Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Warto kupić, zanim zacznie sypać śnieg. Najlepszy sposób na oblodzoną kostkę brukową i chodnik

Klimat, jaki zapewniają opady śniegu, sprawia, że zima to jedna z najbardziej malowniczych pór roku. Jednak zalegający biały puch oraz lodowa powłoka powstająca na drogach i chodnikach potrafią utrudniać codzienne funkcjonowanie. Według prawa na właścicielach działek, do których przylegają chodniki, spoczywa obowiązek ich odśnieżania. Czy zasada ta jest zawsze rozpatrywana tak samo? Jeśli obowiązek dotyczy również ciebie, sprawdź, jak odśnieżać kostkę brukową szybko i skutecznie bez użycia soli.

Warto kupić, zanim zacznie sypać śnieg. Najlepszy sposób na oblodzoną kostkę brukową i chodnik
Jak odśnieżać kostkę brukową? Spróbuj w tym roku zadziałać, zanim śnieg i lód utrudnią dostanie się do domu. Fot. Joerg Huettenhoelscher/123rf.com

Spis treści:

Jak odśnieżać kostkę brukową?

Obowiązek odśnieżania i usuwania lodu z chodników spoczywa na właścicielach posesji wtedy, gdy chodnik przylega do ich działki bezpośrednio, czyli nic nie oddziela od siebie tych dwóch powierzchni. Za pozostawienie miejsca nieuprzątniętego i zagrażającego w ten sposób innym użytkownikom można odpowiedzieć prawnie, a nakładane grzywny potrafią zaboleć. Jednak zimowe odśnieżanie i odladzanie są istotne nie tylko za płotem, gdy na chodniku przylegającym do działki zbiorą się hałdy śniegu, lód i podmarzłe błoto, lecz także wokół domu. Jak oczyścić kostkę brukową tak, by poruszanie się po podjeździe i ścieżkach ogrodowych, mimo srogiej zimy, było bezpieczne? 

Dawniej oprócz tradycyjnej metody odśnieżania łopatą i zmiatania zabrudzeń przy pomocy szerszych mioteł, do oczyszczania podłoża z lodu wykorzystywano też popiół drzewny. Posypywano nim ścieżki dlatego, że był on naturalny i w żaden sposób nie szkodził środowisku. Obecnie znacznie częściej sięga się po gotowe środki odladzające, choć ich składy budzą wiele wątpliwości.

lód Posypywanie chodnika i ścieżek ogrodowych solą drogową to ryzykowne rozwiązanie. Specjaliści polecają lepszy środek - skuteczniejszy i bezpieczniejszy dla roślin. Fot. V_Sot/CanvaPro

Jeśli zależy ci na skuteczności wybranej metody, ale jednocześnie na sercu leży ci dobro twoich roślin, podpowiadamy, czym posypać kostkę brukową, by lód stopniał, a materiał nie uległ chemicznym uszkodzeniom. 

Przeczytaj również: Malowanie kostki brukowej. Jak wybrać kolorowy impregnat i odświeżyć kostkę?

Chlorek wapnia na kostkę brukową

Do najpopularniejszych rozwiązań podczas zimowego odladzania chodników i podjazdów na posesjach należy posypywanie zmrożonej powierzchni piaskiem lub solą, a konkretnie chlorkiem sodu. O ile piasek jest bezpiecznym i względnie skutecznym rozwiązaniem (problem w tym, że brudzi), o tyle sól nie tylko przykleja się do obuwia, lecz także szkodzi roślinom. Po jej rozsypaniu i topnieniu śniegu warstwa "ochronna" zanika, jednak nie ma to nic wspólnego z oczyszczeniem się podłoża.

Szkodliwa sól wraz z wodą wnika w glebę, kumulując się i przyczyniając do pogłębiania zjawiska suszy fizjologicznej. Skutkiem nadmiernego posypywania solą są poważne zniszczenia roślin, które zasychają i obumierają. To również groźny produkt dla estetycznych materiałów, tworzących ścieżki i podjazdy. Choć kostka brukowa jest dość wytrzymała i niełatwo ją uszkodzić, lepiej nie ryzykuj i sięgnij po środek bezpieczniejszy od soli.

Dużą skuteczność w odladzaniu wykazuje taki związek, jak chlorek wapnia  na kostkę brukową można go sypać bezpośrednio. Działa on bardzo wydajnie, a przy tym zachowuje wysoką skuteczność nawet przy bardzo niskich temperaturach. Dlaczego chlorek wapnia jest skuteczny? Po pierwsze jego właściwości chemiczne pozwalają na pochłanianie wilgoci, a ciepło wytwarzane w zainicjowanych procesach przyczynia się do rozpuszczania warstw lodu oraz topnienia śniegu. To świetna opcja, jeśli chcesz, by zimą twój ogród oraz jego najbliższe otoczenie prezentowały się czystko i estetycznie – posypanie chodnika chlorkiem wapnia nie skutkuje bowiem powstawaniem pośniegowej brei. 

Jak umiejętnie odśnieżać i oczyszczać chodniki? Nie czekaj, aż na kostce odłoży się spora warstwa lodu. Zadziałaj od razu, gdy tylko pojawi się oblodzenie. Dzięki działaniu chlorku wapnia kolejne warstwy nie okryją chodnika tak łatwo. Jeśli odladzaniu towarzyszy również odśnieżanie, staraj się gromadzić śnieg na pryzmach w jednym miejscu przy krawężniku. W ten sposób nie utrudnisz ruchu ani pieszym, ani kierowcom. Zastanawiasz się, czy to możliwe, by chlorek wapnia stosowany zimą uszkodził kostkę brukową wokół domu lub na chodniku? Niektóre sole rzeczywiście mogą powodować uszkodzenia chemiczne, jednak musiałbyś stosować go ciągle, wielokrotnie podsypując te same miejsca i to przy użyciu produktu o wyjątkowo wysokim stężeniu.  

Pamiętaj też, że według obowiązujących przepisów nie zawsze musisz zajmować się odśnieżaniem chodnika między domem a drogą publiczną, a jedynie własnym ogrodem. Zadanie oczyszczania chodnika leży po stronie gminy, gdy od twojej posesji oddzielają go: szerszy pas trawnika, zieleni ozdobnej czy rów melioracyjny.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Węgiel czy drewno — czym bardziej opłaca się ogrzewać dom

Jak oszczędzać ciepło w domu? Sposoby, które sprawiają, że rachunki za ogrzewanie są niższe

Koleżanka powiedziała mi, czym myje okna. Teraz ja stosuję ten patent, błyszczą jak nowe

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.