Sponsor serwisu Leroy Merlin logo

Porady ogrodnicze

Porady ogrodnicze

Wapnowanie ma na celu poprawę jakości gleby w ogrodzie. Najczęściej wykonujemy je po zakończeniu zbiorów, czyli wczesną jesienią, ale możemy to zrobić nawet w pierwszych dniach zimy. Grudzień to ostatni dzwonek na ten prosty i jednocześnie niezwykle ważny zabieg. Jak wapnować glebę późną jesienią i zimą? Dlaczego warto to zrobić? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Wiele osób za jedną z najważniejszych prac w jesiennym ogrodzie uznaje okrywanie krzewów na zimę. Choć w wielu przypadkach przynosi to korzyści, ponieważ chroni rośliny przed mrozem, wykonane w nieprawidłowy sposób może im tylko zaszkodzić. Nie zawsze też takie zabezpieczenie w ogóle jest potrzebne, a nadgorliwość przynosi opłakane skutki. Jakich błędów unikać podczas osłaniania roślin? Poznaj wady i zalety okrywania białą agrowłókniną.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Jego intensywnie wybarwione trąbki kwiatowe przyciągają wzrok i bezsprzecznie kojarzą się z wakacyjnymi uliczkami niewielkich miast na ciepłym południu. Milin amerykański to pnącze, które w dogodnych warunkach rośnie, jak szalone, solidnie obciążając podstawione mu podpory. Jego cechy budowy, gęsty pokrój i efektowne kwitnienie sprawiają, że z egzotycznej rośliny ozdobnej stał się oryginalną alternatywą dla... żywopłotów. Jak powinny przebiegać sadzenie i pielęgnacja milinu amerykańskiego, by równą linią zamknął twój ogród? Odpowiedź jest zaskakująco prosta.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

