Spis treści:
Przycinane roślin w ogrodzie zimą
Styczniowe dni należą do zimnych, średnio słonecznych i z pewnością niewielu z nas kojarzy je z terminem rozpoczęcia prac ogrodowych przed kolejnym sezonem. Jednak to właśnie teraz wielu doświadczonych ogrodników zaczyna wykonywać zadania przygotowujące rośliny do zdrowego, intensywnego wzrostu, kwitnienia i obfitszego owocowania.
Co warto robić w tym terminie? Warto rozważyć poniższe zadania.
- Sprawdzenie osłon zabezpieczających przed mrozem
Regularne sprawdzanie osłon ochronnych założonych przed zimą z pewnością nie zaszkodzi, a może skuteczniej zabezpieczyć roślin przed przemarzaniem. Zarówno większe opady, czy to deszczu, czy śniegu, jak i porywiste wiatry potrafią ściągać, naruszać i przesuwać rozłożone osłony, dlatego warto kontrolować ich stan oraz prawidłowe umiejscowienie.
- Podlewanie roślin wrażliwych na suszę i długotrwałe marznięcie gleby
Styczeń to odpowiedni moment na podlewanie wielu roślin. Gdy w prognozach pogody zauważysz, że idzie odwilż, zaplanuj wizytę w ogrodzie i podlej potrzebujące okazy krzewów oraz drzew zimozielonych.
- Bielenie pni drzew owocowych
Na styczeń przypada ostatni termin bielenia pni drzew owocowych. Niektórzy podpowiadają, by zabieg wykonać już na przełomie listopada i grudnia, a już na pewno tuż przed końcem roku.
Jednak łagodna zima oraz sprzyjające warunki pogodowe, jak odwilż, słoneczna aura i temperatura powyżej 5°C utrzymująca się przez przynajmniej kilka kolejnych dni, pozwalają pomalować drzewa również w styczniu. Nie rezygnuj z bielenia, w ten sposób dodatkowo ochronisz rośliny przed niebezpiecznym nagrzewaniem się w dzień i nocnym przemarzaniem.
- Spóźnione opryski
W tym czasie można też przeprowadzić oprysk przeciwko rozwojowi kędzierzawości liści, groźnej, często występującej choroby brzoskwiń i nektarynek, jeśli z różnych powodów nie wykonano go jesienią.
- Przycinanie
Wielu ogrodników w zimie sięga po nożyce, przycinając niektóre popularne gatunki owocujące. W ten sposób kształtują je, odmładzają i poprawiają produktywność oraz zwiększają zdolność kwitnienia. Jednak nie każdy krzew czy drzewo wymaga przycinania pędów. Co więcej, jeśli popełnisz błąd i przytniesz wybrany gatunek w nieodpowiednim momencie, zabieg ten, zamiast pomóc roślinie, poważnie jej zaszkodzi.
Utrata kwitnienia, a co za tym idzie oczekiwanych sezonowych plonów to prawdziwa katastrofa, ale może zdarzyć się coś znacznie gorszego. Jeśli przytniesz te oto rośliny w styczniu, korzystając z chwilowej poprawy pogody i sprzyjającego pracom ogrodowym nastroju, możesz doprowadzić do ich przemarznięcia, głębokiego uszkodzenia tkanek oraz stworzyć w ten sposób wprost idealne środowisko do rozwoju groźnych drobnoustrojów.
Zimowe cięcie roślin w ogrodzie może pomóc im we wzroście i kwitnieniu, jednak tylko wtedy, gdy wykonasz je we właściwym czasie oraz odpowiednią metodą. Fot. annafrby/alinegennadievna13/123rf.com
Choć przycinanie roślin w ogrodzie zimą to popularny zabieg, zanim weźmiesz do ręki nożyce ogrodowe lub sekator akumulatorowy, koniecznie dowiedz się, którym gatunkom rzeczywiście jest ono potrzebne, a które możesz przedwczesnym cięciem doprowadzić do ruiny.
Na liście roślin, które warto ciąć w styczniu, znajdują się m.in. te gatunki:
- jabłonie,
- grusze,
- leszczyna,
- porzeczka,
- agrest,
- jagoda kamczacka,
- malina.
Mniej wrażliwe na przymrozki rośliny warto podcinać właśnie w okresie zimowym, ponieważ to wtedy zawarte w tkankach soki krążą wolniej, a czas zasklepiania się powstałych przy cięciu ran jest krótszy. Szybka regeneracja to nie jedyna zaleta. Przycięte w styczniu owocujące drzewa i krzewy zostaną pobudzone do lepszego owocowania, dzięki czemu możesz liczyć na większe zbiory. Jednak z pewnością są w twoim ogrodzie takie rośliny, którym styczniowe cięcie zaszkodzi, zamiast pomóc, a wysoka wrażliwość na mrozy nie jest tu jedynym problemem.
Przeczytaj również: Co musisz zrobić w ogrodzie w styczniu? Pamiętaj o pierwszym przycinaniu krzewów i drzew owocowych
Jakich krzewów i drzew nie wolno przycinać w styczniu?
Utrata kwitnienia barwnych gatunków roślin ozdobnych oraz obfitego owocowania u gatunków, których owoce chętnie spożywasz na różne sposoby zarówno w okresie zbiorów, jak i jeszcze długo po sezonie, to dla zaangażowanego ogrodnika prawdziwa katastrofa. Dlatego tak ważna jest umiejętna pielęgnacja roślin oraz wykonywanie potrzebnych zabiegów z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb gatunkowych. Może wydawać ci się, że taka forma pielęgnacji jest korzystna dla roślin, ale błędnie wykonane cięcie, a przy tym przyspieszone lub opóźnione będzie dla nich jedynie realnym zagrożeniem.
