Spis treści:
Jak dbać o jukę ogrodową w maju?
Juka karolińska, popularnie nazywana ogrodową, to długowieczna bylina, której nie sposób przeoczyć na rabacie. Jej zimozielone, sztywne liście w kształcie mieczy zebrane są w duże rozety. Latem, zazwyczaj już pod koniec czerwca, wznoszą się nad nimi kremowobiałe, dzwonkowate kwiaty, które tworzą okazałe grona. Ogromne kwiatostany sprawiają, że w czasie kwitnienia juka ogrodowa może mieć nawet 2 m wysokości.
Mogłoby się zdawać, że tak imponująca bylina o egzotycznej urodzie będzie trudna w uprawie. Na szczęście wcale tak nie jest – juka ogrodowa jest mało wymagająca i nie potrzebuje skomplikowanej pielęgnacji. Wiosną jednak warto poświęcić jej nieco uwagi, aby pobudzić ją do wzrostu oraz przygotować na nadchodzące kwitnienie.
Juka ogrodowa ma głęboki i silny system korzeniowy, dzięki któremu jest odporna na suszę. W maju, nawet jeśli wiosna jest sucha, nie musimy jej wcale podlewać. Nadmiar wody może jej wręcz zaszkodzić, spowalniając wzrost i nawet doprowadzając do rozwoju chorób grzybowych (głównie plamistości liści oraz antraknozy). Jedynym zabiegiem, o którym warto pamiętać w maju, jest oszczędne nawożenie juki ogrodowej.
Juka ogrodowa kwitnie bardzo obficie, ale nie jest wymagająca. Fot. zilber42/123RF.com
Przeczytaj również: Zapomniana roślina odstrasza krety i kleszcze. Powinna być w każdym ogrodzie
Nawożenie juki ogrodowej – 3 naturalne sposoby
Juka ogrodowa odznacza się niewielkim zapotrzebowaniem na składniki odżywcze. Choć może przez długi czas dobrze sobie radzić bez nawożenia, w maju warto ją zasilić małą porcją wzmacniającej odżywki. Najlepiej naturalnej, która będzie powoli uwalniać do gleby cenne dla rośliny składniki. Dzięki niej wesprzemy jukę ogrodową w zdrowym i bujnym wzroście oraz sprawimy, że będzie okazale kwitła przez całe lato.
Czym nawozić jukę ogrodową w maju? Wykorzystajmy 3 naturalne sposoby:
- Obornik granulowany – rozsypujemy 20-30 g takiego nawozu wokół juki karolińskiej i mieszamy z wierzchnią warstwą gleby. Możemy też zrobić płynną odżywkę, rozpuszczając taką samą ilość obornika granulowanego w 1 l wody;
- Popiół drzewny – 3 kopiate łyżki popiołu drzewnego przesiewamy przez sito bezpośrednio na glebę wokół rośliny;
- Skorupki jajek – suszymy skorupki z 6-7 jajek, rozgniatamy je w moździerzu i podsypujemy jukę ogrodową, na koniec lekko mieszając z ziemią.
Nie musimy dokarmiać juki ogrodowej nawozami mineralnymi. Zupełnie wystarczające okażą się dla niej naturalne nawozy opisane powyżej.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Pielęgnacja tulipanów po przekwitnięciu. Czy obcinać liście?
Wygryzają dziury w liściach i niszczą korzenie rododendronów. Jak zwalczać opuchlaki?
Jak dbać o piwonie w maju? Domowy, darmowy nawóz sprawia, że kwitną wyjątkowo