Porady ogrodnicze
Woda z kranu, którą od wiosny do jesieni wykorzystujesz do podlewania roślin czy mycia narzędzi, zimą może zamarzać i stwarzać problemy. Niskie temperatury źle działają na cały system poboru wody, prowadząc nawet do jego nieodwracalnego uszkodzenia. Jak temu zapobiec? Już teraz odpowiednio się do tego przygotuj.
Czytaj artykułMącznica lekarska to niewielka krzewinka, której atutami są błyszczące liście i delikatne kwiaty, z czasem przekształcające się w czerwone jagody. Choć jest niepozorna, warto mieć ją w swoim ogrodzie. Nie tylko dlatego, że dodaje uroku zielonym zakątkom, ale przede wszystkim ze względu na jej prozdrowotne właściwości. Jak wykorzystać mącznicę lekarską? Jakie są najważniejsze zasady uprawy tej rośliny? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułOsmantus, znany też pod nazwą wończa, to oryginalny, zimozielony krzew, który swoim wyglądem nieco przypomina ostrokrzew. Wyróżnia się dekoracyjnymi, skórzastymi, ostro zakończonymi liśćmi oraz białymi kwiatami, które roztaczają wokół przyjemny zapach. Osmantus występuje w wielu gatunkach i odmianach, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Ponadto jest dość odporny na mróz i doskonale nadaje się do formowania, co czyni go idealnym wyborem na żywopłot. Poznaj najciekawsze odmiany osmantusa oraz dowiedz się, jak go uprawiać i pielęgnować.
Czytaj artykułDawniej zbiór nasion z ogrodu był czymś oczywistym, teraz niewielu z nas praktykuje ten zwyczaj, a naprawdę warto to robić. Twój ogród to najlepsze i najbezpieczniejsze źródło materiału do rozsady – nie musisz szukać ulubionej odmiany, martwić się jakością roślin, które wyrosną z nasion czy ich zdolnością kiełkowania. Zbierając nasiona z ogrodu, z satysfakcją możesz prowadzić uprawę, wysiewając materiał w kolejnych latach. Jak wybrać nasiona i cebulki z własnego ogrodu? Podpowiadamy, co robić, aby zachować najlepszą jakość upraw i umiejętnie przechowywać pozyskane nasiona.
Czytaj artykułMahonia pospolita jest zielonym przez cały rok krzewem, który nie tylko wspaniale kwitnie, ale również rodzi atrakcyjne dla ptaków owoce. Co ciekawe, doskonale nadaje się do uprawy jako soliter oraz w formie żywopłotu, dzięki czemu z powodzeniem może zastąpić tuje, cisy czy laurowiśnie. Jak pielęgnować mahonię pospolitą? W jaki sposób stworzyć z niej żywopłot, który będzie piękny o każdej porze roku? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułRozchodnik kaukaski to atrakcyjna roślina sukulentowa, która potrafi dodać uroku każdemu ogrodowi. Tworzy bujne dywany małych, mięsistych liści, a jego oryginalne kwiatostany wabią motyle, pszczoły i inne pożyteczne zapylacze. Poza tym liście rozchodnika kaukaskiego mają właściwości lecznicze. Choć potrafi przetrwać w trudnych warunkach, aby móc cieszyć się w pełni jego urodą, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach pielęgnacyjnych. Sprawdź, jak uprawiać rozchodnika kaukaskiego.
Czytaj artykułKlimat, jaki zapewniają opady śniegu, sprawia, że zima to jedna z najbardziej malowniczych pór roku. Jednak zalegający biały puch oraz lodowa powłoka powstająca na drogach i chodnikach potrafią utrudniać codzienne funkcjonowanie. Według prawa na właścicielach działek, do których przylegają chodniki, spoczywa obowiązek ich odśnieżania. Czy zasada ta jest zawsze rozpatrywana tak samo? Jeśli obowiązek dotyczy również ciebie, sprawdź, jak odśnieżać kostkę brukową szybko i skutecznie bez użycia soli.
Czytaj artykułBorówka amerykańska jest odporna na mróz, ale nie w każdym przypadku. Młode krzewy oraz te odmiany, które są bardziej wrażliwe na działanie niskiej temperatury, trzeba odpowiednio chronić przed chłodem. Jeśli chcemy cieszyć się owocami w następnym sezonie, sprawdźmy, jak zabezpieczyć borówkę amerykańską na zimę. Oto 4 niezawodne sposoby.
Czytaj artykułPor wyróżnia się charakterystycznym smakiem i zapachem, a dodatkowo zawiera sporo wartości odżywczych. To jedno z niewielu warzyw, które możemy pozostawić na zimę w gruncie. Niestety nie w każdym przypadku to się sprawdza. Stosuje się kilka metod na zimowanie porów. Sprawdź, jak przechowywać warzywa przez zimę, aby zachować ich świeżość i jędrność.
Czytaj artykułCzęste bywalczynie jesiennozimowych stołówek, sikorki bogatki i modraszki, mają ściśle określone preferencje żywieniowe. Należy podawać im pokarmy bogate w składniki odżywcze w odpowiedniej formie, aby poradziły sobie z ich jedzeniem oraz czerpały z nich to, co dla nich najlepsze. Zastanawiasz się, jak przygotować karmę dla sikorek i w jaki sposób podawać im zimowy posiłek? Przeczytaj uważnie, istnieją pewne zasady, od których zależy dobra kondycja tych pięknych ptaków i ich zdrowie – oto, co radzą ornitolodzy.
Czytaj artykułKostka brukowa jest wyjątkowo trwałym materiałem, który może służyć przez wiele lat. Ponadto występuje w różnych rodzajach i świetnie się prezentuje, dlatego jest często wybierana do wykończenia podjazdów czy ścieżek ogrodowych. Niestety codzienna eksploatacji kostki brukowej oraz niesprzyjające warunki atmosferyczne mogą negatywnie wpływać na jej wygląd. Jest jednak skuteczny sposób na odnowienie nawierzchni – wystarczy ją pomalować. Sprawdź, jak przeprowadzić proces malowania kostki brukowej, aby prezentowała się jak nowa.
Czytaj artykułAby cieszyć się urodą roślin cebulowych przez długie lata, trzeba o nie odpowiednio zadbać. Większość z nich jest wrażliwa na zimno, przez co w naszym klimacie nie można ich zimować w gruncie (inaczej po prostu obumrą). Dlatego przed nadejściem mrozów koniecznie musimy je wykopać i przechować przez zimę. Jak przezimować wrażliwe na mróz kwiaty? Postępuj według poniższych wskazówek, a zjawiskowo zakwitną w następnym sezonie.
Czytaj artykułTwój ogród nie musi tracić uroku wraz z nadejściem zimy. Przeciwnie – to właśnie wtedy może szczególnie zachwycać… kolorami i niepowtarzalnym klimatem. Warunkiem są rosnące w nim zimozielone i mrozoodporne rośliny, które stworzą efektowną rabatę. Jakie gatunki na niej zasadzić i połączyć dla najlepszych efektów? Koniecznie sprawdź nasze podpowiedzi!
Czytaj artykułZiemniaki to jeden z podstawowych składników kuchni większości krajów. Są uniwersalne i doskonale smakują w każdej postaci. Aby zachowały świeżość i smak na dłużej, należy zadbać o odpowiednie warunki przechowywania. W przeciwnym razie zaczną kiełkować i mięknąć, a więc mogą utracić wartość odżywczą oraz smak. Poznaj sprawdzoną metodę na przechowywanie ziemniaków. Dzięki niej pozostaną twarde i jędrne aż do wiosny.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 368
- Następna