Porady ogrodnicze
Krety, choć pod wieloma względami pożyteczne, nie są mile widzianymi gośćmi w naszych ogrodach. Dewastują starannie pielęgnowane trawniki, grządki i rabaty nawet późną jesienią. Tym, czego aktywnie szukają w ziemi, są przede wszystkim pędraki. Zastanawiasz się, jak pozbyć się z ogrodu zarówno kreta, jak i szkodliwych larw? Jest na to sposób, który możemy wykorzystać późną jesienią.
Czytaj artykułCzy drzewa trzeba w jakiś sposób przygotować na zimę? Nie każda, ale jednak wiele odmian potrzebuje bielenia pni, które ma na celu zabezpieczyć je przed negatywnym wpływem mrozów. Chodzi zwłaszcza o drzewka owocowe, szczególnie wrażliwe na zmiany temperatur. Jeśli chcesz, aby obrodziły wiosną i latem, nie pytaj, po co bielić drzewa, lecz o to – kiedy i jak zrobić to poprawnie. Odpowiedzi przygotowałam poniżej.
Czytaj artykułZimowy krajobraz, szron na gałęziach i karmnik czekający na skrzydlatych gości. To idealny obraz z przydomowego ogrodu. Ale co powinniśmy zrobić, kiedy ptaki nie przylatują do karmnika? Co może być przyczyną? Jedną z nich może okazać się zanieczyszczony lub niewłaściwy pokarm. Popularne mieszanki bardzo często zawierają sól, która może niestety doprowadzić do odwodnienia, które zimą jest wyjątkowe niebezpieczne. Sprawdź, jak przyciągnąć ptaki do karmnika i na parapet.
Czytaj artykułW ogrodach możemy uprawiać różne gatunki piwonii i ciekawe odmiany mieszańcowe. Spośród hybryd wyróżniają się wspaniale kwitnące krzewy Itoh, które łączą największe zalety piwonii drzewiastych i zielnych, czyli bylinowych. Są proste w uprawie, ale późną jesienią wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Wyjaśniamy, co zrobić z piwonią Itoh przed zimą, by wiosną wytworzyła mnóstwo dużych kwiatów.
Czytaj artykułBarwne liście i bezlistne pędy w rozmaitych kolorach, kiście czerwonych, pomarańczowych czy żółtych owoców wyjadane przez ptaki – to wszystko sprawia, że ogród zimą nie traci ani odrobiny ze swego uroku. Jest inny, wyciszony i subtelniejszy, ale wciąż zachwyca mnogością kształtów i zaskakująco pełnym pokrojem. Warto zadbać, by taki właśnie był, dzięki odpowiednio dobranym roślinom. Co można posadzić w grudniu? Jakie prace wykonać, by działka wypiękniała zarówno zimą, jak i na wiosnę? Zdziwisz się, ale w tym okresie nawet w warzywniku będzie co robić.
Czytaj artykułJodła kaukaska to jeden z najpopularniejszych gatunków iglaków do wykorzystywania jako drzewko bożonarodzeniowe. Stosunkowo rzadko sadzona jest jednak w przydomowych ogrodach czy parkach ze względu na swoje specyficzne potrzeby. Jak uprawiać jodłę kaukaską, jak o nią zadbać i pielęgnować? Sprawdź!
Czytaj artykułKompostowanie na zimno to doskonałe wyjście dla właścicieli małych ogródków. Nie da się z nich zebrać tyle materii zielonej, by zachodziły w niej procesy podnoszące temperaturę. Nie jest jednak ona konieczna do tego, by wyprodukować kompost, którym wiosną można zasilić ziemię. Ten sposób jest również bardziej naturalny niż opcja na ciepło, choć trwa dłużej. Wyjaśniamy, na czym polega kompostowanie na zimno, czym się różni od ciepłego i jak je przeprowadzić.
Czytaj artykułOstrokrzew kolczasty kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia. Natomiast jest to przede wszystkim niezwykła ozdoba ogrodu. Jego dekoracyjne liście oraz jaskrawoczerwone owoce dodają koloru i życia nawet zimą, gdy większość roślin śpi pod warstwą śniegu. Jak uprawiać i pielęgnować ostokrzew kolczasty, aby zachwycał swoim wyglądem? Na jakie odmiany warto postawić. Sprawdź.
Czytaj artykułZimowe miesiące to często szkoła przetrwania dla młodych drzewek owocowych. Bez odpowiedniej ochrony mróz może zniszczyć system korzeniowy, a nagłe zmiany temperatury doprowadzić do pękania kory. Przygotuj swój sad na nadchodzącą zimę, by wiosną rozkwitł z nową siłą.
Czytaj artykułDzwoniec jest malutki jak wróbel, ale nie sposób go nie zauważyć. Choć pierwsze rzuca się w oczy jego zielonożółte upierzenie, to żywotność i głośne zachowanie najbardziej przykuwają uwagę. Jest ptakiem z charakterem, dlatego nazywa się go „karmnikowym hulaką”. Co jeszcze warto o nim wiedzieć? Jak przyciągnąć go do ogrodu? Podpowiadamy, czym dokarmiać dzwońce.
Czytaj artykułZima to trudny czas dla ptaków. Niskie temperatury, opady śniegu i krótki dzień sprawiają, że wiele gatunków ma problemy ze znalezieniem odpowiedniej ilości pożywienia. Dokarmianie ptaków to nie tylko sposób na pomoc przyrodzie, ale także doskonała okazja do obserwacji ptasich zachowań. Gdzie zamontować karmnik i czym najlepiej karmić ptaki?
Czytaj artykułBoczniaki popularnością doganiają uwielbiane przez wszystkich pieczarki. Wyśmienicie smakują, obfitują w cenne składniki odżywcze i z łatwością można uprawiać je w domu. Do założenia własnej hodowli nie trzeba wiele, a pierwsze owocniki zbierać można już po upływie miesiąca. Podpowiadamy, jak zacząć amatorską hodowlę boczniaków w domu.
Czytaj artykułWielu ogrodników wiosną ze zmartwieniem patrzy na iglaki, które przez zimę zbrązowiały. Zdarza się, że niepokojące zmiany pojawiają się tylko na końcach pędów, często jednak obejmują kilka gałęzi lub nawet całą roślinę. Zastanawiasz się, jakie są tego przyczyny? Chcesz wiedzieć, jak uniknąć brązowienia iglaków? Zachęcamy do lektury.
Czytaj artykułChcesz, aby róże zdrowo rosły i bujnie kwitły? Musisz odpowiednio je zabezpieczyć przed nastaniem zimy. Dzięki temu bez trudu przetrwają okres zimowy, a wiosną rozpoczną wzrost w dobrej kondycji. Jak zabezpieczać róże przed zimą, aby przetrwały do następnego sezonu? Nietrudno jest popełnić błędy, które mogą poważnie zaszkodzić naszym krzaczkom. Sprawdź, jak przygotować róże na zimę, aby dobrze przetrwały mrozy.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 368
- Następna