Przycinanie drzew zimą nie dla wszystkich gatunków jest bezpieczne. Sprawdź, w jakich przypadkach lepiej poczekać z zabiegiem do wiosny. Fot. dmitrypk/123rf.com
Jakich krzewów i drzew nie wolno przycinać w styczniu? Tylko odpowiednio zadbane, wniosą do twojego ogrodu wspaniałe zapachy, żywe kolory i jedyny w swoim rodzaju smak owoców.
- Drzewa owocowe – pestkowce
Spośród wielu gatunków drzew owocowych to pestkowce najgorzej zniosą cięcie przeprowadzone zimą. Jeśli uprawiasz w ogrodzie brzoskwinie, nektarynki, wrażliwe odmiany śliwki, morele, a także czereśnie lub wiśnie zaplanuj cięcie pielęgnacyjne na nadchodzący okres wiosenny albo wykonaj je dopiero latem. W ten sposób zdołasz uniknąć rozwoju groźnych w skutkach chorób takich, jak np. rak bakteryjny czy srebrzysta plamistość liści.
- Popularne zioła – lawenda, tymianek, rozmaryn
Spośród roślin użytkowych, które chętnie wykorzystujemy w kuchni, pewne gatunki ziół równie fatalnie znoszą zimowe przycinanie. W tym okresie rośliny takie jak lawenda, rozmaryn czy tymianek są wysoce podatne na przemarzanie, a naruszenie ciągłości tkankowej i otwarcie ich w formie rany po przycięciu stanowi poważne zagrożenie. Kiedy najlepiej przeprowadzić przycinanie wybujałych, krzaczastych kęp aromatycznych ziół w ogrodzie? Idealnym momentem będzie wczesna wiosna, a dokładniej czas, w którym zaczną pojawiać się na roślinach nowe, zielone odrosty.
- Drzewka silnie „płaczące”
Zimowe cięcie wykonane w sposób nieumiejętny lub przedwcześnie może przyczynić się do powstawania zjawiska „krwawienia” lub „płaczu” naruszonego zabiegiem drzewa. Wspomniany efekt sączenia się płynów tkankowych to nic innego, jak obfite wydzielanie soków – występuje u przyciętych zimą orzechów włoskich, klonów, brzóz czy wielu ogrodowych gatunków ozdobnych kwitnących na żółto. Prowadzi ono do wyraźnego osłabienia pędów rośliny i pogorszenia jej ogólnej kondycji, a miejsca po cięciu, silnie „płaczące”, tworzą środowisko zachęcające do aktywności rozmaitych szkodników oraz owadów. Te z kolei potrafią roznosić rozmaite drobnoustroje, będące m.in. początkiem zabójczych dla drzewa chorób.
- Ozdobne rośliny zakwitające wiosną
Uważaj z zabiegami cięcia odmładzającego czy formującego u roślin, które mają bujnie i efektownie zakwitnąć wiosną. Nie przycinaj w styczniu takich gatunków, jak lilaki, bez czarny, derenie, forsycje czy azalie. Zrezygnuj z cięcia pędów u oczarów wirginijskich, kategorycznie nie naruszaj w tym terminie pędów róży, nawet jeśli wielokrotnie zapominałeś przyciąć roślinę wiosną.
U intensywnie zakwitających wiosną krzewów ozdobnych zimowe cięcie mogłoby oznaczać usunięcie cennych pąków, a tym samym odebranie im całego uroku. Z kolei przycięcie róży w tym okresie mogłoby doprowadzić do głębokiego przemarznięcia i uszkodzenia rośliny – zimą wolno ci jedynie przeprowadzić cięcie sanitarne, które usuwa obumarłe pędy.
Ogólna zasada dotycząca krzewów kwitnących mówi, aby gatunki najpiękniej prezentujące się wiosną przycinać tuż po zakończeniu kwitnienia, a okazy letnie na przedwiośniu lub wiosną w zależności od panujących warunków.
Pewnych zabiegów pielęgnacyjnych lepiej nie przyspieszać, by roślina nie zużywała cennej energii, potrzebnej do przetrwania zimy. Fot. welcomia/123rf.com
Doświadczeni ogrodnicy odradzają również styczniowe cięcie zimozielonych krzewów ozdobnych. Wówczas, gdy pogoda stanowi wyzwanie dla wielu gatunków roślin i wymaga od nich wiele energii ukierunkowanej na bezpieczne przetrwanie trudnych warunków mrozowych, dodatkowe cięcie byłoby zbyt dużym obciążeniem.
Pięknie rozrośnięte, zielone pędy, które na tle zimowego krajobrazu naprawdę wyróżniają się pełnym kształtem i żywym wybarwieniem, bezpieczniej będzie przycinać wczesną wiosną, gdy miną przymrozki. Jeśli nie zdążysz z zabiegiem, możesz ponownie wykonać go późnym latem, ewentualnie zaplanuj cięcie korygujące, odmładzające lub kształtujące na kolejny sezon. Zimą pozostaw rośliny w należnym im spokoju, by całą energię mogły przeznaczyć na dekorowanie twojego ogrodu i zdrowo doczekały wiosny.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Posadź i zasiej w styczniu. Kalendarz ogrodnika – co sadzić w styczniu?
Jakie kwiaty wysiać w styczniu? Pamiętaj o ważnej zasadzie
Jak zimą zadbać o kostkę brukową i inne nawierzchnie przed domem? Nie posypuj solą