Porady ogrodnicze

Porady ogrodnicze

Goździki to niezwykle bogata grupa roślin, obejmująca zarówno gatunki jednoroczne, dwuletnie, jak również byliny. Uprawiamy je ze względu na śliczne kwiaty, w przeróżnych kolorach, białym różowym, czerwonym i łososiowym. Znane są od bardzo dawna. Łacińska nazwa goździków podobno była używana już w starożytności i przetłumaczyć ją można jako kwiat Zeusa.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Kroton to wyjątkowa roślina o urzekających liściach, kształtach i barwach. Choć nie jest łatwy w uprawie, to coraz chętniej jest wykorzystywany jako ozdoba naszych mieszkań. Można go również uprawiać w ogrodzie, choć aukuba japońska rośnie wolniej (w dobrych warunkach dorasta do kilku metrów), pokojowe okazy są dużo mniejsze.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

„Jaki pierwszy, drugi, trzeci, taki cały sierpień leci”. Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Tuje to jedne z najpopularniejszych roślin występujących w polskich ogrodach. Krzewy te zyskały wielu zwolenników ze względu na swoją niewątpliwą funkcję ozdobną, łatwość w utrzymaniu i możliwość zasadzenia niemal na każdym podłożu. Właściwie pielęgnowane i przycinane z biegiem lat mogą stworzyć piękny żywopłot, chroniący nas przed spojrzeniami sąsiadów czy odgłosami ulicy. Jakie znamy odmiany tui? Jak sadzić tuje, przycinać i przesadzać? Tego dowiecie się z dalszej części artykułu. Zapraszamy do lektury!

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Bukszpan wiecznie zielony (Buxus sempervirens) stanowi podstawę wielu kompozycji ogrodowych, zwłaszcza ogrodów zabytkowych, historycznych, zamkowych oraz pałacowych. Stosowany był od wieków, jako obwódki kwater ogrodowych, formowano z niego labirynty, żywopłoty oraz formy topiaryczne. Do dziś ten krzew często stosowany jest we współczesnych ogrodach jako zimozielona baza ogrodu. 

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Derenie to rośliny ozdobne chętnie sadzone w ogrodach i parkach. Zazwyczaj mają pokrój krzewiasty, ale często przyjmują też formę niewielkiego drzewka (pagodowy), a nawet niskiej byliny (kanadyjski). Choć uprawia się je jako roślinę ozdobną, to owoc derenia jadalnego ma niezwykłe wartości odżywcze i lecznicze.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

W dzisiejszym artykule z cyklu „Ogród Warzywny” kolejny przegląd tego, co dzieje się w moim warzywniku. Część roślin chwycił mączniak — jak z nim walczyć? 

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Słońce, wysokie temperatury, urlopowe wyjazdy. Latem rośliny doniczkowe nie mają łatwego życia. Sezon urlopowy sprawia, że narażone są na braki w pielęgnacji, przede wszystkim na przesuszenie. Jak odratować kwiaty, które przez okres wakacyjnego wyjazdu zaschły?

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Latem trawnik trzeba kosić nawet dwa razy w tygodniu. Zabieg ten pozostawia właścicieli ogrodów z ogromną ilością ściętych źdźbeł trawy. Co z nimi zrobić? Wyrzucać — na pewno nie warto!

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Milin amerykański to przepiękne pnącze, stanowiące znakomitą ozdobę ścian domów, altan, tarasów, a także pergoli oraz bram. Jak sama nazwa wskazuje, milin pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, skąd zaczęto go pospolicie uprawiać w ogrodach na całym świecie. W Europie zadomowił się w XVII wieku.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Oleander pospolity (Nerium oleander) jako roślina ozdobna znany jest już od ponad 2000 lat. W Polsce oleandry cieszą się sporym zainteresowaniem jako rośliny doniczkowe do dekoracji tarasów, werand, oranżerii i letnich ogrodów, a młode okazy także do słonecznych mieszkań. Jednak zimą wymagają od nas znacznej uwagi.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

„Jak po lipcu gorącym sierpień się ochłodzi, to później zima z wielkim śniegiem chodzi”. Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Ogród skalny to inaczej skalniak. Zazwyczaj jest on złożony z usypanej ziemi i kamieni obsadzonych głównie niskimi roślinami i krzewami płożącymi. Nie musi on jednak zawierać wyłącznie roślin wysokogórskich i arktycznych, można na nim posadzić właściwie dowolne gatunki kwiatów i krzewów. Dowiedz się, jakie rośliny warto posadzić na skalniaku.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Liście roślin podlewanych mlekiem mają bardziej soczystą barwę. Skórki od banana powodują, że kwiaty są większe i bardziej intensywnie pachną, a fusy od kawy przyspieszają ich wzrost. Takie i inne domowe triki stosowały jeszcze nasze babcie. Są proste, tanie i skuteczne! Naturalne nawozy do roślin doniczkowych i nie tylko!

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.