Porady ogrodnicze

Jak wyhodować siewkę z pestki moreli, wiśni, śliwy, brzoskwini. Praktyczny poradnik krok po kroku

Marzą ci się własne drzewka owocowe – np. śliwka, morela, brzoskwinia czy czereśnia? Zamiast kupować gotową sadzonkę, chcesz wykorzystać pestki ze zjedzonych przez siebie okazów? Dowiedz się, jak wyhodować roślinę z pestki, kiedy przenosić pestki do gruntu i co zrobić, żeby po pewnym czasie cieszyć się własnymi owocami!

Jak wyhodować siewkę z pestki moreli, wiśni, śliwy, brzoskwini. Praktyczny poradnik krok po kroku
Koniec października i początek listopada to najlepszy okres, by rozpocząć stratyfikację. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Hodowanie rośliny z pestek – o tym pamiętaj

W trakcie jedzenia przepysznego owocu zastanawiasz się, czy wystarczy pestka, żeby samodzielnie wyhodować swoje drzewko? Przy sprzyjających warunkach – tak! Jak wyhodować roślinę z pestki? Istnieją na to dwa sprawdzone sposoby. Zwykle od zasadzenia do owocowania musi minąć jednak wiele lat. Co jeszcze warto wiedzieć, zanim zacznie się zbierać pestki do własnej hodowli (ogrodowej lub balkonowej)?

  • Po pierwsze – wybierz pestki takich odmian owoców (brzoskwiń, śliwek, moreli, wiśni, czereśni itp.), które rosną w Polsce. Warto wykorzystać samodzielnie zebrane sztuki lub te uzyskane od zaprzyjaźnionego sadownika czy działkowca. Dlaczego? Owoce kupione w sklepie podczas zbiorów zwykle nie są jeszcze na tyle dojrzałe, aby znajdująca się w nich pestka była zdolna do wykiełkowania.

  • Po drugie – zwróć uwagę, żeby owoce były maksymalnie dojrzałe. Doskonale sprawdzają się te, które same spadły z tego powodu na ziemię. Dzięki temu wzrasta szansa, że uda się wyhodować z nich roślinkę.

  • Po trzecie – pamiętaj, że twoje drzewko prawdopodobnie będzie znacznie różniło się od rośliny macierzystej. Może mieć inną wysokość, kształt i wielkość liści, a przede wszystkim smak owoców. Z pestki niekoniecznie uda się więc uzyskać idealnie słodką i soczystą śliwkę, brzoskwinię, morelę czy czereśnię.

Jak wyhodować roślinę z pestki? Morela, śliwka, brzoskwinia, czereśnia i nie tylko

Już wiesz, z jakich owoców najłatwiej uzyskać nasiono, które być może w przyszłości wykiełkuje i wyrośnie. Jak wyhodować roślinę z pestki? W przypadku tego typu owoców kluczowym momentem jest tzw. stratyfikacja – czyli czas, gdy pestka znajduje się w wilgotnym podłożu i niskiej temperaturze. Dzięki temu nasiono zostanie wybudzone z letargu i będzie zdolne do dalszego kiełkowania, a potem wzrostu.

Pestkę brzoskwini, moreli, śliwki, wiśni itp. można stratyfikować na dwa sposoby. Większość osób przechowuje odpowiednio przygotowaną pestkę w konkretnych warunkach w domu przez całą jesień i zimę, a dopiero wiosną umieszcza w gruncie lub donicy. Istnieją również tacy ogrodnicy, którzy pestkę sadzają w gruncie jeszcze pod koniec lata lub wczesną jesienią. Dzięki temu oszczędzają sporo czasu, jednak zmniejszają przy tym szansę na jej wykiełkowanie.

Przeczytaj również: Rozmnażanie i przycinanie porzeczki. Dlaczego najlepiej robić te zabiegi jesienią?

Jak wyhodować siewkę z pestki krok po kroku?

Jeśli decydujesz się na pominięcie stratyfikacji w warunkach domowych – pestkę po przygotowaniu można od razu umieścić w ziemi na głębokości kilku cm (w zależności od wielkości nasiona) oraz podlać. Stratyfikacja odbędzie się w naturalnych warunkach, czyli w glebie.

To mniej skuteczny sposób, a dodatkowo roślina może rozpocząć kiełkowanie nawet po ponad roku. Jest również bardziej narażona na ataki różnych szkodników, przede wszystkim gryzoni, które zimą szukają pożywienia. Jest to jednak najprostszy i najmniej wymagający sposób. 

