do życia roślinom.

  • Planowanie nowych nasadzeń 

Po roztopnieniu się śniegu możesz ocenić, które miejsca w ogrodzie wymagają dosadzenia nowych roślin lub wprowadzenia niezbędnych zmian w układzie rabat. 

Pleśń śniegowa – jak ją rozpoznać i zwalczać 

Pleśń śniegowa to częsta choroba trawnika pojawiająca się po zimie, zwłaszcza w miejscach, gdzie śnieg długo zalegał. Objawia się białawym lub szarym nalotem na źdźbłach trawy, który widać już z daleka. 

Aby ją zwalczyć: 

  • usuń fragmenty murawy z dotkniętych chorobą obszarów trawnika, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się infekcji; 
  • napowietrz trawnik, to pomoże ci zadbać o jego regenerację; 
  • zastosuj preparaty grzybobójcze przeznaczone do pielęgnacji trawników po zimie; 
  • zapewnij odpowiednią cyrkulację powietrza w przyszłości, unikając zbyt gęstego siewu trawy. 

Śnieg w ogrodzie może odegrać istotną rolę w utrzymaniu odpowiednich warunków dla różnych gatunków roślin, jednak tylko wtedy, gdy nie zalega zbyt długo lub nie osadził się w nadmiarze. Zastanawiasz się, co zrobić ze śniegiem w ogrodzie? Pamiętaj, że tak, jak we wszystkim, również w zimowych warunkach kluczem do utrzymania dobrej kondycji nasadzeń jest balans. Z jednej strony warto wykorzystywać naturalny potencjał ochronny śniegowej okrywy, z drugiej jednak trzeba dbać o bezpieczeństwo delikatnych okazów oraz utrzymanie właściwej struktury gleby. Regularne usuwanie nadmiaru śniegu oraz jego umiejętne wykorzystanie, gdy warstewka nie stanowi zbytniego obciążenia, pozwolą ci utrzymać ogród w dobrej kondycji przez całą zimę i osiągnąć wysoki potencjał wzrostu na wiosnę.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Śnieg w ogrodzie. Jak zadbać o ogród podczas ataku zimy? Uważaj na trawnik

Odśnieżanie chodnika – kiedy właściciel ma obowiązek to robić? Ile masz czasu na odśnieżenie chodnika?

Nie ma śniegu, więc możesz wzmocnić trawnik. Potrzebujesz tylko naturalnego nawozu

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.