Sponsor serwisu Leroy Merlin logo

Porady ogrodnicze

Porady ogrodnicze

U nas najczęściej spotkasz ją w wypielęgnowanych, wielogatunkowych kompozycjach ogrodowych, z kolei w Niemczech cieszy się wielką popularnością wśród kuchennych specjałów. Trafia do sałatek, soków, mięs, ciast, cukierków i aromatycznych herbatek – jej zastosowanie jest niezwykle szerokie, ale to wciąż przede wszystkim delikatnie zieleniejąca się i efektownie kwitnąca roślina zadarniająca. Podpowiadamy, jak uprawiać przytulię wonną, by puściła mocne łodygi i długo kwitła, szczelnie otulając białymi kwiatuszkami wyznaczone jej miejsce w ogrodzie.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Większość z nas kojarzy go jako element świątecznych dekoracji, a nie roślinę na żywopłot, choć jak się okazuje, ostrokrzew Meservy doskonale ją zastępuje. Rośnie gęsty i wysoko wznosi mocne pędy, a jego czerwone owoce na tle zielononiebieskich liści stanowią barwne wypełnienie. Masz dość tui i bukszpanów, a żywopłoty z nich formowane kojarzą ci się wyłącznie ze schematyczną geometrią pozbawioną polotu i charakteru? Ostrokrzew Meservy, dumny krzew o ostrych liściach, raz na zawsze zmieni twoje spojrzenie na zielone ogrodzenie i skutecznie odgrodzi od sąsiadów.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Niektórym krzewom nie szkodzi silny wiatr, mogą więc rosnąć na nieosłoniętych stanowiskach. Warto je sadzić szczególnie w ogrodach położonych na otwartym terenie czy w miejscowościach nadmorskich. Na wietrznych działkach mogą pełnić funkcję naturalnej osłony przed porywistymi podmuchami, a na dodatek stanowić piękną ozdobę. Jakie krzewy są odporne na wiatr? Podpowiadamy, które z nich warto uprawiać u siebie.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Miejsce bukszpanów i tui w ogrodach coraz częściej zajmuje doskonale nam znana, pięknie zieleniejąca się roślina – to nowa króla żywopłotów, a jej atrakcyjność zwiększa się za każdym razem, gdy zakwita. Ligustr, roślina na żywopłot, daje się łatwo kształtować i przy odrobinie uwagi zagęszcza się tak, że przez zieloną ścianę dosłownie świata nie widać. Zdradzamy, jak go uprawiać, by spośród liściastych gatunków prezentował się najpiękniej w formie żywopłotu.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