Chcesz zwiększyć szansę na to, że twoja pestka wykiełkuje i wyrośnie? Wypróbuj metodę z przygotowaniem siewek w domu oraz późniejszym sadzeniem ich do gruntu lub donicy. Chociaż ten sposób wydaje się dość pracochłonny, to jedynie kilka etapów, z którymi poradzi sobie nawet początkujący miłośnik zieleni. Nie ma stuprocentowej gwarancji, że się uda, ale to jest w tym procesie najbardziej ekscytujące, prawda? Jak wyhodować siewkę z pestki krok po kroku?

  • Przygotowanie pestki

Już wiesz, jakie nasiona najlepiej zebrać – pochodzące z rodzimych odmian i bardzo dojrzałych owoców. Jak pielęgnować pestki i w jaki sposób przygotować je do kolejnych etapów sadzenia?

Najpierw dokładnie oczyść każdą pestkę z pozostałości miąższu. Obejrzyj ją i sprawdź pod kątem występowania objawów chorobowych czy szkodników. Następnie umyj ją w wodzie. Zwróć również uwagę na te pestki, które pływają po powierzchni wody (unoszą się) – one nie nadają się do sadzenia.

Po delikatnym osuszeniu papierowym ręcznikiem umieść pestki w papierowej torebce lub kartonowym pudełku. Wybierz miejsce suche, w temperaturze pokojowej i zacienione (np. szafkę czy szufladę).

  • Sadzenie pestki w podłożu

Koniec października i początek listopada to najlepszy okres, by rozpocząć stratyfikację. Odpowiednio przygotowane nasiona przechowuj właśnie do tego momentu. Co robić dalej i jak wyhodować siewkę z pestki krok po kroku

Na początek suchą pestkę umieść w wodzie na noc lub nawet na całą dobę. Możesz wykorzystać miskę, słoik lub inne naczynie. Później rozpocznij sadzenie. Gdzie sadzić pestki? Wykorzystaj niewielkie foliowe torebki, specjalny rozsadnik lub większe pojemniki czy skrzynki. Do sadzenia nadaje się przepuszczalne podłoże. Wybierz torf lub ziemię uniwersalną (ogrodową) i wymieszaj ją z piaskiem w proporcji 3:1. Niektórzy zalecają, by na samą górę dodatkowo wysypać warstwę miałkiego piasku.

A jak przechowywać posadzone pestki? Najważniejsze, by w pomieszczeniu panowała odpowiednia temperatura, czyli ok. 2–4°C. Sprawdzą się więc np. piwnice, stodoły czy garaże. Wiele osób wykorzystuje do stratyfikacji po prostu własną lodówkę!

Jak pielęgnować pestki? Podłoże powinno być stale wilgotne, jednak uważaj, by u góry nie wytworzyła się skorupa (szczególnie jeśli decydujesz się na warstwę dodatkowego piasku). Sprawdzaj też regularnie, czy nie pojawia się pleśń.

Przenoszenie siewki do gruntu lub donicy

Kiedy przenosić pestki do gruntu? Zwykle po ok. 3–5 miesiącach od rozpoczęcia stratyfikacji pestki zaczynają kiełkować. To znak, żeby wyjąć je z zimnego miejsca i przenieść młode siewki. Na początek najlepiej umieścić je w donicy (bez względu na to, czy docelowo mają znaleźć się w ogrodzie). Wybierz donicę z otworami, a na sam dół wysyp gruby żwir, piasek lub keramzyt. Po tzw. Zimnej Zośce (połowa maja) siewkę można przenieść do gruntu lub wynieść donicę na zewnątrz, np. na balkon czy taras.

Jak pielęgnować pestki znajdujące się w gruncie lub donicy? Wybierz dla nich odpowiednie stanowisko (każde drzewko owocowe ma trochę inne wymagania, dlatego dopasuj miejsce do gatunku). Pamiętaj, żeby regularnie podlewać swój okaz i usuwać chwasty. Możesz również zastosować ściółkowanie podłoża.

A jak zabezpieczyć pestki przed zimą? Jeśli masz już zasadzone swoje siewki, najlepiej nie przenosić ich na zimę do pomieszczenia. Okryj je po prostu agrowłókniną lub agrotkaniną, aby nie przemarzły.

Już wiesz, jak wyhodować roślinę z pestki. To dość długotrwały proces, ale znacznie mniej skomplikowany niż mogłoby się wydawać. Warto potraktować go jako eksperyment na własnym balkonie czy w ogrodzie. Jeśli zależy ci na tym, by owoce na pewno były smaczne i wyrosły dość szybko – zamiast pestek wybierz młode sadzonki ze sklepu ogrodniczego.

Przeczytaj również: Co sadzimy i siejemy w październiku? Drzewa, krzewy i kwiaty do ogrodu jesienią

"Na zdrowie": Śliwka węgierka. Źródło cennych przeciwutleniaczy na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak wyhodować siewkę z pestki moreli, wiśni, śliwy, brzoskwini. Praktyczny poradnik krok po kroku"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.