Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Kiedy sadzić cebulę i czosnek wiosenny? Zaznacz w kalendarzu daty i pilnuj ich

Zbliżająca się wiosna to idealny moment na sadzenie czosnku oraz cebuli. Dzięki temu o wiele szybciej będziemy mogli cieszyć się efektami naszej pracy. Podpowiadamy, kiedy sadzić cebulę, a kiedy czosnek wiosenny i jak je pielęgnować już po posadzeniu do ziemi.

Kiedy sadzić cebulę i czosnek wiosenny? Zaznacz w kalendarzu daty i pilnuj ich
Podpowiadamy, kiedy i jak sadzić cebulę oraz czosnek, aby dobrze się rozwijały. Fot.123RF.com

Spis treści:

Wiosenne sadzenie czosnku

Uprawa czosnku nie jest skomplikowanym procesem. Jednak należy mieć świadomość, że dzielimy go na dwie podstawowe odmiany – jarą i ozimą. Jest to w sumie ta sama roślina, jednak sadzi się ją w różnych terminach. W związku z tym różni się ona okresem wegetacyjnym, wielkością oraz barwą główek.

Czosnek ozimy sadzi się jesienią, a czosnek jary wiosną. Chcąc rozpocząć wiosenne sadzenie czosnku, należy spulchnić ziemię i stworzyć w niej rowki. Następnie sadzimy ząbki czosnku na głębokość około 3 cm. Warto rozdzielać ząbki z główki czosnku dopiero przed samym ich posadzeniem, dzięki czemu nie wyschną. Odległość między rzędami musi wynosić 25 cm, a odległość między kolejnymi ząbkami w rzędzie około 8 cm.

Wiosenne sadzenie cebuli

Wiosna to także idealny moment na rozpoczęcie uprawy cebuli, zarówno tej z rozsady, jak i dymki. Sama uprawa cebuli nie jest trudna, o ile zatroszczymy się o odpowiednie podłoże, ponieważ cebula potrzebuje do rozwoju gleby próchniczej o pH 6,5-7.

Ze względu na wolne kiełkowanie nasion, warto przy wysiewie bezpośrednim dodać do nich nasiona sałaty lub rzodkiewki, które wyznaczą rzędy. Równocześnie musimy pamiętać o tym, że cebula w okresie wczesnego rozwoju jest niezwykle wrażliwa na zachwaszczenie, dlatego należy zadbać o regularne usuwanie chwastów.

Natomiast, gdy zdecydujemy się na sadzenie cebuli z rozsady, to musimy pamiętać, aby wykonywać to na glebie przepuszczalnej oraz dobrze odchwaszczonej. Można również wymieszać ziemię kompostową z odchwaszczonym torfem. Dodatkowo musimy zadbać o miejsce przewiewne i przestronne, a najlepiej umieścić cebulę w tunelu foliowym, który zapewni jej optymalne warunki. Dzięki temu nie narazimy rośliny m.in. na plagę mączniaka pospolitego.

wiosenne sadzenie cebuli Wiosna to idealny moment na rozpoczęcie uprawy cebuli. Fot.123RF.com

Kiedy sadzić cebulę?

Cebulę dymkę można sadzić do gruntu już w marcu, ponieważ nie jest ona wrażliwa na kilkudniowe przymrozki. Zbiór cebuli przeprowadzamy wtedy, gdy szczypior załamie się w połowie cebul w warzywniku.

Natomiast w przypadku uprawy cebuli z rozsady możemy przyspieszyć plonowanie o kilka tygodni. W tym celu rozsadę warto przygotować już na początku marca, dzięki czemu po upływie dwóch miesięcy będziemy mogli wysadzić rozsadę na stałe miejsce.

Przeczytaj również: Kiedy sadzić ogórki gruntowe? Przestrzegaj tych terminów i zasad, zbierzesz obfite plony

Kiedy sadzić czosnek wiosenny?

W terminie wiosennym czosnek można sadzić już w marcu lub na początku kwietnia. Jest to zależne od warunków pogodowych i od tego, kiedy ustąpią długotrwałe przymrozki. Czosnek posadzony wiosną zbiera się w sierpniu.

Pielęgnacja cebuli i czosnku wiosennego po posadzeniu

Po posadzeniu cebuli należy również o nią odpowiednio zadbać. Powinna ona znajdować się w miejscu słonecznym. Jeżeli gleba ma zbyt niskie pH, które nie mieści się w granicach 6,5-7, to należy ją zwapnować. Dodatkowo warto zasilić podłoże kompostem.

Oprócz tego bardzo istotne jest systematyczne odchwaszczanie grządek, a także wzruszanie gleby między rzędami. Chwasty powinny być usuwane w momencie, gdy są jeszcze małe, aby podczas ich wyrywania nie doszło do uszkodzenia systemu korzeniowego cebuli. Roślinę należy również regularnie podlewać, zgodnie z zasadą, aby robić to często, ale nie obficie.

Jeżeli chodzi o pielęgnację czosnku, to najważniejsze jest zadbanie o to, aby nie ziemia nie została przesuszona podczas okresu wzrostu. Wobec tego należy zadbać o regularne podlewanie. Oprócz tego należy systematycznie odchwaszczać ziemię wokół czosnku.

Równie istotne jest ogławianie, czyli usuwanie kwiatów. Pąk kwiatowy należy oberwać, gdy jego pęd ma kilkanaście centymetrów długości. Można go obciąć lub złamać. Dzięki temu główki czosnku będą nawet o dwa razy większe, niż gdybyśmy pozostawili kwiatostany na roślinie.

Przeczytaj również: Nie wiesz, co i kiedy siać? Sprawdź nasz kalendarz wysiewu warzyw

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.