Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Czy zimą można przycinać róże? Pamiętaj o tych zasadach, latem będą uginać się od kwiatów

Odpowiednie cięcie róż decyduje o tym, czy krzewy będą zdrowo rosły i obficie kwitły w trakcie sezonu. To zdecydowanie jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, dlatego wiele osób zastanawia się, kiedy należy go zrealizować. Czy zimą można przycinać róże? Sprawdź, jaki termin cięcia pozwoli utrzymać rośliny w dobrej kondycji.

Czy zimą można przycinać róże? Pamiętaj o tych zasadach, latem będą uginać się od kwiatów
Czy przycinanie róż zimą to dobry pomysł? Fot. CanvaPro

Spis treści:

Czy zimą można przycinać róże?

Doświadczeni ogrodnicy doskonale wiedzą, że sekretem pięknego kwitnienia i zdrowia róż jest przycinanie krzewów. Musi być ono wykonane nie tylko we właściwy sposób, ale również w odpowiednim momencie. W innym razie zabieg zamiast poprawić kondycję roślin osłabi je oraz narazi na ataki patogenów. Nieprawidłowy termin cięcia róż może wyrządzić im krzywdę. Szczególnie niebezpieczne dla roślin jest skracanie pędów jesienią, ponieważ w ten sposób stają się bardziej wrażliwe na mróz i mogą nie przetrwać zimy. Przycięte o tej porze roku są bardziej podatne na rozwój chorób grzybowych, co może doprowadzić nawet do obumarcia krzewów.

Róż nie można przycinać również zimą. Jeśli zabieg zrealizujemy w momencie, gdy nadal będą panowały mrozy, a rany po skracaniu pędów nie zdążą się zabliźnić, krzewy będą osłabione. Z przycinaniem róż wstrzymajmy się do wczesnej wiosny, najlepiej marca lub kwietnia. Wtedy rośliny nie będą narażone na wystąpienie przymrozków. Pamiętajmy jednak, że niektóre odmiany wymagają przycinania latem, np. róże wielkokwiatowe czy powtarzające kwitnienie róże pnące.

Przycinanie róż ma wpływ na kondycję krzewów. Przycinanie róż ma wpływ na kondycję krzewów. Fot. CanvaPro

Przeczytaj również: Posadź i zasiej w styczniu. Kalendarz ogrodnika – co sadzić w styczniu?

Jak przycinać róże?

Przycinanie róż powinno sprawić, że krzewy będą pięknie uformowane i wspaniale zakwitną. Stanie się tak pod warunkiem, że zastosujemy właściwą technikę. Nieodpowiednio skracając pędy, możemy wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Aby zabieg wykonać prawidłowo, wykorzystajmy ostre oraz zdezynfekowane narzędzie. Cięcie zrealizujmy pod lekkim skosem na wysokości ok. ½-1 cm nad pąkiem, który jest skierowany na zewnątrz. Pilnujmy, aby nie skrócić gałązek zbyt nisko (tuż przy pąku), ponieważ w ten sposób moglibyśmy doprowadzić do zasychania wierzchołków pędów.

Zwróćmy uwagę, czy konieczne jest również przeprowadzenie cięcia sanitarnego. Jeśli na krzewie znajdują się pędy połamane, przemarznięte, pokładające się, chore lub suche, możemy bez wahania usunąć je w całości.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Czosnek i cebula zaczęły wschodzić. Co robić, czy plony są stracone?

Zabezpieczanie róż pnących na zimę. Przygotowanie róż do zimowania krok po kroku

Jak przygotować młode róże do zimy? Czy trzeba je przycinać?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.