Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Cięcie borówki amerykańskiej. Jak i kiedy trzeba przycinać borówkę amerykańską?

Cięcie borówki amerykańskiej to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, o którym nie można zapomnieć, aby zapewnić roślinie optymalne warunki do rozwoju. Należy przy tym pamiętać o kilku zasadach dotyczących terminu oraz sposobu cięcia tych krzewów. 

Cięcie borówki amerykańskiej. Jak i kiedy trzeba przycinać borówkę amerykańską?
Cięcie borówki amerykańskiej to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, o którym nie można zapomnieć. Fot.123RF/CanvaPro

Spis treści:

Dlaczego borówkę amerykańską trzeba przycinać?

Przycinanie pędów borówki amerykańskiej jest bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym z kilku względów. Podobnie jak w przypadku innych krzewów, cięcie borówki amerykańskiej wpływa na intensywne kwitnienie rośliny, a co za tym idzie owocowanie. Przycinanie pozwala także na zachowanie pożądanego kształtu oraz rozmiaru krzewów.

Nieodpowiednie cięcie albo jego brak jest jedną z przyczyn spadku kwitnienia i owocowania borówki amerykańskiej. Co więcej, lekceważenie obowiązku przycinania prowadzi często do wystąpienia zmian chorobowych na krzewach, zamierania pędów, a także do zmniejszenia plonu lub całkowitego braku owoców.

Przeczytaj również: Wiosenne sadzenie borówki amerykańskiej. Postaw na te odmiany, a będziesz zbierać owoce przez cały sezon

Czy przycinać młode krzewy borówki amerykańskiej?

O przycinanie borówki amerykańskiej powinniśmy zadbać niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z młodymi, czy starszymi krzewami. W pierwszym roku uprawy istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest usunięcie kwiatostanów. Dzięki temu, że rośliny nie owocują, to są stymulowane do intensywnego wzrostu wegetatywnego.

Należy pamiętać również o tym, że przez pierwsze trzy lata od posadzenia, cięcie borówki amerykańskiej wykonujemy tylko na pędach wymarzłych zimą lub zainfekowanych. Po tym czasie możemy wykonać cięcie mające na celu prześwietlenie rośliny (dopiero w 4–5 roku po posadzeniu). W kolejnych latach uprawy należy wykonać silniejsze cięcie odmładzające, ponieważ krzewy niecięte mają skłonność do naprzemiennego obfitego owocowania co dwa lata.

przycinanie borówki amerykańskiej Cięcie borówki amerykańskiej można wykonywać do momentu nabrzmiewania pąków kwiatowych. Fot.123RF.com

Kiedy przycinać borówkę amerykańską?

Termin cięcia borówki amerykańskiej wypada wczesną wiosną (do momentu nabrzmiewania pąków kwiatowych). Usuwa się wtedy wszystkie pędy pokładające się lub zwisające nad ziemią, uszkodzone przez mróz oraz pędy słabe i skierowane do wnętrza korony. Nie powinno się przycinać krzewów borówki amerykańskiej, które już rozpoczęły kwitnienie, gdyż to zaburzy ich wzrost i znacząco osłabi owocowanie.

Jak przycinać borówkę amerykańską?

Przycinanie krzewów borówki amerykańskiej przez pierwsze 4–5 lat po posadzeniu ograniczamy do zabiegów sanitarnych, usuwając tylko chore i uschnięte gałęzie. Później wykonujemy cięcia prześwietlające, a następnie cięcie odmładzające. Prawidłowo prowadzony krzew borówki powinien mieć do ośmiu głównych pędów, z czego trzy pędy powinny być starsze (3 lub 4–letnie). W przypadku zaniedbanych krzewów warto wyciąć stare, nieowocujące gałązki tuż przy ziemi, pobudzając w ten sposób roślinę do rozwijania młodych pędów.

Przeczytaj również:

Cięcie porzeczki – jak i kiedy przycinać porzeczkę czarną, czerwoną i białą? Najważniejsze sposoby i terminy

"Rolnicy": Jak wygląda sadzenie kapusty za pomocą maszyn? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.