Spis treści:
- Jakie kwiaty wysiewamy w styczniu?
- Jakie warzywa wysiewamy w styczniu?
- Uprawa roślin wysianych w styczniu
Jakie kwiaty wysiewamy w styczniu?
W styczniu w ogrodzie niewiele się dzieje. Ze względu na zimową, mroźną aurę, rośliny ogrodowe odpoczywają, dlatego nie wymagają dużego nakładu pracy. Styczeń rozpoczyna nowy rok kalendarzowy, a wraz z nim możemy rozpocząć przygotowywanie naszego ogrodu do kolejnego sezonu. Choć większość kwiatów wysiewa się w marcu lub kwietniu, niektóre gatunki można posiać w tym miesiącu. Do tej grupy można zaliczyć rośliny jednoroczne o długim okresie wegetacji. Ich kwiaty pojawiają się dopiero po czterech miesiącach od zasiania. Jeśli jednak wysiejemy je w styczniu, będą zdobiły nasz ogród już od maja. Dzięki temu młode rośliny będą miały dużo czasu, by wykształcić solidny system korzeniowy.
W styczniu możemy wysiać kwiaty należące do tzw. piątki szklarniowej. Należą do niej takie rośliny, jak:
- begonia stale kwitnąca;
- żeniszek meksykański;
- lobelia przylądkowa;
- petunia ogrodowa;
- szałwia błyszcząca.
Oprócz wyżej wymienionych roślin, w styczniu możemy również wysiać nasiona werbeny ogrodowej, pelargonii rabatowych czy heliotropu peruwiańskiego. Kwiaty wysiewamy do doniczek lub skrzynek z przygotowanym podłożem. Duże nasiona (m.in. żeniszka meksykańskiego czy szałwii błyszczącej) zwykle przysypuje się cienką warstwą gleby, z kolei nasiona begonii, petunii i lobelii nie przysypujemy ziemią, a tylko lekko je wgniatamy. Po wysianiu podłoże delikatnie zraszamy wodą, a następnie ustawiamy w miejscu ciepłym i dobrze oświetlonym.
W styczniu można wysiać kwiaty należące do tzw. piątki szklarniowej. Fot.CanvaPro
Jakie warzywa wysiewamy w styczniu?
Styczeń to dobry czas na wysiew niektórych warzyw na tzw. wczesnowiosenny zbiór. Dzięki temu można zbierać plony o kilka tygodni wcześniej niż z siewu wiosennego. Dużo jednak zależy od pogody. Jeśli styczeń jest bezśnieżny i stosunkowo ciepły, warto zdecydować się na posadzenie cebuli dymki i czosnku. Pozwoli to zapewnić większe i wcześniejsze zbiory. Warto pamiętać, że wysiew warzyw w styczniu jest nieco ryzykowny, aczkolwiek w układzie sprzyjających warunków pogodowych ma szansę powodzenia. W tym okresie można wysadzić do gruntu chrzan, topinambur, koper ogrodowy, pietruszkę korzeniową, a nawet marchew i pasternak. Należy jednak pamiętać, że niektóre z tych warzyw wymagają dodatkowej ochrony przed mrozem, dlatego warto zabezpieczyć je agrowłókniną.
Przeczytaj również: Czosnek i cebula zaczęły wschodzić. Co robić, czy plony są stracone?
Styczeń to także dobry czas na rozpoczęcie uprawy warzyw w szklarniach lub ogrzewanych tunelach. Dzięki temu możemy zapewnić roślinom odpowiednią ilość światła, temperaturę i wilgotność. W styczniu możemy wysiać paprykę słodką, paprykę ostrą, seler korzeniowy, por oraz bakłażan. Co więcej, możemy zdecydować się na posadzenie takich warzyw, jak sałata, kalarepa, kalafior, burak czerwony, ogórek, a nawet pomidor.
Uprawa roślin wysianych w styczniu
Warto pamiętać, że rośliny wysiewane w styczniu są podatne na niskie temperatury. Aby ich uprawa zakończyła się sukcesem, nasiona najlepiej wysiewać pod osłonami (lub w ciepłym inspekcie). W ten sposób można uzyskać rozsadę, którą możemy bezpiecznie sadzić do gruntu w drugiej połowie maja (kiedy minie ryzyko przymrozków). Taka forma uprawy znacznie skraca czas oczekiwania na pierwsze plony, dzięki czemu zdecydowanie szybciej możemy cieszyć się smakiem warzyw z własnego ogródka.
W styczniu możemy zająć się wysiewem niektórych warzyw w szklarni. Fot.123RF.com
O czym należy pamiętać, przygotowując rozsadę? Odpowiednio przygotowane podłoże to już połowa sukcesu. Ważne jest, aby ziemia była próchnicza, lekka, o odczynie zbliżonym do obojętnego, a także bogata w niezbędne składniki pokarmowe. Skrzynie lub donice z wysianymi nasionami należy ustawić w miejscu dobrze oświetlonym, o temperaturze 18-25 st. C. Zaleca się również przykrycie rozsady plastikową osłoną (np. folią), co pomoże zapewnić korzystny mikroklimat.
Po pojawieniu się pierwszych kiełków należy zdjąć wszystkie przykrycia i zadbać o to, aby podłoże było stale wilgotne (ale nie mokre). Najlepiej podlewać rozsadę poprzez zraszanie, aby nie wypłukać drobnych nasion. Przed posadzeniem do gruntu warzywa uprawiane w szklarniach i pod osłonami należy odpowiednio zahartować. W tym celu przez około dwa tygodnie przed sadzeniem stopniowo obniżamy roślinom temperaturę, ograniczamy podlewanie, wietrzymy szklarnie lub tunele bądź wystawiamy rozsadę na zewnątrz.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również: Kwitną zimą i na początku wiosny. Uprawa i pielęgnacja wrzośca krwistego