Sponsor serwisu Leroy Merlin logo

Porady ogrodnicze

Porady ogrodnicze

Listopad to ostatni dzwonek, aby przygotować ogród do zimy. Wbrew pozorom jest to bardzo pracowity czas dla ogrodników: okrywanie roślin, wykopywanie kwiatów, grabienie liście, nawożenie... Jeśli zastanawiasz się, co trzeba zrobić w ogrodzie przed nadchodzącymi mrozami, sprawdź nasz poradnik. Oto 7 prac ogrodowych, o których musisz pamiętać w listopadzie.    

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Przygotowanie gleby do dosadzenia nowych roślin to ważny krok, bowiem od niego zależy prawidłowy przebieg procesu adaptacji i zdrowego ukorzeniania się młodych okazów. Jesień to dobry moment na sadzenie drzewek i krzewów owocowych –przygotowanie dołków wymaga jednak czegoś więcej, niż tylko ich wykopania. Jak użyźnić glebę, gdy jest zbyt mało urodzajna? Wystarczy wmieszać jeden, wartościowy składnik.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Maliny powtarzające owocowanie, nazywane również jesiennymi, cieszą się dużą popularnością. Plonują zarówno na pędach dwuletnich, jak i jednorocznych, dzięki czemu zbiorami możemy cieszyć się latem oraz jesienią. Ogrodnicy mają jednak wątpliwości, jak ciąć krzewy tego rodzaju. Które pędy trzeba zostawić? A może lepiej wszystkie wyciąć? Sprawdź, jak przycinać maliny powtarzające owocowanie.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Borówki amerykańskie cieszą się niesłabnącą popularnością. Rodzą wyjątkowo smaczne owoce, które są prawdziwą skarbnicą witamin i mikroelementów. Nic dziwnego, że zyskały miano „superfoods”. Aby twoje krzaki uginały się od owoców w przyszłym sezonie, już teraz powinniśmy o nie zadbać. Zanim rozłożysz warstwę ściółki, dokarm je domowym nawozem. Dzięki temu borówki amerykańskie lepiej przetrwają zimę, a w przyszłym sezonie obsypią się słodkimi owocami.   

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Można by spokojnie nazwać ją królową wytrzymałości, ponieważ cebula po zbiorach potrafi przeleżeć w doskonałym stanie długie tygodnie. Trzeba jednak wiedzieć, jaką ją przechowywać, by przypadkiem nie zgniła. Ta metoda, stosowana przez rolników i starszych ogrodników, znacząco wydłuży jej przydatność do spożycia – będzie smakować doskonale nawet do maja. Sprawdź, jak przechowywać cebule, kluczem w domowej spiżarni będzie nietknięty "kubraczek".

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Pod koniec sezonu wegetacyjnego często możemy zauważyć, że ziemia na działce jest zbita, słabo napowietrzona i nieprzepuszczalna. Niekiedy pozostaje twarda nawet po głębokim przekopaniu. Rośliny uprawiane w takich warunkach będą miały problem z pobieraniem wody i składników odżywczych, co zakłóci ich rozwój. Zastanawiasz się, co robić, gdy gleba w ogrodzie jest zbita? Przedstawiamy najlepsze rozwiązanie.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Mech szpecący trawnik to problem, z którym boryka się wielu ogrodników. Co ważne – obecność tego rodzaju niepożądanych roślin na murawie może nie tylko odbić się na estetyce, ale również zahamować wzrost darni. W jaki sposób poradzić sobie z mchem na trawniku? Okazuje się, że pomóc mogą pewne naturalne sposoby, które nie tylko zlikwidują mech, ale również zapobiegną jego ponownemu wzrostowi.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Ta ozdobna, niezwykle wartościowa pod względem zdrowotnym roślina bywa nazywana też dzikim czosnkiem oraz cebulą czarownic – wokół czosnku niedźwiedziego narosło wiele mitów, jednak w Polsce gatunek ten zasłużył sobie na częściową ochronę gatunkową w naturalnych siedliskach. Na szczęście w ogrodach można go uprawiać do woli. Jakie są wymagania czosnku niedźwiedziego? Chcesz, by wyrósł okazały i miał doskonały smak? Jest coś, przed czym musisz go chronić. Podpowiadamy, jak uprawiać cebulę czarownic, zielarską perełkę o cennych liściach i kwiatach.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Jaśmin nagokwiatowy jest krzewem, którego rzadko możemy spotkać w polskich ogrodach. A szkoda, ponieważ to jeden z niewielu gatunków kwitnących w samym środku zimy. Jego złociste kwiaty przypominają dobrze nam znane forsycje, mają jednak od nich piękniejszy zapach. Chcesz wiedzieć więcej na temat tej nietypowej rośliny? Sprawdź, jak uprawiać jaśmin nagokwiatowy w ogrodzie.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Dynie uprawiamy w ogrodach i wykorzystujemy w kuchni, ale to niejedyne ich zastosowania. Inspirując się tradycją zza oceanu, jesienią coraz chętniej ozdabiamy nimi swoje domy. Choć takie dekoracje mogą stać stosunkowo długo, nadchodzi czas, gdy zaczynają się psuć. Wyrzucenie ich do śmietnika to marnotrawstwo, skoro można łatwo przerobić je na najlepszy naturalny nawóz. Wyjaśniamy, jak kompostować dynie.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Odpowiednia pielęgnacja jesienna hortensji pozwala nadać im estetyczny pokrój, ochronić przed zimowymi uszkodzeniami, a także stymulować wiosenny wzrost jeszcze piękniejszych kwiatostanów. Jednak czy zawsze pielęgnacja oznacza cięcie? Jak przygotować hortensje do zimy? Doświadczona ogrodniczka wskazuje, kiedy cięcie przyniesie najwięcej korzyści, a kiedy może skutkować zupełnym brakiem kwitnienia.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Porządkowanie ogrodu wiąże się zwykle ze zbieraniem pełnych taczek zielonych odpadów, które poworkowane albo trafiają do specjalnych kontenerów, albo wykorzystywane są podczas kompostowania. Jednak sposobów na użycie zagrabionych spod drzew liści jest więcej – wszystkie pokazują, że pozbywanie się tej cennej materii organicznej jest błędem. Opadłe liście to skarb ogrodnika, oto sprawdzone sposoby, jak je wykorzystać, nie wyrzucaj ani garści.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Twoje różaneczniki źle rosną i marnieją w oczach? Powodem takiego stanu rzeczy są nie tylko choroby grzybowe, ale również niewłaściwe warunki uprawy. Doświadczona ogrodniczka ma sposób na poprawę kondycji krzewów, który sprawi, że w krótkim czasie wypuszczą nowe liście i obsypią się mnóstwem przepięknych kwiatów. To najlepsze, co możesz zrobić dla różaneczników.  

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Magnolie to jedne z najbardziej efektownych roślin ogrodowych, których kwitnienie już od marca jest zwiastunem wiosny. Aby mogły pokazać swoje piękno, muszą zostać odpowiednio zabezpieczone przed mrozem. Co zrobić z tymi pięknymi roślinami przed zimą? Jak je zabezpieczyć, co z przycinaniem? Podpowiadamy.

Czytaj artykuł 

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.