Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Donice z petuniami eksplodują od kwiatów. Tę odżywkę stosuję cały sezon

Petunie znajdują się w czołówce najpiękniejszych roślin balkonowych. Malowniczo przewieszając się z donic, tworzą barwne kaskady, które przyciągają wzrok z daleka. Jeśli chcesz, aby w tym roku wytworzyły jeszcze więcej kwiatów, sprawdź, jakie warunki lubią petunie oraz czym najlepiej je zasilać. W tym artykule zdradzę sekret, jak sprawić, aby kwitły nieprzerwanie i obficie do końca sezonu.

Donice z petuniami eksplodują od kwiatów. Tę odżywkę stosuję cały sezon
Sprawdź, co zrobić, żeby petunie obficie kwitły. Fot. mikolav/123RF.com

Spis treści:

Jakie warunki lubią petunie?

Petunie są jednymi z najchętniej wybieranych roślin balkonowych. Cenimy je za bogate i kolorowe kwitnienie, które może trwać imponująco długo, jeśli będą miały zapewnione odpowiednie warunki wzrostu. To rośliny o stosunkowo wysokich wymaganiach, nie można więc pozostawić ich samych sobie i liczyć, że wydadzą masę barwnych kwiatów. Mimo to nie są trudne w uprawie, więc nawet początkujący ogrodnik świetnie sobie z nimi poradzi. Jakie warunki lubią petunie? Oto kilka podpowiedzi:

  • Słoneczne stanowisko – petunie należą do roślin ciepłolubnych, a do obfitego kwitnienia potrzebują dobrze nasłonecznionego stanowiska. Jeśli nie będą miały dostępu do promieni słonecznych przez większość dnia, zaczną się wyciągać i słabnąć, wydadzą również mniej kwiatów;

  • Wilgotna gleba – rośliny te mają wysokie wymagania wodne, potrzebują zatem regularnego i obfitego podlewania. Zwłaszcza w trakcie letnich upałów, gdy po konewkę trzeba sięgać nawet dwa razy dziennie. Donica, w której rosną kwiaty, musi mieć otwór odpływowy, aby nadmiar wody nie zalegał w okolicy korzeni;

  • Składniki pokarmowe – petunie silnie się rozrastają, tworząc dużą masę zieleni i mnóstwo kwiatów. Wszystko to kosztuje je dużo energii, nie można jednak zasilać ich pierwszym lepszym nawozem. Wybrana odżywka musi zawierać dużo potasu i żelaza, niewiele natomiast azotu. Można zdecydować się na nawóz przeznaczony specjalnie dla petunii lub surfinii, biohumus lub samodzielnie przygotowane płynne odżywki bogate w potas. Wybrany preparat trzeba podawać przez cały sezon co 1-2 tygodnie.

W cieniu petunia wytworzy mniej kwiatów. W cieniu petunia wytworzy mniej kwiatów. Fot. matunka/123RF.com

Przeczytaj również: Piękna ozdoba balkonów i tarasów, obsypuje się kaskadami kwiatów. Jak uprawiać scewolę, aby kwitła do jesieni?

Co zrobić, żeby petunie obficie kwitły?

Zagwarantowanie odpowiednich warunków wzrostu jest niezbędne, aby petunie obficie kwitły. Rośliny te wytwarzają swe kolorowe kwiaty znacznie dłużej, gdy są uprawiane pod zadaszeniem, dzięki czemu nie są narażone na silne opady deszczu. Warto zapewnić petuniom również zaciszne stanowisko, gdzie będą osłonięte przed podmuchami wiatru. Wybrane miejsce musi być słoneczne.

W przedłużeniu kwitnienia pomocne okazuje się także systematyczne usuwanie suchych kwiatów. To prosty zabieg, który pobudza rośliny do wytwarzania nowych pąków. Dobrym pomysłem jest też uszczykiwanie końcówek wybujałych pędów, co wzmacnia petunie i pozwala na przywrócenie im ładnego pokroju.

Co jeszcze zrobić, żeby petunie obficie kwitły? Warunkiem sukcesu jest regularne nawożenie. W sklepach dostępne są gotowe preparaty dla tego gatunku, ale do zasilania roślin można wykorzystać też domowe odżywki. W przypadku petunii nic nie sprawdza się lepiej niż nawóz z buraka, który jest prawdziwą bombą witamin i składników mineralnych. Obfituje w witaminę C, żelazo oraz potas, dzięki czemu pobudza petunie do bujnego kwitnienia. Z takiej odżywki korzystam przez cały sezon.

Jak robię nawóz z buraka do petunii? Surowe warzywo bez obierania kroję w sporą kostkę i wrzucam do kielicha blendera. Zalewam 1 l wody, a następnie rozdrabniam przez 2-3 min, aż otrzymam jednolity płyn bez dużych grudek. Całość cedzę przez sito, oddzielając pulpę z buraka. Roztworem zasilam petunie co 2 tygodnie, dzięki czemu nieprzerwanie kwitną.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Co przyciąga komary do ogrodu? Posadź te rośliny, szybko zobaczysz różnicę

Jak uratować marniejącego rododendrona? Z podlewaniem i nawożeniem można przesadzić

Trzy naturalne sposoby na mszyce. Przepisy na wyciąg z rumianku, liści szczawiu i ziemniaka

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.