Porady ogrodnicze
Wielkanoc to nie tylko kolorowe pisanki i świąteczne potrawy, ale również rośliny, które od wieków towarzyszą temu wyjątkowemu okresowi. Kryją w sobie bogatą symbolikę i znaczenie, nawiązujące do motywów odrodzenia, nowego życia i wiosennego przebudzenia. Poznaj najważniejsze z nich i dowiedz się, jak je pielęgnować, by cieszyły oko podczas świąt.
Czytaj artykułRóże to ponadczasowe kwiaty, które znajdą dla siebie miejsce w każdym ogrodzie. Jeżeli chcesz, możesz je posadzić w tradycyjny sposób. Miej jednak na uwadze, że mnogość gatunków i odmian pozwala na stworzenie ogrodu niemalże z samych róż. Poznaj róże okrywowe - idealne rośliny ozdobne do malowniczych kompozycji aranżacyjnych.
Czytaj artykułJagoda kamczacka coraz śmielej radzi sobie w naszych ogrodach, zastępując popularną borówkę. Nie ma w tym nic dziwnego – jej uprawa jest mniej wymagająca, a owoce zdrowsze. Dobrze znosi mrozy i jest odporna na choroby, nie ma też wygórowanych potrzeb glebowych. Podpowiadamy, jak sadzić jagodę kamczacką i na jakie odmiany postawić, by cieszyć się świeżymi i zdrowymi owocami.
Czytaj artykułCenimy sobie prywatność w ogrodach, w których się relaksujemy, opalamy i spędzamy latem dużo czasu. Aby osłonić się przed wzrokiem sąsiadów, stawiamy płoty lub sadzimy szpalery tui. Zielone, gęste ogrodzenie wygląda znacznie lepiej niż najpiękniejszy płot. Jeśli nie przepadasz za tujami, postaw na żywopłot z laurowiśni. Jej zalety w ochronie prywatności są nie do przecenienia.
Czytaj artykułKompostowanie pozwala nam przekształcić resztki organiczne w wartościową próchnicę i składniki odżywcze, którymi możemy zasilać rośliny. Czy do uzyskania naturalnego nawozu niezbędny jest kompostownik i duży nakład pracy? Niekoniecznie. Sprawdź, czym jest popularne w Ameryce leniwe kompostowanie.
Czytaj artykułOpaski lepowe na drzewach to skuteczny sposób zwalczania szkodników bez użycia chemii. Jednak nieumiejętne stosowanie taśm może przynieść więcej szkody niż pożytku. Wyjaśniamy, jak prawidłowo zakładać opaski, by skutecznie chronić drzewa i nie szkodzić naturalnym sprzymierzeńcom ogrodu.
Czytaj artykułLilie chętnie sadzimy w ogrodach, bo ich oryginalne kwiaty przyciągają wzrok i owady zapylające. Te wieloletnie rośliny cebulowe nie mają wygórowanych wymagań, wystarczy im słoneczne stanowisko i żyzna ziemia, a będą kwitnąć od czerwca do końca lipca. Wyjątkowo pięknych kwiatów będzie więcej, jeśli zadbasz o wiosenne nawożenie lilii. Nie musisz biec do sklepu po kupne odżywki, kwitnienie rośliny wspomogą naturalne nawozy, które możesz przygotować samodzielnie.
Czytaj artykułPrzygotowanie rozsady na parapecie pozwala nam na uprawę takich ciepłolubnych warzyw jak pomidory, ogórki i papryka. Otrzymane sadzonki powinny być zdrowe i silne, aby latem dały nam mnóstwo smakowitych plonów. Nic nie wzmocni ich lepiej niż tanie, babcine odżywki z naturalnych składników. Sprawdź, jak je zrobić w kilku prostych krokach.
Czytaj artykułCzereśnie często są atakowane przez szkodnika, który niszczy plony zanim ogrodnik zdąży zareagować. Nasionnica trześniówka – to muchówka, której larwy żerują wewnątrz owoców, prowadząc do ich robaczywienia i całkowitej utraty wartości handlowej. Jak rozpoznać, że zaatakowała też w twoim sadzie? Jak skutecznie jej zapobiegać i zwalczać? Poznaj dobre praktyki i wskazówki, dzięki którym owoce zdążą dojrzeć i będą zachwycać pełnią smaku oraz zapachem.
Czytaj artykułPiwonie to jedne z piękniejszych kwiatów ogrodowych. Ich duże, kuliste kwiaty przybierają różne kolory i roztaczają oszałamiający zapach, przyciągając owady zapylające. Aby cieszyć się ich obfitym kwitnieniem, warto sięgnąć po naturalne rozwiązania. Nie tylko odżywią one rośliny, ale także poprawią strukturę gleby i wspomogą jej mikroflorę. Jak stosować naturalne nawozy do piwonii, by zapewnić im zdrowy wzrost i spektakularne kwitnienie? Podpowiadamy.
Czytaj artykułTulipany to jedne z najpiękniejszych i najbardziej wytrzymałych kwiatów w naszym ogrodzie. Nie straszne im letnie upały, ani susze. Niestety, problem może pojawić się na wiosnę, kiedy cebulki wykształcą liście, ale nie zakwitną. Sprawdzamy, co może być przyczyną braku kwiatów i jak można temu zaradzić.
Czytaj artykułFloksy szydlaste, popularnie nazywane płomykami, w kwietniu i maju tworzą w ogrodzie kwietne poduchy. Są niewymagające i nie oczekują troskliwej opieki, ale kilka prostych zabiegów przedłuża ich kwitnienie i sprawia, że jest ono jeszcze bardziej obfite. Czego potrzebują te piękne rośliny? Podpowiadamy, jak dbać o floksy szydlaste wiosną.
Czytaj artykułPiwonia drzewiasta jest mniej popularna niż piwonia chińska, choć z pewnością dorównuje jej urodą. Ma ogromne kwiaty w przeróżnych kształtach i kolorach oraz ozdobne liście, a także efektowny, rozłożysty pokrój. Roślina ta może osiągnąć nawet 150 cm wysokości, a jej pędy nie zanikają na zimę. Co jeszcze warto o niej wiedzieć? Wyjaśniamy, jak uprawiać piwonię drzewiastą.
Czytaj artykułHibiskus bylinowy, znany również jako hibiskus bagienny, to roślina o spektakularnych, dużych kwiatach, która może stać się ozdobą każdego ogrodu. Naturalnie porasta podmokłe tereny Ameryki Północnej, bogate w składniki odżywcze. Dlatego, aby cieszyć się jego obfitym kwitnieniem, ważna jest odpowiednia pielęgnacja. Tu bardzo łatwo o błędy. Podpowiadamy, kiedy i jak nawozić hibiskusa, aby jego ukwiecenie cieszyło nasze oczy jak najdłużej. Przy okazji zwiększymy jego odporność na choroby i na niekorzystne warunki atmosferyczne.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 395
- Następna