Porady ogrodnicze
Srebrzyste kępy przełamane falami fioletu wydają się obrazem nie do zastąpienia w ogrodzie, jednak nic bardziej mylnego – miniaturowe pole lawendy to wspaniała propozycja, ale tam, gdzie warunki nie pozwalają na jej uprawę, roślinę można zastąpić innymi, bajkowo wyglądającymi gatunkami. Podpowiadamy, co posadzić zamiast lawendy, nadając śródziemnomorski klimat przydomowej przestrzeni. Wybrane przez nas okazy są mniej kapryśne, rosną równie okazale, a przy tym wymagają znacznie mniej pracy od sadzenia po przycinanie.
Czytaj artykułKalina bodnantska to jedna z niewielu roślin, która oczarowuje swoim pięknem wtedy, gdy większość gatunków śpi, a ogród wygląda pusto i ponuro. Choć nie jest jeszcze zbyt popularna w polskich ogrodach, bez wątpienia zasługuje na rozpowszechnienie. Zachwyca widowiskowym, obfitym kwitnieniem i na dodatek roztacza wokół siebie przyjemny zapach. Poznaj wymagania kaliny bodnantskiej, aby móc podziwiać jej piękno w pełni.
Czytaj artykułSkuteczna ochrona drzew owocowych przed chorobami wymaga starannie zaplanowanych działań i odpowiednio dobranych środków. Jednym z najbardziej wszechstronnych preparatów stosowanych w tym celu jest miedzian, którego efektywność zależy od znajomości zasad jego działania i właściwego terminu aplikacji. Wyjaśniamy, jak działa ten środek, kiedy najlepiej wykonać opryski drzew owocowych oraz jakie inne rośliny można skutecznie chronić za jego pomocą.
Czytaj artykułRabaty kwiatowe z pewnością urozmaicą każdy ogród. Do wyboru mamy mnóstwo roślin, które różnią się między sobą kształtem, kolorem czy wymaganiami. Efektowną, ale rzadko sadzoną byliną jest farbownik lazurowy. Jego kwiaty przypominają nieco niezapominajki i stanowią prawdziwą ozdobę każdego ogrodu. Przyciągają nie tylko wzrok, ale również motyle i pszczoły. Kiedy wysiewać nasiona farbownika lazurowego? Jak pielęgnować tę roślinę? Podpowiadamy.
Czytaj artykułBielenie drzew to jeden z najważniejszych zabiegów, który muszą przeprowadzić posiadacze drzew owocowych. Jest on kluczowy dla zdrowia roślin, a później dla ich owocowania. Co tak naprawdę daje bielenie drzew owocowych? Przedstawiamy najlepsze terminy na bielenie.
Czytaj artykułRabaty kwiatowe udekorowane kamieniami ozdobnymi prezentują się dużo ciekawiej i jeszcze bardziej kolorowo. Tego rodzaju dekor dodaje im charakteru, sprawia, że aranżacja jest czysta i estetyczna, a także... pomaga w utrzymaniu efektownego kwitnienia wybranych roślin. Niestety, źle dobrana warstwa kamienia ozdobnego może zadziałać odwrotnie. Przeczytaj i dowiedz się, jaki kamień położyć w ogrodzie, by nie przeszkodził lawendzie bujnie się rozkrzewić, a różanecznikom nie odebrał ich kwiecistego uroku.
Czytaj artykułGrusze potrzebują systematycznego przycinania, aby były w doskonałej kondycji i obficie owocowały. Zabieg ten w dużym stopniu wpływa także na jakość otrzymywanych plonów. Jeśli chcemy, aby owoce były duże, soczyste i rumiane, musimy wiedzieć, jak prawidłowo przycinać grusze. Kiedy należy to robić? Czy warto skracać ich gałęzie zimą? Oto praktyczny poradnik na temat cięcia gruszy o tej porze roku.
Czytaj artykułHibiskus ogrodowy, jak popularnie nazywamy ketmię syryjską, jest niezwykle urokliwym krzewem, który kwitnie latem. Zjawiskowych kwiatów z roku na rok pojawia się coraz więcej, jeśli pamiętamy o ważnym zabiegu pielęgnacyjnym. Mowa o cięciu hibiskusa ogrodowego, które możemy zrealizować już zimą. Jak je przeprowadzić? Na co uważać, przycinając ketmię syryjską o tej porze roku? Podpowiadamy.
Czytaj artykułByliny wieloletnie, które kwitną całe lato. Zalewają ogród kolorami, są miododajne, zimują w gruncie
Ogród tonący w kwiatach przez całe lato to marzenie każdego ogrodnika. Jest to możliwe dzięki bylinom wieloletnim – raz posadzone, będą kwitły przez wiele lat bez konieczności corocznego sadzenia. Jakie gatunki sprawdzą się najlepiej? Poniżej przedstawiamy listę bylin wieloletnich, które efektownie zdobią każdy ogród. Są piękne, miododajne i nie trzeba ich wykopywać na zimę.
Czytaj artykułOrliki to jedne z najbardziej urokliwych bylin, które zachwycają różnorodnością kształtów i kolorów. Nie mają wysokich wymagań co do uprawy i świetnie poradzą sobie w cienistych miejscach ogrodu. Do wyboru mamy wiele odmian tych wyjątkowych roślin, dlatego każdy znajdzie coś, co przypadnie mu do gustu. Poznaj wymagania orlików oraz przyjrzyj się odmianom, które nie pozostawią nikogo obojętnym.
Czytaj artykułByliny wystarczy posadzić w ogrodzie raz, by co roku się odradzały i zdobiły rabaty. Wiele z nich po kilku latach traci jednak efektowny pokrój i z sezonu na sezon słabiej kwitnie. Na szczęście możemy łatwo odmłodzić byliny, przywracając im doskonałą kondycję. Co to za zabieg i jak często go wykonywać? Jakie byliny potrzebują odmładzania? Wyjaśniamy w artykule.
Czytaj artykułUprawa ziemniaków na wczesny zbiór to świetny pomysł, jeśli wiosną chcemy cieszyć się własnymi, młodymi ziemniakami. Dobór odpowiednich odmian czy prawidłowe poprowadzenie uprawy to klucz do sukcesu. Kiedy zacząć uprawę ziemniaków na wczesny zbiór? Wyjaśniamy, jak to zrobić krok po kroku i jakie odmiany wybrać.
Czytaj artykułLiście koleusa Blumego to prawdziwe dzieła sztuki stworzone przez naturę. Ich intensywne kolory i unikalne wzory zachwycają każdego miłośnika ogrodnictwa. Przy tym roślina nie jest trudna w uprawie, a ubarwia rabaty od wiosny do jesieni. Jeśli marzysz o wprowadzeniu do swojego ogrodu tropikalnego klimatu, koleus Blumego jest doskonałym wyborem. Niebawem nadejdzie pora na jego wysiew, wyjaśniamy, jak to zrobić krok po kroku.
Czytaj artykułRukiew wodna to roślina, której liście zawierają wiele ważnych dla funkcjonowania organizmu substancji odżywczych. Z tego względu określa się ją mianem superfood. Co ciekawe, rukiew można uprawiać w warunkach domowych. Roślinę warto również posadzić w swoim ogródku. Jak się za to zabrać? Sprawdź, jak siać i sadzić rukiew wodną i o czym warto pamiętać, wybierając dla niej stanowisko oraz ziemię.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 373
- Następna