Porady ogrodnicze
Ogórki gruntowe możemy siać nie tylko od razu na grządki, ale też na rozsadę, co przyspiesza zbiory nawet o kilka tygodni. Wcześniej jednak powinniśmy wykonać test nasion, dzięki któremu będziemy mieć pewność, że wszystkie wykiełkują. Jak go zrealizować? Na co jeszcze zwrócić uwagę, siejąc ogórki na rozsadę? Podpowiadamy.
Czytaj artykułPor jest rośliną, którą można wykorzystać w rozmaitych przepisach kulinarnych. Między innymi z tego względu wiele osób decyduje się uprawiać to warzywo w swoim ogródku. Żeby móc cieszyć się okazałymi porami, należy zadbać o prawidłową pielęgnację tuż po ich posadzeniu. O co konkretnie chodzi? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułZanim posadzisz pomidory, pokrusz i zmieszaj z glebą. Odżywczy nawóz na mocne sadzonki i dużo owoców
Pomidory są jedną z najchętniej uprawianych roślin w przydomowych ogródkach. Aby cieszyć się ich obfitym plonem, nie wystarczy tylko słoneczne stanowisko i regularne podlewanie. Równie istotna jest jakość gleby, do której trafiają rośliny – a ta, jak się okazuje, może wiele zyskać dzięki zwykłym skorupkom jaj. Ten niepozorny odpad z kuchni jest w rzeczywistości naturalnym nawozem bogatym w wapń i mikroelementy, które wzmacniają system korzeniowy i poprawiają odporność rośliny. Dlaczego jeszcze warto sięgnąć po skorupki jaj w uprawie pomidorów? Jak i kiedy je stosować? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułOleander to śródziemnomorski krzew, który latem możemy uprawiać w donicach na słonecznych balkonach i tarasach. Jeśli chcemy, aby kwitł długo i obficie, nie zapominajmy o jego właściwej pielęgnacji. Podstawą jest nawożenie od marca aż do września. Jakich odżywek używać? Przedstawiamy najlepsze gotowe i domowe nawozy do oleandra.
Czytaj artykułCzosnek sadzimy w ogrodzie, by mieć pewność, że będzie zdrowy i pozbawiony chemii. Rosnąc w pobliżu niektórych roślin, chroni je przed szkodnikami, a nawet poprawia ich smak. Wiosną wielu ogrodników zauważa, że liście młodego czosnku zaczynają żółknąć. To niepokojący sygnał, który może wskazywać na problemy z uprawą. Dlaczego młody czosnek żółknie i jak wtedy postępować? Pomóc może naturalny, domowy nawóz.
Czytaj artykułChcesz mieć w ogrodzie więcej krzewów porzeczki? Nie musisz kupować sadzonek w centrum ogrodniczym. Rośliny te można bardzo łatwo samodzielnie rozmnożyć, nie wydając ani grosza. Jest na to kilka sposobów, a najszybszy z nich przedstawiamy w dzisiejszym artykule. Wyjaśniamy, jak błyskawicznie ukorzenić i rozmnożyć porzeczkę.
Czytaj artykułNa drzewach owocowych lubią żerować szkodniki i kiedy raz się tam pojawią, trudno je zwalczyć. Większość z nich zimuje w ziemi lub w opadłych pestkach i wiosną zaczynają swój lot w górę, ku koronom drzew. Jeśli uda się je wtedy zwalczyć, jest szansa na owoce bez robaków w sezonie letnim. Najlepiej uporać się ze szkodnikami stosując naturalne opryski. Daje to pewność, że pozbywamy się nieproszonych gości bez szkody dla owoców i środowiska.
Czytaj artykułCzym zasilić sadzonki pomidorów, aby miały grube łodygi i mocne korzenie? Na tak wczesnym etapie rozwoju sięganie po nawozy mineralne jest ryzykowne. Dużo lepiej sprawdzają się delikatne, naturalne odżywki, które nie uszkodzą młodych roślin. Jaki domowy nawóz zastosować? Podpowiadamy, co wzmocni sadzonki pomidorów i pobudzi je do zdrowego wzrostu.
Czytaj artykułKwiecień to miesiąc, w którym wielu ogrodników rozpoczyna wysiew fasolki szparagowej, ale termin ten nie jest uniwersalny dla całego kraju. Warunki pogodowe, wybór odmiany i przygotowanie stanowiska mają kluczowe znaczenie dla powodzenia uprawy. Wyjaśniamy, kiedy i jak prawidłowo siać fasolkę, jakie odmiany wybrać i na co zwrócić uwagę, by zebrać zdrowy i obfity plon.
Czytaj artykułNie trzeba mieć dużego ogrodu, aby uprawiać pomidory i cieszyć się smakiem pysznych, dojrzałych plonów. Rośliny te doskonale nadają się do sadzenia w pojemnikach, które wystarczy wystawić na słoneczny balkon lub taras. Istnieje wiele odmian pomidorów do uprawy w doniczkach. Na które z nich warto się zdecydować? Przedstawiamy najlepsze propozycje.
Czytaj artykułCzego nie sadzić obok drzew owocowych? Te rośliny zabierają wodę, składniki odżywcze i hamują wzrost
Drzewa owocowe w naszych ogrodach mają wiele walorów: wiosną bujnie kwitną, wabiąc owady zapylające, latem dają owoce i ożywczy cień. Również one jednak nie lubią sąsiedztwa niektórych roślin. Wyjaśniamy, czego i dlaczego lepiej nie sadzić obok drzew owocowych. Wpłynie to niekorzystnie na plonowanie roślin i może zwabić szkodniki do przydomowego sadu.
Czytaj artykułParocja perska to roślina, która zachwyca kolorami niemal przez cały rok. Przybiera olśniewające odcienie łososia, od pomarańczu do fioletu, a im więcej słońca, tym więcej kolorów. Z powodzeniem może zastąpić popularne tuje, jeśli szukamy naturalnego sposobu na odgrodzenie się od sąsiada. Do tego, jej uprawa nie jest skomplikowana, a roślina nie jest kapryśna. Gdzie stosować parocję perską i czym wyróżnia się ten krzew?
Czytaj artykułTuje pełnią w naszych ogrodach nie tylko ozdobną rolę. Ich zwarte szpalery tworzą szczelny, zielony żywopłot, chroniący naszą prywatność również zimą. Aby rósł on szybko i bez przeszkód, tuje trzeba przycinać, najlepiej wczesną wiosną. Podpowiadamy, jak to robić, by rośliny bujnie się rozrastały, nie chorowały i nie szkodziły innym uprawom.
Czytaj artykułKażdy, kto chce cieszyć się obfitym owocowaniem ogórków, musi zagwarantować im dobry start. Podstawą jest nie tylko systematyczne podlewanie, ale też rozsądne nawożenie. Zastanawiasz się, jakie naturalne odżywki do ogórków zastosować? W artykule przedstawiamy 4 najlepsze propozycje.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 395
- Następna