Spis treści:
- Jakie krzewy sadzimy w październiku?
- Jakie drzewa sadzimy w październiku?
- Jakie kwiaty sadzimy jesienią?
- Jakie kwiaty cebulowe sadzimy w październiku?
- Pielęgnacja i ochrona roślin przed zimą
Jakie krzewy sadzimy w październiku?
Czas od października do pierwszych przymrozków to optymalny termin na sadzenie wielu gatunków roślin w ogrodzie. Do gruntu można przenieść zarówno sadzonki doniczkowane, jak również z odkrytym korzeniem.
Jednym z najpopularniejszych krzewów, które warto posadzić w październiku, jest porzeczka. Roślina bardzo łatwo ukorzenia się, a przy tym jest odporna na niskie temperatury. W sprzedaży, dostępnych jest wiele odmian porzeczek, do których należą m.in.: Rovada, Rolan, Tisel, Titanica, Ruben i Losan.
Październik to idealny moment na posadzenie również agrestu, maliny, aronii oraz leszczyny. Posadzić można również krzewy ozdobne, takie jak tawuły, berberysy czy pierisy. Korzenie krzewów w tym czasie mają czas na regenerację, a w glebie wciąż jest niezamarznięta woda, którą mogą zacząć pobierać.
Przeczytaj również: Zakwasi glebę i poprawi jej strukturę. Jak wykorzystać torf w ogrodzie?
Torf w ogrodzie ma wiele zastosowań: jest składnikiem podłoży, reguluje odczyn ziemi i nadaje się na ściółkę. Fot.123RF.com
Jakie drzewa sadzimy w październiku?
Coraz więcej ogrodników skłania się ku temu, by właśnie jesienią sadzić drzewa owocowe i ozdobne. Ciepła jeszcze jesienią gleba w połączeniu z niższymi temperaturami i większą wilgotnością sprzyja stymulacji korzeni, pomagając roślinom odpowiednio się ukorzenić przed nadejściem mrozów.
Wśród drzew, które warto posadzić jesienią w ogrodzie, wymienić trzeba m.in.:
- dąb,
- klon,
- brzoza,
- buk,
Z kolei do ozdobnych drzewa sadzonych w październiku zaliczają się m.in. klony dekoracyjne, które posadzone jesienią, po kilku latach właśnie w tę porę roku odwdzięczają się pięknie wybarwionymi liśćmi.
Październik to także dobry czas na sadzenie iglaków. Mowa tu przede wszystkim o cisach, świerkach, sosnach, a także jałowcach.
Jakie kwiaty sadzimy jesienią?
Październik w ogrodzie to najlepszy czas na sadzenie róż z odkrytymi korzeniami. Róże posadzone w październiku szybko się ukorzeniają, bo ziemia jest dostatecznie ciepła i wilgotna. Poza tym jesienią oferta odmian róż jest znacznie większa niż wiosną. Kupując krzewy róż, należy zwrócić uwagę na to, żeby ich pędy były dorodne i nieprzesuszone.
Ponadto jesienią pojawiają się w sklepach ogrodniczych rośliny charakterystyczne dla tej pory roku, takie jak: wrzos pospolity, chryzantemy, astry jesienne czy dabecje kantabryjskie. Można nimi obsadzić rabaty, kosze czy doniczki przed wejściem do domu.
Przed nadejściem mrozów, na początku lub w połowie października, warto pomyśleć o sadzeniu bylin. Do nich należą m.in.:
- barwinek,
- bergenia sercowata,
- bodziszek,
- dąbrówka,
- gęsiówka,
- kokoryczka,
- płomyk,
- przetacznik,
- skalnica,
- żagwin.
Innymi kwiatami sadzonymi jesienią są czosnki ozdobne, zawilce, śnieżniki, śniedki, ranniki, pustynniki himalajskie, szafirki, jaskry oraz cebulice.
Jakie kwiaty cebulowe sadzimy w październiku?
Kwiaty cebulowe sadzone jesienią to rośliny, które swoimi kwiatami ubarwią nasz ogród już od wczesnej wiosny. Gatunków i odmian jest bardzo wiele, że każdy znajdzie roślinę, która będzie pasowała do stylu ogrodu. Najpopularniejsze z nich to tulipany, hiacynty, krokusy i narcyzy. Cebulki kwiatowe nie potrzebują dużo miejsca na rabacie. Ładnie wyglądają nawet pojedyncze egzemplarze, ale najciekawszy efekt uzyskamy sadząc je w grupach.
Pielęgnacja i ochrona roślin przed zimą. Co trzeba zrobić jesienią w ogrodzie?
Nie można zapomnieć, że jesień w ogrodzie to również czas niezbędnych prac, które trzeba wykonać, by przygotować przydomowy teren do kolejnego sezonu. Najważniejszymi zabiegami pielęgnacyjnymi, które warto przeprowadzić jesienią w ogrodzie, są odchwaszczanie oraz usuwanie chorych liści, resztek owoców i warzyw w celu nie dopuszczenia ich do gnicia i rozprzestrzeniania się chorób.
O tej porze można już przyciąć pędy roślin balkonowych i tarasowych, które będziemy zimować w pomieszczeniach do kolejnego sezonu. Dotyczy to np. pelargonii i fuksji oraz wybranych pnączy. Z odciętych fragmentów możemy pobrać sadzonki i je ukorzenić w wodzie lub bezpośrednio w podłożu.
Ponadto należy pamiętać w tym czasie o regularnym podlewaniu ogrodu, by rośliny rosły i wzmocniły się przed zimowym snem.
Przeczytaj również: Rozmnażanie i przycinanie porzeczki. Dlaczego najlepiej robić te zabiegi jesienią?
Rozmnażanie porzeczki warto wykonywać jesienią. Fot.123RF.com
Zimę przetrwają bez problemu. Na wiosnę odwdzięczą się pięknymi kwiatami na INTERIA.TV.