Spis treści:
Kiedy sadzić paprykę?
Papryka to warzywo ciepłolubne, które źle znosi chłody, dlatego termin jej sadzenia powinien być uzależniony od temperatury panującej na zewnątrz. W ogrzewanych szklarniach możemy sadzić paprykę już w marcu i w kwietniu, a do nieogrzewanych tuneli foliowych zaleca się sadzić paprykę dopiero pod koniec kwietnia lub na początku maja. Natomiast sadzenie papryki do gruntu najlepiej przeprowadzić w drugiej połowie maja, gdy minie ryzyko wiosennych przymrozków związanych z nadejściem "zimnych ogrodników".
Nie jest jednak powiedziane, że po 15 maja można już bezpiecznie sadzić paprykę pod gołym niebem. Minimalna temperatura, w jakiej można sadzić paprykę wynosi 12-15 stopni Celsjusza. Należy obserwować prognozy pogody i sprawdzać, czy nie są zapowiadane przygruntowe przymrozki, które mogłyby uszkodzić sadzonki. Czasami pogoda płata figle i z sadzeniem papryki do gruntu trzeba się wstrzymać do 20 maja, a nawet do początku czerwca.
Optymalny termin posadzenia papryki ma bardzo duży wpływ na jakość późniejszych upraw. Zbyt wczesne posadzenie papryki do jeszcze nieogrzanej ziemi może poskutkować tym, że korzenie będą słabo się rozwijać, wzrost sadzonek zostanie zahamowany, a liście pożółkną. Z kolei zbyt późno posadzona papryka może być narażona na wysokie temperatury i szybkie przesychanie gleby, dlatego bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja młodych sadzonek.
Przeczytaj również: Zimna Zośka i zimnych ogrodników – dlaczego to ważne terminy? Czego nie robić w ogrodzie przed zimną Zośką?
Źródło: Jak sadzić paprykę? Kasia in the garden. Youtube.comJak sadzić paprykę krok po kroku?
Przed wysadzeniem papryki do gruntu należy przygotować odpowiednie stanowisko i podłoże do jej uprawy. Paprykę należy sadzić w miejscach jak najbardziej słonecznych, bo właśnie na takich stanowiskach będzie miała szansę będzie miała szansę wytwarzać soczyste i wybarwione owoce.
Ziemia do uprawy papryki powinna być żyzna, przepuszczalna o pH wynoszącym 6,0-6,8. Gdy odczyn gleby będzie zbyt kwaśny, może to narazić nasze sadzonki na rozwój suchej zgnilizny. Przed sadzeniem grządki należy przekopać i spulchnić ziemię. Warto też wymieszać podłoże z kompostem, obornikiem czy innym naturalnym nawozem, co wzbogaci glebę o składniki odżywcze i zapewni lepszy rozwój sadzonek.
Sadzenie papryki krok po kroku
- Co najmniej tydzień przed planowanym terminem wysadzania papryki do gruntu rozpocznij hartowanie swoich sadzonek, by przyzwyczaiły się do warunków panujących w ogrodzie — słońca, wiatru i temperatury.
- Rozplanuj odpowiednią rozstawę sadzonek na grządkach. Odległości pomiędzy poszczególnymi sadzonkami powinny wynosić 50-60 cm między rzędami i około 30-40 cm w rzędzie.
- Paprykę sadzimy na podobnej głębokości, na jakiej rosła w doniczkach dotychczasowych lub nieco głębiej.
- Na dno dołka warto wysypać garść granulowanego obornika, przykryć 1-2 cm warstwą ziemi i dopiero na takim podłożu sadzić paprykę. Dzięki temu plony będą bardziej obfite.
- Po umieszczeniu papryki w dołku delikatnie obsypujemy sadzonkę ziemią, ugniatamy i obficie podlewamy.
W uprawie papryki bardzo ważne jest wilgotne podłoże. Fot. 123RF.com
Pielęgnacja sadzonek papryki po posadzeniu
Najważniejsze w pielęgnacji papryki jest częste podlewanie i zapewnienie sadzonkom wilgotnego podłoża, co ma wpływ na jakość i obfitość plonów. Rosnąc w przesuszonym podłożu papryka nie będzie zawiązywała nowych owoców, a to przekłada się na mniejsze plony. Podlewając paprykę należy uważać, by nie zmoczyć liści, bo to mogłoby doprowadzić do pojawienia się chorób grzybowych.
Pomocne w utrzymaniu prawidłowej wilgotności gleby jest ściółkowanie grządek. Wyłożenie podłoża czarną włókniną lub obsypanie grządek warstwą ściółki ograniczy odparowywanie wody, pozwoli zachować wilgoć na dłużej i zapobiegnie wyrastaniu chwastów. Co 2-3 tygodnie zaleca się też stosować naturalne nawozy — biohumus czy gnojówki, które dostarczą roślinom składników odżywczych oraz wzmocnią rozwój owoców.
W uprawie papryki słodkiej ogrodnicy zalecają też przycinanie końcówek pędów, by pobudzić roślinę do rozkrzewiania się oraz usuwanie kwiatu, który znajduje się w pierwszym rozwidleniu. Zwykle wyrasta z niego zniekształcony owoc, który na dodatek hamuje dalszy wzrost rośliny. Natomiast odmiany papryki ostrej nie wymagają przycinania pędów i prowadzi zazwyczaj prowadzi się je w formie naturalnej.
Co prawda łodygi papryki są sztywniejsze niż u pomidorów, jednak również zaleca się je palikować, by nie uginały się pod ciężarem owoców.
Przeczytaj również:
Sadzenie pomidorów do gruntu - kiedy i jak to robić? Najlepszy sposób sadzenia pomidorów w ogrodzie
Sadzenie ogórków do gruntu. Kiedy sadzić ogórki i co dodać do ziemi, by zdrowo i obficie rosły?
Wyjaśniamy, kiedy i jak sadzić pomidory do gruntu. Fot. 123RF.com
Zielone warzywa – moc witamin w jednym kolorze na INTERIA.TV.