Porady ogrodnicze

Co sadzimy i siejemy w październiku? Drzewa, krzewy i kwiaty do ogrodu jesienią

Październik w ogrodzie to czas związany z sadzeniem drzew, krzewów i kwiatów. Miesiąc ten wiąże się również z wieloma obowiązkami, które trzeba dopełnić, by prawidłowo zadbać o przydomowy ogród przed nastaniem zimy. Jakie krzewy, drzewa i kwiaty sadzimy w październiku? Jakie prace pielęgnacyjne w ogrodzie trzeba wykonać w październiku? Podpowiadamy.

Co sadzimy i siejemy w październiku? Drzewa, krzewy i kwiaty do ogrodu jesienią
Pielęgnacja i ochrona roślin przed zimą. Co trzeba zrobić jesienią w ogrodzie? Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Jakie krzewy sadzimy w październiku?

Czas od października do pierwszych przymrozków to optymalny termin na sadzenie wielu gatunków roślin w ogrodzie. Do gruntu można przenieść zarówno sadzonki doniczkowane, jak również z odkrytym korzeniem.

Jednym z najpopularniejszych krzewów, które warto posadzić w październiku, jest porzeczka. Roślina bardzo łatwo ukorzenia się, a przy tym jest odporna na niskie temperatury. W sprzedaży, dostępnych jest wiele odmian porzeczek, do których należą m.in.: Rovada, Rolan, Tisel, Titanica, Ruben i Losan.

Październik to idealny moment na posadzenie również agrestu, maliny, aronii oraz leszczyny. Posadzić można również krzewy ozdobne, takie jak tawuły, berberysy czy pierisy. Korzenie krzewów w tym czasie mają czas na regenerację, a w glebie wciąż jest niezamarznięta woda, którą mogą zacząć pobierać.

Przeczytaj również: Zakwasi glebę i poprawi jej strukturę. Jak wykorzystać torf w ogrodzie?

torf Torf w ogrodzie ma wiele zastosowań: jest składnikiem podłoży, reguluje odczyn ziemi i nadaje się na ściółkę. Fot.123RF.com

Jakie drzewa sadzimy w październiku?

Coraz więcej ogrodników skłania się ku temu, by właśnie jesienią sadzić drzewa owocowe i ozdobne. Ciepła jeszcze jesienią gleba w połączeniu z niższymi temperaturami i większą wilgotnością sprzyja stymulacji korzeni, pomagając roślinom odpowiednio się ukorzenić przed nadejściem mrozów.

Wśród drzew, które warto posadzić jesienią w ogrodzie, wymienić trzeba m.in.:

 • dąb,
 • klon,
 • brzoza,
 • buk,

Z kolei do ozdobnych drzewa sadzonych w październiku zaliczają się m.in. klony dekoracyjne, które posadzone jesienią, po kilku latach właśnie w tę porę roku odwdzięczają się pięknie wybarwionymi liśćmi.

Październik to także dobry czas na sadzenie iglaków. Mowa tu przede wszystkim o cisach, świerkach, sosnach, a także jałowcach.

Jakie kwiaty sadzimy jesienią?

Październik w ogrodzie to najlepszy czas na sadzenie róż z odkrytymi korzeniami. Róże posadzone w październiku szybko się ukorzeniają, bo ziemia jest dostatecznie ciepła i wilgotna. Poza tym jesienią oferta odmian róż jest znacznie większa niż wiosną. Kupując krzewy róż, należy zwrócić uwagę na to, żeby ich pędy były dorodne i nieprzesuszone.

Ponadto jesienią pojawiają się w sklepach ogrodniczych rośliny charakterystyczne dla tej pory roku, takie jak: wrzos pospolity, chryzantemy, astry jesienne czy dabecje kantabryjskie. Można nimi obsadzić rabaty, kosze czy doniczki przed wejściem do domu.

Przed nadejściem mrozów, na początku lub w połowie października, warto pomyśleć o sadzeniu bylin. Do nich należą m.in.:

 • barwinek,
 • bergenia sercowata,
 • bodziszek,
 • dąbrówka,
 • gęsiówka,
 • kokoryczka,
 • płomyk,
 • przetacznik,
 • skalnica,
 • żagwin.

Innymi kwiatami sadzonymi jesienią są czosnki ozdobne, zawilce, śnieżniki, śniedki, ranniki, pustynniki himalajskie, szafirki, jaskry oraz cebulice.

Jakie kwiaty cebulowe sadzimy w październiku?

Kwiaty cebulowe sadzone jesienią to rośliny, które swoimi kwiatami ubarwią nasz ogród już od wczesnej wiosny. Gatunków i odmian jest bardzo wiele, że każdy znajdzie roślinę, która będzie pasowała do stylu ogrodu. Najpopularniejsze z nich to tulipany, hiacynty, krokusy i narcyzy. Cebulki kwiatowe nie potrzebują dużo miejsca na rabacie. Ładnie wyglądają nawet pojedyncze egzemplarze, ale najciekawszy efekt uzyskamy sadząc je w grupach.

Pielęgnacja i ochrona roślin przed zimą. Co trzeba zrobić jesienią w ogrodzie?

Nie można zapomnieć, że jesień w ogrodzie to również czas niezbędnych prac, które trzeba wykonać, by przygotować przydomowy teren do kolejnego sezonu. Najważniejszymi zabiegami pielęgnacyjnymi, które warto przeprowadzić jesienią w ogrodzie, są odchwaszczanie oraz usuwanie chorych liści, resztek owoców i warzyw w celu nie dopuszczenia ich do gnicia i rozprzestrzeniania się chorób.

O tej porze można już przyciąć pędy roślin balkonowych i tarasowych, które będziemy zimować w pomieszczeniach do kolejnego sezonu. Dotyczy to np. pelargonii i fuksji oraz wybranych pnączy. Z odciętych fragmentów możemy pobrać sadzonki i je ukorzenić w wodzie lub bezpośrednio w podłożu.

Ponadto należy pamiętać w tym czasie o regularnym podlewaniu ogrodu, by rośliny rosły i wzmocniły się przed zimowym snem.

Przeczytaj również: Rozmnażanie i przycinanie porzeczki. Dlaczego najlepiej robić te zabiegi jesienią?

przyciananie porzeczek Rozmnażanie porzeczki warto wykonywać jesienią. Fot.123RF.com

Zimę przetrwają bez problemu. Na wiosnę odwdzięczą się pięknymi kwiatami na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Co sadzimy i siejemy w październiku? Drzewa, krzewy i kwiaty do ogrodu jesienią"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.