W ogrodzie, w którym z różnych przyczyn nie przyjął się trawnik, warto rozważyć intensywnie rozrastające się byliny maskujące. Ich żywo zielone liście rozkładają się jak narzuta na trudnym w uprawie podłożu: pod drzewami, na skalniakach, wśród wysokich krzewów zacieniających. Co ciekawe, są wśród tych bylin gatunki, które zakwitają wtedy, gdy inne rośliny tkwią jeszcze w zimowym uśpieniu. Chcesz już nawet w lutym podziwiać drobne żółte kwiaty? Podpowiadamy, jak sadzić i uprawiać śledziennicę skrętolistną, znaną od dawien dawna, ale nie dość docenianą.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Przełom jesieni i zimy to czas, gdy wielu z nas nie myśli już o pielęgnacji trawnika. Rzeczywiście, nie musimy poddawać go już tak wielu zabiegom, jak w szczycie sezonu, nie powinniśmy jednak zupełnie o nim zapominać. Jak wzmocnić trawnik przed mrozami? Co powinniśmy zrobić jeszcze w grudniu? Podpowiadamy.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Widząc go z oddali, stwierdzimy, że jest biało-czarny, drobniutki, a tym, co go wyróżnia, jest ogon – nieproporcjonalnie długi jak na takiego maluszka. Raniuszek w ogrodzie jest mistrzem kamuflażu, może mieszkać wśród roślin tuż obok ciebie, a i tak go nie zauważysz, chyba że pojawi się w karmniku. Choć i tam zjawia się niespodzianie i nie zostaje na długo. Chcesz przyjrzeć mu się lepiej? Zadbaj o to, by ptasia stołówka obfitowała w jego ulubione przysmaki. Podpowiadamy, czym dokarmiać raniuszka.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Zimą też można kompostować, choć jest to nieco trudniejsze, gdy temperatura drastycznie spada. O tej porze roku, podczas oczekiwania na rozpoczęcie sezonu w ogrodzie, mamy do dyspozycji mniej odpadów, które można przerobić na naturalny nawóz. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby przez całą zimę zbierać do kompostownika resztki kuchenne. Jakie się do tego nadają, a które nie? Na co zwrócić uwagę, kompostując zimą? Wyjaśniamy w artykule.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Oczar pośredni jest rozłożystym, dużym krzewem, który wspaniale kwitnie o dość nietypowej porze – w okresie zimowym. Właśnie wtedy, na przełomie stycznia i lutego, zaczyna obsypywać się kwiatami w intensywnych kolorach. To niejedyny atut tego ciekawego gatunku. Co jeszcze warto o nim wiedzieć? Wyjaśniamy, jak uprawiać oczar pośredni i przedstawiamy jego najpiękniejsze odmiany.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Akebia pięciolistkowa to urokliwe pnącze, które w szybkim tempie potrafi stworzyć gęstą, zieloną ścianę. Ponadto na przełomie kwietnia i maja obsypuje się pachnącymi kwiatami (ze względu na ich kolor i zapach roślina ta jest często nazywana czekoladowym pnączem). Jak uprawiać akebię pięciolistkową? Kiedy i jak ją sadzić? Poznaj tajniki uprawy czekoladowego pnącza.  

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Uprawa pomidorów zimą na parapecie staje się coraz popularniejsza. To doskonały sposób na cieszenie się świeżymi owocami przez cały rok, a także okazja do przetestowania swoich ogrodniczych umiejętności w warunkach domowych. Jakie odmiany pomidorów najlepiej nadają się do uprawy zimowej i jak je pielęgnować? Wyjaśniamy co zrobić, by twoim zimowym menu pojawiły się niepryskane owoce prosto z krzaczka.  

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Nowy rok oznacza zmiany w trendach – zawsze z wielkim zainteresowaniem śledzimy to, co wskazują światowej sławy projektanci ogrodów oraz jakie formy, kierunki i motywy zostaną zaprezentowane podczas RHS Chelsea Flower Show. Jeszcze nie tak dawno wiele z nich nie było osiągalnych dla zwykłego ogrodnika, jednak ostatnie lata pozwalają rozwinąć skrzydła. Trendy 2025 znów podążają za prostotą, są przyjazne, stawiają na piedestale ludzi, miejsca i naturę w równowadze, ale i nie zawodzą – nowinki, które wprowadzają, wielokrotnie cię zaskoczą. Sprawdź, jak urządzić ogród w trendach na 2025 rok.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Właścicielom posesji zależy przede wszystkim na prywatności. Chcemy ją zachować, więc szukamy sposobu, aby skutecznie osłonić się przed wzrokiem postronnych osób. Możemy stworzyć naturalną barierę z żywych roślin lub zdecydować się na inną formę odgrodzenia. Jak osłonić się od ulicy i wścibskiego sąsiada? Przedstawiamy najciekawsze propozycje.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Wapnowanie ma na celu poprawę jakości gleby w ogrodzie. Najczęściej wykonujemy je po zakończeniu zbiorów, czyli wczesną jesienią, ale możemy to zrobić nawet w pierwszych dniach zimy. Grudzień to ostatni dzwonek na ten prosty i jednocześnie niezwykle ważny zabieg. Jak wapnować glebę późną jesienią i zimą? Dlaczego warto to zrobić? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.

Czytaj artykuł 

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.