Porady ogrodnicze

Kiedy najlepiej przycinać róże? Cięcie róż rabatowych, wielkokwiatowych, pnących i róż na pniu

Przycinanie róż pozytywnie wpływa na ich stan. Regularne cięcie krzewów różanych sprawia, że pędy stają się grubsze i dłuższe, a kwiaty większe. Różne typy róż przycina się jednak w odmienny sposób. Jak powinno wyglądać w przypadku róż pnących, a jak gdy chodzi o róże wielkokwiatowe? Jak przycinać róże rabatowe, a jak róże na pniu? Zasady wiosennego cięcia tych krzewów ozdobnych znajdziesz w naszym artykule.

Kiedy najlepiej przycinać róże? Cięcie róż rabatowych, wielkokwiatowych, pnących i róż na pniu
Wyjaśniamy, jak prawidłowo przycinać róże na wiosnę. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Kiedy najlepiej przycinać róże?

Róża to rodzaj krzewu z rodziny różowatych, który występuje w licznych gatunkach na półkuli północnej. Jest to piękna roślina, uznawana za symbol miłości. Tworzy kolczaste pędy, które zwykle osiągają od 0,5 metra do 3 metrów długości. Młode pędy są zielone, ale z czasem drewnieją. Łodygi róż pokryte są kolcami.

Przycinanie róż powinno odbywać się raz w roku – wiosną. Można przystąpić do działania już pod koniec marca, jednak zazwyczaj cięcie róż przeprowadza się w połowie kwietnia. Należy wybrać słoneczny, suchy dzień. Jesienią usuwamy jedynie martwe gałązki i zwiędłe kwiaty. W czasie sezonu pozbywamy się zaś jedynie przekwitłych kwiatostanów. Warto przy tym wiedzieć, że różne typy róż przycina się w odmienny sposób.

Przycinanie róż – najważniejsze zasady

Przycinanie róż jest konieczne, jeśli rośliny mają się zdrowo rozwijać. Ważne jest jednak, by zabieg wykonać prawidłowo i w odpowiednim terminie. Zabieramy się za to po ustąpieniu największych mrozów, a przed wytworzeniem przez rośliny nowych pędów. Trzeba wybrać dobry moment – kiedy róże są jeszcze w fazie uśpienia, a więc przed rozpoczęciem okresu wegetacji.

Cięcie róż to zabieg konieczny, który pozwala usunąć martwe czy chore części, utrzymać roślinę w wybranym kształcie, ale też wpływa korzystnie na kwitnienie. Jeśli zaniechamy tego zabiegu, pędy nadmiernie przyrosną i mocno się zagęszczą. Wpłynie to na osłabienie kwitnienia krzewu różanego. Słabiej przycinane rośliny mogą mieć więcej kwiatów, ale małych i delikatnych. Z kolei regularne cięcie sprawia, że pędy są grubsze i dłuższe, a kwiaty większe, choć pojawiają się nieco później.

Ciąć należy około 0,5-1 cm nad oczkiem (czyli nad pąkiem), starając się, by robić to ukośnie. Przycinanie wykonujemy zawsze ostrym sekatorem, żeby niepotrzebnie nie poranić rośliny i by płaszczyzna cięcia była gładka.

Przycinanie róż należy wykonać, zanim jeszcze zdążą wypuścić nowe pędy. Fot. 123RF.com

Przycinanie róż wielkokwiatowych

Róże wielkokwiatowe wywodzą się od starych róż chińskich. Krzew rośnie bardzo bujnie i wytwarza charakterystyczne, duże kwiaty, które mogą mieć od 8 do nawet 16 cm średnicy. Cięcie róż wielkokwiatowych polega na skróceniu wszystkich grubych pędów do wysokości około 20-30 cm. Zostawiamy na nich od 4 do 6 oczek. Z kolei pędy cieńsze przycinamy nieco mocniej – na wysokość około 15-20 cm. Zostawiamy od 2 do 4 oczek. Bardzo cienkie pędy należy całkowicie usunąć.

Cięcie róż rabatowych

Róże rabatowe znane są również jako wielokwiatowe. Cieszą się olbrzymią popularnością i nadają się nawet do małego ogrodu. Wyróżniają się zwartym pokrojem i intensywnym kwitnieniem. Przycinanie róż rabatowych polega na wykonaniu cięcia na wysokości 30-60 cm, w zależności, czy mamy do czynienia z odmianą niższą, czy też wysoką. Na krzewie zostawiamy zwykle 5-10 pędów, a na każdym pędzie po 4-5 oczek. W przypadku róż rabatowych nie należy usuwać pędów słabych.

Przycinanie róż pnących

Róże pnące znane są także jako róże czepne. To tak zwane „pnącza pozorne”, ponieważ nie mają organów czepnych i opierają się za pomocą kolców na podporach. Pierwsze cięcie w przypadku róż pnących należy wykonać dopiero w 4 roku po posadzeniu. Pozostawiamy po 3-5 pędów, które będą stanowiły główny „szkielet” rośliny. Boczne pędy skracamy do długości 30-40 cm, aby na każdym z nich znajdowało się 5-6 oczek.

Zawsze przycinamy pędy pod skosem. Fot. 123RF.com

Przycinanie róż na pniu

Róże na pniu to róże szczepione na wysokości około 1 metra. Rośliny mają kształt inspirowany drzewem, jednak zamiast korony liści, pełne są kwiatów. Róże na pniu znane są także jako róże pienne. Przycinanie ich polega na usunięciu wszystkich dzikich pędów, które wyrosły z korzeni lub z podkładki. Resztę pędów przycinamy na krótko w taki sposób, by pozostały na nich 3-4 oczka.

Czy róże okrywowe wymagają przycinania?

Róże okrywowe silnie się krzewią i wyróżniają się wysoką żywotnością. Nie wymagają corocznego przycinania. Zwykle wystarczy to robić raz na kilka lat, usuwając wówczas niektóre najstarsze pędy. W przypadku róż okrywowych każdej wiosny pozbywamy się za to chorych czy uszkodzonych pędów. Przekwitłych kwiatów nie trzeba za to usuwać.

Przeczytaj również:

To najczęstsze błędy w uprawie róż. Sprawdź, jak ich uniknąć

Najpiękniejsze róże ogrodowe. Jakie wybrać odmiany i jak pielęgnować, by kwitły co roku?

Jej owoce można zbierać aż do zimy. Jak uprawiać dziką różę i co z niej zrobić?

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.