Spis treści:
Co zrobić, gdy cebula i czosnek wschodzą w zimie?
Druga połowa października to czas, kiedy sadzimy ozime odmiany czosnku i cebuli. W przypadku czosnku będą to odmiany strzałkujące - "Arkus”, "Ceves”, "Harnaś”, "Huzar” czy "Orlik”. Spośród cebul na jesienne sadzenie wybieramy "Agrę”, "Agustę”, "Sybir”, "Sonic”, "Radar” czy "Dalilę”. Te odmiany są odporne na niskie temperatury. Wzejdą wcześniej, jednak nie nadają się do tak długiego przechowywania, jak odmiany sadzone wiosną.
Zdarza się, że w czasie ciepłych zim rośliny zaczynają kiełkować. Dzieje się tak już w styczniu, a nawet w grudniu. Co zrobić, gdy cebula i czosnek wschodzą w zimie? Przede wszystkim – nie przejmować się tym za bardzo. Szczególnie jeśli kiełki są małe i osiągnęły około 2 cm wysokości. Tych odpornych roślin mróz nie zmoże, jedynie spowoduje zatrzymanie ich rozwoju. W marcu szczypior zacznie znów rosnąć w górę.
Przeczytaj również: Zbieraj w zimie łupiny z cebuli. Wiosną przydadzą się w ogrodzie
Nieco bardziej niepokojąca jest sytuacja, kiedy czosnek i cebula wzejdą w zimie i osiągną wysokość około 6 cm. Tak wysoki szczypior mrozy mogą nieco nadwyrężyć. Jest na to rada – wyrośnięte rośliny należy wzmocnić nawozem w kwietniu. Pozwoli im to odzyskać formę po zimie.
W tym przypadku sprawdzi się nawóz ze skórek bananowych. Skórki z trzech bananów pokrój w kostkę i zalej litrem wody. Odstaw na dwa dni i podlej czosnek i cebulę, zwłaszcza kiedy ich szczypior po zimie zaczął żółknąć lub się marszczyć. Banany zawierają fosfor, potas i azot, a to składniki wszystkich dobrych nawozów.
Przyczynami, dla których cebula i czosnek wschodzą w zimie, są wysokie temperatury oraz zbyt wczesne sadzenie. Fot.CanvaPro
Czy trzeba zabezpieczyć cebulę i czosnek?
Każdy ogrodnik, który widzi, że rośliny wzeszły mu przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego, zadaje sobie pytanie, jak im pomóc. Czy trzeba zabezpieczać w takim wypadku cebulę i czosnek? Nie jest to konieczne. Ale jeśli uspokoi to trochę twoje sumienie, możesz zbyt wyrośnięty szczypior lekko podściółkować korą.
Przyczyną, dla której cebula i czosnek wschodzą w zimie, są nie tylko wysokie temperatury. Dzieje się tak często wtedy, gdy zbyt wcześnie je posadziliśmy - na przykład pod koniec września lub na początku października. Szczęśliwie to rośliny bardzo odporne, które świetnie radzą sobie w naszym klimacie.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również: Susz, piecz, miel – na wiosnę będą idealne do gleby. Jak gromadzić skorupki jaj?