Spis treści:
Co przyciąga komary do ogrodu?
Koniec wiosny i lato to czas, gdy chętnie przebywamy w ogrodzie. Zarówno pracę, jak i wypoczynek na wolnym powietrzu potrafią uprzykrzyć bzyczące nad uchem komary. Dlaczego tak chętnie pojawiają się na naszych działkach oraz w pobliżu domu? Nieproszonych gości przyciągają do ogrodu przede wszystkim wilgoć, ciepło i aromaty. Natrętne komary zwabia zapach ludzkiego ciała (zwłaszcza potu), a także wytwarzane przez nas ciepło i wydychany dwutlenek węgla. Właśnie z tego powodu atakują nas szczególnie wtedy, gdy jesteśmy aktywni.
Komary pojawiają się również wszędzie tam, gdzie znajduje się stojąca woda, ponieważ w takich miejscach składają jaja. Kałuże powstałe po podlewaniu, beczka z deszczówką czy nawet miska z wodą dla zwierząt domowych może im służyć w tym celu. Natrętne insekty najlepiej czują się w wysokiej temperaturze, dlatego mamy z nimi największy problem w porze letniej. Mogą kąsać nas przez cały dzień, choć najbardziej aktywne są o świcie i w porze wieczornej, ponieważ nie znoszą silnego nasłonecznienia.
Niektóre rośliny odstraszają komary. Warto je mieć w ogrodzie. Fot. Emilie Billaudel/CanvaPro
Przeczytaj również: Koniecznie posadź w ogrodzie. Skończą się problemy ze szpakami
Jakie rośliny odstraszają komary?
Na szczęście przy niewielkim nakładzie pracy możemy stworzyć w ogrodzie strefę, która będzie praktycznie wolna od kąsających owadów. Jak możemy to osiągnąć? W bardzo prosty sposób – sadząc na działce rośliny odstraszające komary. Aby mieć jak najlepsze rezultaty, uprawiajmy je wszędzie, gdzie spędzamy dużo czasu – wokół grządek, na tarasie i balkonie czy nawet w domu w doniczkach na parapecie. Im więcej gatunków zestawimy ze sobą, tym mniej chętnie natrętne insekty będą pojawiały się w naszym otoczeniu.
Jakie rośliny odstraszają komary? Oto najciekawsze z nich:
- komarzyca,
- lawenda wąskolistna,
- kocimiętka Faassena,
- koper włoski,
- bodziszek korzeniasty,
- mięta pieprzowa,
- bazylia,
- geranium,
- trawa cytrynowa.
Komary nie lubią zapachu lawendy. Fot. orestligetka/123RF.com
Wszystkie wymienione rośliny słyną z intensywnego zapachu, który dla komarów jest trudny do zniesienia. Lawenda, kocimiętka oraz bodziszek korzeniasty nie tylko roztaczają wokół mocną woń, ale również pięknie kwitną, dlatego mogą stać się wspaniałą ozdobą ogrodu. Możemy posadzić je na rabatach, w pobliżu tarasu czy na obrzeżach ścieżek. Bazylię i miętę pieprzową wykorzystajmy do stworzenia ziołowych zakątków, które komary będą niechętnie odwiedzały. W pobliżu wysiejmy aromatyczny koper włoski.
Trawę cytrynową możemy uprawiać w gruncie jedynie sezonowo, ale z powodzeniem przezimujemy ją w donicy. W pojemnikach poprowadźmy także skuteczną broń przeciwko insektom, czyli komarzycę, jak również geranium o orzeźwiającym zapachu. Uprawiajmy kilka lub wszystkie te rośliny równocześnie, aby cieszyć się przebywaniem w ogrodzie bez uciążliwych komarów.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Wiązanie i obrywanie pędów czosnku. Czy trzeba to robić i jaki ma to wpływ na wielkość plonu?
Nawożenie i ściółkowanie ciemierników po przekwitnięciu. Zakwitną ze zdwojoną siłą
Jak przyspieszyć wzrost ogórków gruntowych? Przygotuj naturalny stymulator