Porady ogrodnicze

Rozkosznie pachnące od wiosny do lata pnącze. Sadzenie i uprawa jaśminu gwiazdkowego

Jaśmin gwiazdkowy jest doskonałym uzupełnieniem każdego ogrodu. Z jego uprawą spokojnie poradzą sobie również amatorzy. Roślina jest mało wymagająca i szybko rośnie, dzięki czemu w kilka lat stanie się efektowną ozdobą każdego ogrodu. Największą zaletą jaśminu gwiazdkowego są jego drobne, białe kwiaty i słodki zapach, który wiosną wypełnia całą posesję. Sprawdź, jak uprawiać jaśmin gwiazdkowy.

Rozkosznie pachnące od wiosny do lata pnącze. Sadzenie i uprawa jaśminu gwiazdkowego
Kwity jaśminu gwiazdkowego przypominają wiatraczki. Fot.123RF/Piscel

Spis treści:

Jaśmin gwiazdkowy - efektowne, pachnące pnącze 

Jaśmin gwiazdkowy jest zimozielonym pnączem pochodzącym z Chin i Japonii. Dzięki małym wymaganiom hodowlanym szybko rozpowszechnił się niemal na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych jest uprawiany przede wszystkim na południu i zachodzie kraju.  

Jaśmin gwiazdkowy (Trachelospermum jasminoides), nazywany także jaśminem gwiaździstym, jest rośliną pochodzącą z rodziny Apocynaceae. Nie należy więc do tego samego gatunku, co dobrze znany jaśmin należący do rodziny oliwkowatych i będący popularnym dodatkiem np. do zielonej herbaty. Warto zatem pamiętać, że jaśmin gwiazdkowy nie jest rośliną jadalną.  

Swoją popularność jaśmin gwiazdkowy zyskuje przede wszystkim ze względu na efektowne kwiaty. Wiosną i wczesnym latem obsypuje się drobnymi, białymi kwiatami o kształcie gwiazdy lub małego wiatraka. Wydzielają one intensywny, sodki zapach, który wypełnia cały ogród. Do zalet tego pnącza z pewnością należy także łatwa uprawa i stosunkowo duża odporność na mróz czy suszę.  

Jaśmin gwiazdkowy jest rośliną zimozieloną, co oznacza, że także zimą będzie zdobił twój ogród zielonymi, gęstymi liśćmi. Niskie temperatury i wystawienie na podmuchy mroźnego powietrza mogą jednak sprawić, że liście zaczną brązowieć. Jaśmin gwiazdkowy rośnie bardzo szybko – nawet 60 cm rocznie. Warto to wziąć pod uwagę, planując jego miejsce w ogrodzie.

Przeczytaj również: Rośliny pnące się po płocie – najpiękniejsze odmiany, uprawa i pielęgnacja

Uprawa jaśminu gwiazdkowego 

Uprawa jaśminu gwiazdkowego jest bardzo prosta ze względu na to, że jest to roślina mało wymagająca. Ważne jest jednak, aby zapewnić jej słoneczne stanowisko. W półcieniu również będzie kwitła, choć nie tak obficie. Roślina najlepiej rozwija się na żyznej i przepuszczalnej glebie o pH obojętnym lub zasadowym.  

Jaśmin gwiazdkowy jest kwitnącym pnączem, więc podczas sadzenia ważne jest, aby zapewnić roślinie odpowiednią podpórkę. Wymaga wiązania, ponieważ sam nie czepia się podłoża, jak robi to np. bluszcz.

Gdy jaśmin gwiazdkowy kwitnie, trudno oderwać od niego wzrok. Fot. 123RF/CanvaPro

W pierwszym roku po posadzeniu należy roślinę obficie podlewać, aby wykształciła mocny system korzeniowy. Z czasem podlewanie można wyregulować i dbać, aby jaśmin gwiazdkowy miał wilgotną glebę. Roślina ta jednak jest także odporna na suszę. Podczas niedoboru wody jej liście wiotczeją i mogą przybrać czerwony kolor. Wypuszcza także mniej kwiatów. Przy takich oznakach, warto roślinę dobrze podlać.  

Roślina nie wymaga specjalnego nawożenia, choć w okresie kwitnienia warto wspomóc ją uniwersalnym nawozem do roślin kwitnących. Ważnym etapem pielęgnacji tego pnącza jest przycinanie. Choć nie jest ono niezbędne podczas uprawy jaśminu gwiazdkowego, to jednak pozwala na utrzymanie rośliny w ryzach. Pnącze to szybko się rozrasta, a przycinanie jest jedynym sposobem na jej okiełznanie i ukształtowanie.  

Kiedy najlepiej przycinać jaśmin gwiazdkowy? Najlepiej zrobić to późnym latem po okresie kwitnienia. Możesz wówczas skrócić pnącze o 1/3 lub nawet o połowę. Jaśmin gwiazdkowy nawet po tak radykalnym cięciu szybko się odbuduje. Pamiętaj, aby pędy przycinać nad pąkiem.  

Przeczytaj również: Ranking TOP 10 najbardziej pachnących kwiatów do domu. Jak je pielęgnować, żeby nie zmarnować?

Zastosowanie jaśminu gwiazdkowego 

Jak zastosować jaśmin gwiazdkowy? Sadzonki możesz uprawiać w gruncie w ogrodzie lub większych doniczkach na balkonie. Pamiętaj jednak, aby w uprawie doniczkowej chronić roślinę przed mrozem. W pojemniku ziemia może zamarznąć, co spowoduje, że pnącze obumrze.  

Jaśmin gwiazdkowy uprawiany w gruncie w cieplejszych rejonach Polski nie wymaga specjalnego okrywania. Jeśli jednak mróz sięgnie 15 stopni Celsjusza, może być potrzebna dodatkowa osłona. Warto uprawiać go także w zacisznym miejscu osłoniętym od wiatru.  

Jaśmin gwiazdkowy jest efektownym pnączem i sprawdzi się w każdym ogrodzie. Pięknie ozdobi pergole, tarasy czy werandy. Możesz wykorzystać go do dekoracji drewnianych ścianek przy strefie relaksu w ogrodzie, dzięki czemu zapewnisz sobie cień i prywatność. Świetnie zaprezentuje się także na południowej ścianie domu czy altanki na działce rekreacyjnej. Jeśli nie dasz roślinie odpowiedniej podpory, jaśmin gwiazdkowy zacznie się płożyć, tworząc zielone dywany na rabatach.  

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Najpiękniejsze kwitnące pnącza do ogrodu. Czas wybrać i zaplanować, gdzie je posadzić

Mandevilla - pnącze o zachwycających kwiatach. Najlepsze do uprawy na balkonie i tarasie

Jak szybko rośnie bluszcz irlandzki? Uprawa, zalety i wady bluszczu irlandzkiego

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.