Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Podczas ciepłej zimy śpiewa w ogrodzie. Jak zwabić rudzika i czym go dokarmiać?

Rudzik, zwany też raszką, to wędrowny ptak, dla którego Polska jest miejscem lęgowym. Tutaj też często zimuje po gniazdowaniu. W cieplejsze dni zimowe możemy usłyszeć jego śpiew. Te ptaki należą do muchołówkowatych i warto je mieć w ogrodzie. Żywią się bowiem tym, co akurat chętnie tępimy. Czym dokarmiać rudziki zimą, by pomóc im przetrwać do wiosny? Podpowiadamy.  

Podczas ciepłej zimy śpiewa w ogrodzie. Jak zwabić rudzika i czym go dokarmiać?
Rudzik to niewielki ptak, który pięknie śpiewa. Fot.123RF.com

Spis treści: 

Jak wygląda rudzik?  

Raszkę każdy z pewnością widział, choć nie każdy zdawał sobie z tego sprawę. Jak wygląda rudzik? To ptak wielkości wróbla, wyróżnia go jednak pomarańczowa plama na piersi. Ta plama rozciąga się na okolice dzioba i czoło, stąd zresztą wzięła się nazwa ptaka. Reszta upierzenia jest w kolorze brązowo-szarym.  

Rudzik ma wyprostowaną postawę i ruchliwy ogon. Długość jego ciała osiąga 14 cm, a waga – 14 do 18 g. Charakterystyczne jest to, że wygląd i wielkość rudzika jest podobna u obu płci. Nie jest to częsta cecha wśród ptactwa. Raszkę wyróżniają stosunkowo duże, błyszczące oczy, które pozwalają skutecznie polować nocami.  

Przeczytaj również: Jest ich coraz mniej, a zimą potrzebują większej pomocy. Czym dokarmiać wróble?

Co rudzik je w zimie - czym dokarmiać rudziki?  

Dieta raszki raczej nie jest wegetariańska. Te ptaki żywią się owadami i ich larwami, drobnymi bezkręgowcami i pająkami. W zimie rudzik je dodatkowo pozostałe na drzewach owoce. Sprytne ptaszki w naturze śledzą większe zwierzęta, takie jak dziki. Z rozrytej przez nie ziemi wybierają larwy i dżdżownice.  

Raszka poradzi sobie w ciągu roku, ale zimą trzeba jej czasem pomóc. Czym dokarmiać zimą rudziki? Najlepiej, by były to pokarmy miękkie - płatki śniadaniowe, rodzynki, słonecznik. Rudzik nie pogardzi również pokrojonym jabłkiem czy jagodami. Prawdziwym przysmakiem są dla niego suszone larwy mącznika, dostępne w sklepach zoologicznych. Stanowią one doskonałe źródło białka, które jest podstawą diety raszki.  

Obok pytania, czym dokarmiać rudziki, pojawia się inne – jak to robić. Te ptaszki nie przepadają za wysoko umieszczonymi karmikami. Żerują na ziemi i to tam najlepiej wysypać im zimą pokarm. Sprawdzi się również postawiony na ziemi stół do karmienia.  

rudzik Rudzik charakteryzuje się rudoczerwoną plamą biegnącą od piersi na przód głowy. Fot.123RF.com

Gdzie mieszka rudzik? 

Rudziki wybierają sobie na siedziby miejsca, gdzie jest dużo gęstych krzewów i trawy. Funkcjonują w lasach, w których jest dużo runa i podszycia leśnego. Lubią również buszować w leżących na ziemi liściach. Rudzik zamieszka też w parku miejskim czy starym ogrodzie. Obecność gęstych krzaków jest dla niego bardzo ważna - to w nich szuka sobie miejsca na gniazdo.  

Gniazdo rudzik zakłada sobie na ziemi lub nisko nad ziemią. Wybiera do tego wykroty, murszejące gałęzie lub małe zagłębienia w podłożu. Jeśli chcesz stworzyć rudzikowi odpowiednie warunki do mieszkania, posadź w ogrodzie gęste i różnorodne krzewy obok większego kawałka trawy. Pozostawiony zmurszały pień drzewa, wiązka chrustu czy niezgrabione liście będą dla niego dodatkową zachętą.  

rudziki Rudziki potrzebują dużej ilości pożywienia, aby przetrwać zimę. Fot.123RF.com

Śpiew rudzika 

Rudzik jest zapamiętałym śpiewakiem i to bez względu na płeć. Jego trele zaczynają się od kilku wysokich, krótkich gwizdów, które potem przechodzą w długą improwizację. Jest ona pełna zapożyczeń z otoczenia i nigdy się nie powtarza. Usłyszeć ją można przez cały dzień, co nie jest takie częste u ptaków.  

Rudzik posługuje się śpiewem do porozumiewania się ze swoimi pobratymcami. A w zasadzie do ich ostrzegania – te ptaki są bardzo terytorialne i nie lubią, gdy ktoś wchodzi im w paradę.  

Jeśli śpiew rudzika nie odstraszy natrętów, ten mały ptaszek stanie do walki o swój rewir. Początkowo będzie to krótka bójka. Jeśli ona nie rozwiąże konfliktu, rudziki stoczą ze sobą bitwę na śmierć i życie.  

Śpiew rudzika możemy usłyszeć przez od wczesnej wiosny, przez lato aż do późnej jesieni. Jeśli zimą zdarzą się cieplejsze dni, rudziki uczczą to swoimi trelami. Głos raszki jesienią i zimą jest jednak nieco mniej intensywny. Samice milkną tylko w okresach lęgowych - na początku kwietnia i w czerwcu.  

Źródła: lasy.gov.pl, deccoria.pl

Przeczytaj również: Czym dokarmiać ptaki zimą? Uważaj, żeby im nie zaszkodzić

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.