W pielęgnacji malin przed zimą ważnym zabiegiem jest ich przycinanie. Nie ma ściśle określonego terminu na to działanie, ale doświadczenie pokazuje, że sięgając w grudniu po sekator, bezpiecznie odmłodzisz rośliny i przygotujesz je do przyszłego, wiosennego wzrostu oraz owocowania. Jednak przycięte maliny wymagają dodatkowej, zimowej ochrony. Starsi ogrodnicy stosują jeden sposób na ich zabezpieczenie, jest bardzo skuteczny i daje krzewom coś więcej, niż wielowarstwową "pierzynę", pod którą wrażliwe okazy zdrowo przeczekają zimę.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Grudzień to martwy sezon w ogrodnictwie, ale zdarzają się wyjątki. Zasadzona w tym okresie pietruszka ma szansę wzrosnąć i dać smaczne, wartościowe plony wczesną wiosną. Oczywiście sukces tego przedsięwzięcia zależy od kilku czynników - wybrania właściwego terminu czy przygotowania gleby. Dziś odsłaniamy przed tobą arkana siewu ozimego pietruszki.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Migające światełka i kolorowe lampki jak nic innego tworzą świąteczny klimat i stanowią nieodłączny element zarówno zewnętrznej, jak i wewnętrznej dekoracji w domu czy mieszkaniu. Nikt nie chce rezygnować z połyskujących wieczorami ozdób i bożonarodzeniowych iluminacji. Jak pogodzić marzenia o rozświetlonym lampkami ogrodzie oraz przyozdobionej fasadzie domu czy barwnie udekorowanym balkonie, gdy ceny prądu stale rosną? Podpowiadamy, jak oszczędnie udekorować dom i ogród, a przy tym nie rezygnować z ani jednego drobiazgu, który sprawia nam tak wielką radość.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Grudzień to czas, gdy większość roślin w naszych ogrodach znajduje się w uśpieniu. Choć mogłoby się zdawać, że nie jest to odpowiednia pora na ich przycinanie, w przypadku kilku gatunków jest to zalecane. Zimą zabieg trzeba jednak przeprowadzić z ostrożnością, aby nie zaszkodzić drzewom i krzewom. Jakie rośliny przycinać w grudniu? Jak to zrobić prawidłowo? Najważniejsze podpowiedzi znajdziesz w artykule.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Rudziki są ptakami wędrownymi, które niegdyś rzadko zostawały u nas na zimę. W ostatnich latach jednak coraz więcej osobników nie odlatuje do ciepłych krajów. Te, które zimują w Polsce, potrzebują naszego wsparcia, aby przetrwać trudne miesiące. Czym dokarmiać rudziki? Jak przyciągnąć je do karmnika? Podpowiadamy w artykule.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Obserwowany z daleka może zostać pomylony ze szpakiem, jednak po bliższym zapoznaniu dostrzeżesz, że niektóre cechy mocno go wyróżniają – kos to ciekawy gość w ogrodzie. Dawniej preferował strefy leśnej zieleni, teraz chętnie przebywa wśród ludzi. Chcesz, by tej jesieni stał się jednym z częstszych gości twojego karmnika? Podpowiem ci, jak karmić kosa, dlaczego jesienią chętniej zje to, czego nie wybiera wiosną i co szczególnie spotka się z uznaniem czarnego jegomościa.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Hortensja ogrodowa jest bardziej kapryśna niż inne gatunki tych pięknych krzewów, jednak chętnie sadzimy ją w ogrodach. Uprawiając tę roślinę, musimy pamiętać o jej zabezpieczeniu na zimę, bo w innym razie może przemarznąć. Jak to zrobić prawidłowo? W jaki sposób sprawdzić, czy hortensja ogrodowa będzie kwitła w przyszłym roku? Przedstawiamy najważniejsze wskazówki.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Ozime odmiany czosnku oraz cebuli odznaczają się wysoką odpornością na mróz, dzięki czemu mogą zimować na zagonach. Mimo to, decydując się na ich uprawę, warto pomyśleć o odpowiednim okryciu roślin na czas największych chłodów. Ściółkowanie cebuli i czosnku na zimę zabezpieczy je przed przemarzaniem, ale nie tylko. Jakie jeszcze korzyści przyniesie? Którą ściółkę wybrać? Podpowiadamy w artykule.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Sezonowe wędrówki ptaków fascynują nie tylko ornitologów. Pojawiające się i znikające, barwne gatunki przyciągają wzrok, gdy w swoim naturalnym rytmie zasiedlają ogród. Te, przylatujące do Polski zimą to wyjątkowa grupa – uciekają z obszarów północy, by u nas znaleźć na czas zimy bezpieczne schronienie. Co ciekawe, niektóre osobniki wymieniają się w obrębie gatunku, inne zimują i w ogóle nie opuszczają naszych skromnych progów. Dzięki temu w karmnikach ruch, jak na przysłowiowym dworcu. Jakie ptaki można zobaczyć w zimie w karmniku? Oto najpopularniejsi skrzydlaci goście.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Hosty, nazywane też funkiami, to proste w uprawie byliny, które cenimy za dużą wytrzymałość i niezwykle efektowne liście. Mogą rosnąć w ogrodzie przez długie lata, nawet w jego zacienionych zakątkach, nie tracąc nieodpartego uroku. Jeśli chcemy, aby zachwycały w nowym sezonie, musimy właściwie zadbać o hosty przed zimą.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Prawdziwie zimowe dni i mroźne noce zbliżają się nieubłaganie, a w ogrodzie trwa wielkie, grudniowe poruszenie. Jeszcze chwilę temu pogoda była dla roślin łagodna, otulała je ciepłem jesiennego słońca, ale ostatnie tygodnie pokazały, że czas ostatecznego przygotowania do zimy właśnie nadszedł. Nie pozwól, by przez nieuwagę lub zbyt długie czekanie z zabezpieczaniem nocne spadki temperatur zniszczyły twoje uprawy. Tłumaczymy, jak mróz uszkadza rośliny w ogrodzie i dlaczego gatunki odporne na mróz również warto chronić.

Czytaj artykuł 

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.