Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Kiedy i jak wiązać czosnek? Czy wiązanie czosnku jest konieczne?

Wiązanie czosnku to zabieg, który pozwala poprawić jakość plonów oraz zapewnić lepsze przechowywania główek. Sprawdźcie, jak zawiązywać liście czosnku i kiedy najlepiej to zrobić.

Kiedy i jak wiązać czosnek? Czy wiązanie czosnku jest konieczne?
Wyjaśniamy, jakie znaczenie w uprawie czosnku ma związywanie jego liści. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Uprawa czosnku — podstawowe informacje

Czosnek ze względu na swoje właściwości zdrowotne i aromatyczny smak, który wzbogaca smak wielu potraw, często uprawiany jest w przydomowych ogródkach na własne potrzeby. Uprawa czosnku nie jest skomplikowana pod warunkiem, że zna się wymagania tej rośliny. Wyróżnić możemy dwie podstawowe odmiany czosnku — ozimą i jarą. Czosnek ozimy sadzi się jesienią, a czosnek jary wiosną. Warto jednak mieć na uwadze, że rośliny sadzone jesienią tworzą większe główki. 

Czosnek ozimy sadzi się jesienią, najlepiej w październiku albo jeszcze we wrześniu, chociaż niektórzy sadzą go dopiero w listopadzie. Za to czosnek jary sadzimy wiosną, pod koniec marca lub na początku kwietnia. Ziemia do uprawy czosnku powinna być żyzna, dlatego przed sadzeniem należy wzbogacić ją obornikiem. Czosnek sadzi się w rzędach, co 20-30 cm. Ząbki należy umieszczać w przekopanej ziemi, na głębokości 5-8 cm. Umieszczamy je szerszą częścią w dół, zachowując odległość między ząbkami, wynoszącą 7-10 cm.

Okres wegetacji czosnku wynosi około 120 dni, więc po około 4 miesiącach możemy już zbierać pierwsze, młode warzywa. Przy czym zbiory czosnku ozimego przypadają 3-4 tygodnie wcześniej niż czosnku jarego. Posadzony wiosną czosnek zaczyna rozwijać główki na przełomie maja i czerwca. W tym czasie jego zielone pędy są już sporej wielkości. Chcąc by główki czosnku były duże i dorodne, należy teraz obficie podlewać swoje sadzonki, by mogły zdrowo rosnąć.

Przeczytaj również: Kiedy sadzić czosnek, żeby główki były duże? Stosuj zasady ogrodników, a plony będą obfite

Warto pamiętać, że wielkość główek czosnku uzależniona jest przede wszystkim od wybranego gatunku i odmiany. Fot.123RF.com

Czy wiązanie czosnku to konieczność?

Jednym ze sposobów na zwiększenie plonów i poprawę jakości czosnku jest związywanie jego liści. Zabieg ten stosowany był przez nasze babcie już od lat i zawsze przynosił zadowalające efekty.

Po co wiązać czosnek? Wiązanie czosnku przede wszystkim sprzyja ich wcześniejszemu dojrzewaniu, przedłuża trwałość główek, chroni przed infekcjami, a także sprawia, że łatwiej jest go przechować. Związane liście czosnku przestają rosnąc, a dzięki temu substancje odżywcze, jakie roślina pobiera z gleby przenikają tylko do cebulek.

Kiedy i jak wiązać czosnek?

Czosnek ozimy dojrzewa zwykle do połowy lipca, dlatego zaleca się go związywać około 10-14 dni przed planowanym terminem wykopania z ziemi. Zanim do niego przejdziemy, należy wcześniej usunąć pędy kwiatostanowe. Dzięki ogławianiu roślina nie będzie przeznaczać energii na wytwarzanie nasion, tylko skupi się na rozwoju główki, dzięki czemu cebulki będą znacznie większe. 

Wiązanie czosnku nie jest skomplikowanym zabiegiem, należy jednak go wykonywać w rękawiczkach, aby nie zranić rąk. Wystarczy zebrać liście, obkręcić je wokół siebie i zawiązać w supeł. Na przemysłowych plantacjach czosnku zwykle rezygnuje się z tego zabiegu, ponieważ jest zbyt czasochłonny i można wykonywać go tylko ręcznie. Natomiast w przydomowych ogródkach jak najbardziej można związywać liście czosnku, by uzyskać lepsze i łatwiejsze w przechowywaniu plony.

Jak rozpoznać, że czosnek jest gotowy do zbioru?

Pierwszą oznaką, że czosnek nadaje się już do wykopywania jest zasychanie i brązowienie liści, co najczęściej następuje w lipcu. Ze zbiorem czosnku lepiej nie zwlekać. Jeżeli przegapimy odpowiedni moment, główki zaczną się rozluźniać, co utrudni zbiór, a nawet może go uniemożliwić, ponieważ poszczególne ząbki zaczną się odrywać.

Przeczytaj również:

Pierwszy oprysk na choroby grzybowe. Najlepsza ochrona pomidorów na cały sezon

Pielęgnacja róż w czerwcu. Cztery kluczowe zabiegi, bez których róże nie będą dobrze rosły i kwitły

Agrest chroni wzrok, ale to nie jedyna jego zaleta na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.