Spis treści:
Czy można bielić drzewa białą farbą emulsyjną?
Bielenie pni drzew owocowych ma na celu zabezpieczenie ich przed różnego rodzaju uszkodzeniami spowodowanymi nagłymi zmianami temperatury. Zimowe warunki pogodowe bardzo często powodują pękanie kory, w wyniku czego dochodzi do odsłonięcia żywej tkanki drzewa. Przez pęknięcia do rośliny wnikają wirusy, bakterie i zarodniki grzybów wywołujące choroby. Ponadto rany te prowadzą do osłabienia kondycji drzewa owocowego, a w skrajnym wypadku nawet obumarcia. Do bielenia świetnie nadaje się wapno. Wiele osób zastanawia się jednak, czy można do tego wykorzystać białą farbę emulsyjną. Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale oczywista.
W słoneczne dni pnie drzew owocowych oraz grubsze konary nagrzewają się, natomiast nocą, kiedy temperatura spada, pobudzone do życia tkanki roślin przemarzają, w wyniku czego dochodzi do pękania kory oraz powstawania ran zgorzelinowych. Biała farba emulsyjna, tak jak wapno, odbija promienie słoneczne, ogranicza nagrzewanie pni i zmniejsza ryzyko ich pęknięcia. Ponadto farba dłużej się trzyma na korze niż wapno, co pozwala na długotrwałe efekty bielenia. Tworzy też specjalną powłokę, która blokuje działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak mróz, wiatr czy opady.
Bielenie drzew owocowych zabezpiecza korę przed uszkodzeniami. Fot.photojuli/123RF.com
Przystępując do bielenia drzew owocowych farbą emulsyjną, należy zwrócić uwagę na jej skład. Ważne jest, aby był to produkt, który przepuszcza powietrze. W przeciwnym wypadku powstała warstwa będzie bardzo szczelna. Będzie ona blokować dostęp powietrza i sprzyjać powstawaniu chorób. Co więcej, niektóre farby mogą zawierać substancje chemiczne, które mogą mieć negatywny wpływ na wzrost i rozwój roślin.
Czym bielić drzewa owocowe?
Bielenie drzew owocowych najlepiej wykonać w drugiej powie grudnia, ale nie później niż na początku stycznia. Do tego celu najczęściej wykorzystuje się wapno, a dokładnie mleko wapienne. Możemy kupić gotowy środek w sklepach ogrodniczych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby przygotować go samodzielnie. Do 10 litrów wody wsypujemy około 2 kg wapna palonego, po czym dokładnie mieszamy. Aby środek lepiej się trzymał, warto dodać do niego niewielką ilość białej farby emulsyjnej (5-10 proc.), która pomoże spowolnić zmywanie wapna przez deszcz. W tym celu sprawdzi się także glina, krochmal lub krowieniec. Bielenie drzew owocowych chroni ich korę przed zamarznięciem i uszkodzeniem. Pomaga zachować rośliny w zdrowiu, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Zieleń przez cały rok, a od wiosny burza kwiatów. Jak uprawiać powojniki zimozielone?
Horoskop kwiatowy (galijski) na 2025 rok. Czy przyniesie ci szczęście?
Niesztampowa propozycja na żywopłot. Ostrokrzew Meservy sprawdzi się lepiej od tui