Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Srebrem malowane liście i kwiaty jak u niezapominajki. Brunnera wielkolistna Jack Frost – sadzenie i pielęgnacja

Ta niska, kępiasta bylina ma posrebrzane liście w kształcie serc, które skupione gęsto wokół pędów tworzą zwartą kopułę. Kolor brunnery wielkolistnej, nawet gdy roślina nie kwitnie, zachwyca. Dotąd nie miałeś pomysłu, co posadzić w cienistych zakątkach ogrodu? Srebrne liście i filigranowe kwiatki jak u niezapominajki, posadzone w grupach, stworzą naturalnie gęstą okrywę tam, gdzie nie dociera słońce. Posadź ją już dziś obok pierwiosnków, serduszek i host. Uprawa brunnery wielkolistnej 'Jack Frost' to pestka, a drugą tak intrygującą roślinę trudno znaleźć.

Srebrem malowane liście i kwiaty jak u niezapominajki. Brunnera wielkolistna Jack Frost – sadzenie i pielęgnacja
Brunnera wielkolistna 'Jack Frost' - bylina do cienia, która doda blasku skrywanym w ciemnych zakątkach ogrodu rabatom. Fot. skymoon13/wjarek/CanvaPro

Spis treści:

Brunnera wielkolistna 'Jack Frost'  bylina do cienia

Zacienione fragmenty ogrodu często traktowane są trochę „po macoszemu” – schowane dosłownie w cieniu słonecznych, gęsto porośniętych stanowisk stanowią tło, któremu poświęcamy mniej uwagi. Zupełnie niesłusznie. Wiele jest roślin, które nie tylko doskonale czują się w takich warunkach, lecz także tworzą efektowne kompozycje. Tam, gdzie światła jest najmniej to one tworzą festiwal światła nocą, gdy np. ich srebrzyste liście, połyskując w świetle księżyca, wydają się świecić.  

Tak prezentuje się brunnera wielkolistna 'Jack Frost', której liście, skupione w gęstych kępach, pomalowane są jakby srebrną farbą. Kontrastując z żywo zieloną obwódką i cienko zarysowanymi na blaszce nerwami przyciągają wzrok, który jeszcze trudniej oderwać od rośliny, gdy zakwitnie. Wówczas jest trochę jak niezapominajka, drobna i efektowna.  

Szukasz gatunku, który okryje puste punkty na mapie twojego ogrodu? Brunnera wielkolistna 'Jack Frost', bylina do cienia, cechuje się wysoką tolerancją na upały, a jednocześnie słynie z dużej mrozoodporności. W pełni zasługuje na wyróżnienie Award of Garden Merit, nadane jej przez Brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze. Nigdy wcześniej o niej nie słyszałeś? Zatem czas najwyższy, aby brunnera zawitała do twojego ogrodu i udekorowała go rozgałęzionymi kwiatostanami, pełnymi pudrowo niebieskich płatków. Tym bardziej że jej pielęgnacja nie jest wcale trudna. 

Przeczytaj również: Jak uprawiać niezapominajki w ogrodzie, by bujnie kwitły? Bardzo ważna jest ziemia

Uprawa brunnery wielkolistnej 'Jack Frost'

Odmiana stworzona przez Walters Gardens Inc. i wprowadzona na rynek w 2000 roku sprawdza się zarówno jako roślina okrywowa w zacienionych przestrzeniach, jak i na rabatach bylinowych. Możesz sadzić ją pojedynczo, w grupach, a także w długich, równiutkich rzędach lub wijących się jak wstęga, np. wzdłuż ścieżek, podjazdów czy na obwódkach rabatek.

brun Tę odmianę cieniolubnej brunnery możesz sadzić wśród innych roślin o podobnych potrzebach stanowiskowych lub w grupach jednoodmianowych, jako roślinę okrywową. Fot. Mkovalevskaya/wjarek/CanvaPro

Czy uprawa brunnery wielkolistnej 'Jack Frost' jest trudna? Nie, ponieważ to tolerancyjna roślina, która wybacza wiele drobnych błędów. Chcesz, by rosła duża, kształtna i bujnie ukwiecona? Wystarczy, że zaspokoisz jej podstawowe potrzeby. 

  1. Stanowisko dla brunnery powinno być półcieniste, ale w punkcie cienistym, gdzie promienie słońca rzadko docierają do podłoża, również będzie się czuć doskonale.

  2. Gdy zaczynasz sadzenie brunnery wielkolistnej dobierz jej odpowiednie towarzystwo. Pięknie wygląda jej uprawa jednoodmianowa lub wieloodmianowa w większych skupiskach np. 9-10 sadzonek na 1 m2. Ponadto roślina świetnie wygląda i zdrowo rośnie obok funkii, paproci, epimedium, host, ciemierników, jaskrów czy pierwiosnków. Podsadzisz nią wysokie krzewy ozdobne lub drzewa, a także zapełnisz wolną przestrzeń nad zbiornikami wodnymi.

  3. Gleba dla brunnery powinna być żyzna, umiarkowanie wilgotna (ale nie morka) i próchnicza.

  4. Rozmnażanie brunnery przeprowadzaj w sposób kontrolowany, ponieważ wysiewając się sama, nie przekazuje nowym sadzonkom charakterystycznego wybarwienia liści. W celu rozmnożenia rośliny należy ją wykopać i podzielić.

  5. Dzielenie i przesadzanie brunnery jest wskazane nie tylko wówczas, gdy chcesz ją rozmnożyć przez podział, lecz także wtedy, kiedy zaczyna w zauważalny sposób nieestetycznie przerzedzać się od środka.

  6. Obfite podlewanie brunnery jest istotne szczególnie latem, w czasie wydłużających się upałów. Gdy temperatury są umiarkowane, a wilgotność utrzymuje się w glebie, dzięki deszczom, wystarczy, że dostarczysz jej wodę 1-2 razy w tygodniu.

  7. Ochrona przed szkodnikami jest konieczna tylko wtedy, gdy w ogrodzie zaczną pojawiać się ślimaki  to jej główne zagrożenie. Zwalczysz je szybko i skutecznie, używając sprawdzonej pułapki np. płytkiego naczynia wypełnionego piwem. 

Pierwsze na brunnerze pojawiają się luźne pędy kwiatostanowe. Gdy niebieskie płatki zaczną pomału opadać, roślina wykształci dużo większe liście właściwe, sercowate i srebrzyste. Część z nich nie doczeka zimy, ale nie wszystkie – te, które pozostaną, będą zdobić niewielką bylinę aż do wiosny. 

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Wieloletnie byliny cieniolubne. Wybieramy rośliny, które długo i obficie kwitną

Byliny zimujące w gruncie. Tych roślin nie trzeba wykopywać

Kwiaty pamięci i miłości w twoim ogrodzie. Wysiew i sadzenie niezapominajek do gruntu

Te gatunki potrzebują przemrożenia, żeby kwitnąć wiosną. Co posadzić przed przymrozkami

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.