Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Niesztampowa propozycja na żywopłot. Ostrokrzew Meservy sprawdzi się lepiej od tui

Większość z nas kojarzy go jako element świątecznych dekoracji, a nie roślinę na żywopłot, choć jak się okazuje, ostrokrzew Meservy doskonale ją zastępuje. Rośnie gęsty i wysoko wznosi mocne pędy, a jego czerwone owoce na tle zielononiebieskich liści stanowią barwne wypełnienie. Masz dość tui i bukszpanów, a żywopłoty z nich formowane kojarzą ci się wyłącznie ze schematyczną geometrią pozbawioną polotu i charakteru? Ostrokrzew Meservy, dumny krzew o ostrych liściach, raz na zawsze zmieni twoje spojrzenie na zielone ogrodzenie i skutecznie odgrodzi od sąsiadów.

Niesztampowa propozycja na żywopłot. Ostrokrzew Meservy sprawdzi się lepiej od tui
Ostrokrzew Meservy na żywopłot to oryginalne rozwiązanie, jest ciernisty, gęsty i niezwykle barwny, dzięki koralikowym, szkarłatnym owocom. Fot. piskovaphoto/123rf.com

Spis treści:

Ostrokrzew Meservy – dumny krzew

Mahonia pospolita, ligustr czy laurowiśnia wschodnia to z pewnością ciekawe propozycje na żywopłot w ogrodzie, ale jest jeszcze jedna roślina, która zasadzona w tej formie, robi prawdziwą furorę. Nadal rzadko spotyka się ją uformowaną na żywą, zieloną ścianę, choć w tej roli gęstolistny ostrokrzew Meservy sprawdza się doskonale.

Może mała popularność bierze się stąd, że jeszcze nie tak dawno uprawa ostrokrzewów była zalecana wyłącznie w najcieplejszych miejscach kraju? Na szczęście z biegiem lat skrzyżowano dwie odmiany tej ciekawej rośliny, a efektem prac jest właśnie mieszaniec Meservy 'Blue Princess' o znacznie mniej rygorystycznych wymaganiach.

meservy Żywopłot obsypany owocami wygląda naprawdę efektownie. Fot. EvgeniiAnd/CanvaPro

Ostrokrzew Meservy, dumny krzew o ciemnozielonych liściach z niebieskawym cieniem, doskonale znosi zimowe kaprysy polskiej pogody. Najpiękniej rozrasta się w warunkach, w jakich wiele innych roślin miałoby trudności, a jego błyszczące, cierniste liście to nie tylko ozdoba, lecz także solidna bariera. Pędy rośliny rosną sztywne i wzniesione, dzięki czemu dorosły krzew potrafi osiągać do nawet 4 metrów wysokości. Warto małe sadzonki rozstawiać w rzędach ostrożnie, trzymając się wytycznych dotyczących zalecanej odległości, ponieważ ostrokrzewy rozrastają się do naprawdę imponujących rozmiarów, bez trudu osiągając ponad 2 metry szerokości.

Same liście o ciernistych brzegach są już dla miłośników oryginalnych gatunków ogrodowych niemałą atrakcją, jednak dopiero gdy pojawią się owoce, ostrokrzewy prezentują się w całej okazałości. Pamiętaj, że stosunkowo młoda i idealna na wieloletni żywopłot odmiana Meservy 'Blue Princessdo zawiązywania owoców potrzebuje zapylacza. Dlatego zawsze zaplanuj wcześniej nasadzenia, uwzględniając potrzeby wybranej rośliny i w sąsiedztwie posadź pasujące do kompozycji męskie lub żeńskie odmiany.

Przeczytaj również: Żywopłot liściasty czy iglasty? Najlepsze gatunki, sposób i terminy sadzenia

Ostrokrzew Meservy na żywopłot

Późnomajowe i czerwcowe kwitnienie Meservy przechodzi bez echa, ale nie ono jest największą atrakcją podczas uprawy tej odmiany ostrokrzewu. Na tle ciemnozielonych liści z charakterystycznym, niebieskim cieniem najpiękniej prezentują się żywo czerwone owoce, skupione w dorodnych kiściach. Po posadzeniu w niedalekiej odległości od siebie odmian żeńskich i męskich wokół czerwonych koralików zbiorą się rozmaite gatunki ptaków, dla których owoce ostrokrzewu są prawdziwym przysmakiem.

ostrokrzew Owoce ostrokrzewu Meservy to przysmak wielu ptaków – dla nich chętnie odwiedzą twój ogród. Fot. piskovaphoto/lalalulustock/123rf.com

Chcesz posadzić ostrokrzew Meservy na żywopłot? Oto kilka rad, jak przygotować podłoże oraz rośliny do dalszej uprawy i formowania.

  1. Ostrokrzewy sprawdzają się w ogrodach mocno zarośniętych, a przez to zacienionych. Jeśli postawiłeś ogrodzenie, możesz obsadzić je młodymi sadzonkami, które rosnąc za taką osłoną, szybko się przyjmą, zagęszczą i mocno wyrosną.

  2. Zwróć uwagę na jakość podłoża, ponieważ odmiana ta najlepiej rośnie na żyznych, umiarkowanie wilgotnych glebach.

  3. Żywopłot z ostrokrzewów warto regularnie przycinać – podobnie jak w przypadku innych gęstych krzewów liściastych (np. ligustru pospolitego) warto wykonać cięcie wiosenne i powtórzyć zabieg późnym latem.

  4. Wyznacz miejsce pod uprawę krzewów poprzez zaznaczenie równych rzędów i ich wcześniejsze odchwaszczenie oraz przekopanie. Do gotowych dołków wysadzaj z donic sadzonki, zachowując właściwą rozstawę przynajmniej 30-40 cm pomiędzy sadzonkami.

Niedawno posadzone rośliny, które zdążyłeś już przyciąć i ładnie uformować, na zimę dodatkowo okryj, ponieważ w pierwszych latach po posadzeniu są one bardziej wrażliwe. Młode ostrokrzewy najgorzej znoszą bezśnieżne zimy, podobnie zresztą jak inne rośliny. Dobrą praktyką jest okrycie ich naturalną osłoną np. stroiszem. Po jego zdjęciu rośliny nie będą miały mrozowych uszkodzeń, a tym samym twój żywopłot na wiosnę znów wystrzeli i utworzy jeszcze bujniejszą, zieloną ścianę – skuteczną barierę dla ciekawskich spojrzeń.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Gęsty i pełny kwiatów. Jak zrobić żywopłot z lilaka pospolitego?

Żywopłot bez czekania. Sadzenie żywopłotów z modułów, jakie rośliny wybrać?

Ciekawa forma ogrodzenia ogrodu. Najlepsze i najtrwalsze odmiany bambusa na żywopłot

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.