Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Sadzenie pomidorów do gruntu - kiedy i jak to robić? Najlepszy sposób sadzenia pomidorów w ogrodzie

Sadzenie pomidorów do gruntu odbywa się najczęściej w połowie maja, gdy minie ryzyko wiosennych przymrozków. Jak sadzić pomidory i jak je pielęgnować po posadzeniu, by rośliny dobrze się przyjęły i wydały obfity plon? Sprawdźcie.

Sadzenie pomidorów do gruntu - kiedy i jak to robić? Najlepszy sposób sadzenia pomidorów w ogrodzie
Wyjaśniamy, kiedy i jak sadzić pomidory do gruntu. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Kiedy sadzić pomidory do gruntu?

Najbezpieczniej jest wysadzać pomidory do gruntu, gdy minie już ryzyko wiosennych przymrozków. Dlatego najczęściej ogrodnicy sadzą swoje rozsady pomidorów na grządkach pod gołym niebem dopiero w połowie maja, już po tak zwanych "zimnych ogrodnikach", gdy pogoda na zewnątrz się ustabilizuje, a młodym sadzonkom nie będą już zagrażać niskie temperatury. Natomiast sadzenie pomidorów pod osłony można już wykonać nawet pod koniec kwietnia, na początku warto je jednak jeszcze dogrzewać. Wysadzenie pomidorów do gruntu najlepiej ukończyć do połowy czerwca.

Przed przeniesieniem sadzonek na stałe miejsce, konieczne będzie wcześniejsze zahartowanie rozsady, czyli stopniowe przyzwyczajanie młodych roślin do temperatury panującej w ogrodzie. Dzięki hartowaniu sadzonki stają się silniejsze i przez to łatwiej jest im przyjąć się na grządkach.

Przeczytaj również: Hartowanie rozsady - na czym polega, jak i kiedy hartować rośliny z parapetu?

Jak sadzić pomidory do gruntu krok po kroku?

Jednym z najważniejszych elementów uprawy pomidorów jest wybór odpowiedniego stanowiska, na którym będą rosły te warzywa. Bez względu na to, czy sadzimy pomidory na przydomowej grządce, czy w doniczce na balkonie — postarajmy się, by miejsce, w którym będziemy je uprawiać, było jak najbardziej słoneczne i osłonięte od wiatru.

Bardzo ważne jest również podłoże, w którym pomidory zostaną posadzone. Powinno być ono żyzne, przepuszczalne i bogate w składniki pokarmowe. Dobrze więc byłoby jeszcze przed wysadzeniem przekopać grządkę z kompostem, który dostarczy sadzonkom substancji pokarmowych niezbędnych do wzrostu i rozwoju owoców.

Gdy w połowie maja prognozy pogody będą wskazywać, że temperatura w nocy utrzyma się powyżej 10 stopni Celsjusza, będziemy mogli przystąpić do sadzenia. Pamiętajmy jednak, by wcześniej przez minimum tydzień hartować wyhodowane samodzielnie czy też zakupione na targu sadzonki.

Źródło: Jak sadzić pomidory. Kanał: ogród na co dzień. Youtube.com

Jak przenieść rozsadę pomidorów do gruntu? Oto najlepszy sposób sadzenia pomidorów:

  • Obficie podlej sadzonki pomidorów. Możesz je również na kilka minut zanurzyć w wodzie. Dzięki temu bryła korzeniowa się nawodni, a sadzonkę o wiele łatwiej będzie wyciągnąć z doniczki fabrycznej.

  • Wykop dołki w rozstawie około 50 cm w rzędzie i 60x70 cm między rzędami. Na podwyższanych grządkach możesz sadzić pomidory nieco gęściej ze względu na ograniczoną ilość miejsca. Rozstawa jednak zawsze powinna być dopasowana do odmiany pomidorów.

  • Chcąc posadzić pomidory w donicach czy skrzyniach, przygotuj dla nich odpowiednią ziemię — najlepsze będzie podłoże dedykowane dla pomidorów. Ważne, by doniczki miały otwory odpływowe lub dużą warstwę drenażu. Optymalna pojemność doniczki do sadzenia pomidorów wynosi około 15 litrów. W pojemnikach zaleca się sadzić odmiany karłowe pomidorów, które nie zajmują wiele miejsca.

  • Dobrą praktyką jest wsypanie odrobiny nawozu granulowanego do pomidorów lub kompostu na dno dołka i przysypanie go cienką warstwą ziemi.

  • Dołki, do których sadzi się pomidory, mogą być nawet dwa razy większe niż bryła korzeniowa sadzonek. Delikatnie wyjmij sadzonkę z doniczki i umieść ją w dołku. Możesz bez obaw posadzić pomidory głębiej, niż dotychczas rosły w pojemnikach. Pierwsze, najniższe liście właściwe mogą sięgać niewiele nad ziemię.

  • Sadząc pomidory postępuj bardzo delikatnie, aby nie uszkodzić i nie połamać łodyg oraz korzeni. Po umieszczeniu sadzonki w dołku obsyp ją ziemią i ostrożnie ugnieć.

  • Na koniec ziemię wokół posadzonych roślin należy bardzo obficie podlać w taki sposób, aby nie zamoczyć liści, bo to mogłoby je narazić na rozwój chorób grzybowych. Do każdego dołka zaleca się wlać około 2-3 litry wody. Podczas sadzenia warto zrobić lekkie zagłębienia, dzięki którym woda będzie trafiała prosto pod korzenie. Kolejne podlewanie warto powtórzyć po około 5-7 dniach. Natomiast pomidory uprawiane w donicach wymagać będą częstszego podlewania.

  • Niektóry ogrodnicy preferują wykładanie na grządki agrowłókniny, która ogranicza odparowywanie wody i wyrastanie chwastów. Nie jest to jednak konieczne. Agrowłókninę można zastąpić też warstwą ściółki.

  • Większość pomidorów potrzebuje podpór. Gdy sadzonki zaczną się rozrastać, konieczne będzie ich podwiązanie.

Przeczytaj również:

Ta odmiana pomidora jest niezniszczalna. Owoce są jędrne, twarde i słodziutkie

Najsmaczniejsze odmiany pomidorów. Podpowiadamy, co uprawiać w tym sezonie

Najlepsze naturalne nawozy do pomidorów. Stosuj regularnie, a krzaki będą uginać się od owoców

Wyjaśniamy, jakie zalety ma odmiana pomidorów Awizo F1. Fot. Pixabay/123Rf.com

"Rolnicy": Uprawa niezwykłych pomidorów na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.