Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Sadzenie ogórków do gruntu. Kiedy sadzić ogórki i co dodać do ziemi, by zdrowo i obficie rosły?

Chcąc, by ogórki bogato obrodziły, należy zapewnić im odpowiednią ilość substancji odżywczych, które są im niezbędne do rozwoju, zawiązywania i wytwarzania owoców. Sprawdźcie, jak sadzić ogórki do gruntu i co dodać do ziemi, by plony były obfite.

Sadzenie ogórków do gruntu. Kiedy sadzić ogórki i co dodać do ziemi, by zdrowo i obficie rosły?
Wyjaśniamy, jaki nawóz wsypać na dono dołka podczas sadzenia ogórków, chcąc wzmocnić ich plonowanie. Fot. 123RF.com/CanvaPro

Spis treści:

Sadzenie ogórków do gruntu — najlepszy termin

Ogórki są bardzo wrażliwe na niskie temperatury, dlatego bezpieczny termin ich wysadzania przypada po 15 maja, gdy mija ryzyko wiosennych przymrozków. Praktycznie każdego roku w połowie maja zachodzi ochłodzenie nazywane "zimnymi ogrodnikami" i "zimną Zośką". Chcąc uniknąć uszkodzenia roślin spowodowanego przygruntowymi przymrozkami, zaleca się większość gatunków roślin wysadzać dopiero w drugiej połowie maja, gdy temperatury ustabilizują się mniej więcej na poziomie 10 stopni Celsjusza w nocy.

Z wysiewem ogórków wprost do gruntu również należy się wstrzymać do połowy maja lub nawet do czerwca. Wszystko zależy od tego, jakie będą prognozy pogody. Jeżeli wysadziliśmy i wysialiśmy ogórki na grządkach, a zapowiadane jest nadejście ochłodzenia, koniecznie okryjmy na noc sadzonki agrowłókniną czy kartonami. Dzięki temu uchronimy je przed przemarznięciem.

Przeczytaj również: Nadchodzą „zimni ogrodnicy” i „zimna Zośka”. Jak chronić uprawy przed majowymi przymrozkami?

Wysiew i sadzenie ogórków do gruntu powinien odbywać się w drugiej połowie maja. Fot. 123RF.com

Jak sadzić ogórki do gruntu?

Sadzenie ogórków do gruntu to nie jest skomplikowany zabieg, dlatego każdy, nawet początkujący ogrodnik powinien sobie z nim poradzić. Od czego zacząć i jak sadzić ogórki krok po kroku?

  • W pierwszej kolejności przygotuj podłoże do uprawy ogórków. Przekop ziemię, usuń z niej wszystkie chwasty i wyrównaj podłoże. Jeszcze przed wysadzeniem ogórków możesz użyźnić glebę, mieszając ją z kompostem lub wysypując na niej granulowany obornik bydlęcy.
  • Co najmniej tydzień przed planowaną datą wysadzenia ogórków do gruntu zacznij hartować swoje sadzonki. Stopniowo wystawiaj je na zewnątrz. Na początku na godzinę, a w kolejnych dniach coraz dłużej, by przyzwyczaiły się do warunków panujących w ogrodzie i wzmocniły. Przez to łatwiej będzie przyjąć im się w nowym miejscu.
  • Przygotuj dołki, w których posadzisz ogórki. Warzywa te szybko się rozrastają, dlatego należy sadzić je w odpowiedniej rozstawie. Najlepszy będzie odstęp wynoszący 10-15 cm między sadzonkami i około 50 cm pomiędzy rzędami.
  • Na dno dołka możesz wysypać wybrany nawóz, który znajdzie się pod korzeniami i będzie stymulował wzrost sadzonek już od momentu posadzenia ich do gruntu.
  • Bardzo delikatnie wyciągaj sadzonki ogórków z doniczek, tak by nie uszkodzić delikatnej bryły korzeniowej.
  • Posadź rośliny na takiej samej głębokości, na jakiej rosły w dotychczasowych pojemnikach lub jedynie nieco głębiej.
  • Po umieszczeniu sadzonek w dołkach obsyp je ziemią, przyklep i obficie podlej.

Sadzenie ogórków — co dodać do ziemi?

Aby zapewnić ogórkom jak najlepsze warunki do wzrostu, warto na dnie dołka, w którym zostaną posadzone umieścić warstwę nawozu. Dzięki temu korzenie sadzonek już od samego początku będą mogły czerpać składniki odżywcze z nawozu umieszczonego w podłożu.

Ogórki do rozwoju, zawiązywania i wytwarzania owoców potrzebują przede wszystkim azotu. Jego bogatym źródłem jest m.in. pokrzywa. Warto więc świeżo ścięte gałązki pokrzywy umieścić na dnie dołków, w których zamierzamy posadzić nasze ogórki. Jako uzupełnienie tego naturalnego nawozu w dołkach warto umieścić jeszcze np. skoszoną trawę, koniczynę oraz liście mniszka lekarskiego. Aby rośliny szybciej się rozłożyły, można pociąć je nożyczkami na małe kawałki i w takiej formie wsypać do dołków.

Dla uzyskania jeszcze lepszego efektu warto do dołków wsypać też ziemię kompostową. Nawozy należy zalać wodą i poczekać aż wsiąknie. Następnie przysypujemy je około 10-cm warstwą ziemi, a na wierzchu sadzimy młodą sadzonkę ogórka. W ten sposób zaleca się przygotować dołek pod każdą sadzonkę.

Innym rodzajem nawozu, który również możemy stosować pod sadzonki ogórków jest np. obornik kurzy lub bydlęcy połączony z popiołem drzewnym. Nawóz mieszamy z ziemią, zalewamy wodą i przysypujemy warstwą ziemi, a na wierzchu umieszczamy sadzonkę ogórka.

Posadzone w ten sposób ogórki znacznie lepiej plonują, a owoce są dorodne, kształtne i bardzo smaczne.

Źródło: Co można dodać pod ogórki podczas sadzenia i przed siewem. Kanał: Ogród na piasku. Youtube.com

Pielęgnacja sadzonek ogórków po posadzeniu polega głównie na podlewaniu oraz na regularnym odchwaszczaniu grządek.

Przeczytaj również:

Naturalne dokarmianie sadzonek ogórków. Zdrowy, szybki wzrost i bogaty plon bez chemii

Sadzenie pomidorów do gruntu — kiedy i jak to robić? Najlepszy sposób sadzenia pomidorów w ogrodzie

Co sadzić obok ogórków, czego unikać? Sprawdź, co lubią ogórki

Wyjaśniamy, kiedy i jak sadzić pomidory do gruntu. Fot. 123RF.com

"Na zdrowie": Ogórek na swoją popularność zapracował sam na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.